Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
291 postów 5713 komentarzy

come nembo

roux - come nembo che fugge col vento

„Głosiciel Ewangelii” posłańcem „Obrońcy demokracji”?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Papież Franciszek i patriarcha Cyryl rozmawiali o sytuacji w Syrii

15 luty 2018
Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl dzisiaj na spotkaniu z królem Jordanii Abdullahem II oznajmił, że podjął decyzję w sprawie spotkania z papieżem po pojawieniu się zagrożenia bezpośredniego starcia Rosji i USA w Syrii.
„Kiedy poczułem to zagrożenie, niezwłocznie zaproponowałem papieżowi Franciszkowi spotkanie, chociaż w całej historii patriarcha Moskwy nigdy nie spotykał się z papieżem. Udało nam się uzgodnić stanowiska. W pierwszej kolejności zwróciliśmy uwagę na to, że walczyć z zagrożeniem trzeba wspólnymi siłami. Z tego ogniska nie można wyciągać węgli dla własnej korzyści. To bardzo błędne i niebezpieczne podejście" -  oznajmił zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.
Według niego każdy błąd wówczas mógł doprowadzić do bezpośredniego starcia mocarstw jądrowych. „Mieliśmy nadzieję, że w Syrii zostanie stworzony wspólny front, ale do tego nie doszło. Siły Powietrzno-Kosmiczne Rosji wspólnie z wojskami rządowymi wykonywali swoją pracę i wykonali ją bardzo dobrze, lecz inne państwa połączyły się w koalicję i robili jakąś swoją pracę" - podkreślił patriarcha.
„Sam fakt obecności dwóch potężnych uzbrojonych ugrupowań nie mających wspólnej koordynacji jest kolosalnym wyzwaniem i kolosalnym ryzykiem wybuchu zakrojonych na dużą skalę działań zbrojnych" -  dodał zwierzchnik rosyjskiej cerkwi. Także według niego wspólnej walce z terroryzmem przeszkadza fakt, że szereg państw wykorzystuje terrorystów do własnych celów politycznych. Historyczne spotkanie patriarchy Cyryla i papieża odbyło się 12 lutego 2016 roku w budynku międzynarodowego lotniska w Hawanie. Było to pierwsze spotkanie na takim szczeblu w całej historii Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej i Kościoła  rzymskokatolickiego. 
https://pl.sputniknews.com/swiat/201802157357997-Patriarcha-Cyryl-konfrontacja-Rosja-Syria/
 
14 kwiecień 2018
Zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej patriarcha Cyryl poinformował, że rozmawiał z papieżem Franciszkiem o sytuacji w Syrii, gdzie w sobotę doszło do ostrzałów rakietowych zachodniej koalicji. Nazwał tę rozmowę dialogiem na rzecz pokoju.
- Wyraziliśmy wspólne zaniepokojenie sytuacją w Syrii; rozmawialiśmy między innymi o tym, że chrześcijanie powinni wpłynąć na sytuację w taki sposób, aby zatrzymać przemoc, aby wojna została przerwana - powiedział Cyryl.
Patriarcha wyjaśnił, że rozmowa odbyła się z inicjatywy rosyjskiej Cerkwi i że w dialogu wzięli udział również zwierzchnicy Kościołów prawosławnych na Bliskim Wschodzie. Każdy z rozmówców wyraził pragnienie, by konsultacje trwały dalej i by w jakiś sposób zatrzymać rozlew krwi - powiedział Cyryl.
Jak dodał, do dalszych kontaktów może dojść w najbliższych dniach.
Patriarcha zaznaczył, że Rosyjska Cerkiew Prawosławna będzie kontynuować konsultacje z Kościołem rzymskokatolickim w celu przerwania przelewu krwi w Syrii.
 
 
Po przeczytaniu powyższych wiadomości nie można mieć żadnych wątpliwości, że nazywające siebie „chrześcijańskimi  Kościoły nie mają z nauczaniem Chrystusa nic wspólnego.
Rosyjska Cerkiew to raczej ministerstwo propagandy, natomiast KRK, który po drugiej wojnie światowej oddał się pod opiekę USA, z głoszeniem Ewangelii ma tyle samo wspólnego co Stany Zjednoczone z obroną demokracji na świecie.
 
Odpowiedział Jezus: Królestwo moje nie jest z tego świata.” (Jn 18:34 BT)
 

Zdjęcie: Sergey Pyatakov, @ Sputnik 

KOMENTARZE

 • Jest odwrotnie
  "Po przeczytaniu powyższych wiadomości nie można mieć żadnych wątpliwości, że nazywające siebie „chrześcijańskimi Kościoły nie mają z nauczaniem Chrystusa nic wspólnego."

