Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
243 posty 5064 komentarze

come nembo

roux - come nembo che fugge col vento

Lekcje religii w szkole - legalne czy nielegalne?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Nauczanie religii w szkole jest sprzeczne z Konstytucją i niezgodne z Biblią

 

 

Art. 53.6 

Nikt nie może być zmuszany do uczestniczenia ani do nieuczestniczenia w praktykach religijnych.

Art. 53.7 

Nikt nie może być obowiązany przez organy władzy publicznej do ujawnienia swojego światopoglądu, przekonań religijnych lub wyznania.

 

Zgodnie z prawem, religii w szkołach nauczano w faszystowskim Królestwie Włoch rządzonym przez Benito Mussoliniego, gdzie, na mocy Konstytucji oraz Paktów laterańskich, katolicyzm był jedyną legalną religią.  Podręczniki do religii zawierały  w jednej trzeciej  fragmenty katechizmu i modlitw, a w dwóch trzecich apologię faszyzmu i wojny.

 

W PRL religia była w szkołach do 1961 roku.

 

Anglia

Religia (Religious Education, RE) to obowiązkowy przedmiot w systemie edukacji publicznej. Szkoły mają obowiązek nauczać religii. Program nauczania ustalają zgodnie z lokalnymi i krajowymi wytycznymi.

Podstawą prawną religii w szkole angielskiej jest Education Act z 1944, uzupełniony o Education Reform Act z 1988. Przedmiot polega na poznawaniu różnych religii, przywódców religijnych oraz innych tematów związanych z daną religią i jej moralnością. Plan lekcji musi jednak uwzględniać ważną rolę chrześcijaństwa w życiu religijnym – ta religia jest najszerzej omawiana. Wszyscy rodzicemają prawo wycofać dziecko z RE, a ich decyzja musi być zatwierdzona przez szkołę  (Wikipedia)

 

Dania
Nauczanie religii w szkołach publicznych ma niewiele wspólnego z katechizacją, lecz jest organizowane jako „nauka wiedzy o chrześcijaństwie”. Jest to przedmiot obowiązkowy we wszystkich typach szkół i jej koszty ponosi państwo. Nauka jest obowiązkowa począwszy od 1 do 10 klasy, za wyjątkiem klas 7 i 8, kiedy uczniowie przygotowują się do konfirmacji w parafii pod kierunkiem pastora. Dzieci, które nie przystępują do konfirmacji (z rodzin niewierzących), maja obowiązek w tym czasie kontynuować naukę „wiedzy o chrześcijaństwie” w szkole. W wyższych klasach program „wiedzy o chrześcijaństwie uwzględnia inne religie oraz prezentację różnorodnych światopoglądów

 Francja
W szkołach publicznych lekcje religii nie są organizowane ze względu na radykalnie rozumianą zasadę świeckości. Jednakże ustawa z marca 1982 r. nakazuje, iż każda szkoła publiczna musi przewidzieć jedno wolne popołudnie między poniedziałkiem a piątkiem, aby umożliwić rodzicom i Kościołom zorganizowanie nauki religii poza szkołą. Koszty tak organizowanej katechizacji pokrywane są częściowo przez datki rodziców, a częściowo przez diecezje.(Fronda.pl)

 Stany Zjednoczone

Drugim krajem zachodnim, w którego szkołach publicznych nie jest nauczana religia, ani nie są organizowane zbiorowe modły są Stany Zjednoczone, w których tego rodzaju praktyki zostały uznane przez Sąd Najwyższy za rodzaj niedopuszczalnego w świetle Pierwszej Poprawki do Konstytucji „stanowienia religii” przez państwo. Nauczanie religii w szkołach publicznych zostało uznane przez Sąd Najwyższy za sprzeczne z Konstytucją w roku 1948

http://bartlomiejkozlowski.pl/schoolprayer.htm

 

O ile, od strony państwa, nauczanie religii w szkołach można zalegalizować przez zmianę konstytucji, to zapisów biblijnych zmienić się nie da.

Według Biblii, dzieci naukę religii mają otrzymywać od rodziców.

 Słuchaj, Izraelu! Jahwe, nasz Bóg, jest jedynym Bogiem. (5) Będziesz miłował Jahwe, Boga twego, z całego twojego serca, z całej twojej duszy i ze wszystkich sił twoich, (6) a przykazania, które ci dziś daję, niech będą w twoim sercu. (7) Będziesz je przekazywał twoim dzieciom, będziesz o nich mówił zarówno przebywając w domu, jak i w czasie podróży, kładąc się spać i ze snu powstając.” 
(Pwt.pr 6:4-7 BWP)

 Wy zaś, ojcowie, nie stwarzajcie okazji do złego u swoich dzieci, lecz wychowujcie je w duchu karności i posłuszeństwa wobec Pana.” 
 (Ef 6:4 BP)

 

Jest jednak sposób, żeby nauka religii w szkole była zgodna z Biblią - wystarczy przyznać, że szkolna katecheza nie jest oparta na Biblii lecz na katechizmie.

