Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
285 postów 5621 komentarzy

come nembo

roux - come nembo che fugge col vento

Czy zasądzony od zakonu milion jest na rękę Kościołowi?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Episkopat nie wie jak jest skala pedofilii w polskim Kościele ale się dowie

Na ostatnim zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski, biskupi podjęli nowe zobowiązania dotyczące walki z pedofilią w Kościele. Ich inicjatorem - nie po raz pierwszy- jest prymas Polski abp Wojciech Polak.
         „Powinno być i musi być zero tolerancji dla grzechów i przestępstw pedofilii. Jeżeli gdzieś następuje wycofanie się z takiej postawy, to jest ona przeciwna Kościołowi”
W niedzielę, 26 sierpnia na bramach kościołów w wielu krajach, w tym w Polsce, zawisły dziecięce buciki. Miały upamiętniać wszystkie dzieci, które były ofiarami molestowania ze strony księży.
         „Odebrałem to jako wołanie, by ten problem trafił do większej świadomości i większej wrażliwości. Myślę, że dziś przy głosie Kościoła, także papieża Franciszka, ta wrażliwość jest większa.
Arcybiskup przyznał, że nie wie jaka jest skala pedofilii w polskim Kościele. Poinformował jednocześnie, że na konferencji episkopatu zapadła decyzja, aby takie statystyki przygotować.
Dotychczas najgłośniejszy raport dotyczący przestępstw seksualnych wobec nieletnich w Kościele opublikowano w Irlandii, gdzie sprawę zbadała rządowo-kościelna komisja. Pod koniec ubiegłego roku państwowa komisja przedstawiła dane dotyczące wykorzystywania nieletnich w australijskim Kościele. W sierpniu stanowy sąd przysięgłych w Pensylwanii opublikował szokujący raport ze śledztwa przeprowadzonego w ośmiu tamtejszych diecezjach. Kilka dni temu przedstawiono pierwsze tego typu zestawienie przygotowane wewnątrz niemieckiego Kościoła.
Teraz polscy biskupi ogłosili, że do końca listopada zostanie wydany dokument dotyczący komunikacji Kościoła ze społeczeństwem w sprawie pedofilii. Zapowiedzieli też, że zbiorą dane dotyczące liczby przestępstw popełnianych przez księży.
Jeśli abp Polak mówi szczerze, a nie widać żadnych przesłanek aby jego słów nie traktować poważnie, to wyrok poznańskiego sądu zasądzający od zakonu Towarzystwa Chrystusowego milion złotych odszkodowania plus dożywotnia renta dla ofiary zboczonego księdza gwałciciela może Kościołowi tylko pomóc.
                                      ♦♦♦
Ksiądz Roman podstępnie wywiózł od rodziców 13-letnią Kasię, więził ją i przez kilkanaście miesięcy gwałcił. Pedofil odprawia dziś msze w Puszczykowie. I koresponduje z dziećmi na Facebooku.
 
- Po paru tygodniach podszedł i łagodnym głosem powiedział: „Zaufaj mi, chcę ci pomóc, jestem księdzem, nie skrzywdzę cię”. Wcześniej nikt tak do mnie nie mówił. Po paru miesiącach przyjechał do moich rodziców. Tłumaczył, że chce ich wesprzeć. Mówił, że lepiej będzie mi w szkole z internatem w innym województwie.
– To nie była szkoła z internatem, tylko puste mieszkanie jego matki, która jest za granicą. Zapisał mnie do gimnazjum salezjańskiego przy ulicy Witkiewicza w Szczecinie. Mówił, że pedagog z tej szkoły to najlepsza przyjaciółka jego mamy.
– Często zabierał mnie na plebanię w Stargardzie. Jedliśmy obiad ze wszystkimi księżmi, a potem brał mnie do swojego pokoju. Nie rozumiem, dlaczego nikt nie reagował. Ja byłam bardzo drobną dziewczynką, wszyscy widzieli, jaka jest między nami różnica wieku, a księża się nie dziwili, że śpię u niego. Jak chciałam skoczyć z okna z ósmego piętra, to powiedział, że opętał mnie szatan. Zabrał mnie do znajomego egzorcysty w Szczecinie i nawet tam poprosił o wspólny pokój na noc.
- Kazał mi jechać z nim do Częstochowy. On często tam bywał, bo prowadził grupy pielgrzymkowe. Tam, w kościele, kazał mi iść do konfesjonału. „Chodź, powiesz całą prawdę i zobaczymy, jak Bóg zareaguje” – krzyknął. Opowiedziałam księdzu w konfesjonale wszystko. A on zwyzywał mnie od kurew. Powiedział, że nigdy nie dostanę rozgrzeszenia i mam się wynosić z kościoła. Pamiętam, że był taki zbulwersowany, czerwony. Wybiegłam z płaczem. Ksiądz Roman za mną. Uśmiechał się przez całą drogę powrotną.
 
