Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
282 posty 5578 komentarzy

come nembo

roux - come nembo che fugge col vento

Reformacja na Podhalu czyli prawdziwy efekt Franciszka

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Jeśli rację mają ci, którzy twierdzą, że istnieje jakiś „deep church”, który usunął z tronu papieża Benedykta i postawił na jego miejsce Franciszka ...

 Jeśli rację mają ci, którzy twierdzą, że istnieje jakiś „deep church”, który usunął z tronu papieża Benedykta  i postawił na jego miejsce Franciszka, to uzasadnionym jest przypuszczenie, że tak zwany „efekt Franciszka” nie jest niczym innym niż zręcznym zabiegiem propagandowym

 
Efekt Franciszka - tak określa się zjawisko powrotu wiernych do kościołów, na Msze i do konfesjonałów, głównie we Włoszech. Rekordowo wysoki poziom zaufania do papieża z Argentyny sprawił, że do Kościoła ponownie zbliżyli się ci, którzy dawno od niego odeszli.
Ogólnoświatowy sondaż, którego wyniki ogłoszono w marcu tego roku, w trzecią rocznicę wyboru Franciszka na papieża, dowodzą, że zjawisko to ma charakter globalny.
Badanie Instytutu WIN/Gallup International wykazało, że Franciszek jest najpopularniejszym przywódcą na świecie, a przy tym cieszy się sympatią nie tylko chrześcijan, ale też wyznawców innych religii, ateistów i agnostyków.
Dobre zdanie o papieżu z Argentyny ma 54 proc. ludności świata - wynika z ankiety przeprowadzonej w 64 państwach kilku kontynentów. Papież Bergoglio jest najbardziej uwielbiany w Portugalii (94 proc.). Dalsze miejsca zajmują Filipiny (93 proc.), w jego ojczyźnie poziom tej sympatii wynosi 89 proc., a we Włoszech - 86 proc. Dalsze miejsca zajmują: Kolumbia (84 proc.), Hiszpania (80 proc.), Peru (79 proc.) i Polska (78 proc.).
Najlepsze zdanie o papieżu mają katolicy (85 proc. poparcia) i żydzi (65 proc.) Popiera go ponad połowa protestantów, a znaczna większość ateistów i agnostyków odnosi się do niego z życzliwością.
 
Tzw. efekt Bergoglio zauważyć można przede wszystkim w Watykanie, gdzie znacznie wzrosła liczba uczestników audiencji generalnych, mszy i spotkań na południowych modlitwach Regina coeli i Anioł Pański. Normą stały się środowe audiencje i niedzielne modlitwy z udziałem kilkudziesięciu tysięcy osób. Początkowo interpretowano to jako rezultat zainteresowania, jakie ze zrozumiałych względów budził nowy papież. Jednak po ponad trzech latach tłumy wciąż przybywają. W trwającym obecnie Roku Miłosierdzia raz w miesiącu organizowane są dodatkowe audiencje generalne w soboty. Uczestniczy w nich nawet 40 tysięcy osób.
Z oczywistych powodów, wynikających z bliskości Watykanu, wpływ Franciszka najłatwiej jest dostrzec we Włoszech, gdzie od 2013 roku notuje się wzrost liczby uczestników mszy oraz wiernych chodzących do spowiedzi. Na początku pontyfikatu pojawiały się wręcz opinie o swoistym odrodzeniu Kościoła.
 
Opinię publiczną poruszają czasem proste, wymowne gesty i styl papieża, a przede wszystkim skromność, z jaką żyje, unikając wszelkiego przepychu. Tego samego oczekuje od wszystkich kapłanów i kościelnej hierarchii. Piętnuje księży zachowujących się jak "urzędnicy", przywiązanych do pieniędzy i zatroskanych o własną karierę, a także zamkniętych wobec innych.
Ożywioną dyskusję we Włoszech wywołały zadziwiające - jak podkreślano - wyniki sondażu, wskazujące, że mieszkańcy tego kraju obdarzają rekordowo wysokim zaufaniem Franciszka (84 proc.) i wyjątkowo niskim - Kościół (47 proc.).
 
