Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
274 posty 5477 komentarzy

come nembo

roux - come nembo che fugge col vento

Papież: piekło nie istnieje - kolejny cios w duchowieństwo?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Bo i któż by po wykreśleniu dogmatu piekła chciał słuchać Kościoła?...

Papież uważa też, że "nie istnieje piekło". Zapytany o to, gdzie "złe dusze" są karane, odparł: "Nie są karane. Te, które żałują, otrzymują przebaczenie Boga i trafiają do szeregu dusz, które go kontemplują". - Ale te, które nie żałują i którym nie można zatem przebaczyć, znikają. Nie istnieje piekło, jest zanikanie grzesznych dusz - oświadczył Franciszekgloria.tv
 
Powyższa wypowiedź papieża Franciszka może przynieść bardzo poważne skutki, wierni uwolnieni od strachu przed piekłem mogą jeszcze bardziej odwrócić się od Kościoła, dla duchowieństwa byłaby to katastrofa, musieli by wziąć się do uczciwej pracy.
 
W PIEKLE JEDYNA NADZIEJA
„Któż by ostatecznie został się przy Bogu, gdyby nie bojaźń kary wiecznej? Bo i któż by po wykreśleniu dogmatu piekła chciał słuchać Kościoła?... Nie ma on do rozporządzenia Sybiru lub galer. Jego Sybirem, jego katorgą i galerami — jest piekło.”  Ks. Ignacy Charszewski „Wtóra podróż do Ciemnogrodu".
 
Ta wypowiedź Franciszka może sprawić pewien kłopot świadomym katolikom  (nieświadomi, z racji swojej nieświadomości, są w o wiele lepszej sytuacji, ponieważ nie i tak nie rozumieją tego, co się im podaje do wierzenia). Z jednej strony muszą wierzyć w dogmat piekła;
Nauczanie Kościoła stwierdza istnienie piekła i jego wieczność. Dusze tych, którzy umierają w stanie grzechu śmiertelnego, bezpośrednio po śmierci idą do piekła, gdzie cierpią męki, "ogień wieczny"(KKK 1035)
Z drugiej strony muszą wierzyć w dogmat o papieskiej nieomylności i uznawać jego władzę;
Papież "cieszy się z ustanowienia Bożego najwyższą, pełną, bezpośrednią i powszechną władzą duszpasterską" (KKK937)
 
„Nieomylność Papieża Rzymskiego cała starożytność stwierdza, do którego Stolicy wszyscy zawsze się zwracali we wszystkich wątpliwościach swych w wierze; kto się nie trzymał Stolicy Apostolskiej w Rzymie, był uważany zawsze za błądzącego, a Papieże, herezje i wszelki błąd potępiali wyrokiem nieodwołalnym nigdy. A więc, wierzono dawniej jeszcze, że błąd nie ma przystępu i mieć nie może do Stolicy Apostolskiej, czyli wierzono w nieomylność; dowodem czego są starożytne Sobory, dekrety które swym głosem zatwierdzał Papież Rzymski. Słowem, tyle jest świadectw na korzyść nieomylności Papieża, że trudno je wszystkie przytoczyć i zachować w tym konsekwentny porządek: więcej jest świadectw tego dogmatu nieomylności, niż można by było przytoczyć na korzyść innych.”
Ze skarbnicy wiedzy teologicznej. Studium dogmatyczne na podstawie św. Tomasza, Doktora Anielskiego. Napisał Ks. J. D., Warszawa 1899,
 
dysonans poznawczy,
psychol. stan wywołany równoczesnym pojawieniem się w świadomości ludzkiej sprzecznych treści poznawczych;
w myśl teorii dysonansu poznawczego, sformułowanej przez L. Festingera, stan taki wywołuje przykre napięcie emocjonalne, motywujące (pobudzające) jednostkę do usunięcia lub przynajmniej ograniczenia stopnia postrzeganej niezgodności; dążenie to jest tym silniejsze, im bardziej utrwalone i rozbudowane są przekonania, które znalazły się w konflikcie, a także im większe znaczenie dla jednostki mają sprawy, których te przekonania dotyczą; redukcja dysonansu poznawczego może nastąpić przez zmianę dotychczasowych przekonań lub przez taką reinterpretację sytuacji, która pozwoli np. odrzucić otrzymaną informację lub uznać ją za pozornie tylko sprzeczną z kwestionowanym przekonaniem;  Encyklopedia PWN
 
