Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
295 postów 5795 komentarzy

come nembo

roux - come nembo che fugge col vento

Unia polsko litewsko moskiewska A.D. 1600.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Jasny dowód, że polska rusofobia jest narzucona z zewnątrz

Polityka historyczna polega na takim przedstawianiu faktów historycznych, jakie jest odpowiednie dla aktualnie realizowanej, oczywiście jedynie słusznej, linii. Jeśli jakiś fakt historyczny nie daje się daje się zinterpretować według aktualnych potrzeb, należy go przemilczeć.
Dobrym przykładem jest projekt unii Rzeczpospolitej Obojga Narodów z Wielkim Księstwem Moskiewskim.
 
Z poparciem kanclerza koronnego, Jana Zamoyskiego, kanclerz litewski, Lew Sapieha obmyślił plan oryginalny wielce, bo nie personalny na razie, dwugłowej nawet unii Rzeczypospolitej i Wielkiego Księstwa Moskiewskiego. Zygmunt III i car Borys zachować mieli swoje trony. Dopiero po śmierci któregoś znich myśleć by należało o jednym dla wszystkich panu. Zanim by to nastąpiło, zrastać się miały, przenikać nawet nawzajem społeczności państw obu, i to nie tylko szlacheckie, bo mowa była o wspólnym handlu, mennicy i flocie.W roku 1600 z upoważnienia sejmu wyruszyło do Moskwy poselstwo w osobach kanclerza wielkiego litewskiego, Lwa Sapiehy, oraz Stanisława Warszyckiego, który był kasztelanem warszawskim. Oprócz wspomnianych punktów przedłożono bojarom inne jeszcze, bo projekt śmiało sięgał po rzeczy naprawdę niebywałe. Oba państwa miały wspólnie prowadzić politykę zagraniczną i wojny, razem zawierać traktaty pokojowe, posiadać na potrzebymilitarne jedną kasę Kijowie. Poddani obydwu monarchów zyskaliby prawo swobodnego wyboru miejsca zamieszkania i zawierania małżeństw „mieszanych", a katolicyzm i prawosławie pełną tolerancję wzajemną. Posłowie Rzeczpospolitej pragnęli ponadto ułatwić młodzieży moskiewskiej naukę łaciny, ponadnarodowego języka Europy.
Legację, która przywiozła takie propozycje, gospodarze szczelnie odseparowali od świata, strzegli każdego jej kroku, traktowali niechętnie i podejrzliwie. Car Borys nie żywił dobrych uczuć wobec zachodniej sąsiadki, znosił sięprzeciwko niej z sułtanem, cesarzem, Szwecją i kim sięw ogóle dało chociaż do wojny się nie rwał. Pertraktujący z Sapiehą i Warszyckim bojarowie przystawali na zawarcie pokoju „wieczystego", który, rzecz jasna, tylko z nazwy mógłby się takowym okazać, wszystko, co było nowe i śmiałe, odrzucali. Obrady, które w zamyśle jednej ze stron doprowadzić miały do zgody narodów, zakończyły się cierpkimi utarczkami słownymi.
Promotorami projektu unii byli: Lew Sapieha, Krzysztof Radziwiłł i Jan Zamoyski — trójca znakomicie reprezentująca wieloplemienność Rzeczypospolitej, bogactwo jej dziejowego dorobku, Akcja wspólna miała na celu stworzenie wspólnoty jeszcze szerszej.
Znalazły teraz wyraz te nieskładne często marzenia, których wyłaniały się kandydatury moskiewskie na tron wawelski.
Właściwy autor pomysłu scalenia historii środka i wschodu Europy to dwa wieki unii polsko-litewskiej. Myśl podobna mogła się zrodzić tylko w środowisku nawykłym do wielowątkowej kultury, pojmującym słowo ojczyzna w sposób niezaściankowy. Wśród ludzi, którzy odziedziczyli — a nie wynaleźli — przekonanie, że z wczorajszym wrogiem śmiertelnym można się dziś dogadać, a jutro usadowić pod wspólnym dachem, że ogrom trudności można pokonać nie inaczej niż pracą pokoleń.
Unia Polski z Litwą rozpoczęła się od ostrożnego badania gruntu. Najpierw rozmawiali ze sobą nieufnie się nawzajem traktujący dyplomaci. Fakty z trudem dokonane stworzyły nowy konkret historyczny. On z kolei uskrzydlił myśl.
W roku 1600 tylko jedna z układających się na Kremlu stron rozporządzała doświadczeniem, nie truchlała przed zuchwałym nowatorstwem, gotowa była próbować. Druga nie miała za sobą eksperymentu, kurczowo się trzymała dróg starych, które poprzez wszystkie zdeptane pergaminy mirów „wieczystych" musiały zaprowadzić nie gdzie indziej, jak na pola bitew.
 