Gdy prokuratura wszczęła śledztwo przeciwko księdzu, w ogłoszeniach duszpasterskich parafii św. Józefa w Stargardzie Szczecińskim zapowiedziano: „Decyzją władz Towarzystwa Chrystusowego ks. Romana przeniesiono do pracy w Anglii. Pożegnanie odbędzie się w czwartek o 19.15. Pragniemy podziękować Bogu za wspólny czas”.Ksiądz został aresztowany, zanim wyjechał do Anglii, w czerwcu 2008 roku. Miał wtedy 32 lata. W jego laptopie znaleziono treści pedofilskie i korespondencję z innymi dziećmi.
W lutym 2009 roku Sąd Rejonowy w Stargardzie skazał księdza Romana na osiem lat bezwzględnego więzienia.
Od wyroku apelację złożyli jego adwokaci. Jeden był opłacany przez rodzinę, drugi przez zakon Towarzystwa Chrystusowego. Ks. Roman był zakonowi wdzięczny za wsparcie. Przed sądem mówił: „Moje zgromadzenie zakonne mnie wspiera. Nie myślą o wyrzuceniu mnie z zakonu. Regularnie odwiedza mnie w więzieniu przełożony”
Ksiądz wyszedł na wolność w czerwcu 2012 roku.
 
 

Tvn24.pl; wyborcza.pl/duzyformat; 

KOMENTARZE

 • @
  //Tvn24.pl; wyborcza.pl/duzyformat;//

  Akcja perfekcyjnie zorganizowana. Przetrącić kręgosłup Polakowi-katolikowi, oszczędzając katolików bo ci są potrzebni jak tlen żydom w Polsce.

  Tak żydostwo walczy z nacjonalizmem w Polsce (i nie tylko), bo na pewno nie z kościołem, to widać w wypowiedziach skrajnego anty narodowca i filosemity abp Polaka.

  https://d-pt.ppstatic.pl/kadry/k/r/1/dd/c4/5b82aa58e0b5a_o,size,1068x623,q,71,h,a76f14.jpg
 • Autor
  //– Często zabierał mnie na plebanię w Stargardzie. Jedliśmy obiad ze wszystkimi księżmi, a potem brał mnie do swojego pokoju. Nie rozumiem, dlaczego nikt nie reagował. //

  Nikt nie widział, nikt nie słyszał ;))

  „10 Wciąż się upewniajcie, co się podoba Panu, 11 i przestańcie brać udział w bezowocnych uczynkach typowych dla ciemności. Przeciwnie, ujawniajcie je.” (Efezjan 5:10,11)

  Pozdrawiam
 • @
  https://paczaizm.pl/content/wp-content/uploads/co-mowic-gdy-pytaja-kiedy-zorganizujemy-akcje-zatrzymaj-pedofilie-spierdzielaj-lewaku-ksieza-biskupi-anonimowy-internauta.jpg
 • @via vitae 13:14:10 witaj
  Michalkiewicz zmieni zdanie kiedy od niego sąd zasądzi milion za obrażanie ofiary księdza Romana, wtedy zechce żeby zapłaciło za niego Radio, w którym się udziela

  pozdrawiam
 • Ta akcje antykatolicka zaczal Hitler w 1935-36.
  Ja mieszkajac w USA od 40 lat slysze to od mendiow non stop. Najczesciej sie powtarza ,ze biskup molestowal klerykow bo spraw policyjnych jest jak kot naplakal. W 2017 roku nie skazano ani 1 ksiedza na 40 tys ksiezy pracujacych w USA. Pamietam w latach 90 tych oskarzyl kardynala Bernardina z Chicago jakis byly kleryk. Przez 5-10 lat codzien TV nadawala kawalki na ten temat z pikantnymi szczegolami co kilka godzin. Nagle cisza.Ten byly kleryk, narkoman nabawil sie AIDS i na lozu smierci wyznal, ze oskarzal kardynala dla kasy. Skazywano w USA dziesiatki ksiezy nie zyjacych juz od 30 lat, farsa prawa. Dlaczego w mojej diecezji nie bylo takiego przypadku od 200 lat od jej powstania? Teraz przenioslo sie to do Polski. Maszynka do robienia kasy. Przypomne nieukom: Kazdy biskup w Kosciele Katolickim jest wewnetrznie pilnowany 24/7 przez swego sekretarza, ktory mieszka pokoj obok a co dopiero kardynala. Biskup, kardynal moze odwiedzac klerykow ale zawsze jest swita. Nie ma fizycznej mozliwosci by mogl by byc sam na sam z klerykiem czy kimkolwiek.
  Oczywisci oskarzycie mnie o to ,ze bronie pedofili. Nie bronie tych , ktorym udowodniono w sadzie podczas porzadnego procesu ich wine.
  Kilka lat temu oskarzono ksiedza Gila z Polski, ze bedac na Dominikanie molestowal dzieci. Rozprawa odbyla sie w Polsce, niczego udowodnic sie nie dalo bo dowody z Dominikany byl funta klakow warte i sad kazal ksiedzu Gilowi by sobie sam kare ustalil ! Ustalil na 3 lata a sad na to, ze to za malo i podniosl na 5 lat. Co to k jest? Wymiar sprawiedliwosci czy polowanie na czarownice?
  Ktos napisal mi na N24 ,ze ksiezy powinno sie karac o wiele surowiej za pedofilie niz na przyklad murarzy. Zawsze myslalem ,ze kodeks karny nie przewiduje kar wedlug zawodow ale na podstawie dokonanego przestepstwa. Moze teraz bedzie inaczej bo zidiocenie swiata rosnie na potege.
 • Jak ofiara była "więziona"?
  Przecież cały czas chodziła do szkoły.
 • Nieaktualne informacje
  //Ksiądz Roman podstępnie wywiózł od rodziców 13-letnią Kasię, więził ją i przez kilkanaście miesięcy gwałcił. Pedofil odprawia dziś msze w Puszczykowie. I koresponduje z dziećmi na Facebooku//