Żeby pozbyć się uczucia dyskomfortu nie wystarczy oskarżyć Franciszka o herezje i uznać kwestię za rozwiązaną
 
Wtedy powiedział Jezus do Żydów, którzy Mu uwierzyli: Jeżeli będziesz trwać w nauce mojej, będziecie prawdziwie moimi uczniami (32) i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli” (Jn 8:31-32 BT)
 
Zdecydowanie lepiej byłoby odpowiedzieć sobie na pytanie, kto może być do tego stopnia zdegenerowany i zaślepiony nienawiścią żeby oskarżać Boga o chęć dręczenia ludzi w jakimś miejscu kaźni?
Odpowiedź jest prosta; oczywiście ten, który jest kłamcą i ojcem kłamstwa i zarazem władcą tego świata - Szatan.
 

Duch zaś otwarcie mówi, że w czasach ostatnich niektórzy odpadną od wiary, skłaniając się ku duchom zwodniczym i ku naukom demonów (1 Tm 4:1 BT) 

KOMENTARZE

 • i zarazem władcą tego świata - Szatan.
  Rozumiem że masz na myśli Ziemię ... z czego wynika ze jesteśmy w piekle . Można by powiedzieć że Franciszek ma rację , piekło poza ziemią nie istnieje . Było by fajnie gdyby nie to że ... W Internecie krąży fałszywa wypowiedź papieża Franciszka.

  roux .. walnij się mocna w klatę i powiedz strzeże .. wiedziałeś o tym i zgrzeszyłeś świadomie .... ?

  https://www.deon.pl/religia/serwis-papieski/aktualnosci-papieskie/art,6856,w-internecie-krazy-falszywa-wypowiedz-papieza-franciszka-uwazajcie-na-nia.html
 • @fabi 11:39:17 witam, dzięki za link
  Cytowałem katolicki portal gloria.tv; artykuł na deon.pl to przykład działania wspomnianego w mojej notce:

  "redukcja dysonansu poznawczego może nastąpić przez zmianę dotychczasowych przekonań lub przez taką reinterpretację sytuacji, która pozwoli np. odrzucić otrzymaną informację lub uznać ją za pozornie tylko sprzeczną z kwestionowanym przekonaniem;"

  Ale zainspirowałeś mnie, oto co znalazłem:

  Poniższy skan, zaczerpnięty z La Repubblica, został dostarczony przez Secretum Meum Mihi jako dowód włoskiego oryginału

  https://codziennik24.pl/wp-content/uploads/2018/03/bergoglio-w-nowym-wywiadzie-zaprzecza-wiecznej-karze-nie-ma-piekla-1.png

  całość:

  https://codziennik24.pl/2018/03/30/bergoglio-w-nowym-wywiadzie-zaprzecza-wiecznej-karze-nie-ma-piekla/
 • Piekło jako takie w rozumieniu katolika
  to nie są piekielne ognie, ani diabły mieszające w kotłach z duszami potępionymi, jak to prezentowane jest na średniowiecznych obrazach a niemożliwość kontaktu z Bogiem, dręczenie wyrzutami sumienia.
 • nie dysonans poznawczy katolika, a raczej zawiniona ignorancja Autora tego wpisu
  Papież jest nieomylny ale m.in. tylko wtedy, kiedy przemawia "ex cathedra", a nie w nieautoryzowanym wywiadzie dla gazety - no ale równie dobrze mógłbym chyba grochem o ścianę ...