P. Jasienica, „Rzeczpospolita obojga narodów” 

KOMENTARZE

 • @Autor
  Przyznam, że ten wątek nie jest mi znany.
  Poniekąd wpisuje się w prace (wcześniejsze) nad Unią Brzeską, która kształtowała (miała ukształtować) nową, wspólną religię RP - bez poniżania prawosławia, a umocowanie jej jako podległej papieżowi miało stworzyć odmienny katolickiemu filar chrześcijaństwa.
  No i to miał być wstęp do powstania Rusi, jako trzeciego członu Unii; Księstwo Moskiewskie miało być czwarte.
 • Autor 5*
  Witaj,

  Świetna notka.
  Mówi się, że „repetitio est mater studiorum (powtarzanie jest matką wiedzy). Ciekawe, czy wiedzą o tym użytkownicy, czyli twórcy i zwolennicy tzw. polityki historycznej?
 • @via vitae 11:50:03 witaj, dziękuję za komentarz
  Polityka historyczna, to zwykłe kłamstwo na masową skalę. Znane od dawna. Jezuici, na przykład, potrafili powołać do życia i kanonizować nie istniejącego Jana Nepomucena, żeby odwrócić uwagę od osoby Jana Husa.

  pozdrawiam
 • @Krzysztof J. Wojtas 11:47:04 Dziękuję za komentarz
  Nasuwa się pytanie, kto podpowiadał bojarom
  Odpowiedzi można szukać u @Corrylusa
  Pozdrawiam
 • @roux 11:56:16
  Jakoś Corrylus nigdy mnie nie przekonywał. Ograniczony.
  Proszę o lepsze źródło.
 • @Krzysztof J. Wojtas 12:09:01 Coryllus źródłem tej notki nie jest
  To moja konkluzja, że na bojarów mogli mieć wpływ Anglicy. Coryllus wspomina czasem o angielskich szpiegach obecnych w państwie moskiewskim pod pozorem działalności handlowej. A swoją drogą, romans Katarzyny Wielkiej ze Stanisławem Antonim Poniatowskim, to też angielska robota
 • @Krzysztof J. Wojtas 11:47:04
  "prace (wcześniejsze) nad Unią Brzeską, która kształtowała (miała ukształtować) nową, wspólną religię RP - bez poniżania prawosławia"

  Było dokładnie odwrotnie. Unia Brzeska bezwględnie tępiła prawosławie. Była głównym powodem upadku państwa.
 • @roux 14:12:36
  "angielskich szpiegach obecnych w państwie moskiewskim pod pozorem działalności handlowej"

  Anglicy tradycyjnie zajmowali się jednym i drugim. Tak zbudowali swoje imperium.
 • @Pedant 17:20:41
  /Była głównym powodem upadku państwa./ w rzeczy samej był to całkowity obłęd. Za taki obłęd należy się ekshumacja i eksmisja z Wawelu oraz rozebranie pomnika w Warszawie.
  pozdrawiam
 • @Pedant 17:20:41
  Owszem - tak wyszło dzięki najgorszemu królowi Polski Zygmuntowi III Wazie.
 • Niestandardowe podejście wnikliwego admina
  Brawo dla admina za podniesienie wartościowej notki na jedynkę ze środka ( niemal) prawej szpalty!
 • @AgnieszkaS 21:52:51
  Dziękuję ;-))
 • @AgnieszkaS 21:52:51
  I to jest właśnie rzetelność. Czasem pierwsze wrażenie bywa mylące. Warto sięgać głębiej.
  Powodzenia w roli administratorki:))
 • O Powązkach nietypowo…
  Komentarz nie mój:

  "Mój dopisek – nie wiem jak Państwo – ale po przeczytaniu i przeanalizowaniu powyższego – nasuwają się myśli, iż Konfederacja Barska może była sprzeciwem przeciwko wprowadzaniu nowych porządków religijnych, wprowadzania nowej wiary, której jedną z bardzo ważnych dla wierzących osób w Polsce były zupełnie odmienne i obrazoburcze nakazy pochówku „w nowym stylu”, które to nowe zwyczaje religijne i nową wiarę wprowadzano pod szczęk bagnetów Oldenburgów.

  Może tak naprawdę Konfederaci nie walczyli „za wiarę rzymsko-katolicką” taką jak pojmujemy ją współcześnie ale wprost przeciwnie? Może istniała jakaś wiara „nie rzymsko – katolicka”? Proszę zwrócić uwagę na to, że Konfederacja zaczęła się na Kresach (obecna Ukraina), zawładnęła całkowicie terenami Krakowa (zachodnia Małopolska) oraz Liwy, objęła też tereny pogranicza słowacko-polskiego, Wielkopolski, walczono w Częstochowie, Rzeszowie, Sandomierzu…
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Konfederacja_barska
  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4f/Konfederacja_barska_1768-1772.PNG


  Ale wróćmy do Cmentarza Powązkowskiego, bo do Konfederacji Barskiej wrócę na koniec…"
  https://kodluch.wordpress.com/2017/12/09/%e2%99%ab-off-topic-o-powazkach-nietypowo/  .
 • @roux "Polityka historyczna, to zwykłe kłamstwo na masową skalę"
  .

