Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
285 postów 5621 komentarzy

come nembo

roux - come nembo che fugge col vento

„Kler” a przypowieść o pszenicy i chwastach

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Antyklerykalizm filmu należy do gatunku, który ks. Tischner nazywał jaskiniowym i tramwajowym, w odróżnieniu od antyklerykalizmu mądrego, nieodzownego do życia i ozdrowieńczego

 Ks Andrzej Luter:

 
„Antyklerykalizm filmu należy do gatunku, który ks. Tischner nazywał jaskiniowym i tramwajowym, w odróżnieniu od antyklerykalizmu mądrego, nieodzownego do życia i ozdrowieńczego. „Klerowi” daleko do poziomu amerykańskiego obrazu „Spotlight” Toma McCarthy’ego.”
Powstaje pytanie: czy istnieją w rzeczywistości tacy biskupi i księża, jak ci w filmie Smarzowskiego? Zapewne tak, choć nigdy w swoim życiu nie spotkałem kogoś o takim nagromadzeniu zła jak postać grana przez Braciaka. Przypomnę, że w Polsce jest około trzydziestu tysięcy księży i ponad stu hierarchów.
Jest wreszcie arcybiskup Mordowicz. Tyran, prymityw, feudał, ale cwany cynik, kuty na cztery nogi, pozbawiony wiary, zdegradowany moralnie typ o mentalności szefa mafii, wulgarny do granic wytrzymałości. Buduje sanktuarium dosłownie „na trupach”. Janusz Gajos jest wielkim aktorem, doskonale oddaje hipokryzję i zakłamanie hierarchy. Idealny przykład owego klerykalizmu, z którym walczy papież Franciszek.
Oto zwycięża duch korporacyjny, zdogmatyzowanie instytucji, zmienienie jej w prywatny folwark. Dla Chrystusa nie ma już miejsca. Brak duchowości, „struktury bez korzeni, bez pamięci, bez twarzy, bez ciała, w ostatecznym rachunku – bez życia”.
Sojusz tronu z ołtarzem to zabójcze zjawisko. Reżyser także je eksponuje i wyszydza. Zabójcze, bo jest ono zawsze śmiertelnym niebezpieczeństwem dla Kościoła, nie dla władzy świeckiej. I nie chodzi tylko o politykę, ale o upartyjnianie Kościoła. Abp Mordowicz przyjmuje w gabinecie trzech posłów prawicowych i zdecydowanym tonem informuje ich, jakich ustaw życzyłby sobie w najbliższym czasie. Opowiada jakieś heretyckie bzdury o Jezusie, Królu Polski. …
Sojusz tronu z ołtarzem jest groźny także dlatego, że polityka coraz bardziej dzieli ludzi w spolaryzowanej Polsce i Europie. Polityka potrafi nawet zaanektować i cynicznie wykorzystać dramat pedofilii. Prawica wyciąga wnioski homofobiczne, sugerując związek homoseksualizmu z pedofilią, tak jakby te dwa zbiory pokrywały się w całości. Liberalna lewica wykorzystuje moment i z tych samych powodów rozpoczyna krucjatę przeciwko celibatowi, który nie jest dogmatem, ale właściwie przeżyty daje przestrzeń wolności i niezależności. Celibat nigdy nie był i nie będzie łatwy, ale jest wartością bezcenną. Można rozmawiać o jego „reformie”, ale nie w atmosferze nagonki.
Kazanie, które Mordowicz wygłasza na mszy kończącej film, jest najlepszą egzemplifikacją tak pojmowanego klerykalizmu. Słowa „Nie daj się zwyciężać złu, ale zło dobrem zwyciężaj” brzmią w jego ustach jak kpina z Jezusa Chrystusa.  
                                               ♦♦♦
Inną przypowieść im przedłożył: Królestwo niebieskie podobne jest do człowieka, który posiał dobre nasienie na swej roli. (25) Lecz gdy ludzie spali, przyszedł jego nieprzyjaciel, nasiał chwastu między pszenicę i odszedł. (26) A gdy zboże wyrosło i wypuściło kłosy, wtedy pojawił się i chwast. (27) Słudzy gospodarza przyszli i zapytali go: Panie, czy nie posiałeś dobrego nasienia na swej roli? Skąd więc wziął się na niej chwast? (28) Odpowiedział im: Nieprzyjazny człowiek to sprawił. Rzekli mu słudzy: Chcesz więc, żebyśmy poszli i zebrali go? (29) A on im odrzekł: Nie, byście zbierając chwast nie wyrwali razem z nim i pszenicy. (30) Pozwólcie obojgu róść aż do żniwa; a w czasie żniwa powiem żeńcom: Zbierzcie najpierw chwast i powiążcie go w snopki na spalenie; pszenicę zaś zwieźcie do mego spichlerza (…)
Wtedy odprawił tłumy i wrócił do domu. Tam przystąpili do Niego uczniowie i prosili Go: Wyjaśnij nam przypowieść o chwaście! (37) On odpowiedział: Tym, który sieje dobre nasienie, jest Syn Człowieczy. (38) Rolą jest świat, dobrym nasieniem są synowie królestwa, chwastem zaś synowie Złego. (39) Nieprzyjacielem, który posiał chwast, jest diabeł; żniwem jest koniec świata, a żeńcami są aniołowie. (40) Jak więc zbiera się chwast i spala ogniem, tak będzie przy końcu świata (41) Syn Człowieczy pośle aniołów swoich: ci zbiorą z Jego królestwa wszystkie zgorszenia i tych, którzy dopuszczają się nieprawości (42) i wrzucą ich w piec rozpalony; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów. (43) Wtedy sprawiedliwi jaśnieć będą jak słońce w królestwie Ojca swego. Kto ma uszy, niechaj słucha!”
 (Mt 13:24-30; 36-44 BT)
 
