Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Fotowoltaika Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
317 postów 6151 komentarzy

come nembo

roux - come nembo che fugge col vento

Dlaczego Kościół w Irlandii upadł, a w Polsce nie?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Irlandczycy, patrząc na Polaków, myślą o nich z poczuciem wyższości: „Jacy oni zacofani, nie przyswoili sobie zasad nowoczesnego świata, nie są tak nowocześni jak my”.

 Portal  Gosc.pl , w artykule pod intrygującym tytułem „Kościół przestał walczyć”, prezentuje rozmowę z  Johnem Watersem, irlandzkim pisarzem i felietonistą.

Jeśli chodzi o sytuację katolicyzmu irlandzkiego dziś, to trudno sobie wyobrazić, żeby mogła być gorsza. Irlandia, nie tak dawno uznawana za najbardziej katolicki kraj w Europie, teraz znajduje się na drugim biegunie. Zmiana oraz jej tempo są niezwykłe, bo wszystko zdarzyło się w ciągu ostatniej dekady. Szybko i bezboleśnie przekształcono kościoły w miejsca innego przeznaczenia.
Fundamentalnym powodem była słaba kondycja irlandzkiego katolicyzmu. W umysłach wielu pokutował naiwny obraz wiary. Dlatego kiedy w Kościele pojawiały się skandale związane z nadużyciami seksualnymi, tak łatwo naraziły one na szwank wizerunek instytucji. Ludziom brakowało intelektualnych podstaw wiary i doświadczenia Boga. Irlandczycy nie myślą zbyt dużo o tym, w co wierzą. Tak więc pierwsza rzecz to problem rozumienia samych prawd wiary.
Mieliśmy problem z księżmi. Zostawali nimi niekoniecznie ci, którzy najbardziej się do tego nadawali. Wpływało na to wiele czynników społecznych. Nieraz to matki decydowały, który syn ma iść do seminarium. Ponadto jest faktem, że bycie duchownym było czymś atrakcyjnym dla osób o skłonnościach homoseksualnych. Jako księża byli osobami szanowanymi społecznie i nikt ich nie pytał o ich homoseksualizm. W Irlandii, a może i generalnie w Kościele, jest nadreprezentacja osób o tych skłonnościach wśród duchownych.
 
Mówiąc że, księżmi zostawali ludzie nie odpowiedni John Waters nie precyzuje czy chodzi mu o zboczonych przestępców, czy raczej o tych, którzy nie potrafili, dla dobra sprawy, zapewnić im należytej ochrony.
 
A tymczasem w Polsce:
 
Ksiądz Roman podstępnie wywiózł od rodziców 13-letnią Kasię, więził ją i przez kilkanaście miesięcy gwałcił. Pedofil odprawia dziś msze w Puszczykowie. I koresponduje z dziećmi na Facebooku.
 
- Po paru tygodniach podszedł i łagodnym głosem powiedział: „Zaufaj mi, chcę ci pomóc, jestem księdzem, nie skrzywdzę cię”. Wcześniej nikt tak do mnie nie mówił. Po paru miesiącach przyjechał do moich rodziców. Tłumaczył, że chce ich wesprzeć. Mówił, że lepiej będzie mi w szkole z internatem w innym województwie.
– To nie była szkoła z internatem, tylko puste mieszkanie jego matki, która jest za granicą. Zapisał mnie do gimnazjum salezjańskiego przy ulicy Witkiewicza w Szczecinie. Mówił, że pedagog z tej szkoły to najlepsza przyjaciółka jego mamy.
– Często zabierał mnie na plebanię w Stargardzie. Jedliśmy obiad ze wszystkimi księżmi, a potem brał mnie do swojego pokoju. Nie rozumiem, dlaczego nikt nie reagował. Ja byłam bardzo drobną dziewczynką, wszyscy widzieli, jaka jest między nami różnica wieku, a księża się nie dziwili, że śpię u niego. Jak chciałam skoczyć z okna z ósmego piętra, to powiedział, że opętał mnie szatan. Zabrał mnie do znajomego egzorcysty w Szczecinie i nawet tam poprosił o wspólny pokój na noc.
- Kazał mi jechać z nim do Częstochowy. On często tam bywał, bo prowadził grupy pielgrzymkowe. Tam, w kościele, kazał mi iść do konfesjonału. „Chodź, powiesz całą prawdę i zobaczymy, jak Bóg zareaguje” – krzyknął. Opowiedziałam księdzu w konfesjonale wszystko. A on zwyzywał mnie od kurew. Powiedział, że nigdy nie dostanę rozgrzeszenia i mam się wynosić z kościoła. Pamiętam, że był taki zbulwersowany, czerwony. Wybiegłam z płaczem. Ksiądz Roman za mną. Uśmiechał się przez całą drogę powrotną.
 
