Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
281 postów 5555 komentarzy

come nembo

roux - come nembo che fugge col vento

Czy Papieżowi wolno korzystać z toi-toi’a?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Franciszek daje wiernym jasny sygnał i kolejną szansę?

 25 marca 2017 podczas podróży apostolskiej do Mediolanu, papież Franciszek na oczach dziennikarzy i tysięcy wiernych, którzy nie omieszkali sfilmować i sfotografować niezwykłego wydarzenia, skorzystał z ustawionej na ulicy przenośnej toalety. Według nie potwierdzonej opinii niektórych komentatorów w toalecie miały się znajdować  „Dubia”*.  Incydent toaletowy był starannie zaplanowany - papieska toaleta, to model vip. Jej producent, firma Sebacher, zyskał nie byle jaką reklamę.

                                               ♦♦♦
Kiedyś bywało całkiem inaczej…
 
„We drzwiach ukazał się młodszy żandarm.
- Panie wachmajster, on chce iść do wychodka.
- Bajonett auf! - zadecydował wachmistrz. - Albo lepiej niech go pan
przyprowadzi tutaj.
- Chce pan iść do wychodka? - uprzejmie zapytał wachmistrz.
- Czy nie ma pan jakich innych zamiarów? - Badawczo patrzył w twarz
Szwejka.
- Nie mam żadnych innych zamiarów, panie wachmistrzu, tylko pilną
potrzebę - odpowiedział Szwejk.
- No, no, żeby się tylko nie okazało co innego - napominał go wachmistrz
przypinając służbowy rewolwer. - Pójdę z panem.
- To bardzo dobry rewolwer - mówił do Szwejka po drodze -
siedmiostrzałowy i strzela bardzo precyzyjnie.
Zanim wyszli na dwór, wachmistrz zawołał frajtra i rzekł mu sekretnie:
- Bajonett auf, jak już będzie w środku, staniecie za wychodkiem, żeby nam się nie przekopał przez gnojowisko.
Wychodek był to mały, zwyczajny szalecik drewniany, sterczący
rozpaczliwie na środku podwórza nad gnojowiskiem i sąsiadujący z pobliską kupą nawozu. Był to już stary weteran, w którym załatwiały swoje potrzeby całe pokolenia. Teraz siedział w nim Szwejk przytrzymując jedną ręka drzwi za sznurek, podczas gdy od tyłu frajter spoglądał mu na zadek, żeby się aresztant nie przekopał przez gnojowisko. Zaś jastrzębie oczy wachmistrza żandarmerii nie odwracały się ani na chwilę od drzwi: wachmistrz rozmyślał nad tym, w którą nogę należałoby postrzelić Szwejka, gdyby próbował uciec.”
                                               ♦♦♦
 
Nie trzeba dodawać, że wśród zawodowych krytykantów Franciszka incydent toaletowy wywołał tak wielkie wzburzenie, że ośmielili się określić go całkowitym poniżeniem papiestwa.
Nie wydaje się, żeby krytykanci mieli rację.
 
I usłyszałem inny głos z nieba mówiący: Ludu mój, wyjdźcie z niej, byście nie mieli udziału w jej grzechach i żadnej z jej plag nie ponieśli:” (Ap 18:4 BT)
 
