Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
291 postów 5713 komentarzy

come nembo

roux - come nembo che fugge col vento

Czy „Wyklęci” bronili wiary?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Ich obrońcy, dziwnym trafem, wolą o tym nie wspominać…

 Biskup polowy Wojska Polskiego, podczas uroczystej mszy w archikatedrze, ograniczył się jedynie do enigmatycznego stwierdzenia, które nie wiadomo kogo miało dotyczyć:

Są też drogi, po których chodzą ludzie liczący się z Bogiem, Jego wolą i przykazaniami
Ordynariusz wojskowy przypomniał, że na długo przed wybuchem II wojny światowej hitlerowskie Niemcy i sowiecka Rosja „wybrały drogę przekleństwa”. Podkreślał, że było to skutkiem rugowania tradycyjnych, chrześcijańskich wartości oraz religii z życia społecznego. – Zostały podważone i odrzucone: Dekalog, ewangeliczne wartości i podstawowe prawa człowieka. Mądrość została zastąpiona przebiegłością, prawo zamieniono w bezprawie. Odrzucona została prawda o tym, że życie każdego człowieka i jego godność są święte i nienaruszalne. Prawo miłości zostało zastąpione pragnieniem podboju i chęcią posiadania siły zdolnej łamać wszelkie przeszkody.
archwwa.pl/
                                               ♦♦♦
Stałą praktyką była obecność kapelanów przy oddziałach partyzanckich NSZ, dla których odprawiane były w miarę możliwości msze św. polowe, a w większe święta kościelne oraz podczas święcenia sztandarów również w obecności zgromadzonych okolicznych mieszkańców
NSZ były jedyną organizacją konspiracyjną polskiego podziemia niepodległościowego, która wydawała pismo dla kapelanów wojskowych. Był to drukowany miesięcznik o objętości 8 stron, pod nazwą "Lux mundi", którego pierwszy numer ukazał się w listopadzie 1943 roku. Jego wydawanie kontynuowano do lipca 1944 roku.
Zagadnieniom odrodzenia moralnego, samowychowania, łączności Kościoła z narodem poświęcone były artykuły w każdym numerze pisma.
Oprócz wskazań kapłańskich dla żołnierzy, zagrożonych stale wojną i demoralizacją, podawano konkretne przykłady pozytywne - żołnierza, dowódcy oddziału NSZ, który poległ na polu walki i pozostawił po sobie osobiste notatki, będące wspaniałym świadectwem bogatego życia duchowego. Redakcja zatytułowała je Katechizm rycerski Polaka walczącego i zamieszczała w kolejnych numerach pisma. Nie znany dziś młody człowiek, który padł w walce, tak rozumiał swoje posłannictwo:
Niech wszystko, co czynią Polacy dla ziemskiej ojczyzny, zapewnia im jednocześnie radości niebieskie - wieczne. Niech praca dla Polski będzie zawsze pracą dla nieba. Amen
Propagowanie takich wzorów miało według redakcji przyczynić się do ukształtowania "nowego człowieka", wolnego od kłamstwa, brutalności i fanatyzmu, oraz do "stworzenia idealnego społeczeństwa, złożonego z doskonałych osobowości". Artykuły religijne, pisane przez kapelanów, zamieszczała również prasa lokalna NSZ
nsz.com.pl
                                               ♦♦♦
 