  Jak tworzono historię Polski z końcem XIX wieku.

  Jest sporo linków do książek na tej stronie.

  "Zadziwiające źródła końca XIX wieku!
  Czytelnikowi zostawiam osąd na ile i w jakiej skali jest to ideologia i propaganda, a na ile szczypta prawdy jaką przekazywano ówczesnemu Czytelnikowi. Nic nie chcę udowodnić! Ja podaję fakty a Czytelnik wysnuwa wnioski."

  https://marucha.wordpress.com/2017/11/29/jak-tworzono-historie-polski-z-koncem-xix-wieku/?fbclid=IwAR1HhjGrec-o_tCfoBkTlD2Vs5tXOinodrl1FoMVZ6_HksFuFtDG1qZJXI8
  https://bskamalov.livejournal.com/4334168.html  TYLKO dziwne nieciągłości statystyczne pozwalają ocenić co jest prawdą, a co nie.

  "Bo np. genetycy odkryli, że Mongołowie nigdy nie przekroczyli gór Ural!
  Tak, wiem, Chorezm zmieciony tak, że przetrwał tylko w kronikach innych cywilizacji.

  Tak, upadek Chin,

  Tak, Wielki Mongoł w Indiach w XVIIw

  Tak, zniszczenie Bagdadu i największa w historii bitwa kawaleryjska pod Ankarą.

  Tak, kroniki i wspomnienia.


  Tylko że nie ma ani śladów genetycznych ani materialnych Mongołów…"
  .
 • @
  //Unia polsko litewsko moskiewska A.D. 1600.//
  Не мытьем, так катаньем.
  /Мытьем/-od /церк.-слав. мытaрь/, poborca ​​podatkowy.
  /Кaтаньем/ – od słowa /Кат/, kat
  Całe znaczenie wyrażenia: jeśli nie poddajesz się dobrowolnie (podatki itp.) będziesz zmuszony siłą, przez tortury patrz 1612.
  //Car Borys nie żywił dobrych uczuć wobec zachodniej sąsiadki//
  Ciekawe też kiedy w języku rosyjskim na człowieka obłudnego, hipokrytę,wilka w owczej skórze zaczęto mówić ''jezuita''.
  https://classes.ru/all-russian/russian-dictionary-synonyms-term-25174.htm
 • @fretka 07:28:03
  Brutalny syberyjski kat ;)
  https://pbs.twimg.com/media/Dtowx3lWsAIQJAC.jpg
  https://pbs.twimg.com/media/DtowyaXW4AAA7be.jpg
  https://pbs.twimg.com/media/Dtowy6nXgAAxgHV.jpg
  https://pbs.twimg.com/media/DtowzeOW4AACucU.jpg
 • @fretka 07:47:25
  Poluje na fretki?
 • @fretka 07:28:03
  języki słowiańskie są podobne

  https://mm.pwn.pl/doro/396/029/02902/029027-00.png

  SJP Doroszewski

  pozdrawiam
 • @roux 08:29:21
  Do Herkulesa:

  Witaj
  Wielokrotnie miałem rwę kulszowa, od 10 lat mam spokój.

  Jak się leczyłem:
  Ponieważ rwa kulszowa powstaje na skutek przestawienia kręgów lędźwiowych, należy doprowadzić kręgi do pierwotnego stanu, albo przez masaż i nastawienie kręgów, albo przez ćwiczenia.

  Kładziemy się na plecach na podłodze, ręce szeroko w bok, podnosimy kolano prawej nogi (stopa na ziemi), unosimy zgiętą prawą nogę i staramy się malutkimi ruchami dotknąć podłogi po lewej stronie, nie odrywając rozłożonych rąk od podłogi. 20 malutkich ruchów i zmiana nogi. Wtedy w plecach czujemy rozciąganie i ból, ale inny niż przy rwie.
  Powtarzamy trzy, cztery razy.

  Najważniejsze; jak się pozbyć stanu zapalnego w lędźwiach!!!

  Paczka lawendy i paczka rozmarynu ze sklepu zielarskiego. Zaparzyć, przełożyć zaparzone zioła do małego woreczka (może być podszewka od jaśka), położyć się płasko na brzuchu, na okolicę krzyżową położyć woreczek z ziołami, przykryć go folią i okryć czymś ciepłym (koc lub ręcznik), leżeć do wystygnięcia ziół.

  I po bólu

  Pozdrawiam

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

ULUBIENI AUTORZY