Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
285 postów 5621 komentarzy

come nembo

roux - come nembo che fugge col vento

Ksiądz oparł się histerii - jest wdzięczny za „Kler”

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

„Kiedy pojawiają się takie obrazy jak "Kler", to zachowujemy się skandalicznie i krzyczymy: a spróbujcie taki film zrobić o innych profesjach albo o innych religiach.”

Reakcję niektórych środowisk katolickich na „Kler” bez cienia przesady można określić słowem „histeria”. Zastanawiać się można, dlaczego nikt autorom filmu nie zagroził procesem sądowym, najwyraźniej sami krytykanci nie są w stanie podważyć przytoczonych faktów. Zamiast tego słychać krzyki o brutalnej ostatecznej rozprawie z Kościołem:
 „To musiało się w końcu wydarzyć – nikt rozsądny, śledzący wydarzenia na świecie nie mógł bowiem przypuszczać, że walec wściekle antykatolickiej propagandy ominie Polskę. Walec ów długo nie nadchodził – z wielu różnorakich względów – ale sytuacja najwyraźniej dojrzała już do czynu. Trzynaście lat po śmierci Jana Pawła II okazało się okresem wystarczającym.
Dlaczego bagnety antychrześcijańskiej rewolucji w Polsce trzymane były do tej pory jedynie w gotowości? Między innymi dlatego, że antychrześcijańska rewolucja zdobywała inne, łatwiejsze do zagarnięcia przyczółki. Oto zaledwie kilka lat temu rozwiązała (z rewolucyjnego punktu widzenia) kwestię chrześcijaństwa w Irlandii czy na Malcie, chwilę później zabrała się za niedobitki amerykańskiego katolicyzmu, odwróciła też od Kościoła Chilijczyków. ..Pierwszym, i być może najbardziej efektownym ciosem w Kościół, będzie zapewne „Kler” Wojciecha Smarzowskiego”
 
Zupełnie odmiennie wypowiada się jezuita ks. Grzegorz Kramer:
 
