Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
317 postów 6151 komentarzy

come nembo

roux - come nembo che fugge col vento

Posłanka PiS ratuje Sejm RP przed kompromitacją?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Bierny stosunek do herezji ze strony władzy jest oczywistym wspólnictwem w zbrodni odstępstwa od wiary

 Tylko posłanka, Anna Maria Siarkowska (PiS) umiała się zachować i sama jedna dała odpór - zablokowała uchwalenie przez Sejm uchwały wspominającej 500 lecie Reformacji.

 
- Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Uważam, że radosne świętowanie wydarzeń, które podzieliły Kościół, to niedobry pomysł.
 
Jej wystąpienie spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem wśród wielu.
Poniżej kilka komentarzy z Facebooka 
 
Oto projekt inkryminowanej uchwały:
 
Uchwała
Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej
z dnia ........................ 2017 r.
w 500. rocznicę Reformacji
 
„W roku 2017 obchodzono jubileusz 500-lecia Reformacji. Sejm zwraca uwagę na wkład środowisk ewangelickich w rozwój kultury, języka ojczystego, szkolnictwa, działalności społecznej oraz świadomości narodowej i obywatelskiej.
Środowiska te promowały w życiu społecznym pracowitość, gospodarność, racjonalność, spolegliwość i troskę o Państwo jako dobro wspólne.  Ewangelicyzm dał Polsce wielu ludzi intelektu, ducha przedsiębiorczości, będących żarliwymi patriotami, którzy zajmowali odpowiedzialne stanowiska w polskiej armii.
Uwzględniając wkład środowisk protestanckich w rozwój oraz zachowanie niepodległości naszej Ojczyzny, pomni na dokonania naszych przodków, nawiązując do najlepszych tradycji wolności i wzajemnego poszanowania religiiSejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu wydarzeń z roku 1517, pragnie uczcić jubileusz 500-lecia Reformacji.” 
 
Uzasadnienie
 
„… Rozwój szkolnictwa to jedno z największych dokonań kulturowych Reformacji. Jego wyznacznikiem stało się kształtowanie dojrzałości, refleksyjności i autonomii myślenia. Obok szkół niższego szczebla powstały w Gdańsku, Elblągu i Toruniu Gimnazja Akademickie mające de facto charakter szkół wyższych. Znanymi ośrodkami naukowymi było również wielkopolskie Leszno oraz małopolski Raków. Tworzenie szkół w środowiskach protestanckich stało się kulturowym imperatywem.Do historii nauki przeszły nazwiska dwóch gdańszczan: astronoma Jana Heweliusza oraz Gabriela Daniela Fahrenheita, twórcy skali temperatury. Światową sławę zyskał toruński matematyk, lekarz i inżynier wojskowy Adam Freytag.Prekursorką ekologii, botaniki, aptekarstwa i ziołolecznictwa była królewna Anna Wazówna, protektorka Reformacji na ziemiach polskich.
Reformacja podkreślała znaczenie języka ojczystego, stąd też wywarła wpływ na rozwój literatury polskiej i kultury narodowej. W dużej mierze dzięki protestantyzmowi przetrwała polskość na Śląsku Cieszyńskim i Mazurach. Do historii przeszły takie postacie Polaków-ewangelików, jak m.in.: Mikołaj Rej – ojciec literatury polskiej i twórca polskiego języka literackiego, Jerzy Trzanowski - duchowny ewangelicki, autor zbioru pieśni religijnych, śpiewanych do dnia dzisiejszego w wielu Kościołach protestanckich na świecie, zwany „Słowiańskim Lutrem”, pastorzy Krzysztof Mrongowiusz i Gustaw Gizewiusz - zasłużeni działacze społeczni i orędownicy kultury polskiej w Gdańsku i na Mazurach. Wiele wybitnych postaci ulegało asymilacji i stawało się luminarzami kultury narodowej, jak chociażbySamuel Bogumił Linde, językoznawca, pedagog i tłumacz, twórca „Słownika Języka Polskiego" czy Oskar Henryk Kolberg, etnograf, folklorysta i kompozytor. Na cmentarzu ewangelicko-reformowanym w Warszawie spoczywa Stefan Żeromski….”
 
