Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
295 postów 5795 komentarzy

come nembo

roux - come nembo che fugge col vento

Czy Franciszek jest ostatnią szansą na przetrwanie KK?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Jego, zaślepieni żądzą władzy, przeciwnicy zdają się tego nie zauważać

 Ks. Tomáš Halík apeluje przed swoją podróżą do Brazylii o obronę papieża Franciszka przed atakami i wzywa do kontynuacji papieskiej reformy.

 
„Kościół katolicki znajduje się w historycznym momencie, przechodzi kryzys porównywalny z reformacją i rewolucją francuską. Przestępstwa seksualne, których skalę poznajemy, są tylko jednym z aspektów, w których Kościół, rozumiany w pewien sposób, załamał się. Wymaga to nie tylko całościowej reformy kościelnych struktur, ale również zmiany podejścia Kościoła do tematów takich jak: sposób sprawowania władzy, rozumienie seksualności, formacji księży, kwestii celibatu oraz roli duchownych oraz świeckich w Kościele i społeczeństwie. O łaskę celibatu trzeba się troszczyć przede wszystkim w społecznościach zakonnych i ośrodkach duchowych, które – w odróżnieniu od większości seminariów – mogą skutecznie wychowywać do celibatu i nadać mu konieczny ludzki kontekst. Kościół może pełnić swoją rolę nauczającą wiarygodnie jedynie wtedy, gdy sam będzie w stanie słuchać i uczyć się – przyszedł na to najwyższy czas!
Papież Franciszek rozpoczął konieczną, dalekosiężną reformę – odejście od nauk i praktyk kościelnych, które pozbawiały Kościół wiarygodności, w kierunku ewangelicznej odnowy. Franciszek stał się też – w epoce ogólnoświatowego zagrożenia populizmami i ekstremizmami – głosem nadziei, który przekracza granicę Kościoła. Jego odwaga wywołała panikę w niektórych kręgach katolickich, które raz po raz ostro atakują papieża, z rosnącą w ostatnim czasie intensywnością. Uważam za powinność pasterzy i sprawujących urząd nauczycielski – biskupów i teologów – wyrazić w tym czasie wierność i wsparcie papieżowi.
Sądzę, że zwłaszcza Kościół w Ameryce Południowej, którego synem jest papież Franciszek, powinien stanąć w pierwszym rzędzie obrońców i kontynuatorów papieskiej reformy. Gdyby głos Franciszka został zagłuszony, niosłoby to katastrofalne skutki nie tylko dla wiarygodności Kościoła, ale również dla wszystkich, którzy w dzisiejszym świecie – przepełnionym strachem, przemocą i nienawiścią – walczą o nadzieję wbrew pokusie rezygnacji”
 
 
O swoim uznaniu dla Papieża Franciszka w obliczu ataków pochodzących z kręgów kościelnych zapewnił w artykule zamieszczonym na łamach bezpłatnej gazety "Heute" arcybiskup Wiednia, kard. Christoph Schönborn.
Zdaniem austriackiego purpurata przeciwnicy Ojca Świętego "chcą się go pozbyć jak najszybciej", wzywając do ustąpienia ze Stolicy Piotrowej.
 
"Jego otwarty styl, nazywanie rzeczy po imieniu nie wszędzie spotyka się z sympatią, nawet w Watykanie"
 
"Dziękuję Bogu za tego tak przekonującego pasterza, grazie Papa Francesco!".
 
Metropolia wiedeński przypomina, że Ojciec Święty jest człowiekiem, który rzeczywiście myśli to, co mówi, a także żyje tym, czego naucza. Podkreślił, że Jorge Mario Bergoglio po swoim wyborze przed pięciu laty wniósł do Kościoła wiele świeżego powietrza, pragnąc Kościoła ubogiego dla ubogich, w którym nie ma przepychu, czy wspaniałych szat.
Ponadto Papież Franciszek walczy z przejawami niesprawiedliwości, wyzysku a także o ochronę naturalnego środowiska człowieka. Jego serce należy do ludzi ubogich i znajdujących się na marginesie społeczeństwa, takich jak uchodźcy i imigranci. Zdecydowanie sprzeciwia się wykorzystywaniu seksualnemu w Kościele
Arcybiskup Wiednia nawiązując pośrednio do problemów nadużyć w Chile, przypomniał, że Ojciec Święty potrafił w tym przypadku przyznać się do błędów i przeprosił za użycie nieodpowiednich słów.
 

KOMENTARZE

  • Chyba szansą na zniszczenie KK
    ale nie ma strachu - portae inferi non praevalebunt adversus eam!
  • @MacGregor 11:44:15 witam
    Jeśli obalą Franciszka, to upadnie kłamstwo tzw. sukcesji apostolskiej papieża jako rzekomego następcy apostoła Piotra (który w rzeczywistości w Rzymie nigdy nie był)

    Chociaż już tak było, że jednocześnie urzędowało dwóch a nawet trzech papieży.

    Pozdrawiam

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

ULUBIENI AUTORZY