Jednak to, co ujmuje wiernych, najwyraźniej nie podoba się niektórym hierarchom, wezwanym do prowadzenia bardziej skromnego życia.
Ponieważ w tej kwestii nie mogą się otwarcie papieżowi przeciwstawić, niektórzy hierarchowie zaczęli wytykać mu jakieś rzekome błędy doktrynalne. Doszło nawet do tego, że prawie nie ma dnia bez katolickiej krytyki papieża, czego niezamierzonym skutkiem jest „drugi efekt Franciszka”, tym razem autentyczny, poderwanie zaufania do całego duchowieństwa.
         Na ten przykład, w Kasinie Wielkiej (diecezja podhalańska), wierni, niczym doktor Martin Luter, ogłosili w miejscowym portalu 13 tez, w których, oprócz zagadnień związanych z lokalną liturgią, posunęli się chyba nieco za daleko, pytając proboszcza gdzie podziała się miedziana blacha z dachu kościoła (17 ton), ile jest wart samochód proboszcza (Porsche Macon, 2017) oraz dlaczego proboszcz  nie umie wygłaszać kazań?
 
9. Kolejnym złym i nagannym działaniem ks. Wiesława Maciaszka jest to, że nie potrafi własnymi słowami powiedzieć kazania na Mszy św. niedzielnej, tylko puszcza z laptopa treści nie związane z Ewangelią niedzielną. Sam papież Franciszek mówił, aby księża bez kartek mówili kazania, a co dopiero puszczali z laptopa i to jeszcze nie na temat („W twoich oczach jest moje słowo”, abp. Jorge Bergoglio). Jeśli tak zachęca do słuchania Słowa Bożego ks. Wiesław Maciaszek to nie ma się czemu dziwić, że nie przychodzą na niedzielne Msze św.
 
 
Jeśli jakieś królestwo wewnętrznie jest skłócone, takie królestwo nie może się ostać. (25) I jeśli dom wewnętrznie jest skłócony, to taki dom nie będzie mógł się ostać” (Mk 3:24-25 BT)
Gosc.pl

KOMENTARZE

 • Podhalańscy Reformatorzy idą dalej -
  .. demaskują kłamstwo Kurii krakowskiej:
  Administracja strony Kaplicy Na Brzegu ustaliła w rozmowie telefonicznej z Kurią Krakowską, że nie doszło do odczytania oświadczenia ks. Wiesława Maciaszka w dniu 8 listopad 2017r. po Mszy św. wieczornej.
  Ks. Wiesław Maciaszek nie był obecny na tej Mszy św. według pracownika Kurii Krakowskiej nie dojechał z Krakowa do Kasiny Wielkiej na nabożeństwo.
  Nieprawdziwa informacja została opublikowana przez media, którą Kuria do tej pory nie sprostowała.
  http://www.kasinawielka-kaplicanabrzegu.pl/oswiadczenie-ks-wieslawa-maciaszka/

  KOMUNIKAT
  Poniżej zamieszczamy oświadczenie ks. Wiesława Maciaszka, proboszcza w Kasinie Wielkiej, jakie zostało odczytane przez niego po Mszy świętej w kościele parafialnym. W sprawie pozostałych zarzutów, jakie ostatnio pojawiły się pod jego adresem, Kuria Metropolitalna w Krakowie otrzyma pisemne wyjaśnienia samego zainteresowanego i Rady Parafialnej.

  Kuria Metropolitalna w Krakowie
  Kraków, 8.11.2017

  Kasina Wielka, 8.11.2017

  Oświadczenie

  W związku z zaistniałą sytuacją, dotyczącą mojego samochodu, podjąłem decyzję o jego sprzedaży i przeznaczeniu uzyskanych w ten sposób środków na pomoc ubogim, do rozdysponowania przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

  Jeśli ktoś poczuł się zgorszony, bardzo przepraszam.

