Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
291 postów 5713 komentarzy

come nembo

roux - come nembo che fugge col vento

Czy procesja to pogaństwo?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Zabieranie gałązek z ołtarza to czysta magia, zapraszanie demonów do domu - „Nie chciałbym, byście mieli coś wspólnego z demonami”

 

Z uroczystością Bożego Ciała związały się różne wierzenia, przesądy i zwyczaje oparte na przeświadczeniu o magicznej sile zdobiących ołtarze wianków, kwiatów i gałązek. Jeszcze niedawno na wsi w Sieradzkiem gałęzie i kwiaty z ołtarzy umieszczano na zagonach kapusty w przekonaniu, że robactwo szkodzić jej nie będzie. Często zatykano gałązki pod strzechy, aby chroniły zabudowania przed pożarem. W kościołach święci się uwite z ziół i kwiatów wianki, które po przyniesieniu do domu są zawieszane pod obrazami o tematyce religijnej. Ziół z tych wianków używano jako lekarstwa na wszystkie dolegliwości.
 
Te wianki w ludowej polskiej tradycji obecne były we wszystkich najważniejszych dla człowieka chwilach - przy porodzie, ślubie, śmierci. Małe wianuszki, wielkości dłoni, związane czerwoną wstążeczką, po poświęceniu wisiały jeszcze przez całą oktawę w kościele, a po ośmiu dniach każdy zabierał swój do domu.
Obok wianków do wszelkiego rodzaju zabiegów leczniczych i gospodarskich wykorzystywane były gałązki brzozy zdobiącej ołtarze.  Dziś także wiele osób zabiera poświęcone brzozowe gałązki, które mają chronić dom przed wszelakimi katastrofami.
 
Konstantyn, chcąc uczynić religię pociągającą dla pogan,wprowadził zewnętrzne ozdoby, do których przywykli w swojej własnej religii, Świątynie ku czci poszczególnych świętych ozdabiane w związku ze świętami gałęziami drzew, kadzidło, lampy, świece,  ślubowane ofiary dziękczynne za powrót do zdrowia, woda święcona, prawo azylu, dni święte i cale okresy liturgiczne, używanie kalendarza, procesje i błogosławieństwo pól, szaty liturgiczne, tonsura, pierścień małżeński, zwracanie się ku wschodowi, obrazy  w okresie późniejszym, być może śpiew kościelny i Kyrie eleison - wszystko to jest pochodzenia pogańskiego i zostało uświęcone przez przejęcie do Kościoła.
(bł.kard. J.Newman „O rozwoju doktryny chrześcijańskiej”)
 
Zwyczaj obnoszenia w uroczystej, podniosłej procesji przedmiotu kultu nie jest wyłączną domeną katolików. Podobieństw, nawiązań bądź luźnych analogii można dopatrywać się w wielu religiach. W Iraku sekta kurdyjska Jezydów, o rysach gnostyckich obnosi procesyjnie wyobrażenie Anioła Pawa, bóstwa zła, którego należy się wystrzegać. W Złotej Świątyni w Armitsarze (Pendżab) jest przechowywana i w uroczystej procesji obnoszona, święta księga sikhizmu Adi Granth, zawierająca hymny religijne, poematy i pisma liturgiczne.  W twierdzy Sasayhumaman wznoszącej się nad Cuzco (Peru) dwa razy w roku odbywa się festiwal słońca – Inti Raymi, podczas którego obnosi się w rytualnym pochodzie rzeźbę wyobrażającą słońce.
 
