Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
274 posty 5477 komentarzy

come nembo

roux - come nembo che fugge col vento

Czy ustawa o zakazie handlu w niedzielę uderza w KK?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Cel zakazu jest jasny i oczywisty - zamknięcie galerii handlowych w niedziele miało spowodować zwiększenie frekwencji w kościołach

 Miało być więcej ludzi w kościołach…

A tymczasem:
Miniona niedziela była pierwszą, w którą obowiązywał zakaz handlu w niedzielę. Co w ten dzień robili Polacy? Dzięki nowoczesnej technologii porównano, jak osoby, które w przynajmniej jedną niedzielę w miesiącu odwiedzały centra handlowe, spędzały czas tego dnia. Dzięki pięknej pogodzie większość osób wybrała czas wolny na świeżym powietrzu.
Firma Selectivv zajmuje się pozyskiwaniem, analizą i profilowaniem danych o użytkownikach urządzeń mobilnych. Obecnie posiada ona największy w tej części Europy zbiór informacji o właścicielach smartfonów i tabletów. Łącznie 82 mln osób, z czego aż 14 mln z Polski.
Na potrzeby badania Selectivv wydzielił grupę 511 221 osób, które w ciągu ostatniego roku przynajmniej jedną w niedzielę w miesiącu spędzały w obiektach handlowych. Od dużych centrów, po sklepy należące do sieci jak Tesco czy Kaufland.
Dane z analizy pokazują, że znacząco wzrósł ruch na stacjach paliw. Aż o 302 proc. w porównaniu ze średnią odnotowaną w niedziele za ostatnie 12 miesięcy. Polacy również tłumnie odwiedzali parki, place zabaw i inne tereny spacerowe (w badaniu ujęto razem, jako punkty rekreacyjne) - stwierdzono wzrost o 189 proc. Z badanego prawie pół miliona Polaków ponad 40 proc. skorzystało z ładnej pogody.
− Pierwsza niedziela bez handlu za nami. Z naszych obserwacji wynika, że osoby przyzwyczajone do zakupów  w niedzielę nie zaczęły masowo korzystać z e-commerce. Z kolei ponad pięciokrotnie wzrosła liczba osób, które wybrały się na spacery, odwiedziły parki lub place zabaw. Niewątpliwie przyczyniła się do tego pogoda, która sprzyjała aktywnościom na świeżym powietrzu. Był to pierwszy ciepły weekend od dłuższego czasu. Można domniemać, że gdyby aura była inna, zaobserwowalibyśmy wzrost w pozostałych aktywnościach z naszego panelu. Czy czeka nas zakupowa rewolucja? Myślę, że pokaże nam to dopiero analiza, którą przeprowadzimy w skali roku. Z pewnością podzielimy się z Państwem jej wynikami – zapewnia Dominik Karbowski, co-CEO Selectivv Mobile House.
fakt.pl
 
Polska nie jest pierwsza, zakaz handlu w niedziele obowiązuje od lat w takich katolickich krajach jak Francja czy Niemcy lecz w kościołach nie zanotowano tam większej ilości wiernych -  wprost przeciwnie.
 
Według raportu Senatu we Francji w ciągu najbliższych kilku lat zostanie wyburzonych ok. 2800 katolickich kościołów. Od 2000 r. zburzono już 18 świątyń, 242 kolejnych może zostać zniszczonych w najbliższej przyszłości.
Katedry św. Jakuba /fr. Saint-Jacques/ w Abbeville już nie ma. Burzenie katedry św. Jakuba w Abbeville odbyło się od 13 lutego do 29 kwietnia 2013 roku. Zburzona katedra, zaprojektowana przez architekta Victora Delefortrie w stylu neo-gotyckim, została zbudowana w latach 1868 -1876 na miejscu kościoła z XII wieku. 18 Czerwca 2013 burmistrz miasta Abbeville przedstawił plan zagospodarowania odzyskanego terenu. Zburzony kościół będzie symbolizowała biała budowla. Wstępnie na placu przewidziano 45 miejsc parkingowych.
Kościoła św. Piotr/fr. Saint-Pierre/ w Gesté również nie ma. Został zburzony we wrześniu 2013 roku. Historia kościoła św. Piotra sięga XV wieku. Kościół ulegał licznym przebudowom. Ostatnia jego forma pochodziła z XIX wieku. 19 czerwca 2013 r. na zlecenia burmistrza Jean-Pierre Leger i Rady Miejskiej rozpoczęto wyburzanie kościoła.
Proces wyburzania cennych zabytków będzie prawdopodobnie we Francji trwał latami. Każda osoba posiadająca jakąkolwiek nieruchomość wie, że musi o nią stale dbać. Lokalne francuskie władze jako właściciele obiektów sakralnych nie są zainteresowane stałymi drobnymi ich naprawami. I tak niekonserwowane zabytki sakralne ulegają stałej dewastacji, a kiedy ich remont staje się kosztowny, przeprowadza się ich wyburzenie. Kościoły zwykle stoją w atrakcyjnych punktach dla lokalnej społeczności, a teren w ten sposób odzyskany można łatwo wykorzystać dla celów komercyjnych.
 