  Jest odwrotnie. To wrogowie Chrystusa prą do zniszczenia starożytnych kościołów syryjskich i rządu co ich chroni.
 • @Pedant 09:46:21
  Bergoglio nie sprawia wrażenia przyjaciela Chrystusa

  Pzdr
 • @roux 10:14:12
  "Bergoglio nie sprawia wrażenia przyjaciela Chrystusa"

  Jeszcze raz powtórzę, ci co chcą obalenia sekularnego rządu co chroni chrześcijan i zastąpienia go krwiożerczymi dżihadystami, jest wrogiem Chrystusa.

  Kogo Pan popiera w Syrii?
 • @Pedant 10:25:00
  "Kogo Pan popiera w Syrii?"

  Co, strach Pana obleciał?
 • @Pedant 10:25:00
  /Kogo Pan popiera w Syrii?/
  Na pewno nie popieram mocodawców Bergoglio
 • @roux 18:59:29
  Ja nie pytałem się kogo Pan NIE popiera.

  Czy popiera Pan rząd syryjski i jego sojuszników, czy też popiera Pan tych co chcą ten rząd obalić?
 • @Pedant 19:59:23
  Poparcie to za dużo powiedziane, ale widzę, że legalny rząd syryjski i niewinni obywatele są napadnięci przez "obrońców demokracji".
  W notce zwracam uwagę, że KK angażuje się w politykę
 • @roux 21:32:11
  "W notce zwracam uwagę, że KK angażuje się w politykę"

  Zgadzam się z Panem, że Kościół nie powinien się angażować w politykę. Ale to jest wyjątkowa sytuacja - obrona wiernych przed eksterminacją.
 • @Pedant 22:29:19
  Jeśli ktoś broni wiernych, to raczej Cerkiew (a dokładnie ministerstwo propagandy FR), tak się wydaje
 • @roux 22:57:52
  "Jeśli ktoś broni wiernych, to raczej Cerkiew (a dokładnie ministerstwo propagandy FR), tak się wydaje"

  Za bardzo Pan komplikuje. To jest znacznie prostsze. Albo Assad wygra i chrześcijanie przetrwają, albo nie. Za bardzo Pan komplikuje. Co Pan woli? Pierwsze czy drugie?

  Jest Pan wrogiem chrześcijan i dlatego nie chce Pan tego zrozumieć.
 • To nie kwestia wiary,to kwestia wiedzy
  do której autor już choćby z tego tytułu że jest Polakiem,jest zobowiązany.
  Szanowny roux zetkną się zapewne z takimi pojęciami jak :"dzierżawa" ,"samodzierżca","samodzierżawie" i zapewne jak większość jest przekonany o tym że wzięły się one (te pojęcia) od tego że autorytarny tyran Car nie pozwala Polakom na rebelie albowiem jest samodzierżcą żeby nie powiedzieć dzierżymordą.To błąd który zaciemnia rozumienie istoty rzeczy.
  "Dzierżawa" ,"samodzierżca","samodzierżawie" to pojęcia teologiczne mające korzenie w greckim "Katechon" czyli "to/ten kto powstrzymuje" przyjście Antychrysta.
  Jednym słowem samodzierżca czyli katehon to władca stojący na rubieży świata chrześcijańskiego i powstrzymujący nadejście szatana.
  Przed rozpadem kościoła (schizmą), było pojęciem wspólnym dla wschodniego i rzymskiego kościoła chrześcijańskiego.
  Tak więc kontakty patriarchy Cyryla z papieżem w kwestii bezpieczeństwa syryjskich chrześcijan są zupełnie naturalne i osadzone w teologii.
  Wystarczy to wiedzieć i brawurowa założyć że patriarcha jest człowiekiem wierzącym aby uniknąć nonsensownych stwierdzeń w rodzaju:// Rosyjska Cerkiew to raczej ministerstwo propagandy//
  https://en.wikipedia.org/wiki/Katechon
  https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B0%D1%82%D0%B5%D1%85%D0%BE%D0%BD
 • @ikulalibal 04:44:42
  Przypuszczenie, że KK został założony przez Chrystusa jest nieuzasadnione, to dzieło cesarza Konstantyna z IV wieku ne.

