Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
274 posty 5477 komentarzy

come nembo

roux - come nembo che fugge col vento

Aresztowani za różaniec, czy to upadek religii?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Odmawianie różańca to modlitwa, a nie narzędzie symbolicznej przemocy. (T. Terlikowski)

 Dla jednych, to hańba Kościoła, drudzy popierają policję..

 
To jeden z największych skandali w historii belgijskiego Kościoła.
 
W trakcie upamiętnienia 500. rocznicy wystąpienia Marcina Lutra, belgijscy katolicy odmawiający Różaniec zostali siłą wyprowadzeni z katolickiej katedry przez policję.
W sobotę 28 października w katolickiej katedrze śś. Michała i Guduli w Brukseli, w ramach obchodów 500. rocznicy początku rewolucji Marcina Lutra odbyła się... protestancka ceremonia. Udział w niej wziął m.in. kardynał Jozef de Kesel, arcybiskup diecezji Mechelen-Bruksela oraz przedstawiciele różnych religii.
Wobec tak wielkiego zgorszenia grupa młodych katolików postanowiła zadośćuczynić za liczne zniewagi Boga i Jego Kościoła odmawiając Różaniec. Zarządcy kościoła katedralnego natychmiast wezwali policję, która siłą wyprowadziła modlącą się młodzież i ceremonia hołubiąca Marcina Lutra oraz jego protestancką herezję mogła być kontynuowana.
Wydarzenie to oburzyło katolików na całym świecie. Jak bowiem rozumieć pacyfikację pobożnych katolików zawierzających się Chrystusowi przez ręce jego Matki, przy równoczesnych przymykaniu oczu, a wręcz aprobacie, dla inicjatyw protestanckich mających miejsce w najważniejszej świątyni diecezji?
Czy w ramach źle pojmowanego ekumenizmu, nieróżniącego się de facto niczym od religijnego synkretyzmu, dopuszczone będzie wywlekanie wiernych z ich świątyń i zastępowanie ich duchowymi spadkobiercami ludzi, którzy owe świątynie ogałacali z tego, co święte?
Pozostaje nam modlić się za Pasterzy Kościoła, aby wybierali Jezusa Chrystusa, który jest Drogą, Prawdą i Życiem, oraz jego Kościół, a nie beztroskie i bezkonfliktowe życie
(www.gloria.tv)
 
Hucpę trzeba było przerwać.
 
Tam [w katedrze w Brukseli] grupa młodych katolików, by przeszkodzić w nabożeństwie odprawionym w ramach 500-lecia Reformacji, zaczęła głośno odmawiać różaniec. Cel był oczywisty, chodziło o to, by uniemożliwić wygłoszenie kazania pastorowi Stevenowi Fuite, przełożonemu Zjednoczonego Kościoła Protestanckiego w Belgii.
Nie jestem zwolennikiem odprawiania nabożeństw w katolickich świątyniach w rocznicę Reformacji. Uważam to za błąd, i to poważny. Ale nie jestem również zwolennikiem przerywania modlitwy innych, wykorzystywania różańca do walki i przemocy (tak, bo to wydarzenie nie było modlitwą, ale aktem symbolicznej przemocy, której celem było przerwanie i uniemożliwienie nabożeństwa). Jeśli młodzi katolicy chcieli rzeczywiście tylko się modlić, to mogli to robić w tym samym czasie, ale w innym miejscu, trwając na modlitwie różańcowej. Jeśli zrobili to w tym miejscu i w tym czasie, to niestety pokazali, że wcale nie chodziło im o modlitwę i zadośćuczynienie profanacji, ale o to, by zamanifestować swoje poglądy za pomocą różańca. To jednak, co innego niż modlitwa.
A reakcja policji była absolutnie zrozumiała. Gdy ktoś przeszkadza w modlitwie innym, gdy przerywa nabożeństwo powinien liczyć się z tym, że zostanie wyprowadzony siłą. Argument, że on „tylko” odmawiał różaniec, jakoś mnie nie przekonuje. Bo poza samym faktem liczy się również cel, kontekst, miejsce i sytuacja. I naprawdę nie trzeba być ani ekumenistą, ani wielkim zwolennikiem upamiętniania Reformacji, by to dostrzec. (Tomasz P. Terlikowski)
(malydziennik.pl)
 
„To, co krzywe, nie da się wyprostować” (Koh 1:15 BT)
 
Zdjęcie: Youtube

KOMENTARZE

 • saznowny panie Terlikowski...
  jestem ciekaw (przypuszczam że pan nie jest ciekaw), jaka byłaby reakcja protestantów , gdyby jacyś księża, odprawiali w ich kościele Mszę Św katolicką?
 • @Jan Paweł 18:30:17 witam, przecież jest porozumienie
  W wyniku dalszych intensywnych konsultacji, trwających niemal cały rok, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Jedności Chrześcijan, kard. Edward Idris Cassidy, poinformował w maju 1999 roku sekretarza generalnego Światowej Federacji Luterańskiej, ks. Ishmaela Noko, że Stolica Apostolska wyraża gotowość do podpisania Wspólnej Deklaracji w sprawie nauki o usprawiedliwieniu. Obie strony uzupełniły ją "Oficjalnym wspólnym oświadczeniem" i objaśnieniami umieszczonymi w krótkim "Aneksie" [74]. Dokument ten kard. Cassidy i ks. Noko przedstawili publicznie 11 czerwca 1999 r.