W Niemczech jest podobnie.
Nieszczęście katedry św Lamberta w Erkelenz - Imerath polegało między innymi na tym, że znaleziono pod nią pokłady węgla brunatnego.

 
 
 
Zdjęcia: youtube

KOMENTARZE

 • Autor
  "Cel zakazu jest jasny i oczywisty - zamknięcie galerii handlowych w niedziele miało spowodować zwiększenie frekwencji w kościołach" - pierwsze słyszę, zero związku

  Co do wyburzania kośsciołów na Zachodzie i robienia miejsca meczetom, to widze jakas schadenfreude?

  nie stawiam ocen, żeby nie było, że jak coś, to przeze mnie  pozdr
 • @MacGregor 12:18:59 witam
  Są w sieci wypowiedzi ks Rydzyka

  pzdr
 • @
  Nie kojarzę... To jak market zamknięty to wtedy nie opłaca się wybierać do kościoła bo potem nie ma gdzie zajść... w bliżej nieokreślonym celu poszwędać się... Dlatego lądują w parkach, lasach... :) ...krzakach jakiś.... ;)
  Na cepeen to po alko uderzają... Łapki zacierają.
  Pozdrawiam.
 • @roux 12:22:16
  W wielu kościołach rzeczywiscie było o wiele więcej ludzi .

  Osobiście uważam , że niedziele powinny być wolnym dniem od pracy .
  I nie jest to podyktowane religią , jakoś np. w Niemczech funkcjonuje i nie ma problemu .
 • @MacGregor 12:18:59
  //- pierwsze słyszę, zero związku//
  :)) Fajnie zabrzmiało.

  //nie stawiam ocen, żeby nie było, że jak coś, to przeze mnie//
  ;))

  pozdr
 • @fabi 13:12:34
  A to jasne, że tak.... Niemiec da radę a Polak nie? Lodówki są i inne spichlerze. Niemieckie lodówki- a jak - damy im fory. Sami byśmy se lepsze zrobili ale nam się nie chce... Nie ma potrzeby, po to mamy Niemców. Zresztą to Polacy wszystko wymyślili a oni tylko wykonują.
 • :-)
  Wowww...., to mówisz Pan że komuniści w PRL zakazali pracy w niedziele bo chcieli aby proletariat szedł do kościoła? :-)
  Kto w niedziele zechce to do kościoła pójdzie, kto zechce sobie przed telewizorem wypić piwko lub wyjść z rodziną na spacer to wypije lub wyjdzie.
  Osobiście nie lubiłem niedziel ale dawno temu, w czasach gdy pracowaliśmy w soboty czyli sześć dni w tygodniu. Zanim człowiek w niedziele się obudził
  już przychodził poniedziałek. Tak jak w tym filmie "Nie lubię poniedziałku". :-)
 • @Franek Ganek 13:31:56
  ,, Na cepeen to po alko uderzają... ,, .. coś mi się zdaje ze ty już tam byłeś ..
 • @Franek Ganek 13:11:23
  "Zgodnie z treścią ustawy, produkty regionalne i pamiątki są wyjęte spot zakazu handlu. Księgarnia ojca Rydzyka może być zatem otwarta niezależnie od zakazów, gdyż pierniki są produktami regionalnymi, a różnego rodzaju dewocjonalia formalnie figurują w systemie jako „pamiątki”.
  Ojcu dyrektorowi można zatem zarzucić, że jego słowa i czyny nie zawsze idą w parze – Nie zgadzajmy się na to. Nie dorobisz się, jak będziesz w niedzielę pracować. To psu na budę, diabeł się cieszy. Kup sobie chleb w sobotę, i co potrzeba, albo w piątek. Do kościoła! Nie kombinować. Ja jestem rozczarowany. Miejcie odwagę iść dalej, nie kombinujcie. Pan Bóg nie błogosławi kombinujących – mówił redemptorysta na antenie Radia Maryja w lipcu 2017 roku. "
  https://wiadomosci.radiozet.pl/Polska/Rydzyk-i-zakaz-handlu-w-niedziele.-Tego-sie-nie-spodziewali
 • @Autor
  "Cel zakazu jest jasny i oczywisty - zamknięcie galerii handlowych w niedziele miało spowodować zwiększenie frekwencji w kościołach"