Takie przyznanie może przynieść same korzyści, po pierwsze będzie to prawdą, po drugie uniknie się kłopotliwych sytuacji. Na przykład pytania jak pogodzić dogmat o wiecznym dziewictwie Marii, matki Jezusa z biblijną informacją, że Maria była matką co najmniej siedmiorga dzieci.

 Czyż nie jest to syn cieśli? Czyż Jego matka nie nazywa się Maryja, a bracia Jego Jakub, Józef, Szymon i Juda?A Jego siostry – czy nie są wszystkie wśród nas? Skąd więc Mu to wszystko? (57) I byli nawet Nim zgorszeni. Lecz Jezus powiedział: Prorok nie bywa znieważany inaczej, jak tylko w swojej ojczyźnie i we własnym domu.” (Mt 13:55-57)

 

 Szkolna katecheza  takie szczegóły pomija milczeniem. Natomiast w Biblii jest napisane, że nie ma nieistotnych szczegółów. Pomijanie fragmentów Pisma, lub dodawanie do niego czegoś, czego w Piśmie nie ma, to wynoszenie się ponad Boga.

 Wszystko, co znajduje się od dawna w Piśmie [Świętym], zostało napisane ku naszej nauce, abyśmy mogli mieć niezachwianą nadzieję i płynącą z Pism moc ducha.
(Rz 15:4 BWP)

KOMENTARZE

 • lekcje drzwiowe- legalne czy nie legalne ?
  w tej retoryce -to samo pytanie !
  Czy świadkowie powinni udzielać lekcji drzwiowych (rzadko domowych,jeszcze rzadziej w salach królestwa) ?
  itd i itp i nic nie dla zgody tylko dla wywołania złośliwych komentarzy pod adresem katolików...
  ps.
  wątpię abyś był sam- myślącym !
  żyj -cie w pokoju!
 • @laluś 09:44:58 witam
  /wątpię abyś był sam- myślącym /
  podziwiam poziom wypowiedzi -;)
  argumentów merytorycznych, oczywiście, brak.

  "(41) A oni odchodzili sprzed Sanhedrynu i cieszyli się, że stali się godni cierpieć dla imienia /Jezusa/. (42) Nie przestawali też co dzień nauczać w świątyni i po domach i głosić Dobrą Nowinę o Jezusie Chrystusie." (Dz. Ap. 5:41-42 BT)

  Pozdrawiam
 • Lekcje religii w Polsce są w szkołach państwowych!
  Kto płaci nauczycielom lekcjii religii w szkołach państwowych?

  Czy pieniądze na wypłaty tym nauczycielom idą z kasy państwa, a więc z kieszeni każdego podatnika?
  Jeśli tak jest, jest to niesprawiedliwe i właściwie bezprawne!

  Jeśli katolicy chcą, aby ich pociechy miały lekcje religii w szkołach państwowych, powinni z WŁASNYCH kieszeni płacić nauczycielowi religii.

  Oceny z lekcji religii nie powinny też być na świadectwach na których są oceny z innych przedmiotów! ponieważ takimi ocenami można świetnie manipulować średnia na świadectwie!
 • @Bara-bar 14:37:42
  Szkoła w Lubczynie podlega gminie i nie jest placówką katolicką, jest tylko prowadzona przez fundację katolicką św. Siostry Faustyny. Jednak jak donoszą rodzice w rozmowie z "GS", w szkole "obowiązuje przymus dobrowolnej modlitwy porannej, a polega to na tym, że na korytarzu jest łapanka organizowana przez panią dyrektor i wciąganie uczniów siłą do klas na modlitwy".

  - Ja nie mam nic przeciwko religii, jesteśmy katolikami, ale żeby mi dzieciak mówił w domu, że pani dyrektor zagląda mu w piątki do kanapek i sprawdza, czy nie ma z wędliną? To jest chore - mówi w rozmowie z "GS" jedna z matek.
  http://kobieta.onet.pl/dziecko/modlitwa-zamiast-nauki-i-sprawdzanie-kanapek-w-piatki/xy2q3
 • @fan-wolności 13:10:57 Mam sporo takich opowiastek n/t kleru
  Wypisaliśmy na kartce zarzuty, jakie stawiamy księdzu - parafianie pokazują mi kartkę. Wśród wielu punktów znajdują się między innymi: nadużywanie alkoholu, wulgarne zachowanie, agresja, odmawianie udzielenie sakramentów ciężko chorym, rozwiązanie chóru kościelnego i wyrzucenie organisty, nie dbanie o wygląd kościoła, brak remontów, zasypianie na mszy oraz wiele innych. Lista jest długa. - Był przypadek, kiedy ksiądz spał, a ministranci sami rozdawali komunię
  Czytaj więcej: http://www.to.com.pl/artykuly-archiwalne/art/6330430,bunt-w-kosciele-parafianie-wywlekli-proboszcza-spod-oltarza-zdjecia,id,t.html
 • @nocny gryzoń 19:58:47
  /Tak samo neutralnosc nie istnieje./

  "(36) Odpowiedział Jezus: Królestwo moje nie jest z tego świata. Gdyby królestwo moje było z tego świata, słudzy moi biliby się, abym nie został wydany Żydom. Teraz zaś królestwo moje nie jest stąd."
  (Jn 18:36 BT)
 • @nocny gryzoń 19:58:47
  Czy ty jako katolik chcialbys finansowac lekcje religii protestanckiej?

