Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
260 postów 5260 komentarzy

come nembo

roux - come nembo che fugge col vento

„Pożyteczni idioci” z Betlejem?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Magów, którzy donieśli mordercy Herodowi o narodzinach Jezusa, oszukańczo nazwano trzema królami, obdarzono imionami i uznano za świętych

  

W języku radzieckich komunistów określenie „pożyteczny idiota” (полезный идиот) oznaczało zachodnich intelektualistów, którzy popierając, moralnie i materialnie, totalitarny system radziecki, w rzeczywistości „własnymi rękami przygotowywali pętlę, na której mieli być powieszeni wraz z całym Zachodem”
Z faktu, że „pożytecznego idiotę” zdefiniowano w latach 20 tych XX wieku, nie wynika wcale, że przedtem ich nie było.
Pożyteczny idiota, nieświadomie, lecz z wielkim zaangażowaniem, działał (i działa nadal) ku swojej zgubie na rzecz wrogiej sobie tyranii. Przy tym im większe zaangażowanie wykazywał (i wykazuje nadal), tym bardziej był (i jest nadal) pożyteczny.
Jako przykład można przywołać postać polskiego króla Jana III Sobieskiego i odsiecz wiedeńską z 1683 roku.
Obecnie terminu „pożyteczny idiota” w szerszym znaczeniu używa się do określenia, zajmujących eksponowane stanowiska, marionetek popierających różne awantury wojenne, kolorowe rewolucje, wrogie rządy itp.
        
Nie ulega wątpliwości, że biblijni magowie ze Wschodu, poprzez nieświadome narażenie małego Jezusa na niebezpieczeństwo utraty życia, okazali się „pożytecznymi idiotami” w stu procentach. Jasnym jest również dla kogo byli pożyteczni.
 
Kiedy Jezus narodził się w Betlejem w Judei, za czasów króla Heroda, zjawili się w Jerozolimie magowie ze Wschodu. (2) I pytali: - Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Bo widzieliśmy Jego wschodzącą gwiazdę i przybyliśmy złożyć Mu hołd. (3) Herod usłyszawszy to przestraszył się bardzo, a z nim cała Jerozolima. (4) Wezwał więc wszystkich arcykapłanów i nauczających lud Prawa i wypytywał ich, gdzie się ma Mesjasz narodzić. (5) A ci mu powiedzieli: - W Betlejem, w Judei, bo tak napisał prorok: (6) "A ty, Betlejem", ziemio Judy, wcale nie "jesteś najmniejsze z książąt Judy. Z ciebie bowiem wyjdzie wódz, który będzie pasterzem mego ludu izraelskiego". (7) Wtedy Herod, wezwawszy potajemnie magów, wypytywał ich dokładnie o czas ukazania się gwiazdy
(8) i posyłając ich do Betlejem, powiedział: - Idźcie i wypytujcie się dokładnie o to Dziecko, a kiedy Je znajdziecie, dajcie mi znać, żebym i ja mógł pokłonić się Jemu. (9) Wysłuchawszy króla wyruszyli w drogę i (pokazała się im) ta gwiazda, którą widzieli wschodzącą, szła przed nimi, aż zatrzymała się nad miejscem, w którym było Dziecko. I stanęła. (10) Gdy zobaczyli gwiazdę, ogromnie się ucieszyli. (11) Kiedy zaś weszli do domu, zobaczyli Dziecko z Jego matką Maryją. Upadli na twarz i złożyli Mu hołd. I otworzywszy szkatuły ofiarowali złoto, kadzidło i mirrę. (12) A otrzymawszy we śnie polecenie, by nie wracali do Heroda, inną drogą odeszli do swego kraju. 
(13) Po ich odejściu anioł Pański ukazuje się we śnie Józefowi i mówi: - Wstań, zabierz Dziecko i Jego matkę i uciekaj do Egiptu. Pozostaniesz tam, aż nie dam ci znać, bo Herod będzie szukał Dziecka, żeby Je zabić. (14) Józef wstał w nocy, zabrał Dziecko i Jego matkę i uciekł do Egiptu. (15) Przebywał tam aż do śmierci Heroda, aby się wypełniło to, co Pan powiedział przez proroka: "Z Egiptu wezwałem mojego syna". 
(16) Herod widząc, że magowie sprawili mu zawód, strasznie się rozgniewał i rozkazał pozabijać w Betlejem i w całej okolicy wszystkich chłopców poniżej dwóch lat, stosownie do czasu, o którym dowiedział się dokładnie od magów”
(Mt 2:1-16 Bp)
 
Kim byli owi magowie?

 
Mag - członek dziedzicznej kasty kapłańskiej u starożytnych Medów i Persów, zajmujący się także astrologią; w Biblii (Ew.wg Mat )każdy z trzech mędrców Wschodu, Trzech Króli; czarnoksiężnik, czarodziej (W. Kopaliński, Słownik Wyrazów Obcych)
 
„Niech nie będzie u was nikogo, (..); kto by uprawiał wróżbiarstwo, zabobony, magię i czary; (11) kto by praktykował zaklęcia, zasięgał porad wywoływaczy duchów, szarlatanów i pytał o radę zmarłych. (12) Każdy bowiem, kto czyni takie rzeczy, budzi odrazę w Jahwe i z powodu tych właśnie bezbozności Jahwe, twój Bóg, usunie owe ludy z twojej drogi"
(Pwt pr 18: 10-12 BWP)
 
Skoro Bóg jednoznacznie potępia magię, czary, wróżbiarstwo i astrologię, to czy prowadziłby magów do swojego Syna ?
 
”..zjawili się w Jerozolimie magowie ze Wschodu. (2) I pytali: - Gdzie jest nowo narodzony król żydowski?”
 