starożytnych  religiach procesje . odbywały się m.in. ku czci -Dionizosa  (nieodłącznym elementem p. dionizyjskich były wyrzeźbione z drzewa figowego fallosy sakr.) i - Asztarte; w religiach ludów pierwotnych procesja stanowi istotny element rytów przejścia; podczas obrzędów inicjacji chłopców neofici poddani obrzezaniu procesyjnie opuszczają wioskę w czasie fazy separacji, przechodzą do miejsca dokonania obrzędu, by następnie procesyjnie wrócić do społeczności plemiennej jako  przemienione ontycznie jednostki, które porzuciły dziecięctwo i niedojrzałość, stając się mężczyznami; procesje  w hinduizmie niosą posągi bóstw; w religiach Dalekiego Wsch. prowadzą wózki kultowe; w islamie procesje przypominają poszczególne etapy pielgrzymki.
Procesja uświęca miejsca, przestrzeń i czas; podkreśla (z racji  uczestnictwa w niej wielu ludzi) społeczny  i wspólnotowy wymiar religii; znosi granice obcości między jej uczestnikami, wyraża  ich jedność i solidarność; podkreśla dynamiczny charakter religii.
 (Encyklopedia Katolicka KUL, tom 16 str 427)
 
Przytaczane powyżej, katolickie źródła mówią wyraźnie, że procesja to obrzęd pogański, zaadoptowany przez Kościół. Jeszcze wyraźniej dowodzi tego traktowanie przez Kościół zachowania uczestników procesji, gdyż oczywistym jest, że coś, co nie jest potępione, a jest tolerowane, akceptowane, a tym bardziej PRAKTYKOWANE przez wyznawców (choćby tylko przez jego część), przy wiedzy "władzy Kościelnej" - inaczej mówiąc nie jest zabronione przez Kościół - należy traktować tak, jakby on (Kościół) wyraził na to zgodę
 
Natomiast Biblia wyraźnie ostrzega chrześcijan przed jakimkolwiek uczestnictwem w pogańskich obrzędach.
 
 „Ależ właśnie to, co ofiarują poganie, demonom składają w ofierze, a nie Bogu. Nie chciałbym, byście mieli coś wspólnego z demonami. (21) Nie możecie pić z kielicha Pana i z kielicha demonów; nie możecie zasiadać przy stole Pana i przy stole demonów.” 
(1 Ko 10:20-21 BT)
 
 
Dziękuję Ben Necharowi za pomoc w napisaniu notki

Zdjęcie:  Wojciech Nekanda Trepka Agencja Gazeta,

KOMENTARZE

 • :))
  ...z dużym rozbawieniem czytam te notki...
  jaki cel ma Śwaidek Jehowy, który usiłuje naprawić Kościół Katolicki...na pewno czytałeś o belce w czyimś oku i cedzeniu komarów i połykaniu wielbłądów...te teksty na temat KK to groteska, bo czyż nie trzeba by wpierw naprawić Świadków Jehowy i plagę pedofilstwa w ich szeregach ? :))

  ...poza tym naprawianie KK jest zarezerwowane tylko dla wiernych tegoż Kościoła nigdy przechrzt, ateistów i jawnych wrogów Kościoła...bo to wyglada tak, jakby wilk wmawiał owcy, że przeszedł na wegetarianizm :))
 • @trybeus 09:05:16
  Cześć Trybeusie,
  Skąd Ci przyszło do głowy, że chcę naprawiać KK? :))
  Pozdrawiam
 • @roux 09:10:09
  "2 Zaświadczam im bowiem, że mają gorliwość dla Boga, ale nie według dokładnego poznania; 3 bo nie znając prawości Bożej, lecz starając się ustanowić własną, nie podporządkowali się prawości Bożej. " (Rz 10:2-3 NNW)

  Swoją drogą, miło widzieć rozbawionego trybeusa. Może się czegoś nauczy w myśl zasady: bawiąc uczyć?

  Pozdrawiam:))
 • @roux 09:10:09
  ..czyli jeśli nie naprawiasz, to atakujesz, czy tak ?