„My, księża w Polsce, mamy się dobrze. Otaczamy się ludźmi, którzy nas kochają, a nierzadko podziwiają. Niczego nam nie brakuje. System, w którym żyjemy, daje nam - pomimo wszystko - całkiem spokojne życie. Tak, robimy mnóstwo dobrych rzeczy, o wielu z nas świat nigdy nie usłyszy, ale w lokalnych społecznościach mamy uznanie ludzi, ich wdzięczność i wszystko to, co potrzebne do życia. Jasne, są wśród nas tacy, którzy żyją na granicy biedy, ale po pierwsze to wyjątki, po drugie od dawna zadaję sobie pytanie: a co z naszą solidarnością kapłańską, którą lubimy celebrować w innych kontekstach?
Już jako młodzi ludzie czytaliśmy w szkole utwór z XVIII wieku napisany przez arcybiskupa Krasickiego, opowiadający o przywarach mnichów katolickich. "Kler" to nic nowego, to współczesna wersja "Monachomachii" sprzed wieków, tyle że nie napisana groteskowym humorem, ale bardzo przykrym dramatem, dramatycznym o tyle, że minęło tak wiele lat, a takie utwory ciągle znajdują w realnym życiu konkretne inspiracje.
Nie, nie jestem apologetą filmu Smarzowskiego, raczej kimś, kto od dawna mówi, że musimy się - duchowni - realnie nawracać. Zmieniać naszą mentalność, nasze działanie, sposób życia. Ciągle jesteśmy bardzo klechowscy, myślimy o sobie, a później dopiero o misji.
Bardzo lubimy używać, mówiąc o swojej codziennej robocie, słowa "posługa", ale równie chętnie bierzemy za nią pieniądze. Bardzo lubimy mówić o naszym opuszczeniu wszystkiego, poświęceniu się, ale chętnie korzystamy z naszych znajomości u lekarza, w urzędach i wszędzie tam, gdzie można zaoszczędzić parę groszy dla siebie.
Kiedy pojawiają się takie obrazy jak "Kler", to zachowujemy się skandalicznie i krzyczymy: a spróbujcie taki film zrobić o innych profesjach albo o innych religiach. Nawet nie reflektujemy nad tym, że w ten sposób życzymy innym źle. Oceniamy ich - nie wprost - mówiąc: u nich jest źle, a nawet gorzej. Po drugie z góry osądzamy całe środowisko, a przecież tak mocno przeciw temu protestujemy. I znów Ewangelia idzie w kąt. Nie lubimy ludzi i nie życzymy im dobrze.
Chętnie mówimy o prześladowaniach Kościoła, a dokładnie mamy na myśli nas - księży. Prawda to, jesteśmy prześladowani, wytykani palcami, jednak nie ze względu na Pana Jezusa (a o to idzie w Ewangelii), ale ze względu na to, że ludzie mają dość naszych grzechów.
Oburzamy się na obrazy takie jak "Kler", ale nie oburzamy się na to, kiedy jeden z nas chce wydrzeć kolejne miliony (i je dostaje). Od razu usprawiedliwiamy to sobie prowadzeniem kolejnej misji, pytanie, czy rzeczywiście koniecznej?
Nie, po obejrzeniu filmu nikt od Kościoła - przez sam film - nie odejdzie. Co najwyżej zdobędzie się na odwagę nazwania tego, co od dawna widzi i obserwuje. I jeśli ktoś z Kościoła odejdzie, to przez grzech tego Kościoła. Grzech pychy, która wcale nie chce naśladować Pana Jezusa w uniżeniu, ale ciągle chce być w glorii i splendorze. Ludzie życzliwi nam - zostaną, ale rzecz w tym, żeby nie tylko oni zostali, ale w tym, by dać takie świadectwo, by nieżyczliwi nam do Kościoła przyszli.
Jestem wdzięczny za to, że takie filmy powstają, bo one mi pokazują, że grozi mi wielkie niebezpieczeństwo, że sposób życia, jaki wybrałem, może mnie łatwo doprowadzić do deprawacji, do robienia wielkiego zła, zasłaniając się Bogiem i wielką ideologią prześladowań.
Nie wierzę księżom, którzy zza swoich klawiatur piszą o tym, że są prześladowani, po czym wsiadają w samochody i jadą na lotnisko, by stamtąd odlecieć na wakacje w ciepłych krajach, wcześniej skrupulatnie rozliczając każdy dzień swojego urlopu, bo po ciężkiej kapłańskiej pracy w ciągu roku (nie licząc wolnych dni, w międzyczasie) należy się odpoczynek.
Niektórzy mówią, że "Kler" jest jednym z powodów, dla których ludzie jeszcze bardziej znienawidzą księży. Serio? A jak w takim razie skomentować wiadomości, które dostałem od ludzi wierzących (sic!): "Jak Ci Kościół Nasza Matka nie pasuje to Łysy Tumanie ściągnij koloratkę, przestań wypisywać te bzdury, którymi karmisz ludzi od lat i wypierdalaj do normalnej roboty!!! Może po kilku latach zmądrzejesz" i "Życzę ci miłej śmierci kur… jeb…". Nigdy żaden niewierzący nie upokorzył mnie tak, jak notorycznie robią to ludzie wierzący.
Nie cierpimy filmu Smarzowskiego, bo on w przerysowany sposób mówi nam: jesteście hipokrytami. Mówicie piękne kazania o miłości, a sami często padacie, i udajecie, że jest dobrze. Nie cierpimy tego filmu, bo gdybyśmy wzięli go na osobistą modlitwę, doszlibyśmy do wniosku, że trzeba nam się modlić, tyle że nie za reżysera, ale o nasze nawrócenie. O zmianę naszego życia, tak radykalną, by nikt nie musiał takich filmów kręcić. Łatwo zrobić krucjatę modlitwy przeciw Smarzowskiemu. Każdy ksiądz znajdzie przynajmniej kilkanaście osób, które z nim staną na takim czy innym rynku. Tylko że to nie on, ale my musimy się zmienić.”
https://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/z-zycia-kosciola/art,35822,po-obejrzeniu-kleru-nikt-z-kosciola-nie-odejdzie-jestem-wdzieczny-za-to-ze-takie-filmy-powstaja.html
 
Ks. Kramera histeryczni krytykanci atakują na równi z twórcami „Kleru”, bp. Krasickiemu dają spokój licząc na to, że nikt go nie pamięta, o wypowiedzi papieża Innocentego III na temat księży i biskupów wolą nie wiedzieć.
 

