Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
317 postów 6151 komentarzy

come nembo

roux - come nembo che fugge col vento

Kto wierzy w piekło, nigdy nie będzie wolny

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Kłamstwo, terror i strach, to narzędzia Szatana

 Na rampie gorzelni, studenci ze spółdzielni, wlali piątkę acetonu do dwustulitrowej beczki, spirytus jest teraz jakby inny, teraz można z nim pojechać do Akademii.

Czy zdarzenie prawdziwe powyżej opisane może obrazować powstanie … „chrześcijańskiego” nauczania o piekle?
 
Według Biblii, człowiek z chwilą śmierci przestaje istnieć, obraca się w proch, wraca do ziemi
 
„..póki nie wrócisz do ziemi, z której zostałeś wzięty; bo prochem jesteś i w proch się obrócisz!”(Rodz 3:19 BT)
 
„Los bowiem synów ludzkich jest ten sam, co i los zwierząt; los ich jest jeden: jaka śmierć jednego, taka śmierć drugiego, i oddech życia ten sam. W niczym więc człowiek nie przewyższa zwierząt, bo wszystko jest marnością. (20) Wszystko idzie na jedno miejsce: powstało wszystko  z prochu i wszystko  do prochu znów wraca.” (Koheleta 3:19-20 BT)
 
Piekło  - (Szeol,לשְׁאוֹ,heb, Hades(ᾅδης,gr) oznacza w Biblii wspólny grób ludzkości. W takim grobie, przez trzy dni przebywał Jezus.
 
Natomiast Kościół, który uważa, że ma prawo do poprawiania Biblii według swoich wymagań, twierdzi inaczej
 
Nauczanie Kościoła stwierdza istnienie piekła i jego wieczność. Dusze tych, którzy umierają w stanie grzechu śmiertelnego, bezpośrednio po śmierci idą do piekła, gdzie cierpią męki, "ogień wieczny" . Zasadnicza kara piekła polega na wiecznym oddzieleniu od Boga; wyłącznie w Bogu człowiek może mieć życie i szczęście, dla których został stworzony i których pragnie( Katechizm KK, 1035)
 
  
  Dlaczego Kościół zaadoptował pogańskie wierzenia? Jak łatwo się domyślić, chodziło o władzę i pieniądze.
Piekło było największą bronią duchownych, gdyż tylko im wolno było udzielać chrztu i rozgrzeszenia – sakramentów, które mogły ocalić duszę. Hierarchowie mogli nałożyć klątwę, mogli posłać duszę do piekła. Z ambony wykrzykiwali o mrokach, ogniu, smrodzie, demonach, wężach, łatwo znajdowali posłuch u ciemnego ludu, gdyż  nowo nawróceni poganie bez oporu akceptowali wiadomości o piekle, bo przecież były to ich własne wierzenia zaadoptowane przez chrześcijaństwo. ( Od imienia skandynawskiej bogini śmierci  Hel  pochodzi nazwa piekła w językach północnoeuropejskich, ang. hell,niem. hölle,szw.,helvete)
 
Jakby tego było mało, Kościół wynalazł Czyściec (łac, Purgatorium)
 
Ci, którzy umierają w łasce i przyjaźni z Bogiem, ale nie są jeszcze całkowicie oczyszczeni, chociaż są już pewni swego wiecznego zbawienia, przechodzą po śmierci oczyszczenie, by uzyskać świętość konieczną do wejścia do radości nieba. ( Katechizm KK, 1030)
 
To stworzyło nowe możliwości okradania wiernych, dało Kościołowi nową władzę rozciągającą się na życie pozagrobowe. Umożliwiło czerpanie niewyobrażalnych zysków ze sprzedaży odpustów za darowanie kary pośmiertnej. Praktyka ta nabrała skandalicznych rozmiarów: bogaci wynajmowali biednych, by za nich pościli, modlili się, pielgrzymowali, walczyli w krucjatach, nosili włosienice i samobiczowali się. Wszystko to Kościół uznawał za dopuszczalne, zastępcze formy pokuty za grzechy, pod warunkiem wpłacenia odpowiedniej ofiary.
 
Wydawać by się mogło, że te średniowieczne brednie powinny odejść w niepamięć lecz tak nie jest.
Oto co można przeczytać na stronie internetowej kurii lubelskiej
 
W piekle istnieje hierarchia. Duchy najwyższe, Lucyfer, Szatan, Belzebub (zakładając że są to ich właściwe imiona) sprawują nad piekłem hierarchiczna władzę. Nie jest to władza oparta na miłości i pełnym uznania i radości poddaniu się jak w niebie, ale dyktatura przytłaczająca, wymuszająca posłuch terrorem i strachem, która czyni z piekła rodzaj zamkniętego obozu koncentracyjnego
 
O nieprawdziwości stwierdzenia, jakoby Szatan miał przebywać w Piekle, które przecież nie istnieje, świadczy fragment biblijnej księgi Apokalipsy.
 