  swoją drogą, to dziwne jest to, że ciągle zajmujesz się nie swoim wyznaniem, a powinieneś swoim, powinieneś pisać o swoim wyznaniu jakie jest piękne, cudowne ...tymi tekstami nie przyciągniesz ludzi do Zboru, a wręcz przeciwnie...dlaczego nie atakujesz islamskich hipokrytów spod znaku półksiężyca, dlaczego nie atakujesz ateistów, satanistów, tylko akurat Kościół Katolicki...
  ...idzie fala uchodźców...będziecie mieli pole do popisu nawracając muzułmanów...już widzę, jak otwiera świadkom muzułmanin z maczetą :))))...ja wiem, taki domy będziecie omijali z daleka, bo tylko "katole" jeszcze mają cierpliwość...
 • @via vitae 10:05:18
  A ja poczekam aż wy się czegoś nauczycie- no co najmniej przyzwoitości - nie opluwania cudzego DOMU, gdy we własnym jest bajzel. Nawrócenia życzę - myślę, że coś w waszym intelekcie poluzowało....
  Albo chcecie, żeby wam co nie co przypomnieć??????
 • @via vitae 10:05:18
  będę jeszcze bardziej rozbawiony jak zaczniecie odwiedzać islamistów i wciskać im o bajki o "jehowie"...nooo czeka was naprawdę "miszyn impasyboł" :)))jak wyżej....
 • @trybeus 10:23:37
  Witaj !
  Zawsze Nas uczono: Kto ciebie kamieniem, ty go chlebem...

  //...idzie fala uchodźców...będziecie mieli pole do popisu nawracając muzułmanów...już widzę, jak otwiera świadkom muzułmanin z maczetą :))))...ja wiem, taki domy będziecie omijali z daleka, bo tylko "katole" jeszcze mają cierpliwość...//

  stąd nasza cierpliwość i wstrzymywanie się od powiedzenia Im gorzkiej prawdy- KIM SĄ.
  Niech Im się wydaje, że są bardzo mądrzy i oczytani...Pozdrawiam Cie serdecznie. Helena
 • @trybeus 10:25:22
  Ja też!!!!! Już Im życzę powodzenia :)))
 • @trybeus 10:25:22
  || jak zaczniecie odwiedzać islamistów ||


  Zdziwiłbyś się, jaka braterska miłość kwitnie między byłymi islamistami i byłymi judaistami czy byłymi ortodoksami moherowymi:))
  A to wszystko w zborze ŚJ, na gruncie miłości do Boga, którego Imię lżysz oraz stosowania się do Jego zasad:))
 • @alfa.com.hel 10:35:10
  ?
  hipokryzja obłuda, dwulicowość, nieszczerość, fałsz, udawanie.


  Etym. - gr. hypokritēs 'aktor; hipokryta' i hypókrisis 'odpowiedź; przemawianie; gra sceniczna; hipokryzja' od hipokrínesthai 'odpowiadać; grać rolę; udawać'; zob. hip(o)-; krínesthai 'dyskutować'; krínein, zob. krytyka.
  W.Kopaliński, Sł.wyr. Obcych
  Pozdrawiam Cię serdecznie
 • @trybeus 10:25:22
  Ten okręt tonie, ratuj się póki możesz
 • @roux 14:47:27
  Idiotyzm, pogarda, fałsz, kretyństwo, łajdactwo- poniżanie etc... Bez Kopalińskiego- zobacz, co dotyczy Ciebie. Bez pozdrowień - straciłam dla Ciebie cały szacunek.......

  No to buduj dalej, uważaj na cegły- Pan Bóg nie da z siebie drwić, a o Najemcach coś mówił Pan Jezus... Bez pozdrowień.
 • @roux 14:47:59
  Twój okręt już dawno jest wrakiem- nawet szczury uciekły i teraz harcują gdzie mogą....
 • @roux 14:47:59
  :))...mało jednak jesteś przekonujący...czyli przekonujesz mnie, że pociąg do raju świadków jehowy jest lepszy ?

