Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
260 postów 5260 komentarzy

come nembo

roux - come nembo che fugge col vento

Na czym polski KK opiera prawo do wskazań moralnych?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Odpowiedź na pytanie blogera @Rzeczpospolita, zadane w tytule notki „Czy Kościół ma prawo do wskazań moralnych i politycznych?”

 Nie po to obalił PRL i wygrał ostatnie demokratyczne wybory, żeby się teraz  przejmować jakimiś pytaniami albo na nie odpowiadać.

Czyż nie jest jasne, że „Chrześcijański kształt patriotyzmu. Dokument Konferencji Episkopatu Polski przygotowany przez Radę ds. Społecznych”, to referat programowy i zarazem pokaz siły?
Czyż niektóre sformułowania nie są wyraźnym ostrzeżeniem?
 
Pragniemy zatem raz jeszcze dzisiaj podkreślić, że potrzebny jest w naszej ojczyźnie dobrze nam znany z historii patriotyzm otwarty na solidarną współpracę z innymi narodami i oparty na szacunku dla innych kultur i języków. Patriotyzm bez przemocy i pogardy. Patriotyzm wrażliwy także na cierpienie i krzywdę, która dotyka innych ludzi i inne narody.
 
Czy biskupi mają na myśli pierwszy rozbiór Polski w roku 1772?
 
Rząd austriacki zaszczepił w szeregach polskiego duchowieństwa uwielbienie dla Austrii, cześć głęboką dla „cesarsko--apostolskiej Mości" i oddanie się całkowite na usługi c.k. biurokracji. Przyszło mu to z tym większą łatwością, że przykładem niewolniczego płaszczenia się przed zaborcą byli tacy „patriotyczni" polscy dygnitarze kościelni i państwowi, jak krakowski biskup, Kajetan Sołtyk, i lwowski arcybiskup, Wacław Sierakowski. Obaj jako senatorowie polscy zatruwali opinię publiczną nietolerancją wyznaniową i fanatyzmem. Gdy zaś Sołtyk zorientował się, że zanosi się na zabór Małopolski przez Austrię, skutkiem czego część jego krakowskiej diecezji dostanie się pod rządy austriackie, nie omieszkał za pośrednictwem austriackiego ambasadora w Warszawie wyjednać sobie zawczasu u cesarzowej Marii Teresy tej łaski, że nie utworzy nowego biskupstwa dla zabranych terytoriów, lecz rządy kościelne zostawi tu Sołtykowi aż do jego śmierci. Sołtykowi chodziło o to, aby na rzecz nowego biskupstwa, mającego powstać w Tarnowie, nie stracił dochodów z galicyjskiej części swej diecezji, oszacowanych na 113 474 złp rocznie. Maria Teresa udzieliła mu tej łaski, za to też biskup Sołtyk, polski senator, był uniżonym sługą rządu austriackiego, przed którym płaszczył się w sposób wzbudzający odrazę.
A arcybiskup lwowski Sierakowski?
Gdy Austria wkroczyła do Małopolski i przy potrójnej salwie armat grubego i małego kalibru opublikowała Besitzungspatent, a w lwowskiej katedrze poleciła odśpiewać Te Deum laudamus, stało się wszystko podług rozkazu! Śpiewano ten hymn, choć wkroczenie Austrii do kraju było aktem gwałtu, a obywatele tego kraju nie byli jeszcze zwolnieni od przysięgi wierności, jaką złożyli królowi polskiemu. Tylko mieszczaństwo i władze polskie odmówiły udziału w maskaradach austriackich. Duchowieństwo jednak „uroczystość" austriacką uświetniło urządzeniem tronu dla gubernatora Pergena w katedrze, odprawieniem mszy pontyfikalnej i okadzaniem gubernatora Pergena, jakby króla polskiego. Po skończonej zaś mszy sufragan zaintonował Te Deum laudamus i odmówił „kolektę" za cesarzową Marię Teresę, po czym wyszedł na ambonę jezuita i ogłosił ludowi Besitzungspatent.
W rok potem, gdy rząd austriacki wezwał obywateli do złożenia przysięgi wierności, arcybiskup sam celebrował sumę, śpiewał Te Deum laudamus i — jak pisał gubernator Pergen „wyszczególnił się przystojnym zachowaniem". Mało mu jednak było tego serwilizmu, bo jeszcze w dniu 16 grudnia 1773 roku wydał list pasterski, w którym ustanowił osobne nabożeństwo wieczorne i uczestnikom tego nabożeństwa udzielił odpustu 40-dniowego, przy czym oświadczył, że „czyni to zaś tym chętniej, ile że do większej wdzięczności wobec Boga poczuwać się należy za to, iż po 5 latach niepokojów, zaburzeń i wyniszczenia kraju zawinęliśmy wreszcie do bezpiecznej przystani, gdy Najjaśniejsza Pani, apostolska Monarchini, Maria Teresa, rządy tego kraju objęła, za co Bogu dziękować i za nią modlić się trzeba".
Tak Bogu dziękował za pierwszy rozbiór Polski arcybiskup Sierakowski, Polak, senator Rzeczypospolitej Polskiej, świecznik „świętej elity".
 