W niebie rozpętała się walka. Michał i jego aniołowie walczyli ze smokiem. Walczył też smok i jego aniołowie (8) ale nie zwyciężyli i nie było już dla nich miejsca w niebie (9) Zrzucono więc wielkiego smoka, dawnego węża, nazywanego diabłem i szatanem. Ten, który zwodzi cały świat, został zrzucony na ziemię, a razem z nim zrzucono jego aniołów (10) I usłyszałem potężny głos mówiący w niebie: „Teraz nadeszło zbawienie, moc i królowanie naszego Boga, i panowanie Jego Chrystusa, bo został zrzucony oskarżyciel naszych braci. On oskarżał ich przed naszym Bogiem w dzień i w nocy (Ap 12:7-10 Biblia paulistów)
 
Z powyższych wersetów wynika, że Szatan do momentu strącenia na ziemię przebywał w Niebie.
 
Ale trudno nadać sens porządkowi Który dzieje się wbrew rozumowi Pośród ciemności i manipulacji Pod presją ciągłej indoktrynacji Jest taka zasada, nie każdy ją zna Wolność zaczyna się tam, gdzie kończy się strach
 
Tekst @roux, wykorzystałem fragment piosenki zespołu Dezerter
Obraz H. Memling, „Sąd ostateczny”

KOMENTARZE

 • do jednopała
  szapoba ;-))

  "Gdybyś przypadkiem chciał mnie posłuchać Jedną drobną radę mam dla ciebie Jeżeli bardzo chcesz zmieniać świat To nie zapomnij zacząć od siebie"
  pzdr
 • @roux 18:49:34
  Nie denerwuj się jednopałem, nie miał nawet odwagi uargumentować swojej decyzji. No chyba, że zbanowany. Jeśli nie, to tylko wynik bezsilności.
 • @Zawisza Niebieski 19:39:39 witam
  no nie jest łatwo komentować sensownie, to oczywiste

  pozdrawiam
 • Takie artykuły spychają naród w ciemne średniowiecze.
  Komu na tym zależy ?
  No wiadomo ogólnie wrogom Narodu Polskiego.
  Ciemnym zabobonnym narodem znacznie łatwiej manipulować.
  To wypróbowane metody od wieków.

  Ciemnemu ludowi zawsze można powiedzieć "że Bóg tak chciał"
  i koniec dyskusji.
  Ciemnym chłopom pańszczyźnianym takie teksty wciskano gdy się buntowali przeciw wyzyskowi "jaśnie panów" różnej maści czy to kościelnej czy rodowej.

  Teraz ciemnemu ludowi będą wciskać ze "żydowski Bóg chciał żeby naród żydowski prowadził inne narody ku światłości" i że dlatego Bóg wybrał Naród żydowski na "Naród wybrany"

  Stare metody ciągle żywe .. tylko "owieczki" muszą być ogłupiane takimi tekstami jak ten który oceniam na "1".
  Polskie owieczki są wyjątkowo naiwne by nie powiedzieć głupie (to 1000 letnia tradycja KK w Polsce).
  PRL to zmieniał edukował społeczeństwo ale dzięki solidaruchom oraz KK z JPII na czele przegrał walkę o wolną Polskę.

  Wolnej Polski już nie będzie.. będzie Pollin czyli żydowska kolonia ...
  czyli kolejna Palestyna a los Polaków będzie taki jak los Palestyńczyków.

  Chyba że mądrzejsi i silniejsi na świecie w końcu zniszczą globalną mafię żydowską i w ten sposób wyzwolą "owieczki" spod żydowskiego buta.
  Co ciekawe nawet w tedy głupie owieczki będą robiły wszystko by ta niewola trwała jak najdłużej...wystarczy żydowska propaganda z ambony
  a ona będzie trwała w nieskończoność.

  Polska zostanie okrzyknięta ostatnią enklawą mafii żydowskiej...
  a Polacy najgłupszym narodem świata (statystycznie najgłupszym bo mądrych polaków jest wielu ale katolickie owieczki "wiedzą lepiej".

  I to niestety jest prawda.
 • @Autor
  Czy istniejemy po śmierci?
  Jeśli tak, to w jaki sposób?