                                               ♦♦♦
 
Bł. Kard J.H. Newman (1801-1879) :
 
,,Zjawisko, które wszyscy uznają, jest następujące: Oto wielka część tego. co ogólnie uznaje się za prawdę chrześcijańską, znajduje się — w zaczątkach lub jako elementy oddzielne — w pogańskich filozofiach i religiach. Na przykład doktryna Trójcy występuje zarówno na Wschodzie jak i na Zachodzie; tak samo ceremonia umywań oraz rytuał ofiarny. Doktryna Słowa Bożego jest platońska; doktryna Wcielenia jest hinduska; Królestwa Bożego —judaistyczna; aniołów i demonów — znajduje się u magów perskich; związek grzechu z ciałem ma pochodzenie gnostyckie; celibat znany jest bonzom i mnichom buddyjskim; hierarchia kapłańska jest pochodzenia egipskiego; idea nowego narodzenia się jest chińska i eleuzyńska; wiara w moc sakramentów — pitagorejska;a cześć oddawana zmarłym znana jest w politeizmie. Taki jestogólny charakter faktu, który mamy przed sobą.   Milman na tejpodstawie tak rozumuje: «To wszystko znajduje się w pogaństwie;;a więc nie jest chrześcijańskie”. My przeciwnie, wolimy powie­dzieć: «to wszystko jest w chrześcijaństwie, a więc nie jest pogańskie».   To znaczy, wolimy powiedzieć, i tak właśnie myślimy, [..]
Kościół rozglądał się z początku dokoła, przeglądając j i rozpatrując doktryny, jakie zastał.   Zaczął to czynić w Chaldei,potem szukał pośród   Kannanitów, zstąpił do Egiptu   i przeszedł stąd do Arabii, aż wreszcie zatrzymał się na  własnym gruncie.Spotkał następnie kupców z Tyru, mądrość Wschodu i przepych  Saby.   Przeszedł także do Babilonu i zawędrował do szkól Grecji” [..] A więc to, że wiara Kościoła przypomina obce teologie — nie może bynajmniej wpływać na podważanie zaufania do tej wiary”
 
                                               ♦♦♦
Ks Andrzej Luter:
 