  to wytłumacz mi ...jako osoba dosyć inteligentna powinieneś wytłumaczyć fakt, że do waszego raju dostanie się tylko 144 tys ...nie boisz się, ze jesteś numerem 144 001 ...?:)) i nie załapiesz się do raju...może się okazać kolego, że będziesz szukał tej "tonącej łajby" u schyłku swego życia...znam wiele przypadków nawróceń świadków jehowy na łożu śmierci...zapewniam Cię, serce się raduje widząc synów marnotrawnych z oddziału "świadkowie jehowy" wstępującym po trapie "tonącego okrętu":)) trzym się
 • @alfa.com.hel 10:35:10
  cześć Heleno...ja otwieram drzwi ŚJ i nie jestem im wrogi, natomiast, nie lubię jak mi kto wciska kit, a świadkowie jednak coś z tym kitem mają do czynienia :))...pozdrawiam
 • @via vitae 12:53:36
  no to zadziw mnie...na razie jest wiele przykładów ludzi zawiedzionych indoktrynacją ŚJ...napisz ile musisz oddać na Zbór, to powiem Ci kim jesteś :))..tylko napisz szczerze, podobno ŚJ nie kłamią :)))
 • @alfa.com.hel 15:23:30
  Rozpoznajesz kogoś na zdjęciu? Zrobione we Wrocławiu.
  PS.
  Mówi ci coś nazwisko Cortes? Hernan Cortes?
 • @trybeus 17:55:12
  Jeśli chodzi o kit; notka jest oparta na źródłach katolickich, jak zapewne zauważyłeś. To kto tu wciska kit?
 • @roux 19:43:09
  || Jeśli chodzi o kit; notka jest oparta na źródłach katolickich ||


  Ciekawe, że oponenci słowem nie bąknęli na temat samej notki.
  Nie uzasadnili swego przywiązania do procesji. Nie mówiąc o uzasadnieniu biblijnym.

  Zamiast tego obrażają, eskalują impertynencje, popisują się przy tym ignorancją.

  Za samo postawienie pytania - vide tytuł notki, gotowi w niewybrednych słowach obsobaczyć i odsądzić od czci i wiary.

  To baaaardzoo zastanawiające......
 • @alfa.com.hel 10:24:27
  Witaj Heleno.

  ///A ja poczekam aż wy się czegoś nauczycie- no co najmniej przyzwoitości - nie opluwania cudzego DOMU///

  Cytowanie, w tym wypadku katolickich źródeł, powinnaś nazwać "opluwaniem własnego DOMU".
 • @alfa.com.hel 10:36:24
  Dziękujemy za życzenia :))

  Cieszymy się ogromnie na możliwości, które przed nami się roztaczają (1 Koryntian 15:58).
 • @trybeus 17:51:30
  //to wytłumacz mi ...jako osoba dosyć inteligentna powinieneś wytłumaczyć fakt, że do waszego raju dostanie się tylko 144 tys ...nie boisz się, ze jesteś numerem 144 001 ...?:))//
  Nie boję się :))
  Dziękuję za pochwałę mojej inteligencji, wiesz dobrze, że ja wysoko cenię Twoją inteligencję i lubię z Tobą rozmawiać.

  Weź, proszę, do ręki Biblię i przeczytaj:

  "5 „Szczęśliwi łagodnie usposobieni, gdyż oni odziedziczą ziemię."
  (Mt 5:5)

  "11 Lecz potulni posiądą ziemię
  i naprawdę będą się wielce rozkoszować obfitością pokoju"
  (Ps 37:11)

  "Bo tak powiedział Jehowa, Stwórca niebios, On, prawdziwy Bóg, Ten, który ukształtował ziemię i który ją uczynił, który ją mocno ugruntował, który nie stworzył jej po prostu na nic, który ukształtował ją po to, żeby była zamieszkana: „Jam jest Jehowa i nie ma nikogo innego"
  (Izajasza 45:18)

  Kto zasłuży, będzie żył w raju na ziemi.
  Chciałbym Cię tam spotkać.

  "3 Wtedy usłyszałem donośny głos od tronu, mówiący: „Oto namiot Boga jest z ludźmi i On będzie przebywać z nimi, a oni będą jego ludami. I będzie z nimi sam Bóg. 4 I otrze z ich oczu wszelką łzę, i śmierci już nie będzie ani żałości, ani krzyku, ani bólu już nie będzie. To, co poprzednie, przeminęło"
  (Obj 21:4)
 • @trybeus 17:57:12
  ///napisz ile musisz oddać na Zbór, to powiem Ci kim jesteś :))///


  - "Ale gdy ty dajesz dary miłosierdzia, niech nie wie twa lewica, co czyni twa prawica, 4 żeby twe dary miłosierdzia pozostały w ukryciu; wtedy odpłaci tobie twój Ojciec, który się przygląda w ukryciu" (Mateusza 6:3 NW).