  Jeśli nie wierzy się w istnienie po śmierci, to wszelkie dywagacje na temat piekła są absurdem.
  Jednak jest możliwym istnienie - a dowodzą tego jakieś, sporadyczne, kontakty ze zmarłymi. Czy też "duszami błądzącymi", czyli takimi, które nie przeszły "granicy światów".
  Można mówić o zmartwychwstaniu Chrystusa, ale jest to specyficzne, gdyż jego ciało nie podlegało prawom ziemskim - i nastąpiło "odejście" (wizualne) po pewnym czasie od śmierci ciała fizycznego.

  Jakie wnioski?
  Istniejemy po śmierci w nowej, odmiennej rzeczywistości, gdzie nie istnieją ziemskie zasady . Aby się więc dostosować do nowych okoliczności trzeba zerwać dotychczasowe więzy.
  I tu jest problem, bo nasze czyny na ziemi pozostają w pamięci i blokują dostosowanie. Nie możemy się od nich wyzwolić - i to jest największa męka, bo nie ma możliwości naprawy. Karę zaś za te błędy wymyślamy sobie sami - a wiadomo, że nikt nie wymyśli dla siebie gorszej kary niż tej jaka jest dla niego najbardziej dotkliwa.

  To trwa aż do "obmycia" cię z pamięci powiązań. Może być tak, że dana istota nie jest tego w stanie zapomnieć, wtedy trwa to ... wieczność.
  Lepiej więc nie popełniać czynów, których nie jesteśmy w stanie wymazać z pamięci.

  Natomiast - czy kapłan może nas "ułaskawić" itd.?
  To odrębne i wątpliwe zagadnienie wykorzystywane przez ludzi podłych do swych korzyści w tej rzeczywistości. Ale też oni zapłacą za to stosownie - podobnie jak ci, którzy mieszają w umysłach ludzi prostych i ufnych.
 • Witam Autora
  najpierw pro forma - nie oceniam tego typu artykułów gwiazdkami, więc ani 5*, ani 1* nie są ode mnie.

  Wkurza się Kolega jednopałem, ale równie dobrze można by się wkurzyć pieciopałem - dał 5*, ale też nie uzasadnił ;(

  Zadziwiająco błyskotliwa intuicja kol. Wojtasa:

  """To trwa aż do "obmycia" cię z pamięci powiązań. Może być tak, że dana istota nie jest tego w stanie zapomnieć, wtedy trwa to ... wieczność.
  Lepiej więc nie popełniać czynów, których nie jesteśmy w stanie wymazać z pamięci""" - to prawda, ja sam miewam wspomnienia, które chciałbym zapomniec, a nie mogę

  A co do meritum czyli istnienia piekła:

  jak Autor tłumaczy w takim razie opowieść Pana Jezusa o bogaczu i Łazarzu?

  pozdr

  PS
  Ciekawą interpretację przedstawił CS lewis w "Wielkim rozwodzie" ( w sensie rozdziału zbawionych i potepionych)
 • @ALL
  NIE WYPRZEDZIMY TYCH, KTÓRZY POMARLI!

  Kiedy nastąpi zmartwychwstanie? 

  "W Biblii przepowiedziano, że zmartwychwstanie do życia w niebie nastąpi podczas obecności Chrystusa, KTÓRA SIĘ ROZPOCZĘŁA W ROKU 1914 (1 Koryntian 15:21-23). Zmartwychwstanie do życia na ziemi nastąpi podczas Tysiącletniego Panowania Jezusa Chrystusa, gdy ziemia będzie przekształcona w raj (Łukasza 23:43; Objawienie 20:6, 12, 13)".

  https://www.jw.org/pl/nauki-biblijne/pytania/czym-jest-zmartwychwstanie/

  http://m.neon24.pl/e571c1f835b048f5defba54fb23355c1,13,0.jpg


  Jeśli mówimy o tak zwanym "powszechnym zmartwychwstaniu" to w Biblii jest napisane, że WSZYSCY LUDZIE WIERZĄCY WSZYSTKICH CZASÓW ZMARTWYCHWSTANĄ W TEJ SAMEJ CHWILI.

  " (14) Jeśli bowiem wierzymy, że Jezus istotnie umarł i zmartwychwstał, to również tych, którzy umarli w Jezusie, Bóg wyprowadzi WRAZ Z NIM. (15) To bowiem głosimy wam jako słowo Pańskie, że my, żywi, pozostawieni na przyjście Pana, NIE WYPRZEDZIMY tych, którzy pomarli. (16) Sam bowiem Pan zstąpi z nieba na hasło i na głos archanioła, i na dźwięk trąby Bożej, a zmarli w Chrystusie powstaną pierwsi. (17) Potem my, żywi i pozostawieni, WRAZ Z NIMI będziemy porwani w powietrze, na obłoki naprzeciw Pana, i w ten sposób zawsze będziemy z Panem".