„Szkoda, żałuję zmarnowanej szansy. Tak sobie myślę, że być może teraz właśnie przyszedł czas na zrealizowanie całkowicie innego filmu o Kościele, niejako w kontrze do tego, co zaserwował nam Smarzowski. …. Załóżmy, że bohaterem filmu jest ksiądz, nie ideał, bo idealni ludzie nie istnieją, który walczy o ewangeliczny kształt Kościoła i kapłaństwa i znajduje się w sytuacji kafkowskiej, zarówno w rzeczywistości kościelnej, jak i w rzeczywistości liberalnych przyjaciół, bo tak mu się do tej pory wydawało, że to są przyjaciele, otwarci i tolerancyjni; mylił się okrutnie. Sytuacja kafkowska to rozczarowanie i samotność; można z niej wyjść zwycięsko albo przegrać i zagubić się w labiryncie fałszu po wszystkich stronach. Zapewniam, że byłby to film po stokroć bardziej dramatyczny, wstrząsający i wielowymiarowy niż „Kler”. I tym marzeniem kończę.”
 
 
wiez.pl „Drogówka w sutannach”; J.H. Newman „O rozwoju doktryny chrześcijańskiej”
 

KOMENTARZE

 • @
  Cyt://Bł. Kard J.H. Newman (1801-1879)//

  //W czasie studiów oksfordzkich poznał też innego młodego teologa Ambrożego St. Johna – późniejszego przyjaciela na całe życie. Razem z St. Johnem zostali konwertytami na katolicyzm. We wspólnym mieszkaniu w Oratorium w Birmingham spędzili 32 lata, tj. do 1875, kiedy Ambroży zmarł. Newman bardzo przeżył śmierć przyjaciela. W homilii pogrzebowej porównał swoją żałobę do żałoby męża lub żony. Temu przywiązaniu i miłości pozostał wierny do końca swoich dni i w oficjalnym testamencie zażądał pochowania go we wspólnym grobie z Ambrożym[3][4].//

  https://en.wikipedia.org/wiki/John_Henry_Newman#Discussion_about_potential_homosexuality
 • @Arjanek 09:02:30
  Dzięki za interesujący komentarz, tego nie wiedziałem

  Pozdrawiam
 • @
  Najlepsze, że ci wszyscy co teraz tak jadą po klerze, w maju poślą dzieci do komunii i gówno ich będzie obchodziło co i jak, aby tylko szwagier zobaczył na jaką knajpę ich stać i ile w kopertach było...
  Tak było jest i będzie! Zatwardziali pierwsi sekretarze wozili dzieci do komunii na drugi koniec Polski,a prawie wszyscy po cichutku wołali księdza do ostatniego namaszczenia,a rodziny księdza na grób swoich bliskich miesiąc po pogrzebie !!!!!
  Może się opłaciło.
 • @Husky 18:44:02 witam
  Masz rację, trzeba odwagi żeby myśleć i działać samodzielnie, żeby nie dać się prowadzić na zatracenie.

  /Zatwardziali pierwsi sekretarze/, to akurat nie jest przykład ludzi mających odwagę myśleć.
  To w ogóle nie jest przykład do naśladowania, zresztą oni wcale nie zniknęli, zmienili tylko barwy klubowe (kłania się nieśmiertelny towarzysz Szmaciak)

  pozdrawiam
 • @Husky 18:44:02
  "Najlepsze, że ci wszyscy co teraz tak jadą po klerze, w maju poślą dzieci do komunii i gówno ich będzie obchodziło co i jak, aby tylko szwagier zobaczył na jaką knajpę ich stać i ile w kopertach było..'