HEREZJE I HERETYCY
... W stosunku do heretyków, którzy błąd swój z uporem utrzymują i ze szkodą innych dusz wbrew wyjaśnieniom kościoła go szerzą — sprawiedliwość wymagałaby najsurowszych kar; ich grzech jest taką winą, która zasługuje nie tylko na wyłączenie z obcowania wiernych przez wyklęcie, ale i na takie osądzenie, jak inne zbrodnie przeciw bliźniemu i przeciw porządkowi publicznemu: bo większą zbrodnią jest zatruwanie źródeł wiary i narażanie dusz ludzkich na chorobę i śmierć duszy aniżeli zatruwanie studni, z której woda niesie śmierć tylko dla ciał tych, co z niej korzystają; i z tego tytułu... kara śmierci najzupełniej byłaby sprawiedliwa...
... Ochronę ogółu przed naszą zarazą ducha Kościół dawniej  pozostawiał władzy świeckiej państwa chrześcijańskiego, którego prawo równie starannie strzegło skarbu wiary maluczkich, jak zapewniało bezpieczeństwo ich dobrom materialnym przed najazdem i rabunkiem. Niestety, państwo nie dość sumiennie wykonywało ten urząd; z niejednej małej iskierki,  która byłaby może dała się stłumić w zarodku, przy karygodnej bezczynności albo gorszym jeszcze wspólnictwie władz państwowych — ogromne roznieciły się pożary, błędem trawiące liczne gromady i pokolenia nawet dusz pozostawionych bez obrony. Taki bierny stosunek do herezji ze strony władzy, mającej z natury rzeczy obowiązek strzeżenia dóbr obywateli  i ich bezpieczeństwa — jest oczywistym wspólnictwem w zbrodni odstępstwa od wiary...
... Kościół jednak dla dobra wiernych może wobec władzy, której przedstawiciele odstąpili od wiary, zwolnić wiernych od obowiązku posłuszeństwa i nawet od przysięgi, nie tylko w charakterze kary dla odstępców, lecz także dla zabezpieczenia wiernych przed ich wpływem.
„Teologia." Wykład dla wykształconego ogółu. Cześć druga. Życie moralne. T. III, 1918 r. str. 35—37.Ks Kazimierz Lutosławski
 
Zdjęcie: Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta

KOMENTARZE

 • @Autor
  roux, jako odstępca, powinien być spalony na stosie.
  Dla jego własnego dobra, oczywiście.

  Jestem przeciwko torturom przedwstępnym, gdyż to zmniejszyłoby doznania związane z aktem spalania i tym samym przedłużyłoby męki czyśćcowe.
 • Czyny! Nie słowa!
  Powyższa wypowiedź i działania doskonale obrazują wielowiekową, przysłowiową(wręcz legendarną) tolerancję kościoła katolickiego w Polsce.

  Pozdrawiam:)
 • Jeśli porównamy okres wojen religijnych na zachodzie i w Polsce to byliśmy tolerancyjnym krajem
  I na tej tolerancji korzystaliśmy, Olendrzy zmeliorowali nam Żuławy, inne rozlewiska rzek. wiele rodów wyznających religie postreformacyjne dobrze wpisało się w rozwój naszego przemysłu, że wspomnę Wedla. Kiedyś importowaliśmy ludzi zdolnych, posiadających wiedzę, dziś niestety ich eksportujemy.

  A posłanka PiS? Czy od tych ludzi myślenia, znajomości historii naszego kraju można wymagać? Ona zna historię od Rydzyka. Kiedyś słuchałem audycji historycznych w RM, ale zaniechałem, tak tendencyjność opisu historii można tylko porównać do historii podawanej przez okupantów.
 • @Krzysztof J. Wojtas 11:59:15 witam, prawidłowo odczytał Pan intencje autora notki
  Mniejsza o rouxa, ale co zrobić z Dąbrowskim, Janem Henrykiem, generałem z polskiego hymnu? Nie dość, że protestant, to jeszcze słabo mówił po polsku.
  Pozdrawiam
  PS.
  czytam relacje z rejsu, może byliście na Su Pallosa?
 • @via vitae 13:16:08 witam, masz rację
  Ta tolerancja jest legendarna, tak samo jak wawelski smok ;-))

  Pozdrawiam
 • @Zawisza Niebieski 20:39:52
  W porównaniu z Zachodem, to może byliśmy tolerancyjnym krajem.

  " Książę cieszyński Adam Wacław (1579-1617) usiłował znów przywrócić katolicyzm. Nastąpiło ograniczenie praw ewangelików. Najsilniejsza fala prześladowań nastąpiła w latach 1653-1781. Wyznawanie wiary ewangelickiej stało się wtedy karalne, ale Reformacja utrzymała się jako ruch podziemny, nabożeństwa odbywały się w lasach, lud w znacznej mierze wytrwał przy swym wyznaniu. "

  Pozdrawiam

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

ULUBIENI AUTORZY