  1 List Apostoła Pawła do Tesaloniczan 4/14-17

  https://www.biblia.info.pl/biblia.html

  Z powyższego tekstu wynika jasno, że pewnego dnia gdy Syn Boga Ojca przyjdzie powtórnie to nastąpi zmartwychwstanie ludzi wierzących oraz przemienienie do życia wiecznego tych, którzy w momencie przyjścia Zbawiciela będą żyli.

  Każdy człowiek wierzący pracujący w winnicy Pana Jezusa otrzyma taką samą nagrodę, w tym samym czasie!


  http://m.neon24.pl/5d0312bdbb52447105f3675bbab195cb,0,0.png
 • Szanowny panie roux, pisze pan piekła nie ma, szatana i demnów nie ma....
  a co to jest?
  https://www.youtube.com/watch?v=ON3fMLk6ZaU&t=146s
  https://www.youtube.com/watch?v=AN3HvPLVruw&t=1377s

  ciekaw jestem jak pan to wytłumaczy?
 • @MacGregor 10:30:30
  /jak Autor tłumaczy w takim razie opowieść Pana Jezusa o bogaczu i Łazarzu?/
  to kolejny dowód na nieistnienie życia po śmierci a zatem na nieistnienie Piekła jako miejsca wiecznych tortur.

  "(31) Odpowiedział mu: Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą" (Łk 16:31 BT)

  Jezus mówiąc o ludziach, którzy nie rozumieją, bądź nie chcą zrozumieć, jasno wyrażonych w Piśmie świętym nakazów i zakazów, przywołał rzecz niemożliwą - powstanie z prochu ziemi kogoś, kto umarł.

  BTW
  Zmartwychwstanie nastąpi później:

  "(24) Rzekła Marta do Niego: Wiem, że zmartwychwstanie w czasie zmartwychwstania w dniu ostatecznym" (Jn 11:24 BT)

  Zmartwychwstanie umarłych w logiczny sposób zaprzecza istnieniu nieśmiertelnej duszy czyli również istnieniu Piekła jako miejsca wiecznych tortur

  pozdrawiam
 • @Jan Paweł 12:41:36
  odpowiem jak znajdę chwilę na obejrzenie linkowanych flimów

  pzdr
 • @roux 12:51:43
  Dodałbym tylko tyle, że akurat mam możliwość uczestniczenia w przemianie przed śmiercią umierającego człowieka.
  Człowiek bardzo grzesznego, który - można powiedzieć - prawie całe swoje życie przeżył w grzechach ciężkich od paru miesięcy coraz bardziej przykuty do łóżka widzi jak bardzo przez te całe życie był daleko od Pana Boga. Jakiś już czas temu nawrócił się, przyjął księdza, wyspowiadał się, przyjął Komunię Św i Sakrament Chorych i co chwilę płacze, bo chyba widzi ile zła pozostawia na tym świecie i chyba czuje jak to TAM będzie ocenione.
  Kiedyś, pewny siebie, można powiedzieć że nawet arogancki w tzw Obliczu mięknie i ma wyjątkowe szczęście, bo Pan Bóg w Swoim Miłosierdziu dał ciężką przewlekłą (aczkolwiek szybko postępującą) chorobę prowadzącą nieuchronnie do śmierci.
  Wszyscy znamy ludzi którzy takiej łaski pojednania się z Panem Bogiem nie dostali.

  Wiemy, wiemy jak tam jest po tej naszej śmierci. Dla jednych najpiękniejszy dzień w ich życiu, dla innych dzień największego przerażenia, które nie ma odpowiednika na tej Ziemi.