  Uroczyste podpisanie Wspólnej deklaracji odbyło się 31 października 1999 roku w Augsburgu. Symboliczną wymowę miała zarówno data, jak i miejsce, w którym przedstawiciele obu stron oficjalnie oświadczyli, że trwający od 482 lat spór o to, w jaki sposób człowiek osiąga zbawienie, został zakończony. Przypomnijmy, że 31 października 1517 roku Marcin Luter ogłosił 95 tez, które zapoczątkowały ruch reformacyjny, natomiast w Augsburgu zwolennicy Reformacji przedłożyli cesarzowi w 1530 roku wyznanie wiary, które wkrótce potem, jako
  Konfesja Augsburska, zyskało rangę najważniejszej księgi symbolicznej luteranizmu. Wyjątkowość wydarzenia, jakie w 1999 r. miało miejsce w Augsburgu, polega przede wszystkim na tym, że oto po raz pierwszy oficjalni przedstawiciele Watykanu (przewodniczący i sekretarz Papieskiej Rady ds. Jedności Chrześcijan) podpisali w imieniu papieża porozumienie doktrynalne z reprezentantami innej tradycji kościelnej.
  http://www.luteranie.pl/o_kosciele/informacje_o_kosciele/luteranizm_w_dialogu/luteranie_katolicy.html

  https://lifesite-cache.s3.amazonaws.com/images/made/images/remote/https_s3.amazonaws.com/lifesite/Antje_and_Francis(1)_810_500_55_s_c1.jpg
  Pozdrawiam
 • @roux 19:47:54
  http://lundagard.net/wp-content/uploads/2016/01/qfncs6uw0ept5rswqppu-586x330.jpg
 • @roux 20:05:53
  To raczej drobne nieporozumienie ,jakoś dziwnie to nikomu nie przeszkadzało. https://watchtower.org.pl/hitler_list.php Pozdrawiam
 • @Repsol 01:04:20
  Errare humanum est
 • W USA nie wolno modlic sie grupowo po domach, mozna natomiast
  miec wesela, balangi, urodziny, cpac cos, itp. Takie jest prawo w prawie kazdym powiecie w USA. Jako powod zabronienia modlitw po domach jest podane zagrozenie dla ruchu drogowego. Demokracja?Bolszewicka.
 • @staszek kieliszek 07:55:33 dura lex sed lex
  Czekam na Twój powrót z dalekiego Wschodu i informacje z pierwszej ręki.
  Pozdrawiam
 • @Herkules 02:01:06
  Augustyn uzupelnil te slowa, ze dobrowolne trwanie w bledzie jest diabelskie.Czy BPS blogoslawil armaty Hitlerowi?
 • @Herkules 11:39:22 właśnie,
  Czy jakiś BPŚ składał Hitlerowi życzenia urodzinowe przez całą wojnę aż do 1945 roku?
  Pozdrawiam
 • Powiedzmy sobie, że można zorganizować mszę ekumeniczną
  Umówić się jak kulturalni ludzie, szanować różnice. Ale zapytajmy oburzonych, gdyby tak muzułmanin przyszedł do kościoła na mszę, rozłożył dywanik i zaczął się modlić, jak wielu z nich by to tolerowało? No może ja bym go potraktował z uśmiechem politowania na twarzy, ale myślę, że byłbym nieliczny. Więc dobrze się stało, gdy tych, co uczuć religijnych drugich poszanować nie potrafią za pupcię i out potraktowano. Powiedzmy sobie, że za reformację winę ponosi całkowicie ówczesny papież a także władze kościelne. Ich rozpasanie finansowe.

  Gdyby tak dziś ktoś przyszedł do mnie i zaproponowałby mi odkupienie grzechów za konkretną sumę pieniędzy to najpierw bym go poprosił o kopię umowy z Panem Bogiem, dzięki której nadano mu to prawo. Bo akurat przy Sądzie Ostatecznym to reklamacje nie będą uwzględniane.
 • @Zawisza Niebieski 15:16:45
  Luteranie to chrześcijanie.. Kościół jako budynek jest katolicki. Kto był u siebie?