 
Niezależna amerykańska firma badawcza Pew Research Center porównała  religijność ludzi przed czterdziestką i po czterdziestce w 108 państwach na całym świecie. Wyniki są jednoznaczne: młodzi są mniej religijni niż starsi, a w mniej więcej połowie państw nastąpił spadek religijności.
Ze wszystkich przebadanych państw, największy spadek religijności – z generacji na generację – nastąpił w Polsce.
Religijność wśród młodszych i starszych była mierzona czterema pytaniami:
Czy czujesz się związana/y z religią?
Czy chodzisz co niedzielę do świątyni?
Czy religia jest dla ciebie bardzo ważna?
Czy codziennie się modlisz?
Spośród tych czterech kategorii, na 108 przebadanych państw, Polska była globalnym liderem spadku z generacji na generację w dwóch kategoriach (2. udział w mszach co najmniej raz w tygodniu, i 3. w deklaracjach, że religia jest bardzo ważna) oraz na drugim miejscu na świecie w 4 kategorii – spadku częstości codziennej modlitwy.
Cotygodniowe uczestnictwo w mszach deklaruje 55 proc. Polaków i Polek powyżej 40 roku życia. Wśród młodszych – tylko 26 proc. Różnica aż 29 punktów procentowych!
To zdecydowanie największy generacyjny spadek spośród wszystkich 108 przebadanych państw:
Religia jest „bardzo ważna” dla 40 proc. starszych i zaledwie dla 16 proc. młodych. To generacyjny spadek o 23 punkty procentowe!
O ile starsze pokolenie Polaków jest zdecydowanie bardziej religijne od reszty Europy, o tyle młodzi Polacy nie odbiegają zbytnio od europejskiej średniej.
Widać więc, że tezy o rzekomej religijności polskiej młodzieży można włożyć między bajki. Pokolenie JPII nigdy nie istniało.
Co ciekawe, religijność Polaków przed czterdziestką można określić jako „na pokaz”: Jesteśmy jedynym krajem w Europie, gdzie wyraźnie więcej młodych chodzi do Kościoła niż codziennie się modli.
Statystycznie więcej młodych niż europejska średnia chodzi do Kościoła, ale modlimy się poniżej średniej.
Ogólny wniosek z badań jest jasny. Religijność na całym świecie spadła pomiędzy generacjami o 5-9 punktów procentowych, w zależności od badanej kategorii. 
W mniej więcej połowie państw młodzi są mniej religijni od starszych, w mniej więcej połowie – podobnie religijni, a tylko w 2-3 państwach w każdej kategorii zanotowano wzrosty.
Najbardziej świecka jest bogata Północ – wyłączając religijne Stany Zjednoczone, a najbardziej religijne – biedne Południe.
 
Wraz z powolnym – ale konsekwentnym – bogaceniem się społeczeństw całego świata, można ostrożnie założyć, że globalny poziom religijności będzie powoli – ale konsekwentnie – spadał.
Źródło:The Age Gap in Religion Around the World, Pew Research Center.
 
*Dubia - lekceważący papieską nieomylność, publiczny list kard. Burke, i trzech innych kardynałów, do papieża Franciszka, żądający odpowiedzi „tak” lub „nie” na postawione w nim pytania
 
 

KOMENTARZE

 • *Dubia - lekceważący papieską nieomylność etc"
  por. Pan Jezus do Piotra tuż po nadaniu mu "kluczy koscioła":

  "Lecz On odwrócił się i rzekł do Piotra: Zejdź Mi z oczu, szatanie! Jesteś Mi zawadą, bo nie myślisz o tym, co Boże, ale o tym, co ludzkie" - Mt 16:23

  normalnie asinus asinorum in saecula saeculorum z Waści - ile razy można na ten sam temat kłamać, no żesz murwa kać ...
 • @MacGregor 09:55:24 witam
  Sugerujesz, że Pius IX, autor dogmatu papieskiej nieomylności, lekceważył Pismo święte?
  Pzdr
 • good job @ Five
  Cześć roux:) - znowu ciekawy post i ciekawe dane. To nie do końca jest tak z tym upadkiem wiary katolickiej. To takie naturalne odsiewanie plew od zboża, nie ilość ale jakość roux . My wierzący katolicy nie chodzimy do kościoła do Stołu Pańskiego dla zabezpieczenia i polepszania swojego doczesnego bytu, gdybyśmy tak robili bylibyśmy największymi głupcami. naszym celem i pragnieniem jak dobrze wiesz jest życie wieczne.
  Widzisz ciało bez pokarmu może przeżyć ze dwa tygodnie , bez wody kilka dni . A dusza roux? ile może przeżyć dusza gdy się jej nie karmi?

  pozdrawiam
 • @Zorion 18:02:56
  Thx.
  Pozdrawiam
  BTW
  zdjęcia wędrującej mgły o świcie kapitalne ;-))
 • @roux 18:33:14
  thx:)
 • @
  Wielce Szanowny Panie Kolego! Siedzę właśnie w pewnym ustronnym miejscu i mam przed sobą pańską recenzję. Za chwilę będę ją miał za sobą.
  Opis: w liście do krytyka, który opublikował w „Kurierze Lwowskim” bardzo zjadliwą recenzję utworów Jasieńskiego.
  Źródło: Horacy Safrin, Przy szabasowych świecach. Wieczór drugi, Wydawnictwo Łódzkie, Łódź 1981, s. 171.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

ULUBIENI AUTORZY