  Do tych pierwszych jak wiemy należała Św Siostra Faustyna, która widziała śmierć "marszałka" akurat w tym czasie gdy on umierał (skąd bez smartfonów, messengera itd mogła to tak dokładnie co do minuty opisać?).
  Z tego co opisuje (można to znaleźć w Dzienniczku), to była ta agonią jedną straszną męką pełną ataków demonów ludzi których on zamordował a którzy w tym czasie byli akurat w grzechu ciężkim...
  Zachęcam do zapoznania sie z tym, bo juz bardzo szeroko mówią o tym historycy, którzy do tej pory nie odważali sie podważać kultu "marszałka".
 • @Jan Paweł 14:36:18
  Aleś się Pan tego Marszałka uczepił.
  S. Faustyna patrzyła pryzmatem osoby, gdy Piłsudski był Naczelnikiem rodzącego się państwa.
  To inna odpowiedzialność, także przed Bogiem - a i samym sobą.
 • @57KerenOr 11:42:54 witaj
  Cytujesz przekładamy przekład. Nie "na głos archanioła " lecz z głosem archanielskim, a to jest zasadnicza różnica.
  Pozdrawiam
 • @Krzysztof J. Wojtas 14:52:29
  Kim "marszałek" był, to on dowiedział się właśnie w tej godzinie swojej agonii.
  A Siostra Faustyna widziała tylko to co pokazał jej Pan Jezus i nic mniej, ani więcej.
 • @roux
  I TO MA BYĆ CAŁA TWOJA ODPOWIEDŹ?

  Człowieku, zatem ustosunkuj się do mojego wpisu nawet jeśli uważasz, że powinno być "z głosem archanielskim".

  Masz chyba jakieś wsparcie?

  Cała rzecz polega na tym, że nagrodę zmartwychwstania otrzymają wszyscy ludzie wybrani wszystkich czasów w jednym momencie, w mgnieniu oka! Nieprawdą zaś jest twierdzenie, że jedni idą do Nieba szybciej od innych by uzupełnić liczbę 144.000!

  Piszę oczywiście o tak zwanym "powszechnym zmartwychwstaniu" a nie o cudach dokonanych przez Pana Jezusa Chrystusa i Apostołów, gdy wzbudzali umarłych!


  http://m.neon24.pl/5d0312bdbb52447105f3675bbab195cb,0,0.png
 • @57KerenOr 16:04:33
  Jestem w CH Silesia, nie wiem, czy dziś usiądę normalnie przed komputerem.
  Narka
 • @roux
  ŚWIADKOWIE... UCZĄ PODOBNIE DO KATOLIKÓW!

  Zauważ, że Wy, podobnie jak katolicy, uważacie, że po zakończeniu życia pewni ludzie wybrani "idą do Nieba"!

  Nie różnicie się w tej kwestii od katolików. Pamiętasz przypowieść o pracownikach w winnicy?

  Otóż WSZYSCY OTRZYMALI ZAPŁATĘ taką samą i w tym samym czasie!

  Katolicy głoszą, że po zakończeniu życia dusze ludzkie stają przed Boskim Tronem...

  A Wy... robicie dokładnie tak samo, przeznaczając wybranej klasie (144.000) także po zakończeniu ich życia jakieś tam miejsce w Niebie!

  A ja myślałem, że przypowieść Syna Bożego mówi o zapłacie „jednoczesnej” dla WSZYSTKICH PRACOWNIKÓW a nie dla jakiejś klasy wybranej!

  No i oczywiście nieskromnie powiem, że to ja mam rację, ponieważ opieram się na Nauce Pana i BOGA Jezusa Chrystusa - Ojcowskiego Syna!

  PS

  Nie przejmuj się, poczekam...