W dniu 31 stycznia1946 r, we wsi Puchały Stare w powiecie Bielsk Podlaski, oddział Pogotowia Specjalnego Narodowego Zjednoczenia Wojskowego dowodzony przez kapitana Romualda Rajsa ps. „Bury” zamordował strzałami w tył głowy 30 prawosławnych furmanów tylko za to, że byli wyznania prawosławnego i nie umieli się przeżegnać po katolicku. Z tego samego powodu w dniu 29.01.1946r. we wsi Zaleszany pozbawiono życia przez zastrzelenie jak i spalenie 16 osób, oraz usiłowano pozbawić życia pozostałych mieszkańców poprzez zamknięcie ich w jednym domu, który został podpalony, w tym samym dniu we wsi Wólka Wygonowska zastrzelono 2 osoby. W dniu 2 lutego 1946r. we wsi Zanie pozbawiono życia przez zastrzelenie, jak i spalenie 24 osoby i spowodowano uszkodzenia ciała wskutek postrzelenia z broni palnej i poparzenia 8 mieszkańców oraz dokonano w tym samym dniu we wsi Szpaki pozbawienia życia przez zastrzelenie lub spalenie 5 osób i spowodowania uszkodzeń ciała w wyniku postrzelenia z broni palnej 4 osób, z których to 2 osoby zmarły ,jak również sprowadzenia pożaru zabudowań tych wsi i wsi Końcowizna. Razem zamordowano 79 osób w tym dzieci i kobiety w ciąży.
Zdaniem IPN działania oddziału „Burego” zmierzały do wyniszczenia części grupy narodowej i religijnej, a zatem należą do zbrodni ludobójstwa, wchodzących do kategorii zbrodni przeciwko ludzkości.
 ipn.gov
                                               ♦♦♦
Działalność Narodowych Sił Zbrojnych była wymierzona nie tylko przeciw władzom komunistycznym, lecz z inspiracji kleru katolickiego — także przeciwko Świadkom Jehowy.
Na przykład w dniu 1 marca 15-letnia Henryka Żur z okolic Chełma wybrała się z bratem z miejscowego zboru do pobliskiej miejscowości, żeby odwiedzić zainteresowanych. Były to jej ostatnie odwiedziny. Oboje wpadli w ręce członków NSZ, którzy owego dnia kwaterowali w tej wiosce. Brat, choć dotkliwie pobity, uszedł z życiem. Siostrę przez kilka godzin straszliwie torturowano. „W duchu możesz sobie myśleć, co chcesz, tylko przeżegnaj się po katolicku, bo inaczej czeka cię kula” — doradzał jeden z dręczycieli. W końcu młodą siostrę wywleczono do pobliskiego lasu i zastrzelono. Nie udało się złamać jej prawości.
Wieczorem 18 marca, trzydziestoosobowa grupa wdarła się do domu Jana Ziemcowa, mieszkającego na wschodzie kraju. Napastnicy próbowali najpierw zmusić całą rodzinę do wyspowiadania się u miejscowego księdza katolickiego i przyniesienia od niego stosownego zaświadczenia. Kiedy przedstawiano im prawdę biblijną, wpadli we wściekłość. Zaczęli bez litości tłuc brata Ziemcowa pałkami, a w przerwach kazali ucałować krzyż. Bili do utraty przytomności, aby wymusić przyrzeczenie, że odrzuci Biblię i powróci do praktykowania religii katolickiej. Nieprzytomnego polewali zimną wodą, aż go zatłukli na śmierć. Po dokonaniu tego morderstwa najspokojniej w świecie zjedli kolację, a później pobili do nieprzytomności resztę rodziny.
Dnia 12 czerwca doszło do kolejnego zabójstwa. Aleksander Kulesza, zamieszkały na Podlasiu, poszedł zaopiekować się bratem Kądzielą i jego rodziną, których zaatakowano poprzedniej nocy. Widok był przerażający: trudno było nawet rozpoznać pobite przez bandę osoby! Po udzieleniu pomocy brat Kulesza z rodziną wrócił do domu. Nie wiedzieli jeszcze, że zostali wytypowani na kolejne ofiary.
Wieczorem banda otoczyła ich dom i przez 6 godzin oprawcy nasłani przez miejscowego proboszcza znęcali się nad tą rodziną. Tak bezwzględnie usiłowali wymusić na Aleksandrze Kuleszy zgodę na powrót do Kościoła katolickiego, że i jego zatłukli na śmierć.
Narodowe Siły Zbrojne dokonały około 800 napadów na domy Świadków Jehowy w celu nawrócenia ich na katolicyzm, ucierpiało z tego powodu około 4000 osób, a 60 z nich zamordowano.
Rocznik Świadków Jehowy
                                               ♦♦♦
Badania potwierdzają, że zbrodni w Wierzchowinach dopuściła się niewielka grupa żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych – powiedział PAP prof. Grzegorz Motyka z IPN. 6 czerwca 1945 r. w Wierzchowinach na Lubelszczyźnie zgrupowanie Narodowych Sił Zbrojnych dowodzone przez majora Mieczysława Pazderskiego „Szarego” dokonało zbrodni na tamtejszej ludności cywilnej pochodzenia ukraińskiego, wyznania prawosławnego, a według najnowszych badań również Świadków Jehowy. Zamordowano ponad 190 osób.
dzieje.pl

