Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
317 postów 6151 komentarzy

come nembo

roux - come nembo che fugge col vento

Bergoglio, jak każdy papież, jest nieomylny!

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

To oczywisty absurd, lecz jednocześnie dogmat, a dogmaty nie mogą być przedmiotem dyskusji, w przeciwnym razie nie były by dogmatami.

Każdy dogmat KK, nie dość, że jest sprzeczny z Pismem Świętym, na które KK lubi się powoływać, jednocześnie neguje istnienie wspaniałego daru bożego, czyli ludzkiej zdolności logicznego rozumowania.
KK wie o tym doskonale więc każdy dogmat zwykł popierać „cudem”, przy czym obowiązuje zasada, że większy absurd potrzebuje większego „cudu”. Dogmat papieskiej nieomylności nie został jak dotąd oficjalnie odrzucony, co najwyżej się o nim nie wspomina, a przecież to dogmat wyjątkowy choćby dlatego, że żaden cud go jeszcze nie potwierdził.
Niekatolicy mogliby uważać (lecz co im do tego?), że papieska nieomylność to przejaw skrajnej pychy.
 
„…tak że zasiądzie w świątyni Boga dowodząc, że sam jest Bogiem”
(2 Tes 2:4 BT)
 
Faktem jest, że ogłoszenie dogmatu o papieskiej nieomylności naraziło autorytet Kościoła, i tak już zresztą nadwątlony choćby przez wystąpienie Martina Lutra, na śmieszność powodując jednocześnie reakcję bardzo podobną do efektu Reformacji.Sobór watykański I był całkowicie zdominowany przez papieża, uczestnicy byli zastraszani, onieśmielani i zniewalani. Nie było tajnego głosowania, oponenci narażeni byli na utratę stanowiska, a nawet na aresztowanie przez papieską policję. W tej sytuacji wielu nie sprzyjających papieżowi biskupów wyjechało w trakcie soboru, co Pius IX przyjmował z zadowoleniem.
Dopiero po dwóch miesiącach trwania soboru, ku zaskoczeniu zgromadzonych biskupów, na porządku obrad postawiono kwestię papieskiej nieomylności, czym wielu z nich było zaszokowanych i zgorszonych.
Protestujących biskupów ormiańskich, papieska policja próbowała aresztować na ulicy, wynikła bijatyka a następnie zamieszki. Biskupi zażądali pozwolenia na wyjazd, po odmowie po prostu uciekli.
Na obrady soboru watykańskiego I powołano łącznie 1084 biskupów, z czego stawiło się 700. Około 50 z nich energicznie popierało papieskie projekty wprowadzenia dogmatu o nieomylności, mniej więcej 130 sprzeciwiało im się zawzięcie, pozostali byli obojętni albo niezdecydowani.
W głosowaniu 13 lipca 1870 roku 451 biskupów było za przyjęciem dogmatu, a 88 było przeciw. Cztery dni później, 17 lipca , 55 biskupów ogłosiło oficjalnie, że są przeciwni dogmatowi, lecz z szacunku dla papieża wstrzymają się od glosowania. Potem wszyscy wyjechali z Rzymu, co zresztą wielu innych zrobiło już wcześniej. W drugiej turze 535 biskupów było za, tylko 2 przeciw.
Biorąc pod uwagę 1084 uprawnionych do głosowania, oraz 535 popierających w głosowaniu, „większość” wyniosła 49 procent.
Świat katolicki  zareagował oburzeniem.
Biskup Rottenburga ( Badenia-Wirtengergia ) otwarcie napiętnował papieża jako „siewcę niezgody w Kościele”. W Braunsbergu ( Bawaria ) pewien znany profesor ogłosił manifest nazywający Piusa IX „heretykiem i burzycielem Kościoła”, a lokalny kardynał i lokalny biskup nieoficjalnie poparli jego wystąpienie.
Niechęć do katolicyzmu wzmogła się w całej Europie i Ameryce Północnej. W Holandii zakrawało to wręcz na schizmę. W Cesarstwie Austro -Węgierskim rząd zerwał konkordat. W Prusach kanclerz Bismarck wprowadził prawa radykalnie zmieniające status Kościoła i jego stosunki z państwem. Wygnano jezuitów, państwo przejęło kontrolę nad szkolnictwem, śluby cywilne stały się obowiązkowe.
Papiestwo zareagowało na te zmiany niesłychanie agresywnie. Wszyscy biskupi musieli złożyć pisemne oświadczenie popierające nowy dogmat, a w razie odmowy narażali się na kary lub odwołanie. Wszystkie książki i artykuły kwestionujące dogmat trafiały automatycznie na indeks. Wiele relacji dotyczących soboru skonfiskowano, zasekwestrowano, ocenzurowano lub zniszczono.
 