Gdy prokuratura wszczęła śledztwo przeciwko księdzu, w ogłoszeniach duszpasterskich parafii św. Józefa w Stargardzie Szczecińskim zapowiedziano: „Decyzją władz Towarzystwa Chrystusowego ks. Romana przeniesiono do pracy w Anglii. Pożegnanie odbędzie się w czwartek o 19.15. Pragniemy podziękować Bogu za wspólny czas”. Ksiądz został aresztowany, zanim wyjechał do Anglii, w czerwcu 2008 roku. Miał wtedy 32 lata. W jego laptopie znaleziono treści pedofilskie i korespondencję z innymi dziećmi.
W lutym 2009 roku Sąd Rejonowy w Stargardzie skazał księdza Romana na osiem lat bezwzględnego więzienia.
Ksiądz Roman traktował dziewczynkę jak niewolnicę, jak rzecz. Zaplanował swoje działania. Stopniowo izolował dziecko od rodziny oraz przyjaciół. Założył jej w telefonie GPS, aby sprawdzać, gdzie się znajduje. Kontrolował jej billingi w telefonie komórkowym. Cynicznie wykorzystał jej sytuację psychiczną oraz finansową. Prawdopodobnie skutki Kasia będzie odczuwała przez całe życie. O wysokiej demoralizacji ks. Romana może także świadczyć treść rozmów na Gadu-Gadu. Wynika z nich, że z innymi dziewczętami także utrzymywał kontakty zbyt zażyłe jak na kapłana katolickiego i opiekuna młodzieży. Używał też wulgaryzmów, opisując przełożonych, na przykład o proboszczu swojej parafii pisał „ten fiut”.
Ks. Roman miał przebywać w więzieniu do 2016 roku. Następnie mógłby zostać poddany tzw. ustawie o bestiach, stworzonej dla osób, które zagrażają życiu lub wolności seksualnej innych. Jeśli według psychiatrów nadal zagrażałby dzieciom, umieszczono by go w zamkniętym ośrodku w Gostyninie.
Od wyroku apelację złożyli jego adwokaci. Jeden był opłacany przez rodzinę, drugi przez zakon Towarzystwa Chrystusowego. Ks. Roman był zakonowi wdzięczny za wsparcie. Przed sądem mówił: „Moje zgromadzenie zakonne mnie wspiera. Nie myślą o wyrzuceniu mnie z zakonu. Regularnie odwiedza mnie w więzieniu przełożony”
Biegły sądowy stwierdził, że ksiądz Roman miał ograniczoną zdolność panowania nad swoim zachowaniem ze względu na „osobowość nieprawidłową z tendencjami pedofilnymi”. Ks. Roman ma spędzić cztery i pół roku poddany leczeniu psychiatrycznemu na oddziale szpitalnym w zakładzie karnym.
Ale adwokaci księdza odwołują się także od zmniejszonego wyroku.
W 2010 roku  Sąd Apelacyjny w Szczecinie kolejny raz łagodzi wyrok. Z wyroku usuwa zapis, że ksiądz dokonał przestępstwa „przez nadużycie zaufania wynikającego z pełnionej funkcji kapłana katolickiego”. Kara zostaje zmniejszona o pół roku.
Ksiądz wyszedł na wolność w czerwcu 2012 roku.
 
Ostateczny wyrok dla ks. Romana był wyrazem pogardy dla krzywdy wyrządzonej ofierze, a po trosze i dla prawa. Ksiądz dobrze wiedział, co robi. Wybrał 12-latkę opuszczoną przez rodziców, a przez to łatwą do zastraszenia i podporządkowania. Jeśli czuł pociąg do dziewczynek, mógł się wcześniej leczyć, prosić o skierowanie do innej pracy, szukać pomocy u przełożonych. Nie zrobił tego i sądy o tym wiedziały. Ksiądz miał wiele miesięcy na zaprzestanie przestępstw seksualnych, ale je kontynuował. Powinien więc otrzymać karę w górnych granicach, czyli 12 lat. Mimo to, bez wysłuchania pokrzywdzonej, dwukrotnie złagodzono gwałcicielowi karę. Sądy nie zadbały nawet, by pokrzywdzona była prawidłowo reprezentowana. Nie ma pewności czy w ogóle wiedziała, że ma prawo do pełnomocnika. Jest pewność, że jej interes nie był w sądzie reprezentowany.
Prof. MONIKA PŁATEK, kierowniczka Zakładu Kryminologii Uniwersytetu Warszawskiego
 
Rozmówca portalu Gosc.pl  podkreśla:
W Irlandii dostrzega się siłę polskiego katolicyzmu. Jednak galopująca sekularyzacja zrobiła swoje. Irlandczycy, patrząc na Polaków, myślą o nich z poczuciem wyższości: „Jacy oni zacofani, nie przyswoili sobie zasad nowoczesnego świata, nie są tak nowocześni jak my”.
 
Wiele tych molestowań udałoby się uniknąć, gdyby te relacje między rodzicami były zdrowe. Słyszymy nie raz, że to często wyzwala się ta niewłaściwa postawa, czy nadużycie, kiedy dziecko szuka miłości. Ono lgnie, ono szuka. I zagubi się samo i jeszcze tego drugiego człowieka wciąga. (abp. Józef Michalik, 8.10.2013)
 