  Kolejne sekciarskie łgarstwo.

  To nie KK wniósł projekt ustawy do Sejmu tylko Związki Zawodowe na wniosek kobiet pracujących w supermarketach i ustawa miała na celu zbliżenie więźi rodzinnych które w ostatnich latach doprowadziły do tego ,że dzieci prawie przez cały tydzień nie widzą rodziców ,albo ten kontakt z nimi jest krótkotrwały.KK tylko mógł przyklasnąc takiej idei przy okazji wspominając o tym,ze należy dzień święty święcić.
  No ale wy kociarskie sekty różnej maści musicie dopiąc do tego swoją zdziczałą ideologię.
 • @matterhorn 11:28:38 może jesteś niedoinformowany?
  "„Tak Konferencja Episkopatu Polski, jak i biskupi poszczególnych diecezji wielokrotnie udzielali tej inicjatywie jednomyślnego poparcia w komunikatach i listach pasterskich, licząc na przywrócenie całemu społeczeństwu niedzieli jako dnia wypoczynku i czasu budowania więzi rodzinnych oraz umacniania relacji społecznych. Niestety, jak wynika z dotychczasowych prac nad ustawą, aktualnie proponowane rozwiązania odbiegają zasadniczo od proponowanego kształtu tej inicjatywy”

  „Rzecz nie dotyczy jedynie osób pracujących w handlu – choć to ich los najbardziej leży nam na sercu. Wykorzystywani są również i ci, którym – oferując spędzanie jedynego wolnego dnia w handlowej galerii – zacieśnia się tym samym obszar budowania relacji z innymi do samej tylko konsumpcji, do zdobywania nowych towarów, mających rzekomo nieustannie poprawiać standard życia, co ostatecznie jest formą materializmu praktycznego"
  http://episkopat.pl/prezydium-episkopatu-potrzebne-prawne-i-definitywne-zabezpieczenie-wolnej-od-pracy-niedzieli/

  No chyba przyznasz, że takiej nowomowy nie powstydziliby się komuniści?
 • @roux 21:31:30
  Nie rozumiem, co Autor tym cytatem chce powiedzieć?
  Mam się skupić na "zarzucaniu ojcu dyrektorowi, że jego słowa i czyny nie zawsze idą w parze"? Dlaczego nie idą? Z tego nic nie wynika.
 • @Franek Ganek 13:53:18
  /słowa i czyny nie zawsze idą w parze/ to raczej eufemizm jest ;-))

  Z jednej strony los osób pracujących w handlu "leży na sercu" duchowieństwu, które pragnie "przywrócenie całemu społeczeństwu niedzieli jako dnia wypoczynku i czasu budowania więzi rodzinnych oraz umacniania relacji społecznych", a z drugiej strony ks. Rydzyk zapędza swoje pracownice w niedzielę do pracy.

  Jeśli to nie jest hipokryzja, to co jest hipokryzją?
 • @matterhorn 11:28:38
  https://paczaizm.pl/content/wp-content/uploads/widzialem-narod-co-bez-celu-sie-blaka-zamkniety-lidl-zamknieta-biedronka-typowy-polak-nosacz-malpa-zakaz-handlu-w-niedziele.jpg
 • @roux 18:45:10
  Przesada.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728   

ULUBIENI AUTORZY