  A co można powiedzieć o Tobie, człowieku, który nie zna zasad Bożych, a który chce jedynie szydzić z innych, którzy tych zasad przestrzegają?
 • @alfa.com.hel 15:23:30
  "15 Ale w swych sercach uświęcajcie Chrystusa jako Pana, zawsze gotowi do obrony wobec każdego, kto od was żąda uzasadnienia nadziei, którą macie w sobie, lecz czyńcie to w łagodnym usposobieniu i z głębokim respektem"
  (1 Pt3:15)

  "6 Niech wasza wypowiedź zawsze będzie wdzięczna, przyprawiona solą, abyście wiedzieli, jak powinniście każdemu odpowiedzieć"
  (Kol 4:6)
 • @via vitae 20:24:36
  Myślisz, że nie czytali notki? :)
 • @trybeus & alfa.com.hel
  "bajzel"?!?, "w waszym intelekcie poluzowało"?.?
  _________________________________________
  LUDZIE!
  Co to za język?!?

  Sami wystawiacie sobie świadectwo.
  Sami sie biczujecie i jeszcze udajecie poszkodowanych.
  Ani jednej merytorycznej wypowiedzi.
 • @reflexión 09:16:20 brutalny katecheta
  "Wieczorem przyszedł z wizytą do feldkurata nabożny kapelan, który rano również pragnął odprawić mszę świętą dla saperów. Był to fanatyk, który chciał każdego zbliżyć do Boga. Kiedy był jeszcze prefektem, krzewił wśród dzieci kult religii przy pomocy bicia po głowie, tak że od czasu do czasu ukazywały się w pismach notatki: Brutalny katecheta, Prefekt, który bije dzieci po głowach, i tym podobne. Był przekonany, że dzieci najlepiej nauczą się katechizmu systemem rózeczkowym.
  Utykał trochę na jedną nogę, co było następstwem spotkania z ojcem
  pewnego ucznia, którego wytłukł po głowie za to, że śmiał powątpiewać w istnienie Trójcy Świętej. Dostał więc od księdza trzykroć po łbie: raz za Boga Ojca, raz za Syna Bożego i raz za Ducha Świętego."
  J.Haszek, "szwejk"
 • @roux 09:09:27
  || Myślisz, że nie czytali notki? :) ||


  Widzisz, mam poważne wątpliwości, czy czytali.
  A jeśli nawet czytali ......

  14. I spełnia się na nich proroctwo Izajasza, które powiada: Będziecie stale słuchać, a nie będziecie rozumieli; będziecie ustawicznie patrzeć, a nie ujrzycie,
  15. Albowiem otępiało serce tego ludu, uszy ich dotknęła głuchota, oczy swe przymrużyli, żeby oczami nie widzieli ani uszami nie słyszeli, i sercem nie rozumieli, i nie nawrócili się, a Ja żebym ich nie uleczył. (Mt 13 BW)
 • @via vitae 09:21:13 to proroctwo
  Sprawdza się zwłaszcza na fałszywych nauczycielach.
  Na oszukanych ludziach, którzy, ślepo wpatrzeni w swoich fałszywych nauczycieli, nie zwracają na nic uwagi sprawdza się też inne proroctwo:

  "Jakie bowiem były dni Noego, taka też będzie obecność Syna Człowieczego. 38 Bo jacy byli w owych dniach przed potopem — jedli i pili, mężczyźni się żenili, a kobiety wydawano za mąż, aż do dnia, gdy Noe wszedł do arki, 39 i nie zwrócili na nic uwagi, aż przyszedł potop i zmiótł ich wszystkich — tak będzie z obecnością Syna Człowieczego"
  (Mt 24:37-39)

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

ULUBIENI AUTORZY