  http://m.neon24.pl/5d0312bdbb52447105f3675bbab195cb,0,0.png
 • @Jan Paweł 16:03:26
  O ile mam wiele sentymentu i zaufania do przekazu s. Faustyny, to ta informacja obniża jej wiarygodność w sposób znaczny.
 • @57KerenOr 16:26:48
  Poruszyłeś istotną kwestię, lecz ja w tej chwili mam tylko smartfona, poza tym , to chyba wykracza poza pojedynczy komentarz. Na razie zwróć uwagę, proszę, na cytowany w notce, fragment Apokalipsy
 • @Krzysztof J. Wojtas 16:50:39
  Nie widzę w przekazie demona żadnej wiarygodności
 • @Jan Paweł 12:41:36
  Szatan i demony istnieją, nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Natomiast piekło, jako miejsce wiecznych tortur nie istniej - kto twierdzi, że jest inaczej, oskarża Boga o okrucieństwo. Autorem takiego oszczerczego oszczerstwa jest Szatan, który jest tymczasowym władcą świata.
 • @Krzysztof J. Wojtas 16:50:39
  A co ze Św Teresą z Avilla, Luisą Picarettą, Marią Simmą, i wieloma innymi jak np św Hildegarda z Binden, która ok 1000 lat temu opisała to co pokazał jej Pan Bóg a była to np ryba wraz jej rozmnażaniem i rozwojem, która żyje w oceanie na głębokości 1000m i została odkryta dopiero w XX wieku?.... Można ten opis znaleźć w starych księgach.
  Czy też jest w sposób znaczny mało wiarygodna?
 • @roux 17:35:41
  Piekło istnieje i w ciągu tych 2tyś lat (po Chrystusie) było opisywane przez wielu ludzi którym Pan Bóg je pokazał.
  Opisy tych ludzi (zwanych mistykami) spójne są ze sobą nawet co do szczegółów, mimo że powstawały różnych wiekach w czasach gdy nie tylko nie było telefonu, internetu i smartfonu, ale nawet odpustowego telefonu na sznurek. Ostatnie takie spójne ze wszystkimi przekazami dała nam Św Siostra Faustyna. Jej opis piekła możemy znaleźć w "Dzienniczku". Zaś Dzieci fatimskie, których Matka Boska zabrała do piekła, nie przeżyły by tego gdyby im wcześniej nie powiedziała że pójdą do Nieba. Rzeczywiście dwóch z nich niedługo po zakończeniu ich misji przekazywania Orędzi Pan Bóg zabrał do Siebie.
  Należy tutaj koniecznie dodać, że wszystkie te opisy z Orędzi danych nam przez mistyków w przeciągu tych 2tyś lat są zgodne z Pismem Świętym.
  Zachęcam do obejrzenia filmu wyprodukowanego na bazie niektórych z tych danych nam Orędzi :
  https://www.youtube.com/watch?v=BGJnkqYBSRo&t=253s
 • @roux 17:35:41
  Zachęcam do zgłębienia się w tą tematykę, bo to nie są żarty.
  Ja też kiedyś byłem takim gierojem, bardzo daleko od Koscioła.
  Na szczęście Pan Bóg dał mi bardzo, bardzo przekonującą nauczkę przy pomocy... złego ducha.
  To naprawdę nie są żarty. Bardzo, bardzo drogo nas kosztuje pomyłka w tych rozważaniach.
  Pozdrawiam
 • @Jan Paweł 21:03:08
  Pomyliłem się. Ta ryba którą Św Hildegarda opisała 1000lat temu, żyje na głębokości 10 000!m w oceanie.
 • @Jan Paweł 21:03:08
  Są ludzie, którzy mają otwartą świadomość na przekazy.
  Tyle, że po otwarciu drzwi mogą też wpadać także inne treści nie zawsze tej samej proweniencji.
 • @57KerenOr 11:42:54
  W jakim celu wracasz do tematu, w którym banowałeś mnie i zdaje się innych. Podane były wersety biblijne, których nie brałeś pod uwagę i nawet ich nie rozważałeś, gdyż nie pasowały do Twojego sposobu rozumowania. A teraz nagle po raz któryś znowu odgrzewasz swoje zepsute już mięso.

  /Z powyższego tekstu [tu powołujesz się na 1 Tesaloniczan 4:14-17] wynika jasno, że pewnego dnia gdy Syn Boga Ojca przyjdzie powtórnie to nastąpi zmartwychwstanie ludzi wierzących oraz przemienienie do życia wiecznego tych, którzy w momencie przyjścia Zbawiciela będą żyli./

  Cytujesz krótki fragment ze strony https://www.jw.org/pl/nauki-biblijne/pytania/czym-jest-zmartwychwstanie/ i zero Twojego komentarza do tej treści i podanych wersetów biblijnych. Zachowujesz się tak, jakby istniał jeden jedyny fragment w Biblii dotyczący zmartwychwstania.
  Uczciwość nakazuje, że kiedy na coś się powołujesz, to otwierasz usta i komentujesz to, co podano pod cytowanym, w tym wypadku przecież przez Ciebie, linkiem.
 • @Jan Paweł 12:41:36
  A co Biblia, Słowo Boże mówi o piekle?
  Co się dzieje z ludźmi po śmierci wg Biblii, czyli wg Słowa Bożego, czy trafiają do piekła?
 • @Ben Nechar
  TAJEMNICA POWSZECHNEGO ZMARTWYCHWSTANIA!

  Ale czy to jest moja wina, że Świadkowie... uczą niezgodnie z Nauką Pana Jezusa?

  Podjąłem temat ponieważ w jakiejś części zbieżny on jest z tematem zaproponowanym przez rouxa. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: Nie ma piekła gdzie męczą się gdzieś tam ludziska, o którym to piekle uczy i uczył Kościół katolicki a także nieprawdą jest, że jeśli chodzi o tak zwane "powszechne zmartwychwstanie" to jakaś wybrana grupka ludzi (144.000) pomału już zostaje do Nieba zabierana!