  Koncept wiecznego piekła jest przerażający i sam nie uwierzyłbym, gdyby niestety nie mówił o tym sam Zbawiciel.
  Do mnie najbardziej przemówiło wyjasnienie C S Lewisa w jego książce 'Wielki rozwód" (Great Divorce)

  pozdr
 • @roux 15:35:07
  Zaglądam też na portal gloria.tv .. co ciekawe jest w miarę bezstronny .
  Jeśli chodzi ,,jako dowód włoskiego oryginału ,, ,( nie jestem adwokatem Franciszka ) wychodzi na to ze ta wiadomość nie powinna trafić do ogółu , bo była to rozmowa prywatna i wyjęta z kontekstu .
  Moim zdaniem , jest to celowe działanie , obliczone na łagodną zmianę doktryny . Jako Papież , Franciszek ma prawo do tego rodzaju ruchów .
  Mamy już inny czas i inne rozumienie rzeczywistości , najwięcej szkody przynoszą papieżowi twardogłowi purpuraci ..którym czas się zatrzymał .
  Kościół to żyjący organizm , jako taki ma prawo do przeobrażeń .

  No tak , a jak ty to widzisz ..piekło jest czy go niema . Bo to co mówił papież , to oparte jest na sądzie ostatecznym Ozyrysa
 • @MacGregor 15:58:35 witam
  Czyli zakładasz, że Papież może mówić mówić bzdury i kłamstwa? Że może zaprzeczać doktrynie Kościoła?

  /sam nie uwierzyłbym, gdyby niestety nie mówił o tym sam Zbawiciel./

  Gdzie mówił?
  Czy zakładasz, że Jezus nie znał Pisma św?

  "W pocie więc oblicza twego będziesz musiał zdobywać pożywienie, póki nie wrócisz do ziemi, z której zostałeś wzięty; bo prochem jesteś i w proch się obrócisz" (Rodz 3:19 BT)

  "Każdego dzieła, które twa ręka napotka, podejmij się według twych sił! Bo nie ma żadnej czynności ni rozumienia, ani poznania, ani mądrości w Szeolu, do którego ty zdążasz" (Koh 9:10 BT)

  Pozdrawiam
 • @Zawisza Niebieski 15:55:13 witam
  Dogmat o piekle pochodzi z roku 1274 (II Sobór Lyoński), czyli ze Średniowiecza.

  "3. Nie ma pociechy ani nadziei pociechy w tym okropnym, wonią zaraźliwą przesiąkłym więzieniu. Nie ma gdzie usiąść ani się położyć w tym ciasnym jakby ucho igielne zagłębieniu ściany, do którego byłam wtłoczona. I sameż te ściany, straszliwe na wejrzenie ciężarem swoim przygniatają i dławią. Nie ma tam światła, wszędy dokoła ciemności nieprzeniknione. A jednak – nie rozumiem jak to być może, ale tak jest – choć nie ma światła, oko przecie widzi wszystko, cokolwiek może być przykrego ku widzeniu i przerażającego dla wzroku.

  Nie było wolą Pańską, bym wówczas dokładnie ujrzała całe piekło. Później miałam widzenie innych rzeczy strasznych i poszczególnych kar za pewne grzechy. Na wejrzenie rzeczy te wydały mi się nierównie okropniejsze od poprzednio widzianych; ale nie doznając tych mąk na samej sobie, mniej byłam nimi przerażona niż w owym pierwszym widzeniu, w którym podobało się Panu, bym prawdziwie uczuła w duchu nie tylko smutek wewnętrzny i rozpacz duszy potępionej, ale i te katusze i męki zewnętrzne, jak gdybym je w ciele cierpiała. Nie wiem, jak to wszystko się działo, ale dobrze zrozumiałam, że była to wielka łaska i że Pan chciał bym ujrzała na oczy, z jakiej przepaści wybawiło mię miłosierdzie Jego.

  Św. Teresa od Jezusa, Wizja piekła, [w:] Dzieła, t. I, rozdz. 32, Kraków 1962.