Dzieci, które w domu nie zaznają miłości, nie są dopieszczone szukają tego u innych. Jeśli ktoś jest w tej sferze nadwrażliwy, to mogą go nieświadomie sprowokować. Myślę, że o to właśnie chodziło. Każdy z nas, księży spotyka się z takimi sytuacjami. Jeśli duchowny jest dla dzieci serdeczny i dobry, to one się do niego garną, co czasem z zewnątrz może wyglądać dziwnie, a u niektórych budzić podejrzenia. Jeśli jakiś kapłan ma w tej sferze problem, to rzeczywiście, może pojawić się jakieś niebezpieczeństwo (ks. Jan Sikorski, 9.10.2013)
 
wyborcza.pl/duzyformat; gosc.pl

KOMENTARZE

 • Aby się przekonać, jak jesteśmy zacofani, wystarczy porozmawiać o Bogu z sąsiadami lub krewniakami.
  A , że zacofanie może być nowoczesne , to inna strona tego samego problemu.
 • @Zbigniew Jacniacki 10:36:20 witam
  Czasem, zwłaszcza ostatnio, hierarchowie odwołują się do logiki i racjonalizmu, co brzmi raczej dziwnie ;-)
  Pozdrawiam
 • Autor
  "Irlandczycy, patrząc na Polaków, myślą o nich z poczuciem wyższości: „Jacy oni zacofani, nie przyswoili sobie zasad nowoczesnego świata, nie są tak nowocześni jak my”

  To dobrze, że nie jesteśmy nowocześni jak oni. Dlaczego mamy wzorować się na innych? Mamy własną tradycję, własne doświadczenia. Co prawda chce się nam wmówić od dawna, że powinniśmy się zmienić. Pamiętam te bilbordy, kiedy mieliśmy wejść do UE. Pytały one czy chcesz zostać Europejczykiem? To ja się zastanawiałam jakim cudem Polska jest w Afryce, Azji czy na Antarktydzie? Bo do tej pory myślałam, że leży w Europie?

  Według mnie to metoda, aby pozbawić nas tej naszej rodzimej toszamości, tak abyśmy stali się kolonią – zapewniającej zysk dla możnych tego świata.
 • @leoparda 16:44:05 witam
  Poczucie wyższości prawie zawsze jest bezpodstawne
  Pozdrawiam
 • @roux 17:00:15
  Jednak wielu tym się posługuje i z powodzeniem :( pzdr
 • @ Autor - Dobre pytanie
  Żydo-chrześcijaństwo zainstalowano w Irlandii już w V w.n.e., w Polsce, jako właściwie ostatniej, dopiero w X w.n.e. - tak długo stawialiśmy Rzymowi opór. Żydowscy i żydo-katoliccy historycy utrzymują, że nasze terytorium było nie zamieszkałe - Słowianie zeszli z drzew dopiero w X w. n.e. wg nich.
  A w XI w. przeciw żydo-chrześcijaństwu równocześnie wybuchły powstania w Polsce, w Szwecji, na Rusi i na połabiu.

  Ale dlaczego w Polsce nie upadł Kościół?
  Jeśli na polityczną mapę Europy nałożymy polityczne interesy głównych graczy na przestrzeni ostatnich 1000-letnich jej dziejów z pewnością odczytamy informację jaką rolę polityczną pełni Kościół w naszym rejonie Europy.
 • Jes,t jak jest
  Wielu rodziców niby katolików , niby ateistów, ja to nazywam lemingo-mohery, nie powinni jednak posyłać dzieci na religię, nie dbać o sakramenty, i trzymać swoje pociechy z daleka od Kościoła. To że tak robią to jest prowokacja wymierzona w ludzi , którzy traktują kościół poważnie . Ich dzieci przeszkadzają na lekcjach religii i maja niekorzystny wpływ na młodzież katolicką . Jestem zdecydowanym przeciwnikiem ewangelizowania ludzi, którzy tego nie chcą. Ale oni raz chcą, a raz nie chcą, robią zamęt, plotki , pomówienia i wpierdalają się w życie katolików. Może jakiś ksiądz ma złe skłonności, ale to ma wyjaśnić sąd i ukarać winnego, nie ma w tym przypadku odpowiedzialności zbiorowej. Dobrze że poruszyłeś problemy Kościoła w Irlandii. Widzisz do czego prowadzi zarozumialstwo i pseudointeligencja, rozpierdolili ich jedyną więź oprócz języka , teraz są nikim- niewolnikami.

  Pozdrawiam z szacunkiem
 • PŁATEK, itp.
  Prof. MONIKA PŁATEK, „Palikot w spódnicy”, jest córką Zenona Płatka - generała brygady MO, dyrektora IV Departamentu MSW, kierownika Samodzielnej Grupy „D” Departamentu IV MSW zajmującej się dezintegracją kościoła katolickiego w Polsce.
  Zenon Płatek związany jest z zamachem na życie papieża Jana Pawła II oraz kierowaniem zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki.
  Działalność Płatków i Grzegorza Piotrowskiego, obecnego „dziennikarza” brukowca Fakty i Mity jest inspiracją dla anty-klerykalnych debili typu „roux” i „Rzeczpospolita”.
 • @Zdzich 19:10:31 witam, fajnie, że wpadłeś
  Czyli uważasz, że ksiądz Roman B. jest niewinny?
 • Irlandia, Irlandia.
  Pobożność Irlandii zmalała wprost proporcjonalnie do jej długów. Ostatnio szacuje się że jest na poziomie wyższym niż 150% zadłużenia.
  Wynika z tego że ktoś podłożył im "świnię". Im więcej długu tym mniej wiary w Boga. Scenariusz perfekcja. Dwie pieczenie na jednym ognisku.
  Nie rozumiem dlaczego za złe czyny księży obwinia się Boga i wiarę.
  Dostaliśmy wolną wolę i dopiero po śmierci będziemy przez Pana rozgrzeszani. Nie znaczy to że nie można niczego z tym zrobić.
  W wojsku także są zdrajcy i dezerterzy. Zastanawia mnie jednak dlaczego rodzina lub najbliżsi wierni nie zrobili z takim "delikwentem" porządku.
  Po takiej kuracji dużo by się we łbach tych pseudo księżulków zmieniło.
  Takie zachowanie niektórych księży to nie tylko przestępstwo według prawa ale zbrodnia podłóg obyczaju.
 • @Zorion 19:07:23
  /trzymać swoje pociechy z daleka od Kościoła. / a co na to Kościół? albo taki fanatyk Zdzich?
  Pozdrawiam
 • @Stara Baba 20:26:31
  Sam zboczony ksiądz, to jedno. Ale jak ocenić tych którzy go popierają?