  Uczciwość nakazuje Ben by starać się odpowiedzieć na zagadnienie, które poruszyłem w poprzednim komentarzu!

  Oczywiście, że istnieje wiele cytatów stwierdzających iż owe "powszechne zmartwychwstanie" będzie dla WSZYSTKICH LUDZI WSZYSTKICH CZASÓW W TYM SAMYM MOMENCIE.

  I tak przykładowo fragment kolejny:

  "(20) Tymczasem jednak Chrystus zmartwychwstał jako pierwszy spośród tych, co pomarli. (21) Ponieważ bowiem przez człowieka [przyszła] śmierć, przez człowieka też [dokona się] zmartwychwstanie. (22) I jak w Adamie wszyscy umierają, tak też w Chrystusie wszyscy będą ożywieni, (23) lecz każdy według własnej kolejności: CHRYSTUS JAKO PIERWSZY, POTEM CI, CO NALEŻĄ DO CHRYSTUSA, W CZASIE JEGO PRZYJŚCIA". 

  Biblia Warszawsko – Praska

  https://www.biblia.info.pl/biblia.html

  Z powyższego fragmentu, tak jak z poprzedniego który przytoczyłem jasno wynika, iż istnieją "dwie kolejności zmartwychwstania". Pan i Bóg Jezus Chrystus w zmartwychwstaniu jest PIERWSZYM a w czasie Jego Przyjścia wzbudzeni do Nowego Życia będą ci, "co należą do Chrystusa".

  I to cała jest tajemnica zmartwychwstania, oczywiście "powszechnego zmartwychwstania". Taka jest Wola Boga Ojca i taka jest Wola Boga Syna!


  http://m.neon24.pl/5d0312bdbb52447105f3675bbab195cb,0,0.png
 • @Krzysztof J. Wojtas 08:15:31
  Oczywiście, że jest wiele fałszywych przekazów, ale księża potrafią sobie z tym poradzić a już księża egzorcyści jeszcze bardziej.
  A przecież każdy przekaz zanim zostanie uznany, zostaje zbadany przez księży teologów, egzorcystów itd, ale najpierw przez różne komisje świeckie, przede wszystkim medyczne.
  Te które są uznane są juz tak zbadane, że nie ma najmniejszej wątpliwości co do ich prawdziwości.

  Może przy okazji opowiem jak to było z uznaniem Dzienniczka Św Siostry Faustyny.
  Otóż, jeden z profesorów- wykładowców na seminarium znany był z tego, że na wykładach mówił do kleryków, że jeżeli Dzienniczek dostanie imprimatur, to jemu kaktus wyrośnie na ręce.
  Długo tak gadał do kolejnych roczników, aż kiedyś dostał polecenie od Papieża by zbadał Dzienniczek.
  Pewnie uśmiechnięty, wrzucił go na samo dno dolnej szuflady biurka w swoim domu i... zapomniał o nim na dwa lata.
  PO tych dwóch latach w środku nocy przyszedł do niego... Anioł, który go zbudził i zapytał o Dzienniczek.
  Wystraszony profesor wstał na równe nogi i nerwowo zaczął szukać Dzienniczka bo w międzyczasie zapomniał o nim.
  Anioł zaprowadził go do biurka i wskazał na dolną szufladę...
  W błyskawicznym tempie Dzienniczek dostał imprimatur...

  Szanowny Panie Krzysztofie, za każdym uznanym Przesłaniem stoi zazwyczaj taki problem pokonania niewiary, także - jak widać - u księży.
 • @Jan Paweł
  JEŚLI JUŻ, TO DZIEŁO SZATANA JEST A NIE PANA BOGA!

  Cytat:

  "(14) I nic dziwnego. Sam bowiem szatan podaje się za anioła światłości". 

  2 List Apostoła Pawła do Koryntian 11/14

  https://www.biblia.info.pl/biblia.html


  http://m.neon24.pl/5d0312bdbb52447105f3675bbab195cb,0,0.png
 • @Ben Nechar 11:40:56
  Są ludzie, tak jak np Siostra Faustyna, dla których dzień śmierci jest najpiękniejszym w ich życiu, bo jej zjednoczenie (czyli świętość) z Bogiem juz tu na Ziemi było tak duże, że ten dzień jest tęsknotą za Panem Bogiem do którego się idzie.
  Dla większości jednak godzina agonii jest godziną strasznego przerażenia.

