Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
291 postów 5713 komentarzy

come nembo

roux - come nembo che fugge col vento

Dlaczego nie warto.. do kina pójść na „Kler”?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Ksiądz Zaleski twierdzi, że film jest nieobiektywny..

 W ostatnich dniach mogłem dwukrotnie obejrzeć cały film Wojciecha Smarzowskiego "Kler". Wrażenia po tych projekcjach, mówiąc delikatnie, mam mieszane.

Z jednej strony doceniam odwagę reżysera, że podjął się tak arcytrudnego tematu jakim jest pedofilia. Nie bał się on też ukazać losu ofiar oraz sprawy "zamiatania pod dywan" przez władze kościelne. Najmocniejsze, a zarazem najwartościowsze fragmentu tego dzieła, to relacje ofiar pedofilii duchownych, zmontowane na zasadzie "film w filmie", oraz scena przesłuchania jednej z ofiar w kurii przez arcybiskupa i kilku duchownych, którzy próbują zrobić żalącemu się mężczyźnie "wodę z mózgu". Także sceny końcowe, ukazujące z jaką perfidią kuria arcybiskupia doprowadza do suspensy jednego z bohaterów filmu, który ujawnia sprawcę gwałtu na nieletnim ministrancie i który na zakończenie mszy św. opowiada swoim parafianom o tym, że jako dziecko też padł ofiarą księdza-pedofila.
Z drugiej jednak strony film ten jest nadzwyczaj nieobiektywny. Ukazuje bowiem duchownych, w tym też siostry zakonne, wręcz jako społecznych degeneratów. Oczywiście każdy z ukazanych grzechów kapłańskich ma odbicie w rzeczywistości. Pełniąc ponad 40 lat posługę w strukturach Kościoła zetknąłem się prawie ze wszystkim grzechami kapłańskimi, w tym z pazernością na pieniądze, tuszowaniem afer obyczajowych i finansowych, alkoholizmem, łamaniem celibatu, działaniem lobby homoseksualnego itp. Pisałem też o tym w swoich książkach m.in. w "Księża wobec bezpieki", "Moje życie nielegalne" czy "Chodzi mi tylko prawdę".
Jednak ukazanie polskiego duchowieństwa tylko przez ten pryzmat jest bardzo krzywdzące. Nawiasem mówiąc, w całym filmie nie ma ani jednej pozytywnej postaci w sutannie czy w habicie. Tylko sami źli i moralnie skrzywieni. A jedynym "nawróconym" jest ten, który zrzuca sutannę i z gospodynią, z którą ma dziecko, zakłada rodzinę.
Jest jeszcze jeden bardzo ważny element. Rzecz dzieje się w Krakowie, a nawiązania do konkretnych żyjących i nieżyjących duchownych (zresztą nie tylko z Małopolski) jest bardzo wyraźne. Oczywiście nazwiska są fikcyjne, ale i tak można niektóre postacie rozszyfrować. Pojawia się też motyw sanktuarium, które przez ostatnie lata było budowane z wielkim wysiłkiem, a przy budowie którego doszło (według twórców filmu) do nadużyć finansowych i innych skandalicznych sytuacji.
Wątpliwe jest też połączenie promocji filmu z promocją 800-stronicowej powieść "Kler", wydanej przez Agorę, pióra reportera "Gazety Wyborczej" Piotra Głuchowskiego.
Osobną sprawą jest udział dzieci i młodocianych osób w nadzwyczaj brutalnych scenach filmowych jak na przykład ta, która ukazuje gwałty starszych wychowanków na młodszych w domu dziecka, prowadzonym przez siostry zakonne. A pytanie o granice w tej sprawie kieruję tak do środowiska filmowego, jak i do psychologów i pedagogów.
Bardzo sobie cenią sobie filmy Wojciecha Smarzowskiego "Wołyń" i "Róża". Tak za szczerość, jak i za ogromny obiektywizm. Teraz jednak tego obiektywizmu, moim skromnym zdaniem, zabrakło. A szkoda, bo problemy poruszone w filmie zostałyby odebrane w inny sposób i być może sam film przyczyniłyby się do uzdrowienia patologicznych zjawisk w Kościele. Mam jednak nadzieję, że będzie okazja do rzetelnej dyskusji na te tematy, tak w czasie premiery, jak i wtedy kiedy film znajdzie się w szerokiej dystrybucji.
https://gloria.tv/article/iD3JinsTwfVz1RSvucUw9ELt2
 