  Pozdrawiam
 • @roux 16:48:24
  "Czyli zakładasz, że Papież może mówić mówić bzdury i kłamstwa? Że może zaprzeczać doktrynie Kościoła? " - ależ oczywiście!
  Pomijam fakt, że w tym konkretnym przypadku chyba żadnego wywiadu jako takiego nie było.

  co do piekła, to np. przypowieść o bogaczu i Łazarzu (Łk 16,19-31)

  pozdr
 • @MacGregor 17:11:21
  Sam mówisz "przypowieść" czyli przykład czyli przenośnia (metafora)

  "9) I dodał: Kto ma uszy do słuchania, niechaj słucha. (10) A gdy był sam, pytali Go ci, którzy przy Nim byli, razem z Dwunastoma, o przypowieść. (11) On im odrzekł: Wam dana jest tajemnica królestwa Bożego, dla tych zaś, którzy są poza wami, wszystko dzieje się w przypowieściach, (12) aby patrzyli oczami, a nie widzieli, słuchali uszami, a nie rozumieli, żeby się nie nawrócili i nie była im wydana /tajemnica/. " (Mk 4: 9-12 BT)

  W Biblii nie ma sprzeczności, to pewne
 • @MacGregor 17:11:21
  Mamy dogmat o nieomylności papieża, tyle, że ta nieomylność jest wtedy, gdy papież wypowiada się ex-cathedra. Przypomnę, że papież ma spowiednika, czyli papież też jak każdy z nas popełnia grzechy. Papież jak każdy człowiek może się pomylić, może błądzić, może zmienić zdanie.

  W tradycji katolickiej, bo historycznie nie jest to prawdą, papież jest następcą św. Piotra. A św. Piotr 3 krotnie wyrzekł się Jezusa. Był ostro krytykowany przez Pawła, gdy w Antiochii na widok wysłanników Jakuba brata Pańskiego odsunął się od tych "co z pogaństwa". Czy był nieomylny, w swych poczynaniach.
 • @roux 17:38:25
  Mówisz "W Biblii nie ma sprzeczności, to pewne". A na której górze Mojżesz otrzymał dekalog, Synaj (dziś w Egipcie) czy Horeb (dziś Arabia Saudyjska)?
 • @Zawisza Niebieski 18:29:39
  Horeb jest innym określeniem Synaju. Co zaś dotyczy Góry Synaj, zwanej też Horebem, to gdzie w Biblii pisze, że Synaj leżał w Egipcie?
 • @Zawisza Niebieski 18:29:39
  Na górze Horeb (inna nazwa góra Synaj)
  Uważam, że góra Horeb to dzisiejsza góra Synaj

  http://materialy.kulkat.pl/podr/images/kp_k14_p4.jpg
 • @roux 19:20:23
  https://wol.jw.org/pl/wol/d/r12/lp-p/1200004135
 • @roux 19:20:23
  Witaj druhu.
 • @Ben Nechar 19:24:47
  Witaj, dawno Cię nie było

  Pozdrawiam
 • @roux 19:20:23
  trochę lepsza mapa

  https://ixquick-proxy.com/do/spg/show_picture.pl?l=english&rais=1&oiu=https%3A%2F%2Fwol.jw.org%2Fpl%2Fwol%2Fml%2Fr12%2Flp-p%2F13&sp=614af3addbfb698a78ab67b954dcd544
 • @Ben Nechar 19:10:04
  Mówimy o różnych teoriach, są ludzie, którzy wymyślają wszystko, by tylko Biblia potwierdziła ich prawdę. Wiemy z Biblii, że Jezus miał rodzeństwo, to powstaje teoria iż Józef był starym człowiekiem i rodzeństwo Jezusa to rodzeństwo z poprzedniego małżeństwa Józefa.

  Biblia powstałą początkowo jako księga przekazywana ustnie, z pokolenia na pokolenie, później spisana była przez wielu ludzi. Analiza krytyczna pozwala na określanie różnych nurtów mających wpływ na tekst, na wykazywanie późniejszych dopisków pochodzących od kopistów.
  Przykład: Paweł bezsprzecznie akceptował uczestnictwo kobiet w Kościele, wręcz nazywał je apostołami (list do Rzymian), ale mamy słowa "Kobiecie zaś nauczać nie pozwalam...". Takich sprzeczności w Biblii jest wiele. Nie podważa to wartości Biblii, ale twierdzenie, że w Biblii nie ma sprzeczności jest błędem. W Biblii nigdzie nie napisano, że jest to księga ofiarowana nam przez Boga. Łukasz wyraźnie napisał, że jego Dzieje Apostolskie to wynik jego pracy, patrz prolog. Biblia, to księga napisana przez ludzi o Bogu, ale ludzie piszący byli ludźmi, z wszelkimi ułomnościami ludzkimi.
 • @Zawisza Niebieski 21:02:13
  / W Biblii nigdzie nie napisano, że jest to księga ofiarowana nam przez Boga/