Dlatego w świetle chrześcijańskiego szacunku dla godności człowieka, a także
chrześcijańskiej wizji polityki, za nieuprawnione i niebezpieczne uznać należy nadużywanie i instrumentalizowanie pamięci historycznej w bieżącej konkurencji i rywalizacji politycznej. Tam bowiem, gdzie naturalny w polityce spór nasyca się zbyt pochopnie analogiami historycznymi, a argumenty historyczne zastępują racje ekonomiczne, prawne czy społeczne, tam oddala się, a czasem staje się niemożliwa do osiągnięcia, perspektywa godziwego i niezbędnego w społeczeństwie demokratycznym, politycznego kompromisu.
 
 
J.Putek „Mroki Średniowiecza”
//episkopat.pl/chrzescijanski-ksztalt-patriotyzmu-dokument-konferencji-episkopatu-polski-przygotowany-przez-rade-ds-spolecznych/
//wps.neon24.pl.neon24.pl/post/138261,czy-kosciol-ma-prawo-do-wskazan-moralnych-i-politycznych#cmnts

KOMENTARZE

 • Na czym polski KK opiera prawo do wskazań moralnych?
  Na miłości dla dóbr doczesnych i poczuciu władzy
 • Kompromis albo wojna
  Ten kto czerpie korzyści nie chce żadnych zmian i używa wszystkich sposobów aby do zmian nie doszło a dobro pozostałych wcale go nie obchodzi.
  Zawsze w historii wygrywał ten silniejszy,bogatszy i sprytniejszy.Dlatego należy się zbroić,budować własną ekonomię i prowadzić własną politykę.
  Popatrzmy co się dzieje w przypadku UE.Korzyści idące w stronę bogatszych krajów UE są w porządku ale jeśli działa wolny rynek i polskie firmy transportowe dominują na rynku przewozowym to już jest źle tak samo z fabrykami Whirlpoola we Francji w porządku a w Polsce już nie.
  Po co więc jest UE a no po to by ten co ma miał jeszcze więcej albo nie stracił.
  Mamy przeszło 2 tyś.lat doświadczeń i zawsze ten sprytniejszy wygrywał. Tak będzie i teraz daje się to zauważyć po wzroście ilości ruchów narodowych w krajach europejskich.Nikt nie chce pracować na innych,nikt nie chce żyć w biedzie i być wykorzystywany.W połączeniu z sytuacją demograficzną i finansową doprowadzi to do rozwiązań siłowych
  które są nieuniknione.Rozwiązania te mogą być krótkotrwale zahamowane przez polityków lub dostojników kościelnych ale ludzie mają swoją godność więc to tylko kwestia czasu.
  My jako ludzie światli nie dajmy się manipulować i twórzmy zaplecze polityczne bo z pojedynczym wyborcą nikt się nie liczy!
 • @fabi 10:48:53
  /Na miłości dla dóbr doczesnych i poczuciu władzy/
  Bingo
  Pozdrawiam
 • @