  Ks. Wiesław Maciaszek, proboszcz

  http://www.diecezja.pl/archidiecezja/aktualnosci/komunikat.html
 • Pieprzysz roux jak w gorączce!
  .
  https://www.antoniosocci.com/fedeli-in-fuga-da-bergoglio/
  http://www.liberoquotidiano.it/news/italia/11822938/Crollo-di-fedeli-alle-udienze-del.html
  http://www.repubblica.it/vaticano/2015/12/31/news/l_effetto_giubileo_non_c_e_meno_fedeli_dal_papa_a_dicembre_rispetto_al_2014-130398731/
 • @RAM 22:25:44
  On tylko puszcza zasłonę dymną dla ukrycia takich afer . https://wiadomosci.wp.pl/swiadkowie-jehowy-tuszowali-molestowanie-dzieci-prawda-wyszla-na-jaw-po-latach-6189813184104577a
 • @RAM 22:25:44 dobrze się czujesz?
  Popierasz proboszcza z Kasiny czy jego krytykantów?
 • @roux 23:07:53
  Popiera w tym wypadku prawdę . A Ty co o tym sądzisz ?. https://parezja.pl/kto-wspieral-hitlera-kosciol-czy-swiadkowie-jehowy/
 • @roux 23:07:53
  otwórz linki i przeczytaj!
  Bergoglio jest we Włoszech gruntownie olewany!

  a jednego czy drugiego proboszcza to o dupę rozbić!
 • @Autor
  Być może te statystyki mówią prawdę, nie wiem. Ja natomiast obserwuję wśród znajomych inny efekt. Osoby niewierzące i innych wyznań nie mogą się nachwalić papieża Franciszka, mówią, że to najlepszy papież jaki był. A u osób wierzących nie widzę efektu Franciszka, jest jak było.
 • @RAM 23:15:42
  /Bergoglio jest we Włoszech gruntownie olewany!/ czyli Gosc.pl napisał nieprawdę?
 • @roux 08:39:34
  Zdaje się, że duchowni zaczynaja być coraz bardziej ”olewani”, o ile nie angażują się politycznie po którejś stronie -vide padre direttore:))

  Oczywiście 5*****
  Pzdr
 • @via vitae 09:19:07 witaj
  Masz rację; to kolejny dowód na nieprawdziwość ich religii

  "4) Cudzołożnicy, czy nie wiecie, że przyjaźń ze światem jest nieprzyjaźnią z Bogiem? Jeżeli więc ktoś zamierzałby być przyjacielem świata, staje się nieprzyjacielem Boga" (Jak: BT)

  Pozdrawiam
 • @leoparda 00:00:15 witam
  Tylko po co komu statystyki popularności papieża wśród niewierzących i wiernych innych wyznań?
  Pozdrawiam
 • Franciszek trampkowy, a nie Chrystusowy.
  Chrześcijanin w rozumieniu; świadomy wyznawca Pana Jezusa Chrystusa jest człowiekiem, który stara się żyć z Bogiem w sposób określony przez Boga. A te zasady są przedstawione w Bożym Słowie. I chodzenie w trampkach zamiast w sandałach, czy w lakierkach czy jeżdżenie tańszym samochodem nie są dowodami na bycie Chrystusowcem. Różne odstępcze od Słowa kulty nadal świadczą o pogaństwie Franciszka. To że żyje skromniej i że nawołuje dostojników korporacji do mniejszej konsumpcji nie świadczy i życiu pana Franciszka z Bogiem. I niestety znakomita większość Polaków - choć przypisanych do korporacji watykańskiej, są poganami. Tak jak zresztą wszyscy funkcjonariusze Watykanu uprawiający i propagujący bałwochwalstwo, symonię, spirytyzm, kult maryjny... to poganie. I nie zmienia tego faktu bieganie przez pana Franciszka w sandałkach, czy pepegach.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

ULUBIENI AUTORZY