 
M. Baigent, R. Leigh Inkwizycja

    

KOMENTARZE

 • Straszne głupoty wypisujesz roux!
  najpierw przeczytaj coś o tym, na jakich warunkach wypowiedź papieża może być uznana za nieomylną, potem pisz!

  poza tym, macie taki cholerny burdel u jehowitów, czemu nie zaczniesz pucować swojej własnej stajni, tylko przychodzisz by obsrywać naszą?

  każdy powinien najpierw wyczyścić dokładnie u siebie, potem patrzeć co dzieje się u innych!
 • @RAM 10:20:44 cóż za zaszczyt mnie spotkał, mistrz bana komentuje -;)))
  To może Ty napiszesz kiedy papież jest nieomylny a kiedy omylny? -;)))
  A może udowodnisz, że Ziemia jest płaska?

  "Nie chodzi tu o papieską nieomylność jako taką, lecz o osobistą nieomylność papieża. Sobór orzeka, że kiedy papież przemawia ex cathedra, to jest on nieomylny na mocy właściwego mu papieskiego prawa, a nie tylko dlatego iż wypowiada się jako przedstawiciel Kościoła. Krótko mówiąc, gdy tylko papież przemawia ex officio (z urzędu) – nawet jeśli nie jest to wypowiedź ex cathedra – to jest on zawsze nieomylny."
 • @RAM 10:20:44
  zgadzam się z pańskim komentarzem,
  wielokrotnie komentowałem jego działalność jako zadaniową,
  pozdrawiam
 • o nieomylności u jehowych
  dziękuję za odbanowanie i podrzucam coś z twojego podwórka, https://www.youtube.com/watch?v=TDQcyKj9lIQ&t=1344s
  pozdrawiam.
 • Co za prymitywna manipulacja -tut, tut
  No i jak widze blog zamienił sie w ksero-blog jak - i do tego z Beigent-Leigh

  Myśłałem, że Autor jest jakims powaznym choc amatorskim historykiem KK, a tu takie dno.

  czy rzeczywiście jest pan Świadkiem jehowy jak sugerują inni komentatorzy - jeśłi tak, to wszystko stało sie jasne (we haja lor - jak powiada Pismo)
 • Autorze, widzę iż zdenerwowałeś tego, co tylko zza bana swoje teorie głosić potrafi
  Nic dziwnego, że jemu dogmat o nieomylności jest bliski, on też by chciał ogłosić "dogmat o nieomylności RAM". :)
  Najśmieszniejsze jest to, że ci co są za dogmatem o nieomylności jednocześnie podważają naukę papieża Franciszka o uchodźcach.

  Dogmat ten jest jednym z bardziej kontrowersyjnych w Kościele. Sprzeciwiał się niemu m.in. kościół w Niemczech. Ignaz von Döllinger opublikował dokument Der Papst und das Konzil, w którym wykazano błędy w nauczaniu papieży. Oczywiście skończyło się to "banem" dla autora, dokumentu, czyli ekskomuniką (kolejny dowód czemu ultra katolikom, czy też ultra głosicielom innych wyznań ban jest tak bliski). Tego typu postawy trudno bronić, więc ban jest zbawienny.

  Co ciekawsze, w samym dogmacie stwierdza się, że "dzięki opiece Bożej przyrzeczonej mu w osobie św. Piotra Apostoła posiada tę nieomylność". Jak wiemy Piotr nigdy nie był biskupem Rzymu, żaden ze starożytnych dokumentów chrześcijańskich nie wymienia Piotra jako pierwszego biskupa Rzymu, stąd już sama treść dogmatu podważa sam dogmat.
  Co więcej, jak wiemy z Biblii, św. Piotr był jak najbardziej omylny :)
  http://zawisza.neon24.pl/post/132300,sw-piotr-uczen-chrystusa-apostol-ale-czy-biskup-rzymu
 • @Zawisza Niebieski 12:14:45
  "Najśmieszniejsze jest to, że ci co są za dogmatem o nieomylności jednocześnie podważają naukę papieża Franciszka o uchodźcach" -