  No pewnie, Husky. Po co komu jakieś wartości inne niż pieniądz. Pieniądz widać, jest namacalny i można za niego coś dostać. Tam gdzie nie ma wiary w wartości jest tylko wiara w papierki z obrazkami trupów.

  pozdr.
 • good job @ Five
  Cześć roux:)
  Rzeczywiście robią hu...je z Polaków debili. Niech jeden pętak z drugim nakręci film o zboczonych rabinach, to byśmy Polacy mogli ze ścierwem rozmawiać. A co tu gadać - ATAK na Święty Kościół Powszechny i to za pomocą najprymitywniejszych środków. Niestety nasza "wyedukowana" młodzież bierze przynetę Lucyfera...

  pozdrowił ziomala
 • @Zorion 20:09:48
  KLER 2

  https://pbs.twimg.com/media/Dn0KA4fWsAsGkSy.jpg
 • @roux 18:58:48
  Kler Obywatelski 3

  https://pbs.twimg.com/media/Dn2q5heXUAEfeIJ.jpg
 • @Husky 20:20:32
  żartujesz z księży?!
 • @Zorion 20:09:48 witaj
  thx.
  Pozdrawiam
  BTW
  kapitalne zdjęcia jesiennych pajęczyn o w świetle zachodzącego słońca
 • @roux 20:24:15
  Z jakich księży? ??
  8-)))))
 • @Husky 20:27:59
  tych na zdjęciach ;-)
 • @roux 20:41:28
  aleś pojechał po bandzie
  8-))))))))
  Sutannę to można kupić w każdym sklepie z sutannami
  pzdr.
 • Iluzja Hierarchii, Władzy i Życia
  "Od lat obserwujemy jak was nakręcają, przekręcając, dezinformują, okłamują i dzielą. Wszystko to aby utrzymać władze kosztem społeczeństw całego świata."

  https://iluzjawladzy.files.wordpress.com/2016/12/img_3322-1.jpg
  https://iluzjawladzy.wordpress.com/2016/12/14/wielka-13/
 • Światem, może rządzić tylko imperium morskie
  https://iluzjawladzy.files.wordpress.com/2016/12/img_8427.jpg
  "(w historii : Egipt, Grecja, Rzym, Hiszpania, Portugalia, Francja, Anglia, hegemonem chcą stać się Stany Zjednoczone).
  ( Polska ma dostęp do morza, ale jest łatwa do skontrolowania przez cieśniny duńskie. )

  Jeśli transport morski jest najtańszą formą transportu, to ten kto go kontroluje staje się hegemonem, w ten sposób kraje z dostępem do morza i tanią formy eksportu i importu, mogą poprzez embargo handlowe zniszczyć każdego wroga, zależnego od ruchu morskiego.

  W państwach z dostępem do morza cieżko jest wprowadzić totalitaryzm, więc państwa te symulują istotę wolności poprzez wspieranie handlu i silniejsze wspieranie kasty średniej, która sama utrzymuje porządek wśród kasty robotniczej.
  Dzieje się tak, ponieważ władcy tych iluzorycznych państw wiedzą, że naród mający możliwość łatwej ucieczki, skorzysta z tej okazji, a elity nie będą miały taniej siły roboczej i armii chroniącej interesy państwa handlowego …

  Państwa morskie, takiej jak Francja, USA, Anglia mogą kontrolować państwa ziemskie, takie jak Polska, Czechy, Ukraina, czy Rumunia …

  Plusem państwa ziemskiego, jest fakt, iż na państwo ziemskie takie jak Polska, czy Rosja, nie można nałożyć embarga morskiego, ponieważ będzie ono nieskuteczne.

  Pamiętajcie o tym, Polska była, jest i będzie niezależna, a żadne embargo na Rosję, nie jest wstanie zrobić jej krzywdy. "
 • Ciekawostką jest kontrolowanie władców państw morskich przez papieża i czarnego papieża
  " W mocy Jezuitów pozostaje członek rodu Burbonów, król Hiszpanii Juan Carlos.

  Juan Carlos nosi tytuł : Roman Monarch of the World, Król Jerozolimy SMOM – Wojskowy Navigator.
  https://iluzjawladzy.files.wordpress.com/2016/12/img_8441.jpg

  Bardzo ciekawe jest to, że w kult chrześcijański wmontowano wszystkie ideologie potrzebne do krzewienia kultu Zaratusztrianizmu i Mitraizmu, które są podstawami szkół tajemnic wchodzącymi w skład Bractwa Saturna.