  "Miałeś się dzięki temu dowiedzieć, że człowiek nie żyje samym chlebem, ale tym wszystkim, co wychodzi z ust Boga" (Pwt Pr 8:3 )

  " I powiedział Jozue do całego ludu: Niech ten kamień świadczy przeciwko nam po wszystkie czasy, gdyż słyszał on wszystkie słowa, które Jahwe wypowiedział do nas. Niech też świadczy przeciwko wam, abyście się nigdy nie wyparli waszego Boga" (Joz 21:27 BWP)

  "12) Gdy bowiem ze względu na czas powinniście być nauczycielami, sami potrzebujecie kogoś, kto by was pouczył o pierwszych prawdach słów Bożych, i mleka wam potrzeba, a nie stałego pokarmu" (Heb 5:12 BT)

  "(2) Wielki pod każdym względem. Najpierw ten, że zostały im powierzone słowa Boże. " (Rz 3:2 BT)
 • @Zawisza Niebieski 21:02:13
  Mam parę pytań do Twoich twierdzeń:

  1) "Biblia powstałą początkowo jako księga przekazywana ustnie, z pokolenia na pokolenie".

  Na jakiej podstawie tak stwierdzasz?

  2) "Analiza krytyczna pozwala na określanie różnych nurtów mających wpływ na tekst, na wykazywanie późniejszych dopisków pochodzących od kopistów".

  Kto był tym krytykiem? O których dopiskach mówisz? Dokładnie których manuskryptów to dotyczy?

  3) "Paweł bezsprzecznie akceptował uczestnictwo kobiet w Kościele, wręcz nazywał je apostołami (list do Rzymian)"

  Który rozdział Rzymian i werset?


  Do tego:
  "W Biblii nigdzie nie napisano, że jest to księga ofiarowana nam przez Boga. Łukasz wyraźnie napisał, że jego Dzieje Apostolskie to wynik jego pracy, patrz prolog. Biblia, to księga napisana przez ludzi o Bogu, ale ludzie piszący byli ludźmi, z wszelkimi ułomnościami ludzkimi"

  odniosę się po Twojej odpowiedzi na powyższe.
 • @roux 21:45:22
  Piękne słowa, ale czy któreś z nich dowodzą, że Biblia to słowo Boga? Kapłan zawsze będzie ci mówił, że to co on mówi jest zgodne z wolą Boga. Ale czy Bóg to potwierdził?
  Mojżesz twierdził, że dekalog dostał od Boga, choć myśl dekalogu znajdujemy w Egipskiej Księdze Zmarłych. Oczywiście możemy przyjąć, że Bóg egipcjanom te same prawdy podyktował, ale możemy popatrzeć, że to prawdy naszej cywilizacji, nie kradnij, nie mów fałszywego świadectwa, nie odbieraj drugiemu żony...
 • @Zawisza Niebieski 22:18:30
  Najdobitniej dowodzą spełnione proroctwa
 • @Ben Nechar 22:14:15
  OK, nigdy nie rzucam słów na wiatr. W biblistyce określa się Judaizm, Chrześcijaństwo i Islam jako religie księgi. Biblistyka rownież określa kiedy powstały różne księgi, listy. Odniosę się do Nowego Testamentu, po znajomości historii, wydarzeń określa się kiedy poszczególne księgi powstały. Z badań mitologii różnych ludów wiadomo, że każda z nich przez jakiś czas egzystuje w formie podania ustnego, później jest spisywana. Jeśli popatrzysz na Łukasza, dla mnie najbardziej wiarygodnego ewangelisty, on wyraźnie mówi, że spisał to co usłyszał w przekazie ustnym.
  Pytasz o list do Rzymian, mówimy o rozdziale 16, o pozdrowieniach "Pozdrówcie Andronika i Juniasa5, moich rodaków i współtowarzyszy więzienia5, którzy się wyróżniają między apostołami". Drugą osobą jest Junia, kobieta, wśród imion rzymskich nie było męskiego imienia Junias, było za to imię Junia. O tym napisane zostało w przypisach do tłumaczenia Biblii Tysiąclecia. Mówiąc o krytykach mówię zarówno o dzisiejszych biblistach, jak i o tzw. Ojcach Kościoła, którzy podają różne wersje, jak np Orygenes. Dziś wiemy, że Ewangelii było wiele, ponad 30, ew. Judasza, ew. Maqrii Magdaleny, ew. Dzieciństwa... zostały wybrane 4, przy czym nie Bóg je wybrał a synod pod wodzą człowieka, który do ostatnich swych dni był wyznawcą połączonego kultu słonecznego "Sol Invictus", mówię tu o św. Konstantynie. Zgodnie z tradycją chrześcijańską na łożu śmierci nawrócił się na chrześcijaństwo, ale w momencie zatwierdzania kanonu był wyznawcą kultu solarnego.