  - si tacuisses philosophus mansisses,

  czy naprawdę nie wie i nie rozumie Pan, że nieomylność dotyczy TYLKO wypowiedzi w kwestii wiary i moralności, wygłoszonych ex cathedra w łączności z biskupami etc
  Do tej pory użyto jej tylko raz, w sprawie potwierdzenia dogmatu o niepokalanym poczęciu NMP

  po co chwalić się swoją ignorancją w sprawach tak podstawowych???
  No normalnie wiedza czerpana z książek Dana Browna ...
 • @MacGregor 14:31:14
  Wpadł mi kiedyś w ręce egzemplarz jakiegos pisma zielonoświątkowców dnia ósmego tygodnia sądnego czy cos w tym stylu.

  Chcąc ośmieszyć dogmat o nieomylności papieża podali, że bodaj JPII pobłądził wygłąszając jakies przemówienie przed katedrą - myśleli, że ex-cathedra znaczy "przed kosicołem katedralnym" - no cóż ... ale i tak byli intelektualnie krok przed ROUX i Zawiszą
 • @MacGregor 14:31:14
  Jeśli już mówimy o ignorancji, to z są dwie, nie jedna wypowiedź podlegająca dogmatowi o nieomylności, drugą jest dogmat o wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny, są jeszcze inne wypowiedzi uznawane jako nieomylne, ale ich pełna lista nie jest znana. Częściowe listy pojawiają się w różnych opracowaniach, oficjalnej listy nie ma.

  Oczywiście, że wypowiedzi papieża nie mają statusu ex cathedra, jednak przy takim statusie papieża, jaki mam on w KRK zdanie to wydawałoby się, że powinno być brane pod rozwagę, czy mylę się?

  Jak sam widzisz, twoja wiedza też gdzieś koło książek Dana Browna oscyluje, czyli przyganiał kocioł garnkowi :)
 • z Rosji was wywalili to teraz tu aktywnie dzialacie
  jest nieomylny ale pod określonymi warunkami. Tego juz nie dopisałeś. To podobny bełkot sekty jechowych jak "modlicie sie katolicy do obrazów" . Otóż nie do obrazów ale do Boga i do świętych jako pośredników, a często z wykorzystaniem obrazu lub figurki.
 • @Andron 15:25:49
  Co do tych "modlicie sie katolicy do obrazów" to jest pewien problem. Rzeczywiście światły katolik modli się do Boga, ale jak wytłumaczysz konieczność pielgrzymki do ikon, jak do Częstochowy? Co tam takiego ważnego jest, poza obrazem? To, że konie się przy wzgórzu zatrzymały i iść dalej nie chciały? Tego jako katolik zrozumieć nie potrafię. Do Boga można modlić się wszędzie, żadna pielgrzymka nie jest potrzebna. Niestety ten zwyczaj nosi silne znamiona modlitwy do obrazu.
 • @MacGregor 11:55:19 witam
  Czy relacja z Soboru Watykańskiego I jest nieprawdziwa?

  Pozdrawiam
 • @Zawisza Niebieski 12:14:45 witam
  /są za dogmatem o nieomylności jednocześnie podważają naukę papieża /

  stoją w rozkroku ;-)) chcą zjeść ciastko i jednocześnie je mieć, biedaki
 • @MacGregor 14:31:14 /TYLKO wypowiedzi w kwestii wiary i moralności/
  A czy Jego Świątobliwość, Jan XII, kiedy w dom publiczny zamienił papieską rezydencję na Lateranie i wykorzystywał seksualnie własną matkę, wypowiadał się w ten sposób jako nieomylny?
 • @Andron 15:25:49
  /Otóż nie do obrazów/

  http://m.neon24.pl/f2144731c462624d6e9266b66e01f49a,13,0.jpg

  Ivan Grohar
„Serce Jezusa” 
olej na płótnie, 1900
archikatedra św. Mikołaja, Lublana

  „U góry obrazu widzimy Jezusa w białej szacie z zaznaczonym gorejącym sercem. Widoczna z lewej strony Maryja przytula się do Jego ręki, a z prawej strony klęczy św. Małgorzata Maria Alacoque.
Na pierwszy rzut oka wydaje się zaskakujące, że Zbawiciel i towarzyszące Mu kobiety są słabo widoczni, jakby za mgłą, namalowani „płasko”, a ostrzejsze światło pada na tłum wiernych namalowanych na dole obrazu. Kiedy uważniej się przyjrzymy, zobaczymy, że widzimy „obraz w obrazie”. Jezus, Jego Matka i św. Małgorzata Maria Alacoque to postacie z obrazu, który adorują wierni.Święta na obrazie zwraca twarz w kierunku wiernych, jakby zachęcała ich do adoracji Bożego Serca.

