Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
285 postów 5621 komentarzy

come nembo

roux - come nembo che fugge col vento

Czy chrześcijanin może biadać nad upadkiem protestantyzmu?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

„Nie każdy, który Mi mówi: Panie, Panie!, wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie „(Mt 7:21 BT)

 W miesięczniku „Historia Do Rzeczy” można przeczytać interesujący artykuł pod wiele mówiącym lecz nie do końca precyzyjnym tytułem Jak Szkoci zamykają chrześcijaństwo w muzeum”.

Można odnieść wrażenie, że autora artykułu martwi fakt, iż  w dawnym kościele św Jana w Edynburgu urządzono biura festiwalu sztuki, salę wykładową i kawiarnię.
Kościół ten kiedyś, do 1981,  należał do protestanckiego Kościoła Szkocji
 
Kościół Szkocji, Church of Scotland,
Kościół ewangelicko-reformowany w Szkocji, zał 1559  przez J. Knoxa;
powstał w wyniku reformy Kościoła katol. (wprowadzenie doktryny kalwińskiej, przyjęcie ustroju prezbiterialnego), zatwierdzonej przez parlament; 1592 uznany prawnie za Kościół państwowy. Za panowania Jakuba VI i Karola I przywrócono ustrój episkopalny, co spotkało się z oporem większości wiernych; 1647 K.Sz. przyjął kalwinistyczną Konfesję westminsterską; 1660–89 ponownie przywrócono ustrój episkopalny. W XVIII i XIX w. z K.Sz. wyodrębniły się niezależne wspólnoty (1843 — Free Church, 1847 — United Presbyterian Church), które 1900 połączyły się w United Free Church; 1929 nastąpiło ostateczne scalenie United Free Church z Kościoła Szkocji w jeden wspólny Kościół. Kościoła Szkocji ma ustrój prezbiterialny o 4 szczeblach zarządzania: zebranie parafialne, trybunał prezbiterów (duchownych i świeckich), synod oraz synod powszechny, zbierający się corocznie w Edynburgu. W doktrynie opiera się na Biblii i Konfesji westminsterskiej, w kulcie — na Directory of Public Cult z 1645 (np. pastorzy są powoływani na urząd przez tzw. starszych w akcie nałożenia rąk). Kościoła Szkocji poświęca wiele uwagi kwestiom społ. i edukacji, prowadzi działalność misjonarską na całym świecie.  (Encyklopedia PWN)
 
Jeśli obecne tendencje rozwojowe w Szkocji się utrzymają, to około 2024 roku największym wyznaniem religijnym w tej części Wielkiej Brytanii będzie Kościół katolicki. Poinformował o tym tamtejszy portal Scottish Catholic Observer, powołując się na najnowsze opracowanie Szkockiego Instytutu Badań Rodziny.
Wynika z niego, że w ciągu ostatnich 8 lat odsetek katolików nieznacznie się zmniejszył: z 15 w 2009 do 14 obecnie, ogólnie jednak utrzymuje się na stałym poziomie, podczas gdy Kościół Szkocji (prezbiteriański), skupiający większość tamtejszych wierzących, odnotował w tym samym okresie znaczny spadek: z 34 do 24 proc. Jednocześnie z badań wynika, że 51 proc. Szkotów nie wyznaje żadnej religii.
Raport instytutu stwierdza ponadto, że od 2009 zasadniczo nie zmieniły się procentowe proporcje wiernych innych wyznań chrześcijańskich (tzn. niekatolickich i nieprezbiteriańskich) oraz wyznawców innych religii, które wynoszą odpowiednio 8 i 3 proc. Studium wskazuje też na stałą tendencję wzrostu odsetka ludzi nie wyznających żadnej religii.
Przeprowadzony w 2016 Szkocki Spis Kościelny na podstawie danych z kilkuset istniejących tam świątyń pokazał, że oba największe wyznania w tej części Zjednoczonego Królestwa skupiają łącznie 35 proc. miejscowych mieszkańców, ale Kościół katolicki wykazuje się większym dynamizmem.
(gosc.pl)
 
Church of Scotland z całą pewnością nie jest chrześcijański, więc zamiast biadać nad jego upadkiem lepiej przypomnieć werset z Księgi Objawienia
 
A potemem widział drugiego Anioła zstępującego z nieba, mającego moc wielką i oświeciła się ziemia od chwały jego. (2) I zawołał potężnie głosem wielkim, mówiąc: Upadł, upadł Babilon on wielki i stał się przybytkiem czartów i mieszkaniem wszelkiego ducha nieczystego, i mieszkaniem wszelkiego ptastwa nieczystego i przemierzłego.” (Ap 18:1-2 Bg)
 

KOMENTARZE

 • ks Skarga o protestantach:
  Jako widzim, iż tym Niemcy i państwa ich spólną zgodę i posłuszeństwo ku cesarzowi stracili. Iż herezjami Francja ginie, Anglia na ostatniej toni, Flandria zniszczała, Dania i Szwecja się potyrała (l), Grekowie i królestwo wschodnie w pogańskie ręce przyszli. O naszej Polsce już były wszystkie narody chrześcijańskie przed lat kilkanaście zwątpiły, by było tak potrwało jako pierwej. Jedno iż cne polskie serca dały rozumowi miejsce, upór, gdy im prawdę ukazano, odpędzając
 • Czemu Kościół Szkocji nie miałby być chrześcijański,
  bo nie rozumiem?

  Inna sprawa, że kalwinizm ze swoją predestynacją jest mi całkowicie obcy, intelektualnie i psychologicznie - w życiu bym o predestynacji w sensie kalwińskim nawet nie zdołał pomyśleć.
  Mam jakieś blade pojęcie, że ta predestynacja bierze się ze swoistej interpretacji św. Augustyna ...

  pozdr
 • good job
  "Kościół katolicki wykazuje się większym dynamizmem." - miło czytać, znowu ciekawy materiał

  pozdrawiam
 • @MacGregor 09:40:19
  Nie wystarczy mówić, że się jest chrześcijaninem. Jak w żydowskiej anegdocie: kupiec Salomon Karp na pytanie recepcjonisty, czy pokój ma być z łazienką odpowiedział z naciskiem "Panie, ja się tylko nazywam Karp"
  Swoją drogą, doktryna predestynacji mogła powstać tyko w wyjątkowo schizofrenicznym umysle to negacja wolnej woli ludzkiej, oskarżenie Boga o wszelkie niegodziwości popełniane przez ludzi z buntem w ogrodzie Eden włącznie.
  Pzdr
 • @Zorion 19:52:02
  Thx
  pozdrawiam

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

ULUBIENI AUTORZY