Czy Bóg nie wiedział, gdzie Jezus się urodził i musiał pytać Heroda – tyrana i mordercy ?
 
Komu zależało na śmierci małego Jezusa , kto mógł odnieść korzyść z jego śmierci ?
 
Kto miał możliwość poprowadzić, nieświadomych jego zamiarów, magów?
 
 
Autor; roux
Obraz: Pieter Breugel Starszy, „Ślepcy prowadzą ślepców” (1568)
 

KOMENTARZE

 • @Autor
  Pierwowzorem opowiadania jest historia Buddy; w jakiej rodzinie się urodził?

  Czy w owym czasie istniał zwyczaj w innych państwach (poza Judeą), aby zabijać pretendentów do tronu od razu po narodzeniu? Poda Pan gdzie?
 • @Krzysztof J. Wojtas 16:47:33
  Psychopata Herod był tylko narzędziem, takim samym jak
  magowie. Dla lepszego zrozumienia można sięgnąć po film "Terminator"
  Pozdrawiam
 • Pożyteczny idiota ... to ma inne znaczenie.
  Pożyteczny idiota to ktoś kto w najlepszej wierze przyjmuje jako prawdę kłamstwa którymi wrogowie go karmią.
  Pożyteczny idiota pracuje przeciw sobie całkiem nieświadomie on jest strasznie patriotyczny i nie rozumie że w istocie kierowany kłamstwami (propagandą) pracuje w interesie jego wrogów.

  Pożyteczny idiota kieruje się wiarą a nie rozumem..(musi mieć rozumek malutki by łatwo go omotać kłamstwami)

  Ktoś kto pracuje dla wroga świadomie to zdrajca.

  Takie sprostowanie do tego zamulającego proste zasady artykułu.
 • @Oscar 17:31:09 witam
  /przyjmuje jako prawdę kłamstwa/
  - to jest zwykły idiota ;-)

  /Ktoś kto pracuje dla wroga świadomie to zdrajca/
  - racja

  Natomiast «Полезный идиот» (англ. Useful idiot) pracuje dla wroga nieświadomie, o tym jest notka.

  Pozdrawiam
 • Autor
  || Skoro Bóg jednoznacznie potępia magię, czary, wróżbiarstwo i astrologię, to czy prowadziłby magów do swojego Syna ?||

  Oczywista oczywistość, jak mawiał klasyk.

  Choć nie dla wszystkich, bo taki np. lew z grzywką dopuszcza tę okoliczność.
  Aż dziwne, że nie skomentował notki.

  Pozdrawiam
 • @via vitae 18:49:02 witaj
  lew szykuje się na jutrzejszy Orszak Trzech Króli, pardon Magów ;-))

  Pozdrawiam
 • @roux
  TWOJE GŁUPOTY NA TEMAT MAGÓW!

  Wy Świadkowie... nie kochacie Pana Jezusa i nie podoba się Wam, że jacyś mędrcy (magowie) mogli przemierzyć połacie krain by oddać Synowi Boga Ojca pokłon.

  Wręcz idiotyzmy piszesz stwierdzając, że "magowie donieśli mordercy Herodowi o narodzinach Jezusa". Wiem dlaczego tak piszesz. Powiedz to ludziom wprost. Wy uważacie przecież, że magowie ze wschodu byli wysłannikami szatana! Czego się boisz, zrób to jednoznacznie. Napisz, co tak naprawdę myślisz o magach ze wschodu.

  Błądzisz uważając, że starożytny wyraz "magoi" dotyczy tylko tych, którzy parali się wróżbiarstwem i czarami.

  Wy Świadkowie... błądzicie sugerując ludziom, iż starożytny wyraz "astrologia" przynależy tylko tym którzy w gwiazdach dostrzegli jakąś wróżbę lub przepowiednię!

  Jeszcze jedno na koniec: Magów oddających pokłon Synowi Boga Ojca masz czelność nazywać "pożytecznymi idiotami"?

  To kim Ty jesteś skoro Ty i Twoi współbracia nie macie najmniejszego nawet zamiaru paść na kolana przed Panem Jezusem. Kim TY jesteś skoro Zbawiciel nazwany jest Twoim Oblubieńcem a Ty nigdy swojemu Oblubieńcowi nie wyznasz swojej miłości?

  Kim Ty jesteś skoro Zbawiciel uratował Ci życie a Ty nigdy bezpośrednio nie skierujesz do Niego słów swojej podzięki? Kto Ciebie roux posłał skoro Ci, którzy oddali pokłon Synowi Boga Ojca nazwani są przez Was wysłannikami szatana?

  Czyimi wysłannikami Wy jesteście?


  http://m.neon24.pl/61c76bf3104e5aea3af8c4136d38ff6e,0,0.jpg
 • @57KerenOr 21:08:45
  /magowie ze wschodu byli wysłannikami szatana!/, to oczywiste, Biblia wyraża się jasno, trzeba być ślepym, żeby tego nie widzieć,

  "(3) Jeśli więc oznajmiana przez nas dobra nowina istotnie jest zasłonięta, to jest zasłonięta wśród tych, którzy giną, (4) wśród których bóg tego systemu rzeczy zaślepił umysły niewierzących, aby nie mogło przeniknąć oświecenie chwalebną dobrą nowiną o Chrystusie, który jest obrazem Boga. (5) głosimy bowiem nie samych siebie, lecz Chrystusa Jezusa jako Pana, a siebie jako waszych niewolników przez wzgląd na Jezusa" (2 Kor 4:3-5 NW)

  Pomyśl chwilę, dobitnym dowodem na to, że magowie byli posłani przez Szatana są wczorajsze Orszaki Trzech Króli

  http://wf4.xcdn.pl/files/18/01/06/275021_Tw79_DSCN0012_83.jpg

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

ULUBIENI AUTORZY