  
Ivan Grohar był słoweńskim impresjonistą, ten obraz jednak został namalowany w duchu symbolizmu i przypomina nieco kompozycje naszego wybitnego malarza Jacka Malczewskiego. Wierni adorujący Serce Jezusa reprezentują symbolicznie różne grupy ludności. Ich rozmodlone twarze ukazują siłę kultu”

  http://gosc.pl/doc/2515774.Adoracja-przed-obrazem
 • @roux 18:40:43
  Rzeczywiście mają problem, zresztą co tu mówić, ja też go mam, gdyż poza tym, co napisałem wcześniej o wątpliwym tronie św. Piotra w Watykanie dogmat o nieomylności papieża odnosi się nie tylko do papieży po jego uchwaleniu ale do wszystkich, zaś o historycznych papieżach wiele ciekawego można napisać.

  Weźmy dla przykładu synod trupi 897 rok, gdy to Stefan VI m.in uznał apostazję swego poprzednika, czyli zaprzeczył jego nieomylności Formozusa, później odrzucono decyzje Stefana. I gdzie tu mówić o nieomylności papieża w sprawach wiary, skoro jeden zaprzecza nieomylności drugiego?
  Czy też weźmy sprzedaż odpustów który doprowadził do reformacji, jak najbardziej decyzja podlegająca pod nieomylność papieża, dotyczy wiary, podejmowana w imieniu Jezusa, bo przecież na Sądzie Ostatecznym to Jezus będzie sędzią, a papież w Jego imieniu grzechy odpuścił. Praktycznie od tego dogmatu się dziś odchodzi, papieże co prawda wydają encykliki, ale nikt ich nie traktuje jako słowa nieomylne, raczej jako nauczanie. Ważne decyzje uchwalają synody, czyli ogół biskupów. Pewnie Kościół z tego dogmatu nie zrezygnuje, choć będzie to martwy dogmat. Oczywiście papież będzie ogłaszał pewne istotne sprawy, przy czym będzie decyzja synodu, nie papieża.

  Mają problemy, gdyby nie mieli, czyż MacGregor nie sięgnął by po takie miałkie narzędzie jak przykład z Zielonoświątkowcami. Ani nie była to jakaś oficjalna decyzja Zielonoświątkowców, ani ja nie twierdziłem, że głos papieża jest jego zdaniem głoszonym ex cathedra. Ale albo uznaje się, że papież jest głową Kościoła, albo nie. A zdanie głowy Kościoła należy respektować. A nie, jak mi się podoba, to uznaję papieża, jak nie, to go olewam. Wspaniały "katolicyzm", pewnie będzie go trzeba banem chronić, jak PiS swoje modlitwy kordonem policji.
 • @roux 19:01:58
  Adoracja obrazu: był to jeden z elementów który ukształtował moją wiarę, moje podejście do niej, moją chęć poznania historii. Był to okres, gdy po Polsce wędrowała kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.
  https://www.youtube.com/watch?v=FZOW3lnRBGg
  Byłem wtedy uczniem liceum i przebywałem w wiosce do której obraz ten przybył i wędrował po domach, również zawędrował do domu mojej gospodyni. Ten obraz spowodował, że dojrzałem religijnie, oczywiście poszedłem i ja, po chwili wyszedłem z pokoju w którym odbywała się adoracja, poszedłem w pola i wróciłem jako zupełnie inny człowiek w zakresie wiary i chęci jej poznawania, moja wiara dojrzała. I to właśnie powoduje, iż jestem wrogo traktowany przez tzw. "prawdziwych katolików", ale również innych "nieomylnych" głosicieli jedynej prawdziwej odmiany wiary.
 • @Zawisza Niebieski 20:01:55 / albo uznaje się, że papież jest głową Kościoła, albo nie./
  kto krytykuje papieża powinien wystąpić z Kościoła, innego wyjścia nie ma.