  Nurtem mającym wpływ na tekst Nowego Testamentu możemy przykładowo określić nurt, który pojawił się w II w. odrzucający uczestnictwo kobiet traktujący okres miesiączkowania, jako czas nieczysty uniemożliwiający kobietom sprawowanie obowiązków sakralnych. Ta wiedza jednak opiera się o badaniu dokumenów które powstały później, niż ostatni dokument kanonu Biblii.
 • @Zawisza Niebieski 22:56:30
  "Pozdrówcie Andronika i Juniasa, moich krewnych i moich współjeńców, którzy są wśród apostołów mężami znaczniejszymi i którzy dłużej niż ja są w jedności z Chrystusem" (Rzymian 16:7).

  :)

  Ty sobie żartujesz?
  Zawiszo, proszę byś się przyłożył do tego, co piszesz.
 • @Zawisza Niebieski 22:56:30
  http://biblehub.com/greek/2458.htm
 • @roux 22:28:19
  Na pewno z innego poziomu na Biblię patrzymy. Ja nie chcę nikogo od jego wiary odciągać, wiarę człowieka szanuję. Lecz dla mnie Biblia to księga historyczna, księga zapisująca wiarę człowieka, ludu pasterskego. Jeśli naruszę twoją wiarę, przestań czytać, ja nie będę miał pretensji.

  Jeśli chodzi o proroctwa, tak one się spełniały, szczególnie gdy tekst powstawał w okresie bliskim wydarzeń. Dla naszej historii mamy proroctwo św. Metodego, które przyśpiesza nawrócenie ludów stanowiących dzisiejszych Polaków do roku ok. 880. Żywoty św. Metodego. "Książę pogański, silny bardzo, siedzący na Wiśle, urągał wiele chrześcijanom i krzywdy im wyrządzał. Posławszy zaś do niego (kazał mu) powiedzieć (Metody): Dobrze będzie dla ciebie, synu, ochrzcić się z własnej woli na swojej ziemi, abyś nie był przymusem ochrzczony w niewoli na ziemi cudzej i będziesz mnie wspominał. Tak też się stało…"" Zapis ten wiązany jest z najazdem księcia czeskiego Świętopełka na ziemie Śląska i Małopolski ok. rok 880. Te przepowienie spisywane były po fakcie, stąd prorocy się nie mylili. W przypadku odleglejszych wydarzeń już mamy mniejszą pewność. Tu wspomnę o kronica Kadłubka i wskrzeszeniu zmarłego Piotra z Janiszewa, który miał potwierdzić darowiznę i prawo własności biskupa Stanisława. Tu nasza wiara w cuda mocno maleje.
 • @Ben Nechar 23:02:09
  Nie żartuję i przykładam się do tego co piszę, przeczytaj uwagę do tłumaczenia Biblii tysiąclecia. http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=270