 „[...] ślepi ludzie, oniemiałe psy, które nie mogą już dłużej szczekać [...] ludzie, którzy uczynią wszystko dla pieniędzy [...]. Przyznają kościelne urzędy niepiśmiennym chłopcom, których zachowanie jest często skandaliczne. Stąd bezczelność heretyków” 

KOMENTARZE

 • Polak-katolik
  //jezuita ks. Grzegorz Kramer//

  https://i.ytimg.com/vi/xWK_Bz7gAUE/maxresdefault.jpg


  Celem tego zmasowanego ataku podobnie jak to było np. w Irlandii nie jest kościół, nie jest kler. Celem jest polski nacjonalizm, jakże uciążliwy dla takich żydów jak ten powyżej.

  Idea ścisłego powiązania polskiej kultury i tożsamości z religią katolicką ma w Polsce charakter nie tylko religijny, ale także, a może przede wszystkim polityczny. W dwudziestoleciu międzywojennym stereotyp Polaka-katolika sprzyjał łączeniu katolicyzmu z nacjonalizmem. W PRL nabrał on charakteru antykomunistycznego. Dlatego go bronię, nawet jeśli nie po drodze mi z kościołem.
 • nie widze nigdzie histerii
  a skutki są m.in. takie:

  https://www.prawdaobiektywna.pl/kultura/atak-na-isakowicza-zaleskiego-5811.html

  http://dzienniknarodowy.pl/lubelskie-oblal-benzyna-a-nastepnie-podpalil-drzwi-jednego-miejscowych-kosciolow-wideo/

  - jakby podpalił drzwi synagogi, to dopiero byłaby histeria
 • @MacGregor 10:18:09 witam
  to wygląda na histerię:
  "W najbliższych miesiącach możemy zostać, jako Kościół, solidnie przeorani. Nadchodząca jesień nie będzie bowiem końcem kampanii nienawiści skierowanej przeciwko duchownym i świeckim katolikom, ale początkiem wielkiej akcji mającej zmienić ostatni kraj w Europie, który pod różnymi względami wciąż można nazywać katolickim."
  (gloria.tv)

  Pozdrawiam
 • @roux 10:41:17
  nie sądzę, że jest to histeria, bo to już się dzieje.

  Nie mogę ad hoc znaleźć linku do informacji o tym, jak ksiądz tradycjonalista x. Jachimczyk wychodzil niedawno od swojej mamy ubrany w sutannę i został zaatakowany przez bandę w wieku gimbazy i zwyzywany od pedofilów, pasibrzuchów itd.
  Bezczeszczone są miejsca kultu.
  Pomijam fakt, iż przegapilismy,iz wyrosło nam juz całe pokolenie durniów jak na Zachodzie ("cześc i chwała aborterkom") - to akurat, wiadomo, jest finansowane i sterowane odgórnie przez wrogów naszej cywilizacji.

  Kościołowi hierarchicznemu przydałoby sie małe prześladowanie, bo trochę zapomniał, po co jest, ale mamy dziś początki jak w hiszpanii czy portugalii na poczatku XX wieku

  pozdr
 • Reakcję niektórych środowisk katolickich na „Kler” bez cienia przesady można określić słowem „histeria”.
  Pełna zgoda, ale ich trzeba rozumieć, oni od dzieciństwa wychowani byli w micie, każda zła uwaga na księdza to "walka z kościołem" (celowo z małej litery, by ktoś nie pomylił z Kościołem). Teraz na zasadzie odruchów Pawłowa ten sam mechanizm zadziałał. Nie potrafią w swych rozumach zrozumieć iż swymi działanimi napędzają tylko widzów do kin. Idiotyzm np. władz Zakopanego co zakazały wyświetlania filmu gdy seanse były wykupone co najmniej na tydzień wcześniej to już objaw daleko posuniętego kretynizmu. Polacy nie lubią być rządzeni, im więcej będzie zakazów tym więcej Polaków pójdzie zobaczyć ten film.