  "Papież jest „tak dostojny i wzniosły, że nie jest po prostu człowiekiem, lecz niejako Bogiem i Wikariuszem Boga”. Ma potrójną koronę „jako król nieba, ziemi i piekła ...Papież jest jakby Bogiem na ziemi, jedynym księciem wiernych Chrystusowych, najwyższym królem wszystkich królów...Papież może niekiedy przeciwstawić się prawu Boskiemu”.
  Lucio Ferraris (1687 – 1763)

  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e2/Ferraris_-_Prompta_bibliotheca_canonica%2C_1782_-_166.tif/lossy-page1-439px-Ferraris_-_Prompta_bibliotheca_canonica%2C_1782_-_166.tif.jpg
 • @Krystyna Trzcińska 06:29:49
  witam,
  łatwo rozdajesz osądy!
  po co wrzucasz ,narzucasz sugestię ?
  kim ześ jest ?
  nie wypowiedziałaś-eś się na tytuł bloga,
  powiedz prawdę...
 • @laluś 21:55:10
  /nie wypowiedziałaś-eś się na tytuł bloga,/ pozwolę sobie zauważyć, że Ty również nie wypowiedziałeś się na temat poruszony w notce ;-)
 • @roux 08:05:21
  Dogmat tylko wtedy staje się Prawdą Objawioną, gdy wypowiada go mędrzec. A mędrzec wie, co i kiedy trzeba powiedzieć. Dlatego najważniejszym zadaniem KRK jest niedopuszczenie do pauperyzacji urzędu papieża. To po pierwsze.

  Po drugie - cała reszta musi się od Watykanu uczyć.

  A uczy się kto? Ano Kaczyński. I jego akolici. Nikt inny. No może Tusk.... ale on na emigracji zarobkowej.

  I dlatego, gdy teraz zaprzestaną podkreślania skutków 500+ (internauci zrobią to za massmedia, a dane demograficzne są oczywiste), a zaczną powoli brać pod lupę i analizować Jarocin i specyfikę Mieszkania Plus, poparcie w przyszłych wyborach wzrośnie do ponad 50%.

  Tylko tych Jarocinów trzeba co najmniej kilkanaście. Nie jest konieczna przebitka 50%-owa względem cen rynkowych - dla uwiarygodnienia wystarczy 35-45% w zupełności.
 • @maharaja 09:16:14
  "ogłoszenie dogmatu o papieskiej nieomylności naraziło autorytet Kościoła, i tak już zresztą nadwątlony choćby przez wystąpienie Martina Lutra, na śmieszność powodując jednocześnie reakcję bardzo podobną do efektu Reformacji".

  Są sytuacje, w których Kościół powinien zajmować jednoznaczne stanowisko (np. nakaz solidaryzmu społecznego, nakaz empatii w związkach, nakaz uczciwości w życiu publicznym), akcentując postulat miłosierdzia.

  Są jednak sytuacje (zwłaszcza te życiowo skomplikowane), w których wskutek zajmowania wobec nich przez Kościół roli szafarza tego, co boskie, Kościół odmawia (grzesznym) wiernym prawa do Komunii. To tak, jakby przestępców w więzieniu zaprosić na ucztę (mszę), ale bez prawa do posiłku.

  Za lat -dziesiąt, a może i naście, dzisiejsza (zakorzeniona w kilkusetletniej doktrynie Kościoła) praktyka będzie tak samo napiętnowana, jak dawniejsze chowanie samobójców czy też dzieci niechrzczonych poza murami Kościoła.

  Owszem, powinien istnieć POSTULOWANY model życia (np. nakaz nierozwodzenia się, nakaz regularnej spowiedzi, nakaz uczestniczenia w życiu społecznym parafii) i przede wszystkim osoby mieszczące się w danym modelu powinny być dopuszczone do pełnienia określonych funkcji w Kościele czy gminie (jako zaszczyt), natomiast sama Komunia powinna być dostępna dla wszystkich i nie podlegać najmniejszej reglamentacji, bo to prawo elementarne (postulat powszechności w miłosierdziu). W żadnym stopniu nie spowoduje to pauperyzacji Komunii.

  Rozumiem, o co chodzi zwolennikom tzw. EKSKLUZYWNOŚCI komunii.
  W miejsce dzisiejszej Komunii "dla świętoszkowatych dewotów", jak to niekiedy (oczywiście przerysowuję tutaj problem), warto wprowadzić tzw. coniedzielne "agape" na plebanii, bez postulatu powszechnej dostępności, raczej z postulatem dokoptowywania. Tylko tak się
  1) ewangelizuje społeczeństwo
  2) konserwuje fundament

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

ULUBIENI AUTORZY