KOMENTARZE

 • autor
  Niesamowity tłok panuje na Twoim blogu.Chciałem skomentować już chwilę wcześniej.No ale jak notkę czyta jednocześnie (w minutę) 2 tys. ludzi to jest problem. 8-))))


  Kościół w Polsce stał się partyjny i hierarchowie milczą, gdy PiS niszczy sądownictwo i wprowadza szkodliwą ustawę o IPN - mówi bp Tadeusz Pieronek. Podzielasz ten pogląd?
 • @Husky 10:39:35 witam, jak znajdę chwilę
  Zapoznam się bliżej z wypowiedzią biskupa Pieronka i odpowiem później.

  /Kościół w Polsce stał się partyjny /
  to bardzo interesujące, a może niektóre partie stały się kościelne

  Pozdrawiam
 • Wyklęci bronili latyfundiów kościelnych, nie wiary.
  Tylko prostym, naiwnym, nie wykształconym, pożytecznym idiotom wciskali że bronią wiary.

  Dowodem jest fakt że mordowali chłopów katolików którzy uprawiali swoją ziemię po reformie rolnej.

  W PRL ludzie mogli swobodnie chodzić do kościoła, brać ślubu kościelne itp.
  Po wojnie kościoły nawet miały prawo do indoktrynacji religijnej Polskiej młodzieży . A to bardzo szkodliwa dla człowieka indoktrynacja (to samo robią islamiści i skutki widać w Syrii).

  Jak widać wyklęcie de facto bronili kościelnych i oligarchicznych latyfundiów i mordowali by nie dawać chłopom ziemi walczyli by chłopi nadal byli niewolnikami na kościelnych latyfundiach (a pracować na tych latyfundiach musieli bo innej pracy nie było czyli mieli nóż śmierci głodowej na gardle).
  Z tego powodu przed wojną wyjechało z Polski za chlebem ok 8 mln Polaków.

  Kult przedwojennej Polski to idiotyzm na skalę światową.
  Kult Piłsudskiego to jeszcze większy idiotyzm.
 • @Oscar 11:06:48
  Latyfundia kościelne przed wojną? ale którą wojną? chyba z Krzyżakami 1410?
 • @MacGregor 12:04:46
  Przed II wojną światową KK był największym w Polsce posiadaczem ziemskim... potem było oligarchowie rodowi (zadłużeni u żyda po uszy) a w miastach posiadaczami byli oligarchowie żydowscy (przemysł, handel, lichwa)
  Dzisiaj KK jest drugim zaraz po Państwie posiadaczem ziemskim..
  żydzi są największymi posiadaczami prywatnymi (przemysł, handel, lichwa) w Polsce (niekoniecznie polscy żydzi).