  Jezuici, zostali wytypowani na strażników tajemnic. Zakon ten został stworzony przez dom Farnese, w czasie panowania papieża Pawła III, bedącego członkiem rodu Farnese."
 • Większość polityków i księży, to użyteczni idioci, którzy chorują na manie wielkości.
  "Skąd ta mania wielkości.?!

  Ludzie tacy zostali zrodzeni z związków morganatycznych (łac. [matrimonium ad] morganaticam – dosłownie [małżeństwo na] poranek; od staroniemieckiego morgan) – małżeństwo zawarte przez członka rodu arystokratycznego lub dynastii z osobą uznawaną za będącą niższego stanu, która poprzez związek ten nie zmienia swego stanu, tj. nie uzyskuje awansu społecznego, a potomstwo z tego związku nie ma praw do tytułów, funkcji i dóbr dziedziczonych w rodzinie małżonka wyższego stanem.

  Potomkowie z małżeństw morganatycznych, to baronowie i hrabiowie, Książęta (np. von Hohenberg), czy królowa Anglii, Maria (1867-1953), babka królowej Elżbiety II …

  Obecnie takie osoby są chętnie widziane w tajnych bractwach, ponieważ za fetysz tytułu i pieniędzy zrobią oni wszystko.

  Spójrzmy na rządy państw zależnych takich jak Polska, Czechy, Niemcy, Ukraina … , teatr, żart, farsa … Godzicie się na to, ponieważ boicie się odpowiedzialności przez wpojony w strach.

  https://iluzjawladzy.files.wordpress.com/2016/12/img_3311.jpg

  https://wojciechdydymski-cytaty.blogspot.com/2016/05/nowy-porzadek-swiata-cywilizacja-strachu.html
 • Film ich kurwa obraża !
  https://m.neon24.pl/ff0a53d704b2fc9bd1fe39e50377471b,13,0.png
 • @Witkacy 12:04:01 witam
  /w kult chrześcijański wmontowano wszystkie ideologie potrzebne do krzewienia kultu Zaratusztrianizmu i Mitraizmu/ wlaśnie, mam w planie notkę na ten temat
  Pozdrawiam
 • @roux 17:52:24
  //Czy więc "Kler" Smarzowskiego jest dla katolika takiego jak ja bolesny?

  Jest niczym bajeczka dla dzieci, w porównaniu z "dokonaniami" takich kapłanów jak Andrzej S. czy abp. Leszek Sławoj Głódź.//

  https://opinie.wp.pl/marek-gorlikowski-sciaga-dla-polaka-katolika-przed-klerem-6299848047756929a
 • @reflexión 23:10:53 witam
  13) Wchodźcie przez ciasną bramę. Bo szeroka jest brama i przestronna ta droga, która prowadzi do zguby, a wielu jest takich, którzy przez nią wchodzą. (14) Jakże ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do życia, a mało jest takich, którzy ją znajdują. (15) Strzeżcie się fałszywych proroków, którzy przychodzą do was w owczej skórze, a wewnątrz są drapieżnymi wilkami. (16) Poznacie ich po ich owocach. Czy zbiera się winogrona z ciernia albo z ostu figi? (17) Tak każde dobre drzewo wydaje dobre owoce, a złe drzewo wydaje złe owoce. (18) Nie może dobre drzewo wydać złych owoców ani złe drzewo wydać dobrych owoców. (19) Każde drzewo, które nie wydaje dobrego owocu, będzie wycięte i w ogień wrzucone.

  (Ew. Mateusza 7:13-19, Biblia Tysiąclecia)

  pozdrawiam
 • @Witkacy 15:25:00
  https://paczaizm.pl/content/wp-content/uploads/zazadaj-pieniedzy-przemoca-to-cie-zamkna-zrob-to-grozac-wiecznym-potepieniem-to-cie-zwolnia-z-placenia-podatkow.jpg
 • @rabszak 16:29:59
  https://paczaizm.pl/content/wp-content/uploads/pan-sie-dowie-dyskretnie-kto-z-osiedla-idzie-na-kler-nie-musze-prosze-pana-wszyscy-ida.jpg

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

ULUBIENI AUTORZY