  "Zapisał mnie do gimnazjum salezjańskiego przy ulicy Witkiewicza"
  "Często zabierał mnie na plebanię w Stargardzie. Jedliśmy obiad ze wszystkimi księżmi, a potem brał mnie do swojego pokoju."

  Przecież wszyscy wiedzieli co się dzieje.

  Pozdrawiam
 • @roux 20:36:11
  A ty nie wiesz gdzie kto co kradnie lub łamie prawo? Także do sądu
  nie lecisz. Czy któryś z Polaków prywatnie poszedł jako obywatel do prokuratora i oskarżył tego jegomościa o tamten gwałt? Przecież każdy jako Polak może to zrobić. Ja jeszcze raz powtarzam, gdyby rodzina poszkodowanej lub wierni związani z tym księdzem w najlepszym dla niego wypadku pokazali mu gdzie raki zimują wypaczenia księ-żulków zmniejszyły by się natychmiast i to o połowę.
  Dlaczego ludzie nie zbuntują się przeciw zawiązanemu bez ich zgody
  przez Żydówkę Konkordatowi? Dlaczego Polacy nie protestują i żądają usunięcia narzuconej Religii ze szkół gdzie fakt ten jako czyn specjalnie przeprowadzony powoduje stagnację i odejście młodych ludzi od wiary
  i Boga?
 • @Stara Baba 21:14:39
  nie usiadł bym przy jednym stole z takim jegomościem.

  "(11) Dlatego pisałem wam wówczas, byście nie przestawali z takim, który nazywając się bratem, w rzeczywistości jest rozpustnikiem, chciwcem, bałwochwalcą, oszczercą, pijakiem lub zdziercą. Z takim nawet nie siadajcie wspólnie do posiłku. (1 Ko 5:11 BT)
 • @roux 21:26:39
  To nie takie proste. Ty byś nie usiadł ale do prokuratora także nie poleciał.
 • @Stara Baba 21:29:08 z drugiej strony
  Gdyby ks. Dyrektor ostro rozmówił się z księdzem i powiadomił biskupa, być może uratował by dziecko przed gwałtem a księdza przed więzieniem
 • @Zorion 19:07:23
  //rozpierdolili ich jedyną więź oprócz języka , teraz są nikim- niewolnikami.//

  Wiez oparta na sieci powiazan i steku klamstw jest jednym z pet niewolnictwa.
  Problem polega nie na tym ze niewolnicy pozbywaja sie kajdanow nalozonych na umysly, tylko na tym ze nie wiedza co dalej ze soba zrobic.
  Calkiem jak z wiezniem ktory jedyne zycie jakie zna to to zza murow.
  Kiedy konczy mu sie wyrok, wychodzi i czesto, mniej lub bardziej swiadomie poszukuje sposobu na powrot do poprzedniego stanu.
 • @eonmark 00:36:21
  No znam tych paru wolnych, co to wyzwolili się od wiary.Jak to co oni robią to jest wolność ( całkowite podporządkowanie życia dobrom materialnym, a ducha prądowi systemu )
  To pier...lę taką wolność z całymi jej dobrodziejstwami , które można nabyć za papierki z obrazkami.


  pozdr.
 • @roux 21:26:39
  Jak samemu ukazałeś, stanowisko Kościoła (i Katolików) wobec tej sprawy jest jednoznaczne i jasno wyjaśnione. Zacytuję jeszcze raz:

  (1 Ko 5:11 BT) „Dlatego pisałem wam wówczas, byście nie przestawali z takim, który nazywając się bratem, w rzeczywistości jest rozpustnikiem, chciwcem, bałwochwalcą, oszczercą, pijakiem lub zdziercą. Z takim nawet nie siadajcie wspólnie do posiłku.”

  Natomiast obwinianie Kościoła (i Katolików) za wyczyny „ks. Romana B.” jest dziełem tych, przed którymi w/w cytat ostrzega!
 • @eonmark 00:36:21....nie wiedza co dalej ze soba zrobic....
  Uważam, że celnie opisałeś sytuację po " ucieczce ".
  Byłem w podobnej sytuacji....
  Przez dziesięć lat niepewność....
  Teraz już spokój...
  I zaufanie Ojcu Niebieskiemu-Bogu Rodzicowi ( nie mam ambicji wyśledzenia, jakie "prawdziwe"nazwisko ma w "paszporcie").
  I codzienne dziękowanie za życie .

  Może ci , co nie wiedzą , co dalej ze sobą robić , zamienili jedne kajdany na inne?
  Są broszurki agitacyjne "Co robić ?".
  Rewolucję...