  Jak widać solidaruchy odtworzyły w Polsce przedwojenne stosunki społeczne. Nie udało im się do końca odwrócić reformy rolnej oraz wprowadzić analfabetyzmu chociaż ich system edukacji "narodowej" produkuje praktycznie analfabetów (czytanie bez zrozumienia)
 • @Oscar 12:29:36
  Bardzo to być może, ale sugerowanie, jakoby żołnierze wierni przysiędze składanej w 1939 walczyli o utrzymanie tych latyfundiów jest nie na miejscu.

  Co do współczesnego wtórnego analfabetyzmu - pełna zgoda, choć jest to wynik wdrażania zaleceń i dyrektyw płynących z zachodu (tzw. standardy europejskie)

  pozdr
 • @MacGregor 12:54:14
  "Bardzo to być może, ale sugerowanie, jakoby żołnierze wierni przysiędze składanej w 1939 walczyli o utrzymanie tych latyfundiów jest nie na miejscu."

  Moim zdaniem to jest używanie pięknych wzniosłych słów do bardzo mrocznych czynów. Leśni mordowali okrutnie, podstępnie i nie tylko podczas walki ale wręcz przeciwnie i nie tylko mundurowych ale bardzo często cywilów.
  To nie była walka honorowa ...to były leśne bandy dywersyjne z punktu widzenia tzw zachodu i de facto broniły interesów tych którzy byli beneficjentami Polski przedwojennej (Oligarchie kościelne, rodowe i żydowskie) . Oni nie bronili Narodu Polskiego bo Naród Polski to nie Oligarchie czy KK ... a przysięgali pewnie Narodowi.
  Oni walczyli z Narodem Polski który chciał reformy rolnej, chciał likwidacji bezrobocia, chciał darmowego dostępu do edukacji, opieki zdrowotnej, elektryfikacji wsi...budownictwa mieszkaniowego...tego chciał Naród i tego Narodowi było potrzeba.

  Tego wszystkiego Oligarchowie przedwojennej Polski i Narodowi nie dawali. a Leśni przeciw temu właśnie walczyli (pożyteczni idioci nieświadomie ale dowódcy już całkiem świadomie).

  Zgadzam się że prości żołnierze byli tylko zindoktrynowanym mięsem armatnim w rękach przedwojennych oligarchów.
  Dlatego gdy nie popełniali osobiście zbrodni na bezbronnych ludziach wychodzili w licznych amnestiach na wolność.
  A zbrodniarze dostawali karę śmierci zwykle z ofertą ułaskawienia w zamian za współpracę z nową władzą czyli włączenie się do odbudowy powojennej Polski.
  Wielu z takiej oferty skorzystało a niektórzy nie ..

  .
 • Katowanie, palenie żywcem, w najlepszym razie kulka ...
  I to często po mszy polowej i komunii .. Ot, schizofrenia religijna...

  W dzieciństwie jako ministrant służyłem do mszy księdzu, który w czasie wojny wspierał takich bojców. Oczywiście była to tajemnica przekazywana z ucha do ucha, tajemnicą poliszynela. Mówiło się też o zabitych przez nich kilkorga "leśnych" z konkurencyjnych formacji, prawdopodobnie pochodzenia żydowskiego.
 • @via vitae 16:07:46 witaj
  "Wielkie jatki wojny światowej nie obeszły się bez błogosławieństwa
  duchownych. Kapelani wojskowi wszystkich armii modlili się i odprawiali msze święte o zwycięstwo dla tej armii, której chleb jedli. Przy egzekucjach zrewoltowanych żołnierzy zjawiał się ksiądz. Przy egzekucjach legionistów czeskich także widywało się duchownego. Nic się też nie zmieniło od owych czasów, kiedy to wielki łupieżca Wojciech, później świętym przezwany, brał udział w tępieniu i mordowaniu Słowian nadbałtyckich, dzierżąc w jednym ręku miecz, a w drugim krzyż.
  Ludzie całej Europy szli jak bydlęta na rzeź, dokąd obok rzeźników cesarzy, królów, prezydentów i innych potentatów i wodzów prowadzili ich księża wszystkich wyznań, błogosławiąc im i pozwalając fałszywie przysięgać, że „na ziemi, w powietrzu, na morzu” itd." (J.Haszek)