  Jak już muzułmanami lecisz, to dam przykład: Katolicy w synagodze zebrali się modlić o rozum dla żydów, wpada zgraja pejsatych i zaczyna tańce swe odprawiać. Czy policja powinna ich zawinąć w kajdanki? pomijam fakt, że by się nie odważyli..

  Z logiką na bakier jesteś, nie po raz pierwszy, nie ostatni, ZADANIOWCU

  P.S. za mądry jesteś, aby być tak głupim.. zadanie masz do wykonania, ja to rozumiem, żadna praca nie hańbi, ale nie dajesz rady..

  Pozdrawiam
 • @wk..ny 17:38:53
  "ZADANIOWCU", pozwól, że się uśmiechnę na to z politowaniem. Tak jestem zadaniowcem rozumu.

  Przepraszam, może nie doczytałem, czy ci Luteranie święto Lutra odprawiali w kościele katolickim, czy katolicy weszli do Kościoła luteranów?

  No cóż, było tak, że nasz papież JPII modlił się w synagodze, i o ile mnie pamięć nie myli jakoś nikt go nie pogonił.
  Czy luteranie to chrześcijanie? Oczywiście, tak. Oni swoją wiarę opierają na Piśmie, podczas gdy różaniec jest elementem kultu maryjnego, kultu mocno zakorzenionego w wierze przedchrześcijańskiej.

  Nie podoba ci się muzułmanin, OK, rezygnuję z dywanika i muzułmanina, pójdźmy w nasze korzenie, grupa neopogan wchodzi do Katedry Gnieźnieńskiej, zgodnie z zapisami Długosza to miejsce w którym była świątynia Nyja, słowiańskiego boga płodności ziemi, zaświatów i modli się "Sława Nyja", albo na Łysiec i tam modli się "Sława Pogody, Śwista i Pośwista". Jak najbardziej pasuje to do tych miejsc. I co? Zrozumiałeś?

  Masz rację, zbyt jestem mądry, by głupotę popierać. A zadanie, jak najbardziej, zadaniem moim jest budzenie Polaków do myślenia, do rozumienia złożoności naszej historii, kultury, tego co powoduje, że jesteśmy Polakami, przez to wielkie "P" a nie tylko takimi, co uważają, że jego przodkowie przed 966 ślepi błąkali się po lasach a dopiero, gdy Mieszkowi spadła ślepota dawnych czasów stali się ludźmi kulturalnymi. Ja wiem, że moi przodkowie na kilkadziesiąt wieków przed Mieszkiem byli ludźmi rozumnymi.
 • @Repsol 01:04:20
  linkowana strona wydaje się być raczej mało wiarygodna, taka bardziej fejkowa
  Pozdrawiam
 • @Zawisza Niebieski 15:16:45 jak się dobrze przyjrzeć, to
  można zauważyć, że i dzisiaj w parafiach widać lokalne Reformacje. To tzw "drugi efekt Franciszka"
  Pozdrawiam
 • @wk..ny 17:38:53 witaj, zwróciłeś uwagę na określenie
  "jeden z największych skandali w historii belgijskiego Kościoła"?. Czyli były większe niż nasłanie policji przez kardynała na kółko różańcowe. Ciekawe jakie?
  Pozdrawiam
 • @roux 23:14:03
  Reformacja w polskim Kościele wynika z prostej sprawy. Franciszek chce przywrócić właściwe wartości w Kościele. Kapłaństwo to służba a nie dostojeństwa,
  Mówił o tym przed swą śmiercią kardynał Kario Martini
  http://zawisza.neon24.pl/post/72812,kosciol-pozostal-200-lat-z-tylu-czemu-sie-nie-otrzasnie
  Dziś jednak hierarchowie KRK są u żłoba, sam Tadeusz R. zgarnął 73 mln + ostatnio od swojego ministra Szyszki dostanie 30 mln. i oni mają słuchać papieża, co o służbie wiernym opowiada, co każe jeździć tanimi samochodami?
 • @Zawisza Niebieski 12:49:25
  A propos „tanich” samochodów...

  https://d-pt.ppstatic.pl/kadry/k/r/1/07/bb/5a01afadb2148_o,size,640x400,crop,0.0575x0.1433x0.9125x0.7600,q,71,h,f0e9da.jpg