  Uwolniony człowiek wie bez broszurek...
 • @Zorion 07:22:25.... znam tych paru wolnych, co to wyzwolili się od wiary.....podporządkowanie życia dobrom materialnym,
  a ducha prądowi systemu ....

  Pewnie masz racje....
  Ja znam też wielu , którzy w ramach wiary podporządkowali życie dobrom materialnym, a ducha prądowi systemu.
  Ba, są podporą tego systemu....
 • @Zdzich 08:13:34....stanowisko Kościoła (i Katolików) wobec tej sprawy jest jednoznaczne i jasno wyjaśnione
  Bo są dwa ( co najmniej ) Kościoły...
  Książkowy i realny.

  W naszym kraju książkowym interesuje się grono entuzjastów.
  Z realnym kontakt ma całe społeczeństwo.
  Stąd nieporozumienia, gdy takim samym słowem określa się różne rzeczywistości.
 • @Zdzich 08:13:34
  Obawiam się, że zamykasz oczy na rzeczywistość do tego stopnia, że nie potrafisz czytać ze zrozumieniem, nie dopuszczasz do świadomości oczywistych faktów. To w psychologii nosi nazwę mechanizmu obronnego.

  "Mechanizmy obronne to nasze naturalne strategie umysłu mające za zadanie chronić nas przed trudnymi, ciężkimi, nieakceptowanymi dla nas doświadczeniami. Jest wiele rodzajów mechanizmów obronnych, np. wyparcie, czyli całkowite „zapomnienie” o czymś, co jest dla nas trudne. Co ważne, mechanizmy obronne działają nieświadomie. Oznacza to, że nie zdajemy sobie sprawy, kiedy je stosujemy. Na co dzień każdy używa mechanizmów obronnych."

  Faktem jest, że otoczenie księdza Romana doskonale zdawało sobie sprawę z sytuacji.

  "– Często zabierał mnie na plebanię w Stargardzie. Jedliśmy obiad ze wszystkimi księżmi, a potem brał mnie do swojego pokoju. Nie rozumiem, dlaczego nikt nie reagował. Ja byłam bardzo drobną dziewczynką, wszyscy widzieli, jaka jest między nami różnica wieku, a księża się nie dziwili, że śpię u niego."  /stanowisko Kościoła (i Katolików) wobec tej sprawy jest jednoznaczne i jasno wyjaśnione./
  To nie stanowisko Kościoła lecz nakaz biblijny.
  Od kiedy Kościół respektuje Biblię?
 • @Zbigniew Jacniacki 08:39:30
  Nie zaprzeczam. Tylko że ten Twój zinfiltrowany i zboczony „realny” na palcach jednej ręki można policzyć. Natomiast o prawdziwym „książkowym”, … ani słowa.
 • @Zdzich 08:52:15....ten Twój zinfiltrowany i zboczony „realny” na palcach jednej ręki można policzyć...
  Dlaczego uważasz, że to " Mój" ?
  I co to znaczy, że " na palcach jednej ręki można policzyć" ?
 • @Zbigniew Jacniacki 08:35:50
  //Ja znam też wielu , którzy w ramach wiary podporządkowali życie dobrom materialnym, a ducha prądowi systemu.//

  Nie, nie w ramach wiary! My nie modlimy się o dobra materialne, bo gdybyśmy to robili bylibyśmy rzeczywiście największymi głupcami świata.
  Człowiek który tak postępuje jest głupcem.

  pozdrawiam
 • @Zorion 10:36:07
  "(10) Albowiem korzeniem wszelkiego zła jest chciwość pieniędzy. Za nimi to uganiając się, niektórzy zabłąkali się z dala od wiary i siebie samych przeszyli wielu boleściami." (1 Tm 6:10 BT)
 • @leoparda 16:44:05
  Naszą wiedzę ,religię,historię w jakiś sposób rozkradziono nawet język prasłowiański rozbito używając szablonu/systemu na parę nowych.Matematykę zamieniono jak i inne nauki podmieniając dane a resztę ukryto w sekretnych ksiegach z kluczem.Mają teraz jednak problem
  wiedza do pewnego momentu była otwarta ale im dalej w las tym..........
  po ogólnych zmianach zmieniły sie też wartości , mieszańców można było przekupić finansowo,stanowiskiem i zawsze kobietą.Niestety setki lat knucia za naszymi plecami nie pozwoliły im osiągnąć tego co chcieli są blisko ale to tak jakby za nieistniejącą pancerną szybą istniał raj i wystarczy zrobic krok żeby tam wejść tylko nie można zrobić tego kroku.Trzyma ich kaganiec złożony z języka duszy i DNA można przekupić kogoś kto otworzy niewidzialną ścianę ,uruchomi system.I koniec nie ma możliwości zmiany taka możliwość nie istnieje myśl musi pochodzić od nas ,myśleli ze wystarczy zająć teren przekupić paru ludzi i zdobędą wszystko .Okazało się że trzeba by zmanipulować całe narody Słowiańskie ale nie można się ich pozbyć bo kara będzie straszna.SYSTEM NIE ZADZIAŁA I WŁĄCZY SAMODESTRUKCJE/AUTODESTRUKCJE.NIE ISTNIEJE DO TEGO ŻADEN KLUCZ,ŻADEN SZYFR,W TATRACH RYCERZE MOGĄ SIĘ W KAŻDEJ CHWILI OBUDZIĆ ALBO JUŻ SIĘ BUDZĄ. Życzę wszystkim więcej wiary i poszukiwania prawdy jesteście czasami blisko jednak nie umiecie uwierzyć ze prawda jest taka prosta.Może dlatego w Polsce wiara nie upadła bo ma inne głębsze korzenie a że tak naprawdę się nie zmieniła tylko ją zmanipulowano mimo wszystko jest częścią naszego istnienia od 26300lat.https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwj8_9il4snRAhWGVhoKHan5CUYQtwIINzAD&url=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DOCuf0bRlFNw&usg=AFQjCNHl9ynbZddvDOaGiHuf6rfxu458zQ&bvm=bv.144224172,d.d2s
 • @roux 08:41:00
  Debilizm polega m.in. na tym, że delikwent uzurpuje sobie „fakty” na których potem buduje swoją „rzeczywistość”. W Twoim przypadku uzurpacyjnym „faktem jest, że otoczenie księdza Romana doskonale zdawało sobie sprawę z sytuacji” i nic w tej sprawie nie zrobilo – co zaprzecza, że „zdawało sobie sprawę z sytuacji”; oraz następnym uzurpacyjnym „faktem”, że „Kościół nie respektuje Biblii”. To jest to, co usiłujesz nam powiedzieć, ale niestety nie ma to nic wspólnego z rzeczywistymi faktami.
  Być może w Twoim przypadku jest to „mechanizm obronny”, co tylko potwierdziłoby moją wstępną diagnozę, gdyż debile bronią się przed uzurpacyjnymi „faktami”, których w rzeczywistości nie ma. Dlatego mówi się o nich „opętani” lub „nawiedzeni”.