  Pozdrawiam
 • Autor
  Notka na 5*
  Szkoda, że admini nie odważyli się umieścić na „jedynce”
 • @reflexión 19:49:18 witam
  Nasuwa się kolejne pytanie:
  Czy Kościół zdradził "wyklętych"?
 • @roux 10:57:04
  ,, Niesamowity tłok panuje na Twoim blogu ,, . miałeś miłego gościa , trochę zagadał w między czasie osikał . No nos to on ma dobry ..zwietrzył cie w minutę . Przyznaj jak nakręcasz licznik , sam .. to podziel się tym z nim morze nie będzie sikał .

  Jeśli to są słowa biskupa Pieronka to oczywiście Ameryki nie odkrył .
  A swoją drogą pamięć go zawodzi .. zapomniał wół jak cielęciem był .

  ,,Czy „Wyklęci” bronili wiary? ,, a czego innego bronili ... co mieli siedzieć i czekać aż zydo-bolszewia się rozpanoszy . władza zawsze dobrze się czuje mając religię po swojej stronie . no i przecież Żydzi zabili Jezusa .
  W tej wrzawie anty Żydowskiej udowadniano miłość ich do bolszewików jak i udział w aparacie bezpieczeństwa PRL .
  Mamy teraz mozolne budowanie nienawiści do Rosji , nieważne ze jest ona kapitalistyczna , w propagandzie dalej jest czerwona . Kościołek aktywne wspiera tą brudną robotę . Jest to dowodem na to że te bandy miały moralne wsparcie chorego duchowieństwa . Wiadomo , chodzi o ateizm . .

  ,, wprowadza szkodliwą ustawę o IPN ,, można się domyślać ze Pieronek staje w obronie Narodu Wybranego .
  To wszystko dzieje sie szybko i dochodzi do absurdów ..

  „Udział polskich mieszkańców miejscowości Jedwabne oraz okolic należy uznać za udowodniony, także w świetle zeznań świadków przesłuchanych w toku obecnie prowadzonego śledztwa (…). IPN, Postanowienie z 30 czerwca 2003 r. o umorzeniu śledztwa w sprawie zabójstwa obywateli polskich narodowości żydowskiej w Jedwabnem w dniu 10 lipca 1941 r., s. 198".
  IPN dostał rozdwojenia jaźni , czy został przejęty i realizuje już inne cele . Mamy teraz inny problem ... nawet pies szczeka razem z innymi .
  - w PRL zaraz po wojnie żydowski aparat terroru zabijał polskich bohaterów ... a w szczególności tych wyklętych Polskich patriotów .
  Z tego powodu skala antysemityzmu jest ogromna i ma wsparcie kundla z Londynu . Obecne władze Polskie robią co mogą by udowodnić że Żydzi nie mają z tym nic wspólnego . Wiadomo że to są władze które siedzą w kościele w pierwszych ławkach przyjmują Jezusa ...one nie mogą się mylić .
  A już samą perełką jest degradacja Jaruzelskiego . Gdzieś tam widziałem jak pies wesoło macha ogonem .. Jaruzelski szeregowcem .

  Tak jakoś przełączyło mi się tv i zobaczyłem piękną scenę w sejmie , związaną z degradowaniami wojskowych .

  Szef MON Błaszczak , ogromnie wzburzony , jeszcze go takiego nie widziałem .... Udowadnia ze te lata co premier mówił że Polski nie była , był straszny antysemityzm . No i wielkim antysemitom jest Jaruzelski , który w 1968 roku przeprowadził czystki w wojsku usuwając Żydów .
  I to za ten czyn zostaje zdegradowany , jako antysemita .
  Dziwna to argumentacja i pytanie czy my jeszcze jesteśmy .. Polska .