  Jeśli wskażesz organizację bardziej liczną od kościoła katolickiego w Polsce, t zn równie popularną i o podobnym zasięgu wpływu , to wtedy dopiero ktoś może zadać pytanie o moralne "drogowskazy" bo jak na razie takiej nie ma , a skoro nie ma ,to w każdym t zw demokratycznym kraju najwięcej do powiedzenia powinni mieć ci , co są najliczniej reprezentowani czyli , czy się to komu podoba czy nie , to musi się pogodzić z tym ,że katolicki kościół w Polsce ma nie tylko pełne prawo do moralnych ocen i wskazówek ale nawet ma taki obowiązek , i proszę nie mącić w głowach zacnym czytelnikom Twego bloga jakimiś "wspominkami z przeszłości " o podłych zachowaniach kleru bo nie ma, nie było i nigdy nie będzie bezapelacyjnie szlachetnych i w pełni uczciwych środowisk , którym nie można by nigdy niczego zarzucić bo gdyby Szczęsny Potocki z Rzewuskim i innymi milionerami zamiast "kumać się " z Rosją , przeznaczyli chociaż po 10 % swoich majątków na dozbrojenie armii , to może nawet nie doszłoby do II i III rozbioru Polski
 • @fabi 10:48:53
  5 !
  Nasi /?/ vaticanum pasterze, bo nie biedni vaticanum pastuszkowie, traktują nas nie jak owieczki a jak dojne bydełko nie przymierzając.
 • @puuuq 13:04:57 witam i dziękuję za komentarz
  Ja nie neguję, lecz wyjaśniam - wygrał demokratyczne wybory, to konsumuje owoce demokratycznego zwycięstwa.
  Pozdrawiam

  BTW
  Bloger @Zorion zwrócił uwagę na demokrację jako część SYSTEMU, kto jeszcze nie czytał, polecam kapitalna notka:

  http://zorion.neon24.pl/post/138114,trzeci-system-rozwazania-wielkanocne
 • @provincjał 13:19:33
  Nie chciałbym być postrzegany jako ktoś kto walczy z wiarą chrześcijańską , żeby było jasne . Oczywiście to co wcześniej pisałem to uogólnienie ale niestety bliskie prawdzie .
  Wklejam opinie księdza na ten temat ..

  ,,[ Autor - ks. Pellegrino Ernetti (1925 - 1994) - wybitny egzorcysta oraz znany biblista i teolog z Wenecji ]

  Co się diabłu podoba.
  .........................................................................................................
  1. Politycy, którzy deklarują, że są chrześcijanami, ale nimi nie są, ponieważ należą do moich usług... Prezentując się jako chrześcijanie, zwodzą wiele osób i prowadzą je tam, gdzie ja podstępnie prowadzę... Idą ze mną, aby dziarsko wykradać pieniądze ludu, pieniądze nabyte potem i łzami ciężkiej pracy; pieniądze wydarte ubogim rodzinom za pomocą niesprawiedliwych podatków nałożonych przez tych polityków, którzy tyją, marnują, i trwonią bez ograniczeń... Niemniej sprawiam, że zapewniają o swej uczciwości, dobroci, szacunku i szczerości chrześcijańskiej, do tego stopnia, że wraz z nimi upadają także księża i biskupi.