  Celem lepszego zrozumienia tego, o czym piszę, spójrz na mentalność potencjalnych i rzeczywistych morderców typu Goldberg „Różański”, Płatek, Grzegorz Piotrowski, lub choćby ich apostoł żydo-Kosiur, który zaistniał tutaj jako wybitny bajkopisarz walczący z … bajkami.
 • @Zdzich 19:40:17
  Próbujesz zmienić temat dyskusji ;-)).
  Twoja postawa jest odpowiedzią na tytułowe pytanie notki.

  /następnym uzurpacyjnym „faktem”, że „Kościół nie respektuje Biblii”./

  W paryskiej Bibliotece Narodowej (Foliał B, nr 1088, tom2, str 641-650) znajduje się petycja, sporządzona przez kardynałów, wręczona papieżowi Juliuszowi III w dniu 7 lutego 1550 r.
  Oto fragment petycji:
  "Ze wszystkich rad, których możemy udzielić Waszej Świątobliwości, najpotrzebniejszą zachowaliśmy na koniec. [...] Mała cząstka Ewangelii, którą się zwykle czyta na Mszy, powinna wystarczyć, i nikomu nie powinno się pozwalać czytać więcej. Dopóki lud będzie się zadowalał tą odrobiną, Wasze interesy będą się układać pomyślnie, a gdy tylko lud zechce czytać więcej, Wasze interesy zaczną podupadać. Biblia jest książką, która więcej niż cokolwiek innego, wzniecała przeciw nam rozruchy i zamieszki, doprowadzające nas nieomal do zguby. W rzeczy samej, gdy ktoś dokładnie zbada nauki Biblii i porówna je z tym, co się dzieje w naszych kościołach, to rychło zauważy niezgodność i uświadomi sobie, że nasze nauki często są niezgodne z Biblią, a jeszcze częściej wprost jej zaprzeczają. Jeśli ludzie to sobie uświadomią, nigdy nie przestaną się nam sprzeciwiać dopóki wszystko nie zostanie obnażone i wtedy staniemy się przedmiotem powszechnej pogardy i nienawiści. Dlatego jest rzeczą niezbędną odsunąć Biblię od wzroku ludzi, ale z krańcową ostrożnością, żeby nie spowodować buntu."
  http:
  //roux.neon24.pl/post/131559,czy-biblia-tysiaclecia-zarzuca-klamstwo-jezusowi


  BTW
  proszę na moim blogu nie obrażać innych blogerów
 • @
  http://www.katoliban.pl/upload/images/large/2014/10/jak-to-czy-uzywam-prezerwatyw-_634016976.jpg
 • @Zorion 07:22:25
  //No znam tych paru wolnych, co to wyzwolili się od wiary.Jak to co oni robią to jest wolność ( całkowite podporządkowanie życia dobrom materialnym, a ducha prądowi systemu )
  To pier...lę taką wolność z całymi jej dobrodziejstwami , które można nabyć za papierki z obrazkami.//


  Opisujesz ucieczke z jednego wiezienia do drugiego.
  Tacy ludzie uciekaja przed jedna a wpadaja w druga niewole.
  Jezeli jednak uwazasz ze najlepszym rozwiazaniem z punktu widzenia 'bezpieczenstwa' jest siedziec w jednym, dobrze znanym i powszechnym, bo kolektywnie doswiadczanym wiezieniu, to mowie tobie Zorion, badz niewolnikiem, Twoja wola.
 • @Zbigniew Jacniacki 08:31:14
  //Uwolniony człowiek wie bez broszurek...//