  Ludzie ci nie pojmują, że ukrywanie przestępstw, odstępstw od głoszonych ideałów jest najwiekszą krzywdą, jaką mogą zroobić Kościołowi. Gdyby nie takie postawy, jak oni głoszą, dziś Kościół by się nie borykał z pedofilią, przesłanianiem wartości duchowych przez wartości materialne itd.
 • @MacGregor 12:51:42
  //Pomijam fakt, iż przegapilismy,iz wyrosło nam juz całe pokolenie durniów jak na Zachodzie //

  Dlaczego "przegapiliśmy" ? nie "przegapiliśmy" a "zintegrowaliśmy się " z zachodnimi społecznościami spełniając tym samym kilkuwiekowe marzenie
  najpłomienniejszych patriotów polskich.
  Poza tym obecna sytuacja stworzyła polskiemu kościołowi unikalną okazję do tego aby poznać co do prawdziwe prześladowania.Albowiem do niedawna drobne upierdliwości jako to:obstrukcje w wydawaniu zezwoleń na budowę nowych kościołów,ograniczanie nakładów katolickiej prasy przy pomocy ucinania limitów na papier,odciąganie smarkaczy od kościoła przy pomocy organizacji młodzieżowych i inne ,czynione w czasach PRL-u postrzegane były jako "straszne prześladowania".Pora zatem na konfrontację z "liberalną wolnością"
 • W sedno!
  „””Kiedy pojawiają się takie obrazy jak "Kler", to zachowujemy się skandalicznie i krzyczymy: a spróbujcie taki film zrobić o innych profesjach albo o innych religiach. Nawet nie reflektujemy nad tym, że w ten sposób życzymy innym źle. Oceniamy ich - nie wprost - mówiąc: u nich jest źle, a nawet gorzej. Po drugie z góry osądzamy całe środowisko, a przecież tak mocno przeciw temu protestujemy. I znów Ewangelia idzie w kąt. Nie lubimy ludzi i nie życzymy im dobrze.”””

  Pzdr:)
 • @MacGregor 12:51:42
  Wczoraj około godziny 19,00 ks. Tomasz Jochemczyk wyszedł z domu rodziców w Chełmie Śląskim. Był w sutannie. Dosłownie kilkanaście metrów od domu zaatakowała go grupa młodych ludzi (mieszkających w sąsiednich domach). Krzyczeli używając pod adresem Księdza najbardziej wulgarnych słów. Krzyczeli też: „Ty pedale, zboku, pedofilu, idziesz je…. dzieci?”.

  Ksiądz zgłosił ten incydent na posterunku policji. Policjanci byli bardzo mili, ale rozkładali ręce. Gdyby taki atak nastąpił na listonosza czy strażaka na służbie to byłoby karalne. W tym wypadku nie da się nic zrobić. Takie jest prawo.
  https://gloria.tv/article/FheHKWBCJhHK3EuwB6aE329Bz
 • @roux 18:40:51
  //Ksiądz zgłosił ten incydent na posterunku policji. Policjanci byli bardzo mili, ale rozkładali ręce. Gdyby taki atak nastąpił na listonosza czy strażaka na służbie to byłoby karalne. W tym wypadku nie da się nic zrobić. Takie jest prawo.//

  Aha! akurat w to wierzę! portal zamieszczający takie pierdoły powinien jednak liczyć nie sie nieco z czytelnikami.Od czasu do czasu słucham (a nawet kupuję ksiązki) autorów produkujących się na magna polonia dlatego bardzo mnie martwi fakt że portal zamieszcza brednie.
  Póki co w naszym kraju napaść na człowieka jest groźnym, a często ciężkim przestępstwem kryminalnym.Policjanci nie mogli "rozkładać rąk".Musieli zgodnie z obowiązującym prawem przyjąć zgłoszenie o zajściu i wszcząć stosowne procedury.To jak gorliwie to inna sprawa ale o bezczynności nie może być mowy.
 • @via vitae 15:14:45 witaj, jak to jest, że
  jeden film potrafi doprowadzić potężny KRK do upadku?