  Pieniądz to moja najskuteczniejsza broń. Księża i biskupi zamykają oczy na tych polityków, moje sługi i niewolników... Wystarczy, że znajdują dla nich pieniądze na budowanie i odnawianie kościołów, przytułków, wygodnych i pięknych domów parafialnych, patronatów... Są to moi najwierniejsi zakrystianie, za pomocą których mogę przenikać do domów kleru, posłusznego moim pieniądzom...,,

  Są i księża co rezygnują właśnie z takiej pomocy .
  Pamiętam jak opowiadał ks. ( przełożony uczelni katolickiej ? ) kiedy mu proponowano właśnie finansowanie uczelni . Oczywiście sponsor chciał mieć wpływ na nauczanie . Taka pomoc została odrzucona .

  Upolitycznienie Polskiego kościoła jest faktem . Patrząc na Polskich polityków zastanawiam się komu oni służą . Kościół spłaca dług chciwości , wydaje się że zaczyna mu to ciążyć .
  ks. abp. Marka Jędraszewskiego mówił teraz o chowaniu się polityki za krzyżem .

  A jakby ktoś czuł się urażony , pretensje proszę kierować do tego księdza , myślę ze wie co pisał , a ja mu ufam .
 • Autor, 5*
  Celnie opisałeś ten koniunkturalny patriotyzm "księżowski" :))
 • materii pomieszanie
  KK ma prawo do wskazań moralnych nadane mu przez swojego Załozyciela.

  nie ma to związku z wyborami, z PRyLem, z zaborami czy biskupami-zdrajcami

  ostatniego listu biskupów nt patriotyzmu nie czytałem, bo nie lubię ich nowomowy; co więcej, podejrzewam, że większość naszych biskupów przestała wierzyć w Pana Boga oraz zaprzedała się eurosojuzowi

  Widze zawsze cytaty z ksiązki "Mroki Średniowiecza" - sam tytuł jest znamienny - nie mieli zapewne żarówek, stąd taka ciemnota

  pozdr
 • @puuuq 13:04:57
  Mylicie się Komentatorze w całej rozciągłości.

  Otóż, Kościół jest instytucją hierarchiczną, czyli nie mającą z demokracją nic wspólnego. Hierarchia tegoż Kościoła, czyli jego nieobieralna przez wiernych władza, wyraża wyłącznie własne stanowisko adekwatne z realizowaną przez siebie polityką.
  A jako organizacja obca (państwo kościelna Watykan) - a więc organizacja nie polska, posiadająca zewnętrzną jurysdykcję prawną, Kościół nie ma prawa rościć sobie żadnych pretensji do pouczania, czy też sugerowania postępowania, innym narodom i państwom.

  Jeśli nawet założyć, że Kościół jako (niedemokratyczna i ponadpaństwowa) organizacja religijna reprezentuje współwyznawców w obszarze religijnym, to z całą pewnością nie reprezentuje interesów politycznych współwyznawców.
 • @MacGregor 17:21:24
  "KK ma prawo do wskazań moralnych nadane mu przez swojego Załozyciela."

  Nie prawda, NIE MA ŻADNEGO PRAWA.
  Natomiast mógłby mieć prawo, gdy sam, czyli hierarchia Kościoła, postępował moralnie.
  Cała historia Kościoła do dnia dzisiejszego włącznie dowodzi niezbicie, że organizacja ta jest amoralna.
 • @ Autor
  5*
 • @MacGregor 17:21:24 witam
  /listu biskupów nt patriotyzmu nie czytałem/
  nie masz czego żałować, poziom tow. Wiesława, ;-)

  /większość naszych biskupów przestała wierzyć w Pana Boga/
  - to wydaje się być warunkiem bycia biskupem

  Pozdrawiam
 • @Rzeczpospolita 20:02:37
  Dziękuję

  Pozdrawiam
 • @roux 20:33:27
  antyklerykał i świadek jehowy ramię w ramię:))...bezcenne

  a o piramidkach, czyli "Biblii w kamieniu" przewielebnego Russella nic?
 • @Rzeczpospolita 20:01:29
  /gdy sam, czyli hierarchia Kościoła, postępował moralnie./

  Arcybiskup, któremu zarzucono molestowanie seksualne kleryków i księży koncelebrował mszę świętą wraz z metropolitą poznańskim abp. Stanisławem Gądeckim w katedrze w Poznaniu - donosi "Gazeta Wyborcza". Przypomnijmy, że jeszcze za czasów Jana Pawła II, po zbadaniu sprawy Watykan zakazał Juliuszowi Paetzowi udzielania sakramentów święceń i bierzmowania, głoszenia kazań, konsekrowania kościołów i ołtarzy, a także przewodniczenia publicznym uroczystościom. Chociaż hierarcha zarzutom zaprzeczał, zdecydował się na życie w odosobnieniu.