  Również to, co podałeś dopuszcza iż Junia to imię źeńskie. Ale przeczytaj ten rozdział w całości, masz ""Polecam wam Febę, naszą siostrę, diakonisę Kościoła w Kenchrach." i dalej. Zwróć uwagę na funkcję diakonisy. Kobiety w Kosciele czasów Pawła odgrywały znaczącą rolę. Tu trzeba nałożyć warunki historyczne. W tym czasie spotkania odbywały się w prywatnych domach, kościołów nie stawiano. A w domach kobiety odgrywają znaczącą rolę.
 • @Zawisza Niebieski 23:13:06
  Miałem na myśli proroctwa spisywane z wyprzedzeniem, na długo przed ich spełnieniem.
  Bardzo sobie cenię rozmowy oparte na argumentach, ja staram się wszystko sprawdzać, w rezultacie przyznaję rację rozmówcy i cieszę się z poznania czegoś nowego lub pozostaję przy swoim zdaniu i cieszę się, że nie byłem w mylnym błędzie.
 • @Zawisza Niebieski 23:28:18
  Jestem często rozczarowany tłumaczeniem, które dokonane jest w Biblii Tysiąclecia.
  Zawiszo, czy Ty dobrze się czujesz?
  Tego samego słowa użyto w stosunku do niewiast, które usługiwały Jezusowi:

  - "Było tam też wiele niewiast, które patrzyły z oddali i które już od Galilei towarzyszyły Jezusowi, aby mu usługiwać" (Mateusza 27:55).

  Ale w Biblii Tysiąclecia w Mateusza 27:55 użyto zwrotu "usługiwały Mu", a nie diakonisy.
  Diakonos, co oznacza to greckie słowo?
 • Papiez wcale nie powiedzial ,ze piekla nie ma.
  Powiedzial to lewacki, ateistyczny dziennikarz i teraz lewactwo sie tym onanizuje. To samo w USA. Jakis glupek powie ,ze nad Trumpem wisi chmura i przez kilka dni sie ta chmura podniecaja, az im przejdzie. Jak dzieci. Lewactwo to wada umyslowa jak autyzm.
 • @staszek kieliszek 02:38:00 witaj
  To papież nie ma prawa mówić zgodnie z Pismem świętym ?
 • @roux 07:55:56
  To co komentujecie komunisci to nie sa slowa papieza tylko italianskiego komunistycznego dziennikarza. Jakim duzym mlotem trzeba Wam to wbic do tumanskiej glowy?
  Powtarzam jeszcze raz durny czerepie: Papiez nie powiedzial , ze nie ma piekla.To powiedzial dziennikarz.
 • @staszek kieliszek 09:14:41
  Masz rację, papież nie może zgadzać się z Biblią.
  Ale kto i dlaczego wrabia Franciszka w taką herezję?
  Odpowiedź wkrótce, bo to na pewno nie jest przypadek
 • @Ben Nechar 23:51:12
  O co mi chodziło? O wykazanie, że w kościele pierwszego wieku, czy też w grupie wędrującej z Jezusem kobiety odgrywały ważną rolę, Jezus nie izolował kobiet od swej nauki. To nie była tylko rola usługiwania. Kobiety mogły swobodnie na równi z mężczyznami słuchać Jego nauk, podejść do niego, jak np. jawnogrzesznica, co olejkiem i łzami obmyła nogi Jezusa, Maria Magdalena... Gryzie się to ze słowami "Kobietom zaś nauczać nie pozwalam..."

  W Biblii jest wiele miejsc w których występują sprzeczności, choćby kolejne: dwa różne drzewa geneaologiczne Jezusa. Jest to tłumaczone, że jedno drzewo jest Marii, drugie Józefa, ale jeśli Jezus jest synem Boga a Józef tylko opiekunem, to jakie znaczenie ma drzewo Józefa?

  Z proroctw wynika, że Mesjasz musi być męskim potomkiem Jessego ojca Dawida Iz 11,1–2, a mógł nim być tylko przez Józefa.

  Tak więc trudno mówić o spójności Biblii jako takiej. To są różne księgi pisane w różnym okresie, przez różnych ludzi.
 • @Zawisza Niebieski 13:10:05
  "Kobiety mogły swobodnie na równi z mężczyznami słuchać Jego nauk, podejść do niego, jak np. jawnogrzesznica, co olejkiem i łzami obmyła nogi Jezusa, Maria Magdalena".

  I tu się zgadzam. Przeszkody tworzyli ludzie, nie prawo, które dał Bóg.