  Pozdrawiam
 • @ikulalibal 18:58:16 witam
  Wdać portal uważa czytelników za idiotów ;-)

  pzdr
 • @roux 19:23:39
  Sędzia złodziej..... jednostka
  Skorumpowany policjant.....jednostka
  Piłkarz pijak....jednostka
  Polityk kurwiarz....jednostka
  Nieuczciwy prawnik....jednostka
  Baba z **ujem...jednostka
  Nieuczciwy Żyd.....jednostka

  Ksiądz pedofil...ogół
 • @Husky 20:41:54
  Dzięki za koment mimo, iż trochę nie na temat

  pzdr

  BTW
  jak myślisz, z tym napadniętym w Chełmie Śląskim księdzem to fake news?
 • @MacGregor 12:51:42
  Warto wspomnieć, że film "Kler" został według reżysera Smarzowskiego zrobiony według książki korespondenta prasy holenderskiej Ekke Overbeeka. Overbeek siedzi już wiele lat w Polsce, i niemalże co tydzień wysyła fantastyczne kłamstwa do dziennika Trouw. Znam go, nienawidzi Polski jak typowy nazista, w oparciu o starą nienawiść kalwińskiej Holandii, do której doszła propaganda nazistowska, a obecnie liberalno-marksistowska. Holandia jest najbardziej antypolskim krajem na świecie, i to powinno wreszcie dotrzeć do Polaków. Timmermans się tam niczym nie wyróżnia, jest typowym tępym Holendrem! Holendrzy nawet w Brukseli ciągle atakują Niemcy, że są zbyt łagodne w stosunku do katolickiej Polski. Zamiast kogoś takiego natychmiast wydalić na mordę jak Kozlovską jako persona non grata to robi się dla nich jeszcze kosztowne spotkania i poświęca na to masę pieniędzy na zadeklarowanych wrogów Polski i Polaków. Ów Overbeek jest bliskim przyjacielem Michnika, i korzysta z bezpłatnego gabinetu i telefonu w redakcji GWna. Ekke Overbeek godnie kontynuuje tradycje i osiągnięcia holenderskich ochotników z holenderskich dywizji i batalionów Waffen SS, które w Południowo-Wschodniej Polsce (dzisiaj Zachodniej Ukrainie) zamordowały przeszło pół miliona obywateli polskich, w większości żydów. Niemcy otaczali miasteczko w Małopolsce Wschodniej, i do środka wpuszczali Holendrów. Nikt żywy z mieszkańców już z niego nie wychodził. Kolejnym krokiem były pociągi z dobrem mieszkańców, przewożące to do Holandii. Polsce należą się oczywiście także i od Holandii a nie tylko Niemców odszkodowania wojenne.
 • @kula Lis 67 16:19:20 dominikanin Tomasz Golonka o "Klerze"
  "Zakonnik odpiera zarzuty, jakoby film Smarzowskiego miałby być finansowany przez instytucje wrogie Kościołowi. "Tak jakby ktoś - mówiąc obrazowo, robił dym… a ognia w ogóle nie było. Skądinąd wiemy, że im bardziej coś się tli, im mniej dopływu powietrza, a to co się pali jest zgniłe i mokre, to dymu jest jeszcze więcej"

  https://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/z-zycia-kosciola/art,35856,tomasz-golonka-op-o-filmie-kler-w-czasie-projekcji-panowala-cisza-czasem-grobowa.html
 • @roux 19:28:58
  Życie jest „bogatsze” niż scenariusz filmu

  https://youtu.be/QhwfbSp2bNs
 • @reflexión 22:24:32
  https://paczaizm.pl/content/wp-content/uploads/szydlo-ksiezom-i-kosciolowi-te-dzieci-sie-po-prostu-nalezaly.jpg

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

ULUBIENI AUTORZY