  Sam Jezus mówi o tym:

  "24) Inną przypowieść im przedłożył: Królestwo niebieskie podobne jest do człowieka, który posiał dobre nasienie na swej roli. (25) Lecz gdy ludzie spali, przyszedł jego nieprzyjaciel, nasiał chwastu między pszenicę i odszedł. (26) A gdy zboże wyrosło i wypuściło kłosy, wtedy pojawił się i chwast. (27) Słudzy gospodarza przyszli i zapytali go: Panie, czy nie posiałeś dobrego nasienia na swej roli? Skąd więc wziął się na niej chwast? (28) Odpowiedział im: Nieprzyjazny człowiek to sprawił. Rzekli mu słudzy: Chcesz więc, żebyśmy poszli i zebrali go? (29) A on im odrzekł: Nie, byście zbierając chwast nie wyrwali razem z nim i pszenicy. (30) Pozwólcie obojgu róść aż do żniwa; a w czasie żniwa powiem żeńcom: Zbierzcie najpierw chwast i powiążcie go w snopki na spalenie; pszenicę zaś zwieźcie do mego spichlerza." (Mt13: 24-30 BT)
 • @roux 09:07:31
  "Przypuszczenie, że KK został założony przez Chrystusa jest nieuzasadnione, to dzieło cesarza Konstantyna z IV wieku ne."

  I dlatego popiera Pan wymordowanie chrześcijan syryjskich, którzy tam byli na setki lat przed Konstantynem?
 • @roux 09:07:31
  //Sam Jezus mówi o tym//

  Nie "Jezus" a Brytyjskie i Zagraniczne Towarzystwo Biblijne a fakt ten już powinien być powodem daleko idącej rezerwy.Albowiem instytucja ta ( British and Foreign Bible Society ) powstała w bardzo określonym kontekście historycznym i w bardzo określonym celu.I od razu powiem że względy teologiczne odgrywały drugoplanową rolę jeśli wogóle jakąś odgrywały.To po pierwsze.
  Po drugie pragnę przypomnieć że twój post (w moim rozumieniu) miał na celu podważenie moralno-etycznych kompetencji patriarchy i papieża w kwestiach syryjskich chrześcijan.Zaś mój komentarz miał ci uzmysłowić że kompetencje i to silnie umocowane w tradycji jak najbardziej istnieją.
 • @Pedant 09:29:31
  Nie wiem skąd przypuszczenie, że popieram wymordowanie syryjskich chrześcijan?
  Zauważyłem, że papież jest po stronie swoich amerykańskich mocodawców i tylko tyle
 • @ikulalibal 10:32:14
  Cyryl nie sprecyzował czego dotyczyła rozmowa z Franciszkiem. Chrześcijanie w Syrii są zagrożeni od wielu lat. Natomiast rozmowę przywódców religijnych skojarzyłem z amerykańskim atakiem rakietowym na wolny i suwerenny kraj rządzony przez demokratycznie wybranego prezydenta i to ogromną większością głosów
 • @roux 13:55:44
  //Natomiast rozmowę przywódców religijnych skojarzyłem z amerykańskim atakiem rakietowym na wolny i suwerenny kraj rządzony przez demokratycznie wybranego prezydenta i to ogromną większością głosów//

  Jedno nie tylko nie wyklucza drugiego ale wręcz z niego wynika.
  Antychryst grozi nadejściem a więc pojawia się Katechon który na jakiś czas "zdzierży" ów proces.Tak oto teologia przekłada się na prozę życia.

  PS
  nie każdy ma świadomość tego że Syria (zaraz po Jerozolimie i Betlejem) jest najbliżej związana z wydarzeniami ewangelicznymi.Tam znajdują się najstarsze zabytki kultury chrześcijańskiej które dla wyznawców kościołów powszechnych nie są żadnymi zabytkami a obiektami religijnego kultu.Wiele z tych bezcennych (tak w sensie historycznym jaki i religijnym) skarbów zostało już bezpowrotnie zniszczone lub rozszabrowane przez ISIS i ich sponsorów.
  Islam nie ma z tym nic wspólnego czego dowodem jest fakt że cała ta "chrześcijańska wyspa " bezpiecznie trwała zanurzona w "islamskim morzu" przez tysiąc pięćset lat.
 • @roux 13:46:49
  Czy Pan twierdzi, że Franciszek i Cyryl chcą obalenia rządu Assada i triumfu umiarkowanych międzynarodowych dżihadystów?
 • @Pedant 18:16:12
  Franciszek i Cyryl stoją po przeciwnych stronach, tak jak ich mocodawcy

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

ULUBIENI AUTORZY