 
Odpowiedział mu: Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą.”
(Łk 16:31 BT)

KOMENTARZE

 • łatwo kopie sie leżacego...
  dlaczego taka jedna reżyseryna z drugą nie poruszy tego tematu:
  http://konfederacjarodzicow.neon24.pl/post/145146,sedziowie-handluja-dziecmi-w-polsce

  niecne tchórze, przyłączają sie do tej satanistycznej zgrai niszczącej nasz Kościół Chrystusowy.
  Dlaczego nie podnoszą pedofilii np w środowiskach Świadków Jehowy? czy innych religiach?

  Kim jest ktoś, kto niszczy Kościół Chrystusowy?
  Nie ulega wątpliwości, że każdy kto niszczy Kościół Chrystusowy przyłącza się do szatana i jego dzieła zniszczenia.
 • @ Tu nie o ksiezy i nie o kosciol katolicki w polsce chodzi
  Osobiscie do kosciola nie chodze od wielu lat bo uwazam ze kosciol doktrynalnie odszedl od pierwowzoru wiernosci przekazu . w stosunku do pierwszych wspolnot chrzescijanskich falszujac swiadomie czy nie swiadomioe doktryne . Jednak w obecnej chwili trzeba postawic pytanie jakie motywy i jakie zalozenia w technikach manipulacji masami ludzkimi ma priorytetowe naglasnianie slabosci ksiezy poprzez tworzenie tego rodzaju filmow.Patologie przecierz byly sa i beda i dotykaja i dotykaly kazdej warstwy spolecznej w kazdej epoce. Czy nie wydaje sie tej myslacej czesci spoleczenstwa ze jest to odwrucanie uwagi od spraw zasadniczych dziejacych sie w swiecie i w polsce [ przykladowo celowe wybijanie swin jako niszczenie suwerennosci zywieniowej narodu] Marginalne patologie w mediach uwypukla sie jakby byl to zasadniczy problem spoleczny ,oczywiscie spora czesc spoleczenstwa o mentalnosci ,,jasia spod baru z piwem ,, chwyta ten poziom przekazu. poniewaz jednostki o niskim poziomie intelektu zawsze zainteresowane byly informacjami niskiego lotu. Mozna tez zrozumiec tworce filmu , bo nie zakladam na pewniaka ze mu ktos zaplacil za te produkcje .Osobnik ten najprawdopodobniej kierowal sie populistyczna potrzeba wspomnianych jednostek spod ,,baru z piwem,, by osiagnac ,,sukces ,,kasowy Tak wiec nie chodzi tyle o milczenie w kwestiach patologi i nadurzyc ale by byly one jakby na wlasciwym miejscu w spoelcznym spostrzeganiu tymczasem tzw tluszcza zostala wysterowana w swej optyce spostrzegania swiata na zauwazanie takich marginalnych socjopati przy calkowitym uwiadzie wzroku w kwesti zauwazania spraw naprawde waznych bedacych kwestia zycia i smierci dla calego polskiego spoleczenstwa . Ten rezyser najprawdopodobniej nie jest zdolny pokazac niczego co wychodzi poza przyjety wsrod tworcow kultury poziom poprawnosci politycznej w kwestiach istotnych . Ale tak to juz jest ze miernoty jada na populizmie
 • @ Jan Pawel
  Nie stawaj sie jednym z jemu podobnych. Przekierowanie uwagi na Swiadkow Jehowy to ten sam poziom intelektualny co ci ,,z pod z budki z piwem,, Samo uznawanie doktryny K.K zle swiadczy o mozliwosciach poznawczych,wiec polecam studium Biblijne u Swiadkow zobaczysz jak malo wiedziales i jak malo rozumiales
 • @Jan Paweł 10:14:16 witam
  spełnia się proroctwo z Apokalipsy
  Szatan przestaje się ukrywać, każe swoim sługom występować otwarcie:

  "(12) Dlatego radujcie się, niebiosa i ich mieszkańcy! Biada ziemi i morzu - bo zstąpił na was diabeł, pałając wielkim gniewem, świadom, że mało ma czasu" (Ap 12:12 BT)

  pozdrawiam
 • @jan 10:30:58 witam
  /jednostki o niskim poziomie intelektu zawsze zainteresowane byly informacjami niskiego lotu/

  dlatego do kina iść nie warto

  pozdrawiam
 • @jan
  APEL DO CZYTELNIKOW NEONU 24.PL KOMENTATOROW I BLOGEROW
  MA MIEJSCE WE WSCHODNIEJ CZESCI POLSCE NIE MAJACE PRECEDENSU W CHISTORI CELOWE WYBIJANIE ZDROWYCH I ZDATNYCH DO SPOZYCIA SWIN .JEST TO PRZEMYSLANY ATAK WROGICH POLSKIEMU SPOLECZENSTWU SIL W CELU POZBAWIENIA GO RESZTEK LOKALNEJ SUWERENNOSCI ZYWIENIOWEJ. TAK ISTOTNEJ W CZASACH RUZNYCH KRYZYSOW JEST WIELE SYGNALOW ZE CALA TZW EPIDEMIA POMORU SWIN JEST CELOWO SPROKUROWANA I NIEMA ZADNEGO FAKTYCZNEGO PRZELOZENIA NA REALIA POZA FIKCYJNYMI OSWIADCZENIAMI INSTYTUTU W PULAWACH KTOREMU DANO KONCESJE NA WYNISZCZENIE POLSKIEJ HODOWLI SWIN BEDACYM ISTOTNYM ZRÓDLEM BIALKA DLA CALEGO SPOLECZENSTWA WOLNEGO OD KORPORACYJNEJ ,,JAKOSCI,,. PROPONUJE OSOBA ZE WSCHODNIEJ CZESCI POLSKI KTORYM NIE JEST OBOJETNE TO CO SIE DZIEJE KTORZY SA SWIADOMI WAZNOSCI TEGO PROBLEMU BY Z RACJI BLISKOSCI ZAMIESZKANIA USTALILI WIEKSZOSC TZW MIEJSC EPIDEMI I W ROZMOWACH Z ROLNIKAMI PO DOTARCIU DO NICH ARCHIWIZOWALI DOKUMENTY AUDIO NA TEMAT INSCENIZACJI TEGO ZBRODNICZEGO PROCEDERU BY WE WLASCIWYM CZASIE POCIAGNAC DO ODPOWIEDZIALNOSCI OSOBY W TYM NA CZYJES POLECENIE LUB DLA KOZYSCI FINANSOWYCH UCZESTNICZACE. .LOKALIZACJE GOSPODARSTW LATWO ZNALEZCNA STRONIE INTERNETOWEJ . .PROSZE EW O SZYBKIE SKOPIOWANIE I SPISANIE LOKALIZACJI [ SA DOKLADNE MAPKI TOPOGRAFICZNE] ZE WZGLEDU NA MOZLIWOSC ZABLOKOWANIA DOSTEPU DO TAKICH INFORMACJI. W WIEKSZOSCI PRZYPADKOW NIE NOTUJE SIE ZADNYCH PRZYPADKU ZDYCHANIA SWIN POZA OBLIGATORYJNYM STWIERDZENIEM PRACOWNIKOW INSTYTUTU W PULAWACH ZE WYSTEPUJE JAKAS CHOROBA KTOREJ NIKT TAK NAPRAWDE NIE WIDZIAL.. W ROZMOWACH Z ROLNIKAMI NALEZY STAWIAC STAWIAC PYTANIE CZY U NIEGO LUB W OKOLICY BYLY PONADNORMATYWNE PADNIECIA SWIN KTORE MOGLY BY SUGEROWAC EPIDEMIE. jESLI OKAZE SIE ZE W WIEKSZOSCI WSKAZANYCH MIEJSCOWOSCI NIE ZANOTOWANO ZADNYCH PADNIEC BEDZIE TO NIEZBITY DOWOD NA INSCENIZACJE CALEJ TEJ KRYMINALNEJ MASKARADY