  Przecież postępowanie kanoniczne jest zakończone i został usunięty z zakonu.
 • Nie warto powtarzać kłamstw Wyborczej
  https://kosciol.wiara.pl/doc/3659498.Rzecznik-chrystusowcow-o-sprawie-ks-Romana-B

  Wiele informacji w reportażu Kopińskiej jest nieprawdziwych. Nie zostały potwierdzone w akcie oskarżenia lub odrzucone w toku procesu.
 • @Rebeliantka 09:07:27
  -// Jak ofiara była "więziona"?
  Przecież cały czas chodziła do szkoły. //-

  Pogięło cię!!! Czy ty rozumiesz, co piszesz?
  Czy wiesz, co czuje ofiara pedofila? Jak wykorzystuje szok i wstyd ofiary i osacza ją psychicznie i szantażuje , że jest sparaliżowana na wdługie lata??!!!!
  I piszesz takie dyrdymały jako kobieta?

  Poczytaj co czuła ofiara pedofila(tym razem bez sutanny):

  „Nie wiem, kiedy zjawił się w tym łóżku i ile czasu już tam był. Kiedy poczułam, co robi, przerażona wyskoczyłam z łóżka i pobiegłam do pierwszego możliwego pomieszczenia, w którym mogłam się zamknąć. Przesiedziałam w łazience całą noc, przerażona i zapłakana – w mojej 13-letniej głowie nie mieściło się to, co przed chwilą się stało. I tak zostało na długie lata.”
  https://pl.aleteia.org/2017/01/26/wstrzasajaca-historia-magdy-ofiary-pedofila-moje-rany-juz-nie-krwawia-ale-nadal-sa/
 • @Rebeliantka 09:07:27
  W praworządnym kraju prokurator zainteresowałby się taka szkołą

  pozdrawiam
 • @reflexión 09:51:13
  Tak, rozumiem. Czyn był straszny i nie do usprawiedliwienia.
  Natomiast uwięzienie w znaczeniu karnym ma ścisły sens.
 • @roux 09:59:45
  A co szkoła ma ma z tym wspólnego? Kolegujesz się z Kopińską?
 • @reflexión 09:51:13
  Poza tym cytujesz OPIS OFIARY TRENERA SPORTOWEGO. Pomyliło Ci się? Czy Kościół ma też odpowiadać za trenerów, filmowców, dziennikarzy, budowlańców, itp, itd?
 • @Rebeliantka 11:10:04
  Notka jest o zapowiedzi prymasa Polaka "zero tolerancji dla pedofilii w Kościele"

  Przykład księdza Romana B. i wyroku dla Towarzystwa Chrystusowego, jest ilustracją czego "zero tolerancji" miałoby dotyczyć.

  W nowej, zapowiedzianej przez abp Polaka, rzeczywistości, odpowiedzialność katolickiego gimnazjum salezjańskiego z pewnością byłaby badana przez Kościół.

  PS
  Nie znam żadnej Kopińskiej z wyjątkiem Hali Kopińskiej w Warszawie
 • @roux 11:55:53
  Wyraźnie nie rozumiesz słowa "odpowiedzialność". Tą Twoją metodą, to nigdy się nie da szybciej dopaść pedofilów. Trudno, chcesz uczestniczyć w nierzeczowej nagonce, Twoja sprawa.
  Żegnam.
 • @Rebeliantka 11:15:51
  Cytuję przeżycia ofiary pedofila, niezależnie czy nosi sutannę czy dres. Ty natomiast dyskredytujesz zeznania ofiary księdza.