  Ze 'wiara' to najwieksze narzedzie w reku elit.
  Elity na globie posluguja sie ta sama symbolika, posiadaja te same korzenie, uzywaja tych samych psychologicznych narzedzi.
  A ludzie pozostaja niewolnikami, ku ich zyskowi.
  Wiara to duchowa waluta.
  A waluta, to energia.
  Ci ktorzy kontroluja przeplyw tej duchowej waluty, to 'duchowi BANKIERZY'...
  Uzywaja wszelkich trikow zeby wydobyc ten rodzaj waluty.Umiejetnie wpisali w 'statut' dzialalnosci 'swych bankow' psychologiczne narzedzia opresji, ktore sprawiaja takie oto cuda, ze ludzie juz nawet 'dla swietego spokoju' placa...
  Jezeli w jakims miejscu lub regionie banki takie chwieja sie w posadach, mozesz byc pewien, ze to podstep, to sztucznie wywolany kryzys przez takich 'bankierow' bo gdzies za rogiem czeka nowa sytuacja dla powstania ktorej, prowadzono rozklad jakiejs czesci sektora.
  'Dcuhowi bankierzy' zarzadzaja cala plaeta, wszystkimi jej materialnymi aktywami i pasywami, realizujac teatrum.
 • @roux 20:10:44
  „Próbujesz zmienić temat dyskusji ;-))” to kolejna uzurpacja, gdyż to ty próbujesz zmienić temat cytując rzekomą reformatorską petycję z roku 1550 w j. polskim, co nie ma nic wspólnego z Kościołem w Irlandii.
  A jak ona została „sporządzona” i „wręczona papieżowi”? Doustnie, na ośle, czy pocztylionem?

  Z debilami nie ma dyskusji. Koniec tematu.
 • @Zdzich 00:51:55
  I dlatego Roux nie kontynuuje z Toba dyskusjj.
 • @Zdzich 00:51:55
  Tematem notki jest wsparcie udzielane zboczonym przestępcom w sutannach przez KK i szeregowych wiernych.
  Powiedz Zdzichu dlaczego to robicie?
 • @Herkules 02:39:05 witam
  Biedny Zdzich widzi, że się zagalopował, prawie tak samo jak ci zbuntowani kardynałowie, którzy ostatnio zarzucili papieżowi brak logiki ;-)
  Pozdrawiam
 • @Katana 19:30:06
  /Nie trzeba być oświeconym / tacy są dla Kościoła najcenniejsi, gdyby @Zdzicha zabrakło, KK nie miał by nic do powiedzenia
  Pozdrawiam
 • @Zdzich 08:13:34
  Dziduś, duraku,
  Szewach Weis stwierdził publicznie, że Żyd, który jako bolszewik dopuścił się zbrodni nie jest Żydem i nie można mówić, że żydowscy bolszewicy to zbrodniarze.

  Głąbie,
  ty stosujesz tę samą retorykę w obronie żydo-katolickiego Kościoła.
 • @leoparda 16:44:05
  Żydo-katolicyzm nie jest polska tożsamością, jest ohydnym żydowskim, syjonistycznym wszczepem w nasze słowiańskie dusze i w naszą słowiańską mentalność.
 • @Zdzich 19:40:17
  "Debilizm polega m.in. na tym, że delikwent uzurpuje sobie „fakty” na których potem buduje swoją „rzeczywistość”."

  Dziduś,
  moje gratulacje za udana samokrytykę - jestem zbudowany tą szczerą refleksją.

  Ty właśnie jesteś tym debilem, który żydowskie bajki o Bogu, Jezusie i Maryi traktuje jako fakty rzeczywiste.
 • @roux 21:51:36
  I to jest niestety smutna prawda.
  Można tylko dodać, że ten poziom "intelektu" "Zdzichowie" zawdzięczają Kościołowi, który w przeszłości czuwał nad oświata, a od XIX wieku tę rolę przejęła żydo-masoneria (w Polsce Żydzi).
 • @Katana 00:21:24
  Czy aby na pewno nic Pan nie dolega?
 • @Katana 11:21:05
  "Co Pan uważa za "bajeczne" w Biblii?"

  Wszystko, od początku do końca - poza jednym, że jest to dzieło żydowskie i w dodatku w dużej mierze zasługujące na miano plagiatu, ponieważ autorzy dokonali zapożyczeń z wielu wcześniejszych religii starożytnych ze zmartwychwastaniem i dziewictwem matki Boga włącznie.

  Pan chce wierzyć? Pańska sprawa, nic nikomu do tego, ale proszę nie utożsamiać tzw. objawień z rzeczywistym światem fizycznym i nie wciskać tej żydowskiej religii Polakom - Słowianom.
  Religia (religia ogólnie) jest istotna nie ze względu na wiarę w istnienie Boga, ale ze względu na propagowanie stosunku do człowieka, do grupy ludzi i ta etyczna jej strona - nie przeczę - ma wartość.

  Nie można tego powiedzieć o żydo-katolicyzmie ze względu na jego filozofię personalizmu, która przeciwstawia jednostkę grupie, a więc neguje wartość państwa i narodu. Stąd otwarcie sie żydo-katolicyzmu na ideologie globalizmu (poparcie depopulacji - encyklika "Laudato si") i liberalizmu (poparcie "wolnego rynku" - encyklika "Centesimus annus") oraz sprzeciw wobec socjalnych funkcji państwa na rzecz jałmużny (miłosierdzia).