  "Gryzie się to ze słowami 'Kobietom zaś nauczać nie pozwalam...'"

  Z niczym się to nie gryzie.
  Co najwyżej gryzie się to z niezrozumieniem jakim jest rozgraniczenie pomiędzy nauczaniem ludzi, co mogły i mogą chrześcijanki swobodnie czynić, a nauczaniem w samym zborze chrześcijańskim, do czego nawiązywał apostoł Paweł.
  Kontekst, czyli 1 List do Tymoteusza zarówno rozdział 1, jak i 2 na to wskazuje. Apostoł Paweł nawiązuje w nim (w Liście) do nie nauczania kobiet w zborze i podaje powód:

  - "12 Nie pozwalam kobiecie nauczać ani sprawować władzy nad mężczyzną, lecz ma zachowywać milczenie. 13 Bo Adam został ukształtowany pierwszy, potem Ewa. 14 Ponadto Adam nie był zwiedziony, lecz kobieta została całkowicie zwiedziona i popadła w występek" (1 Tymoteusza 2:12-14).

  Apostoł Paweł świetnie znał Boże zasady i prawa. Nic, co napisał, nie koliduje z nimi.
  Np., w 1 Liście do Koryntian 11:3 pisze (Paweł):

  - "Ale chcę, byście wiedzieli, że głową każdego mężczyzny jest Chrystus, a głową kobiety jest mężczyzna, a głową Chrystusa jest Bóg".

  Na czy to oparł? Na słowach Jehowy Boga:

  - "Do niewiasty powiedział: 'Wielce pomnożę boleść twej brzemienności; w bólach będziesz rodzić dzieci, a swoje pożądanie będziesz kierować ku swemu mężowi, on zaś będzie nad tobą panował'" (Rodzaju 3:16).

  "on zaś będzie nad tobą panował"

  Podobnie w prawdziwym zborze chrześcijańskim obowiązuje porządek Boży, a nie chaos i zamęt, którego nie ma w Słowie Bożym, a którego się doszukujesz.
 • @Zawisza Niebieski 13:10:05
  Zawiszo, znowu niewiedza i nieznajomość prawa Bożego Cię dopadły i ubolewam nad tym.

  "... a Józef tylko opiekunem".

  - Pod jakim Prawem był wychowywany Jezus?
  - Czy wychowywał się w rodzinie chrześcijańskiej?
  - Jakie możliwości dawało Prawo, któremu podlegał Józef, jego żona Maria i ich syn Jezus?

  Zapoznaj się Zawiszo dokładnie z tym Prawem.
 • @Zawisza Niebieski 13:10:05
  I jeszcze jedna sprawa. Nie zauważyłem, byś odpowiedział na pytanie, które zadałem jako pierwsze. Przypomnę:

  ///1) "Biblia powstałą początkowo jako księga przekazywana ustnie, z pokolenia na pokolenie".

  Na jakiej podstawie tak stwierdzasz?///
 • @Zawisza Niebieski 15:55:13
  //
  Piekło jako takie w rozumieniu katolika
  to(...) niemożliwość kontaktu z Bogiem, dręczenie wyrzutami sumienia.//

  „Bo żyjący są świadomi tego, że umrą, lecz umarli nie są świadomi niczego (..)” Koh. 9:5
  Jeżeli umarli nie są świadomi niczego, to nie mogą też odczuwać wyrzutów sumienia.
 • @Zawisza Niebieski 15:55:13
  //Piekło jako takie w rozumieniu katolika
  to nie są piekielne ognie, ani diabły mieszające w kotłach z duszami potępionymi, jak to prezentowane jest na średniowiecznych obrazach a niemożliwość kontaktu z Bogiem, dręczenie wyrzutami sumienia.//

  Wg Biblii, nie ma życia pozagrobowego, ergo nie ma piekła.

  Ps. 146:4: „Duch jego uchodzi, a on wraca do swej ziemi; w tymże dniu giną jego myśli*”. (*„Myśli”, Bg, Kruszyński; „zamiary”, BT, Bp; „zamysły”, Bw, Miłosz; „plany”, BWP, Götze, Wójcik).

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728   

ULUBIENI AUTORZY