  Czytaj więcej: http://www.gloswielkopolski.pl/wiadomosci/poznan/a/abp-juliusz-paetz-koncelebruje-msze-mimo-zakazu-watykanu-wideo,11996127/
 • @trybeus 20:55:24 witaj,
  A może Ty byś napisał o kościelnym handlu niewolnikami?
  pzdr
  BTW
  Na wątpliwości @Ewiaka Ryszarda odpowiedziałem zgodnie z Twoim życzeniem
 • @Rzeczpospolita 19:53:21
  // Kościół jest instytucją hierarchiczną //........która bez udziału wiernych utraciłaby sens istnienia , a skoro ci wierni stanowią zdecydowaną większość w jakimś społeczeństwie ,to znaczy ,że zgadzają się z tego kościoła działaniami czyli też z zalecanymi przez niego wyborami moralnymi , tak to wygląda , i to nawet nie z uwagi na jakieś "mistyczne odniesienia" ale rozsądku ,logiki i demokracji w ramach której kościół ze swoimi wiernymi trwa , czy przedstawiciele kleru reprezentują interes polityczny swoich wiernych jest tu bez znaczenia , tym bardziej ,że sami wierni mogą sympatyzować z kimkolwiek , wszak nie chodzi o sympatie polityczne ani kościoła ani wiernych a jedynie o prawo do moralnych wyborów
 • @reflexión 16:42:43
  Ich zachowanie rzutuje na jakość ich nauczania. Trzeba być ślepym, żeby tego nie widzieć, ;-))

  " (11) Czyż z tej samej szczeliny źródła wytryska woda słodka i gorzka? (12) Czy może, bracia moi, drzewo figowe rodzić oliwki albo winna latorośl figi?"
  (Jak 3:11-12 BT)

  Pozdrawiam
 • @roux 21:27:46
  //Na wątpliwości @Ewiaka Ryszarda odpowiedziałem zgodnie z Twoim życzeniem//

  niestety nie zgodnie z moim życzeniem...bo pan Ewiak jasno określił, że nie potrzebuje przekładów bo sam czyta z oryginałów...więc skomentowałeś aby jednak napisał w tematyce notki czyli o Putinie i Hitlerze:))...jak to nazwać...wycofywanie się chyłkiem?:))
 • @
  http://www.sokzburaka.pl//user_open/cachefbpics/1452015088365848_1981110768789608.png
 • @trybeus 22:10:41 najwyraźniej czegoś nie zrozumiałeś,
  @Ewiak Ryszard ponad chronologię biblijną stawia chronologię świecką, to powoduje, że jest w błędzie
 • @roux 22:28:24
  :))
  no dobra, a piramidki Russella? 35 lat były okej, a teraz diabelstwo? pewnie "świeckie"...
 • @trybeus 22:36:53
  Wiesz gdzie wierni klękają przed masońskim wilczkiem?

  http://m.neon24.pl/99fa3321bff803622a32c64d47b72e61,14,0.jpg

  http://roux.neon24.pl/post/129205,jaka-masonerie-watykan-akceptuje

  Wiesz co w historii papiestwa oznacza data 955 r?

  http://www.golgota-beskidow.pl/stecje/stacja4_4.JPG

  http://roux.neon24.pl/post/129377,golgota-beskidow-masonska-czy-szatanska

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

ULUBIENI AUTORZY