  Wrócę tu teraz do psa ... szczeka antysemicko .. a robi wszystko by ich wybielić . Może to już pora by określił po której stronie stoi .
  Jest tu tylu patriotów , jak myślicie ..obrzezany czy nie , co prawda pojawia się często z krzyżem , czyżby wiedział ze znów kogoś ukrzyżują .
  Mówią teraz głośno ... Polska Narodem Wybranym ... jest Chrystusem Narodów . W pieszym roku w czasie walk na Ukrainie , separatyści walczyli pod sztandarami Chrystusa . Banderowcy takiego separatystę ukrzyżowali i spalili na krzyżu i ten obraz wysłali w świat .
  kończę bo i tak za dużo .
 • @fabi 21:25:15
  Jaruzelski szeregowcem .
  A teraz tego ruskiego szeregowca przy dźwiękach międzynarodówki przenieść na cmentarz żołdaków sowieckich żeby nie hańbił Polskiej Nekropolii
  pzdr.
 • @fabi 21:25:15
  Polityki historycznej nie można uprawiać bezkarnie (jak widać na załączonym obrazku), z jednej strony tworzy się kult "wyklętych" a wkrótce z drugiej strony obcy ośmielają się ingerować w ustawy sejmowe.
 • @Husky 21:29:01
  Wczoraj tędy przejeżdżałem
  http://www.fluidi.pl/grafiki/0121/12196_P_501687500.jpg
 • @roux 21:38:23
  Sporo tam miejsca dla "nowych"
  pzdr.
  ps.
  ale i czysto i zadbane
  Tak powinno byc
 • @roux 21:33:11
  Masz rację , bez wódki tego nie rozbierzesz .

  Żydzi twierdza że nasze podziemie w czasie wojny ich zabijało , władze z kolei stawiają ich na ołtarze i przy okazji degradują Jaruzelskiego za antysemityzm . pies szczeka na Żydów to znów ich broni .
  Mam to jakoś nazwać ...

  W wielu krajach jest duża liczba mniejszości i nie ma w tym tragedii .
  Przyjaźniłem się z tymi co mają Żydowskie korzenie . Ukrywali to bo się obawiali o siebie . Nie czarujmy się , w kościele wpoili mi że żydzi zabili Jezusa , ten wątek w tak katolickim kraju nie jest tu bez znaczenia .
  Było nie było Żydzi mieszkają w Polsce kupę lat , to była ich ojczyzna . Dla wielu obecnych jest nią dalej . i czy nam się podoba czy nie ..tak będzie . Jest tylko pytanie , jak to się odbędzie pokojowo czy inaczej .

  Obecny zgrzyt .. to takie sondowanie i uruchomienie zaworu bezpieczeństwa . Obawiam się ze będzie druga opcja .. stopień agresji i nienawiści jest duży .
  Osobiści myślę że lepiej by było ,żeby było wszystko jasne , by ci którzy czują się Polakami i Żydami jednocześnie mieli tak jak mniejszość Niemiecka swoja miejsce w życiu politycznym .
  Takie wprowadzanie po kryjomu nie służy nikomu .
  Po prostu trzeba rozmawiać
  Wiem ze się znowu narażam ,ale nie lobię przemocy i nienawiści ..to zły doradca.
 • @roux 21:38:23
  Cmentarz żołnierzy radzieckich w Żywcu - Moszczanicy

  I co na to TVPISrael i Warto rozmawiać ?
  Zawsze pan nakłada różowe portki u Pośpiesznego ?
 • @kfakfa 14:31:32
  Gratuluję rozeznania.
  W Galicji i Śląsku Cieszyńskim szanuje się, to co na szacunek zasługuje. Na przykład na ścianie dworca kolejowego odrestaurowano napis : "Kaiser Ferdinand Nordbanh "
  Pozdrawiam

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

ULUBIENI AUTORZY