  Religia judaizmu biblijnego (z niej wywodzi się chrześcijaństwo i islam), także pozostałych odłamów judaizmu, w przeciwieństwie do żydo-katolicyzmu nie stawia jednostki w opozycji do grupy (do narodu i do państwa). Co ciekawe, żydo-katolicyzm także szanuje naród, ale tylko "naród wybrany" - stąd uczy, że "antysemityzm jest grzechem" a "nacjonalizm jest herezją i zaprzeczeniem patriotyzmu".

  Dlatego żydo-katolicyzm jest wysoce szkodliwy dla funkcjonowania narodu (narodu innego niż wybrany) i dla funkcjonowania państwa.
 • @Katana 13:48:23
  Wszystko co Pan napisał nie kwalifikuje się do polemiki. Po prostu szkoda mojego czasu na niezbyt poważne pańskie wynurzenia - tak właśnie, niepoważnie potraktował Pan mój komentarz.

  Odniosę się tylko do jednego zdania:

  "Pan wyraża wybitnie nieetyczną postawę w stosunku do innych, np. żydów."

  Do Żydów (z dużej litery, bo "żydzi", czyli wyznawcy religii, mnie nie interesują) - ale coś mało tych przykładów jak na "stosunek do innych".

  A co oznacza "nieetyczna postawa względem Żydów"?
  A jeśli nawet jest nieetyczna, co jest stwierdzeniem bezpodstawnym (tu jakoś braknie Panu "katolickiej" uczciwości -?), to czy postawa Żydów względem Polaków jest etyczna?
  Żyd był i jest wrogiem Polski i Polaków. Występowanie Żyda w moich publikacjach ma wyłącznie polityczne uzasadnienie - mam prawo do obrony interesów mojego narodu, mam prawo i obowiązek walki z wrogiem.
  Jak Pan sobie wyobraża etyczną walkę z wrogiem, który walczy nieetycznie (zresztą według żydów my nie jesteśmy ludźmi)?

  Być może pańskie twierdzenie o "nieetycznej postawie" wynika z wpojonych Panu zasad żydo-katolicyzmu - ? Jeśli tak, to tylko potwierdza Pan szkodliwość żydo-katolicyzmu wobec Polski i Polaków. Potwierdza Pan także syjonistyczny szowinizm żydo-katolicyzmu jako nie tylko wyraziciela interesów żydowskich, ale także ich ochroniarza - bo właśnie temu ta religia jedynie służy.
 • @Katana 16:32:25
  Podczas gdy historycy, a nawet Żydzi, generalnie ludzkość nie kwestionuje faktu istnienia Jezusa, św. Marii, i św. Józefa; dla żydo-Kosiura jest to bajka.
  Do tego żydo-Kosiur obrzuca tych, którzy nie akceptuja jego bajek najgorszymi epitetami i bluźnierstwami jakie można znaleźć w j. polskim.
  Patrząc na przykłady i linki, żydo-Kosiur pisze: „Podaj mi przykład.”
  Nie odpowiada też na pytania, gdyż wg niego "żelazną zasadą agenturalną jest, że nigdy nie należy odpowiadać na pytanie" - Rzeczpospolita 09.09.2016 12:30:16

  Czy to Panu wystarczy jako uzasadnienie, że żydo-Kosiur jest DEBILEM?
  Jeśli nie, to mam jeszcze kilkanaście stron jego wypowiedzi, nie mówiąc o powyższych ekscesach mentalnych tego typowego, i w dodatku aroganckiego, wariata.

  Zaskoczony tylko jestem faktem, że właściciel tego portalu, p.Ryszard Opara, uparcie udostepnia żydo-Kosiurowi ten ekran.
 • @Zdzich 17:47:26
  //Nie odpowiada też na pytania, gdyż wg niego "żelazną zasadą agenturalną jest, że nigdy nie należy odpowiadać na pytanie" - Rzeczpospolita 09.09.2016 12:30:16//

  metoda naKosiura 8-)))
 • @Katana 18:23:06
  Tu nie o demokrację chodzi, ale o poprawność polityczną „ludzi wybranych”. Ujmuje ona niesłychanie obszerną tolerancję, ale tylko dla .. „ludzi wybranych”.
  Jako przykład podam, że witryna ta pod nazwą „Nowy Ekran” od samego początku wzbudzała dużo podejrzeń co do działalności p.Opary jako agenta WSI. W ciągu paru lat, te podejrzenia się rozwiały z powodu kilkakrotnych zapewnień p. Opary, że z WSI nie miał nic wspólnego.
  Aż tu nagle i niespodziewanie pojawia się były kandydat na prezydenta PRLu oraz Radnego Miasta Otwock, Dariusz Kosiur, który bez pardonowo rzuca goownem w „katolickich bydlaków” oraz promuje „likwidację” 95,5% (GUS) społeczeństwa polskiego, czyli sedno żydowskiego planu na depopulację Gojów.
  Mało tego, Kosiur napisał też ten oto artykuł n.t. p.Opary oraz Neon'u: „Syjonistyczna szumowina administrująca portalem Neon24.pl" - https://wiernipolsce1.wordpress.com/2016/01/02/syjonistyczna-szumowina-administrujaca-portalem-neon24-pl-usunela-moja-publicystyke
  Co p. Opara na to? Nic! Absolutnie nic!
  Zdaje się, że jeden z tej spółki zdemaskował drugiego.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

ULUBIENI AUTORZY