  Stosujesz typowe zabiegi erystyczne i dialektyczne.
  Jesteś paskudną manipulantką, adwokatką i wynielaczką tych przestępców wsutannach.

  Przywołujesz rzekome nieścisłości(więziona a do szkoły chodziła)
  Teraz wkładasz mi w usta czego nie napisałem. Imputujesz kłamstwo!

  Nie, kościół nie odpowiada za trenerów, filmowców et c. , chyba że są to kapelani tychże śodowisk dopuszczający się tych ohydnych czynów.
 • @reflexión 16:20:09
  Piór. wybielaczką...
 • @reflexión 16:22:09
  A merytorycznie masz coś do powiedzenia, zniesławiaczu?

  Bo ofiara jest ofiarą strasznego czynu, co wielokrotnie podkreślałam, i dla zobrazowania jej nieszczęścia nie są potrzebne kłamstwa. Eot.
 • Pruderia.
  Tak ta kampania powinna sie nazywac.
 • "Zapisał mnie do gimnazjum salezjańskiego przy
  przy ulicy Witkiewicza w Szczecinie." A wiezil ja przedtem czy potem?
 • target jest wyraźny
  Oczernić Kościół Katolicki najbardziej haniebnymi oszczerstwami, splamić jego historię i zhańbić nawet najszlachetniejszą jego działalność . Z jego duchownych uczynić obiekty nienawiści i kpin, poddać ich pogardzie tłumu… Doprowadzić do tego, by praktyki religii katolickiej uznane były za stratę czasu i głupotę.

  pozdrawiam ziomala- miłego weekendu :)
 • @staszek kieliszek 19:47:58
  W trakcie.
  Doprawdy ze strony szkoły trzeba było nie chcieć nic widzieć i nie rozumieć co się dzieje
 • @roux 20:25:23
  Mnie tu smierdzi zemsta zakochanej nastolatki na swym opiekunie. Kiedys tanczylem 1 raz z dziwczyna na prywatce a ta oszalala na moim punkcie. Wystawala pod domem, wydzwaniala, pisala listy, grozila, ze sobie cos zrobi. Kilka lat to trwalo.
 • @staszek kieliszek 18:54:43
  Zarzucasz prymasowi Polakowi pruderię?!

  pruderia
  «przesadna i udawana wstydliwość, zwłaszcza gorszenie się sprawami seksu»
  SJP PWN
 • @Zorion 20:24:46
  Witam

  Pozdrawiam
  BTW
  Kapitalne zdjęcie opadłych liści w rzece. Jesień, to szczególny dar od Boga, kolory liści są zachwycające, tak samo jak dana nam, za darmo, wrażliwość i zmysł estetyczny.
 • Adwokaci diabła
  Tania dialektyka!

  Naprawdę jest czymś obraźliwym dla inteligencji, porównywanie kleru do innych zawodów i środowisk artystycznych. (I mam na myśli także obecnych tu komentatorów, blogerów - wybielaczy).

  Czy podobnie, jak opisywani księża kompani konfratrzy, przymkniecie oczy?
  A może wyślecie tam własne córki?
 • @via vitae 23:42:53
  Obrońcy zboczonych księży w rzeczywistości szkodzą Kościołowi, lecz chyba nie zdają sobie z tego sprawy. Z całą pewnością lekceważą oni też papieża Franciszka

  "Nikogo z nas nie mogą nie poruszyć historie osób małoletnich, które były wykorzystywane, zostały okradzione z niewinności lub odłączone od matek i pozostawione same z bolesnymi wspomnieniami. Ta otwarta rana rzuca nam wyzwanie, byśmy stanowczo i zdecydowanie dążyli do prawdy i sprawiedliwości. Błagam Pana o przebaczenie za te grzechy, za zgorszenie i zdradę, których doznało wielu członków rodziny Bożej"
  (26.08.2018 - sanktuarium Knock w Irlandii)
 • @Rebeliantka 16:25:46
  "Żegnam","EOT"...
  A gdzie podstawy? Podstawa. Postawa... !?!
 • @via vitae 23:42:53
  "Naprawdę jest czymś obraźliwym dla inteligencji, porównywanie kleru do innych zawodów i środowisk artystycznych."

  Zależy, z której strony na to spojrzeć... Tak to jest ze zinstytucjonalizowanym duchowieństwem - tu przypasujesz to z drugiej strony będzie krzywo...
 • @Franek Ganek 13:58:42
  Witam
  Pozdrawiam

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

ULUBIENI AUTORZY