NA CHWILE OBECNANIEMA ZADNYCH DOWODOW TEJ EPIDEMI POZA KILKOMA DZIKAMI JAKIE ZNALEZIONO A KTORE CO SUGERUJE WIELE OSOB I NAOCZNYCH SWIADKOW ZOSTALY PODRZUCONE. NIE MA. NA CHWILE OBECNA WAZNIEJSZEJ SPRAWY NIZ ZDEMASKOWANIE TEJ MISTYFIKACJI .WIELE OSOB NA NEONIE DYSPONUJE SAMOCHODAMI I WOLNYM CZASEM ORAZ MIESZKA WE WSCHODNIEJ POLSCE,WIEC MA ZDOLNOSC DO WYKONANIA TAKICH DZIALAN . DOKUMENTACJE TAKIE MOZE ROBIC WIELE OSOB W RUZNYCH MIEJSCACH BY INFORMACJA O TYM BYLA ROZSRODKOWANA ZE WZGLEDU NA MOZLIWOSC TUSZOWANIA SPRAWY .. NIEMA W TEJ CHWILI WAZNIEJSZEJ SPRAWY NAWET PISANIE KOLEJNYCH POSTOW I KOMENTARZY ZDAJE SIE TRZECIORZEDNYM DZIALANIEM WOBEC KONIECZNOSCI UDOWODNIENIA MISTYFIKACJI POMORU SWIN .MYSLE ZE MIEDZY INNYMI NEON24.PL ,FECEBOK MOGA BYC DOBRYM MIEJSCEM NA PUBLIKACJE TAKICH MATERIALOW I TYM SAMYM DOTARCIE Z PRAWDA W TEJ KWESTI DO MILIONOW POLAKOW . KTORZY ZASOB WIEDZY I ROZUMIENIA TOCZACYCH SIE PROCESOW CZERPIA WYLACZNIE Z MEDIOW GLOWNEGO NURTU.. POWODZENIA JANUSZ SZUMOWSKI.................................................................................................................................................................................................... ...............................................................................................ASF w Polsce - mapa, obszary objęte restrykcjami, ogniska, przypadki ...
  https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/asf-w-polsce
  ... w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń w obszarach tych obowiązują ograniczenia w możliwości przemieszczania świń, mięsa wieprzowego i ...
 • prawie dobra robota 5
  Cześć roux - znowu ciekawy post, dla mnie jako katolika jednak zbyt łagodny i tolerancyjny wobec pomiotu, który stworzył te iluzje.
  Ścierwo jest przeznaczone dla młodych ludzi, którzy dryfują i szukają wartości, ten odchód ma osmieszyć wartości religijne w ich oczach.


  Target tego filmu jest jeden :

  Oczernić Kościół Katolicki najbardziej haniebnymi oszczerstwami, splamić jego historię i zhańbić nawet najszlachetniejszą jego działalność . Z jego duchownych uczynić obiekty nienawiści i kpin, poddać ich pogardzie tłumu… Doprowadzić do tego, by praktyki religii katolickiej uznane były za stratę czasu i głupotę.