  Mysle, ze nie.

  Tak wiec niech kazda religia sama finansuje lekcje swojej religii!

  Katolicy niech finansuja lekcje religii katolickiej.
  Protestanci niech finansuja lekcje religii protestanckiej...

  Zreszta dziwie sie, ze katolicy nie chca tego uczynic, przeciez sa przebogaci:

  https://www.google.no/search?q=lichen+zdjecia+bazyliki&biw=1093&bih=492&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwip6J-IxPDKAhXqK5oKHdXFDXoQsAQIGg

  Ta budowla najlepiej swiadczy o bogactwie polskich katolikow!

  Takich przebogatych budowli koscielnych nie ma w bogatej Norwegii!

  Tak wiec NIKT mi nie powie, ze polscy katolicy nie maja srodkow finansowych i musza z kasy panstwa brac!

  Kasa panstwa powinna byc przeznaczona na pomoc dla biednych, bezrobotnych, a nie na pomoc bogatym!

  Jesli z kasy panstwa przebogaty KK bedzie ssal pieniadze, to w Polsce zawsze biedota bedzie!
 • @Bara-bar 21:27:25
  Masz rację,
  "10) Albowiem korzeniem wszelkiego zła jest chciwość pieniędzy. Za nimi to uganiając się, niektórzy zabłąkali się z dala od wiary i siebie samych przeszyli wielu boleściami." (1 Tm 6:10 BT)

  " (24) Nikt nie może dwom panom służyć. Bo albo jednego będzie nienawidził, a drugiego będzie miłował; albo z jednym będzie trzymał, a drugim wzgardzi. Nie możecie służyć Bogu i Mamonie." (Mt 6:24 BT)
 • @nocny gryzoń 00:40:31
  /politycy nie chcą się narazić najliczniejszej grupie religijnej./
  Masz rację, a dokładniej nie chcą się narazić zwłaszcza niektórym przedstawicielom tej grupy religijnej
 • @nocny gryzoń 00:46:49
  /czy ...ma prawo brać pieniądze?/
  a co stoi na przeszkodzie, żeby dopasować prawo do potrzeb, na przykład zmienić Konstytucję?
 • @roux 08:43:16
  http://www.katoliban.pl/upload/images/large/2014/10/mnie-jako-katolika-prawo-nie.jpg
 • @nocny gryzoń 00:40:31
  ''Sprawę komplikują 2 sprawy, że nasze państwo nie wypłaciło się materialnie Kościołowi ...''
  //


  Że jak???

  Że państwo ma jakieś długi u KRK???

  A państwo, to KTO?

  To TY, twoja matka, twój ojciec, twoi bracia i siostry, twoi wujkowie i ciotki, twoje kuzynki i kuzyni...

  Więc jeśli ty i twoja rodzina jesteście coś KRK winni, to NATYCHMIAST wypłacajcie!!!

  Moja rodzina NIE jest tym darmozjadom NIC winna!!!

  Odwrotnie, moja rodzina od wieków płaciła na KRK!
 • @nocny gryzoń 00:40:31
  ''KK nie jest tak bogaty jak się wydaje...''
  //


  Pewnie, że nie jest!

  Popatrzmy na Watykan, tam sami biedni i bezdomni mieszkają.
  Aż żal ogarnia, że KK taką biedę klepie, a polskie społeczeństwo w złoto opływa!

  Zobaczmy na zdjęcia przeciętnego domu katolika polskiego:

  https://www.google.no/search?q=lichen+zdjecia+bazyliki&biw=1138&bih=513&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&sqi=2&ved=0ahUKEwjUrrK9p_PKAhWoDpoKHRcHAk0QsAQIGg


  A teraz na zdjęcia z Watykanu:

  https://www.google.no/search?q=zdj%C4%99cia+bezdomnych&biw=1138&bih=513&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwjv3c7dp
 • @rabszak, a necie powstają już "zakazane piosenki"
  Idą babinki, idą dziadkowie,
  Bo tak im prezes namieszał w głowie,
  I niosą krzyże, niosą różańce,
  A dla opornych mają kagańce.

  Klepią "zdrowaśki", pieśni śpiewają,
  Gorące serca jemu oddają,
  Wzrok oszalały, mózg zlasowany,
  Słowami wodza całkiem wyprany.

  "Gestapo, zamach, hańba i zdrada"
  I coraz grubsze z ust słowo pada,
  "Mordercy, zdrajcy, my prawdę znamy,
  A Jarosława szczerze kochamy!".

  Dali świadectwo, świadectwo dali,
  Na mszy już byli, znak przekazali,
  Więc teraz wrzeszczą i jadem plują,
  A wodza swego wciąż adorują!
 • @reflexión 12:02:31
  O prześladowaniach Kościoła

  http://www.katoliban.pl/upload/images/large/2014/10/dyskryminacja-kosciola-w-praktyce_445581343.jpg

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

ULUBIENI AUTORZY