  http://www.gazetakrakowska.pl/wiadomosci/nowy-sacz/a/kasina-wielka-proboszcz-jezdzi-porsche-za-400-tys-zlotych,12651631/
 • @reflexión 13:02:49
  Wiem o sprawie z Kasiny Wielkiej, no cóż, powoli uczą się skromności, może kolejny się zastanowi. Obiecał sprzedać a pieniądze przekazać na biednych, myślę, że mieszkańcy przypilnują, szczególnie, że część pieniędzy podobnież pochodziła ze złomu miedzi z rozebranego dachu kościoła. Dach podobnież przeciekał, ale miedź w słomie ma dobre notowania, spokojnie i na nową dachówkę i na porsche wystarczy.
 • @roux 23:08:48
  https://parezja.pl/kto-wspieral-hitlera-kosciol-czy-swiadkowie-jehowy/ Balansujesz na ostrzu brzytwy . No a skoro to lubicie to nie dziw się że bedziemy musieli się pożegnać . :(
 • bandyci pojawili się na miejscu zbrodni...
  i zostali usunięci przez policję... żadnej afery tu nie widzę, wszystko przebiegło zgodnie z cywilizowanym porządkiem....
  U nas sejm wygląda czasem jak cyrk, jak katolicka banda wyprawia tam swoje obrzędy prawem kaduka.... To nie jest wasz sejm, katolicy, to jest nasz sejm, narodowy, nie kradnijcie go sobie... w naszym kraju katolicy to MNIEJSZOŚĆ narodu... połowa narodu przychodzi do kościoła pro forma, a to jest tylko niewielka część narodu ta, która biega do kościoła... Jesteście ciemniejszą mniejszością narodową.... nawet sami katolicy nie wierzą w ten kościół... nie dają na tacę etc. Ten kraj tworzyli i ratowali go przed hitlerowską (niemiecką) zarazą nie tylko katolicy.... tak że nie kłamcie że to wasze podatki, że to wy i tylko wy i wasza wiara... ta cała wiara to raczej hamulec albo bieg wsteczny tego narodu... plujecie na naukę, na nowoczesność, podpierając się zafałszowaną i nakłamaną "tradycją".. Poczwary chlapnęły sobie w sejmie kaplicę bodaj jedynie słuszną.... ciężko wam tyłki ruszyć do kościoła? Zupełnie was popierniczyło? Sejm jest organem jedności narodowej, a nie waszym katolskim cyrkiem i szopką... won z religijnymi demonstracjami z sejmu... Mało macie kościołów? To postawcie sobie w cholerę więcej po sam horyzont, na pewno od tego narodowi się poprawi.
  Teraz wszyscy katolicy podobno, taka ściema figuruje w mediach, a prawda taka, że ci obecni katolicy to niedawni wyznawcy E. Gierka i komunizmu... bo to taka wiara jest.. skąd wiatr zawieje, tam się modlą.... W niedzielę im nie wolno handlować, a handel idzie pełną parą... bo to taka wiara jest, skąd zawieje wiatr, tam się modlą... nawet grzechu nie czują kupując w niedzielę, tak? Jak by odjąć od narodu tych co kupują w niedzielę, zostałoby 5-10 procent moherów, a i to pewnie tylko 1 procent "katolików" by został... Taka ta wasza jednoprocentowa "większość" katolicy, no ale watykan i władze okradają biedny kraj, tylko się czyta o kolejnych aferach katolickich z miliardami milionami w tle.
 • @Zawisza Niebieski 15:16:45
  Jak jest święto strajków i solidarności, to władze (przecież władza była obalona przez solidarność) władze nie powinny na takich świętach się pojawiać... to jest święto narodu, a nie władz.

  Jak zamordowaliście kogoś, to nie przychodźcie na jego pogrzeb odprawiać tam sobie wasze szemrane zaczepne różańce.... i wszystko. Siedźcie cicho w domu, żeby sobie ktoś o bandytach nie przypomniał i rachunku za zbrodnie nie wystawił.
  Tymczasem najważniejszym podmiotem świętującym solidarność są władze, wcześniej bolek a potem inni zdrajcy... Bardzo to parszywa sytuacja... Trupy w tle, a bolesław morda uśmiechnięta, prawdziwych strajkujących nie wpuścił na imprezę z ośmiorniczkami, żre na nasz rachunek i kosi wysokie emerytury do dziś... Władza pcha się wszędzie tam, gdzie się może nażreć na krzywy ryj.... po dwa razy te same mosty otwierają... nic dziwnego, przyznali sobie prawo do żarcia i do ośmiorniczek na koszt narodu, który miesięcznie zarabia 1000 zł max.. Katolicka dobra zmiana? Wolne żarty.. Nadal żrą, latają, za darmochę, a studentom obcinają prawo do darmowego poruszania się po mieście. A teraz blokując pracę w niedzielę obcinają im możliwość dorabiania.
  Jak wam się Luter nie podoba, to dalej brać maczety odkopać Jana Pawła i pokroić, i zacząć handelek, jak przed wiekami... A co, nie da się? Bo to Luter miał rację, nie czarna dewocja. Trzymajcie się z dala od takich miejsc, aby ktoś sobie zbrodni katolickich nie przypomniał i rachunku nie wystawił nie tylko kościołowi, ale i samym "wiernym" również.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728   

ULUBIENI AUTORZY