  Zawsze powtarzam że niektórym ludziom ze starości kurczy się prawie wszystko, ale do końca życia rosną im uszy i nos.


  pozdrowił szczerze
 • @Zorion 16:09:27 witaj
  Thx. Pozdrawiam
  PS
  Dałem się zaskoczyć w samolocie, obejrzałem polski film o kradzieży "damy z łasiczką" (chyba) - potem odkryłem, że to była kalka "włoskiej roboty", od tamtego czasu uważam
  BTW
  zauważyłem, że dużo interesujących zdjęć robisz bardzo wcześnie rano, prawie przed wschodem słońca ;-)
 • @Jan Paweł 10:14:16
  ==Kim jest ktoś, kto niszczy Kościół Chrystusowy?==

  Czyżbyś nie wiedział, że 15 wieków temu Watykan odłączył się od chrześcijaństwa typu Chrystusowość i że od 15 wieków Watykan zwalcza Kościół Chrystusowy?
  To Watykan wprowadził niebiblijne i antybiblijne sakramenty, obrządki, tradycje, kulty, Biblię umieścił na Indeksie Ksiąg Zakazanych, palił na stosach i prześladował tłumaczy Biblii na języki narodowe, biblijnych wyznawców Chrystusa. I do dzisiaj jest przechowalnią różnej maści zboczeńców, grzeszników, pijaków, bałwochwalców, spirytystów, symonistów...
  Każdy kto przyłącza się do Watykanu staje się sługą szatana.
 • @Zorion 16:09:27
  Wczoraj próbowałem na ulicy rozmawiać z zakonnicą o zbawieniu. Stwierdziła że można osiągnąć zbawienie poprzez przestrzeganie 10 przykazań i modlitwę. Jej widocznie Pan Jezus nie był potrzebny. przy próbie zagłębienia się w temat zbawienia i roli Jezusa dla zbawienia zaczęła odganiać mnie od ławki na której siedziała. A później uciekła ode mnie.
  Taki poziom pogano-chrześcijaństwa prezentują funkcjonariuszki Watykanu. Słuchaj funkcjonariuszy Watykanu to wylądujesz w piekle.
 • @von Finov 19:17:48
  Jasne, słonie wędrują na północ a wołki zbożowe podążają ich śladem.
  Pan już nie ma gdzie swoich wątpliwości rozwiązywać i szukać odpowiedzi na pytania , tylko na ulicy, zaczepiając siostry zakonne.
  Niech Pan wstąpi do kościoła, siądzie , może coś się wydarzy takiego,czego Panu potrzeba, a raczej pańskiej głodnej duszy.

  pozdrawiam
 • Złośliwe, ale prawdziwe.
  https://pbs.twimg.com/media/DlS0vYAX0AArHt4.jpg
  "Najlepsze" są msze za alkoholików...prowadzone przez kapelana, który za kołnierz nie wylewa lub kazania Franciszka o pro-life, podczas gdy ten nagradza i otacza się aborcjonistami.
  Dziś "pasterze" nie mają alergii na lewactwo.Mają alergię na katolicyzm.
 • Też mam podobne doświadczenia.
  Z racji pracy dla struktur KK od ponad 25 z przerwami lat widziałem niejedno.
  Cóż, jakie społeczeństwo tacy i kapłani. Nie łudźmy się. Dlatego negatywne doświadczenia nie przysłaniają mi dobra i dzieł miłosierdzia a czasem i Miłosierdzia.
  Kolego Roux, tak na koniec dla rozluźnienia, bo zbyt blisko GW-na się znaleźliśmy, zacytuję powiedzonko znajomego wikariusza ks. Marka.
  -z rozterek księdza: dlaczego cudze dzieci mówią mi "ojcze" a moje własne "wujku"?-

  Z Bogiem kochani. Nie dajmy się.
  Ave.
 • @brian 12:28:55 witam
  Dziękuję za komentarz
  Pozdrawiam
  PS
  Ja też lubię koty, pasjami
 • @Husky 20:10:20 witam
  Wątpisz w papieża?!!!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

ULUBIENI AUTORZY