  To, jak będzie wyglądała nasza godzina agonii (i nie tylko) zależy oczywiście od Pana Boga, ale my możemy znacznie wpłynąć na to jak ona (i nasze nieśmiertelne życie wieczne) będzie wyglądała.
 • @57KerenOr 13:17:58
  Dlatego różnorakie komisje (w tym świeckie) badają każdy przekaz, by juz nie było najmniejszej wtąpliwości od kogo dany przekaż pochodzi.
 • @Ben Nechar 11:40:56
  Zachęcam do przeczytania Dzienniczka św Siostry Faustyny. Jest to nieprzebrana kopalnia ważnej dla nas wiedzy.
 • @Ben Nechar 11:40:56
  W każdym bądź razie po naszej śmierci nie ma czegoś takiego, że zapadamy się nicość. Wręcz przeciwnie, dowiadujemy sie wtedy, że...
  JESTEŚMY NIEŚMIERTELNI...
  Do nas należy tylko modlić się i żyć tak, by była ta nasza nieśmiertelność z Panem Bogiem a nie w piekle.
 • @Jan Paweł 12:56:41
  Gdyby ta bajeczka miała jakieś rzeczowe potwierdzenie....
 • @57KerenOr 12:37:13
  Napisałem:

  /Uczciwość nakazuje, że kiedy na coś się powołujesz, to otwierasz usta i komentujesz to, co podano pod cytowanym, w tym wypadku przecież przez Ciebie, linkiem./

  A jak brzmi Twoja odpowiedź?

  Jak zwykle, żenująco, bez konkretów z pominięciem wszystkiego. Pod linkiem, który zamieściłeś jest około 40 fragmentów biblijnych.
  To co zrobiłeś, nie uwzględniając ich, to czyste draństwo, w najczystszej postaci oszustwo. To ucieczka od rzetelnego uzasadnienia.

  I jak tu rozmawiać, kiedy jesteś typowym przedstawicielem ignoranctwa całego Słowa Bożego.
 • @Jan Paweł 13:44:27
  /Zachęcam do przeczytania Dzienniczka św Siostry Faustyny. Jest to nieprzebrana kopalnia ważnej dla nas wiedzy./

  Czytałem już kiedyś. Nie powiem, skatowałem się tym, co tam jest napisane.

  Ja natomiast zachęcam do najważniejszej lektury w sprawie życia i śmierci dla prawdziwego chrześcijanina, do Słowa Bożego, Biblii.
  Ci, którzy je pomijają, pomijają zdanie samego Boga, Autora Biblii.
  Dlatego roux pisząc powyższe powołał się na najważniejsze i jedyne prawdziwe źródło w tej kwestii, Słowo Boże.
 • @Jan Paweł 13:44:27 a jeśli to wiedza od Szatana
  Zachęcam do przeczytania Pisma świętego;

  " (2) Zaświadczam, że pałają ku Bogu żarliwością, której brak jednak rozeznania. (3) Nie uznając bowiem Bożej sprawiedliwości i usiłując ustanowić własną sprawiedliwość, nie przyjęli Bożej sprawiedliwości" (Rz 10:2-3 Biblia paulistów)
 • @Ben Nechar 13:55:36
  RACJĘ MA PAN I BÓG JEZUS CHRYSTUS ORAZ JEGO APOSTOŁOWIE!

  Dzięki Łasce Pana i Boga Jezusa Chrystusa wiem, że na temat "powszechnego zmartwychwstania" WY, Świadkowie... nie macie racji!

  Widzę, że nie masz najmniejszego nawet zamiaru odnieść się do cytatów które podałem. Niestety Wasza nauka mówiąca o tym, że pewne grupa zostaje zabierana wcześniej do Nieba jest po prostu niezgodna z Nauką Boga Ojca i Jego Syna...

  Dlatego weź się chłopie w karby i pisz... A tymczasem na temat zabrania ludzi do Nieba piszecie no prawie, prawie, tak samo jak katolicy!


  http://m.neon24.pl/5d0312bdbb52447105f3675bbab195cb,0,0.png
 • @57KerenOr 14:35:14
  /Dlatego weź się chłopie w karby i pisz .../

  To w 100% rada dla Ciebie samego. Zacząłeś, nie uwzględniając niczego prócz swojego przytępionego sposobu myślenia.
  Nie kończysz nigdy, bo unikasz rzetelnego spojrzenia na ten temat.
  Zamiast pustych słówek i pomówień zachęcam do tego, czego nie uczyniłeś jeszcze i jak mniemam, nie uczynisz tego, do uwzględnienia wszystkich podanych fragmentów biblijnych pod linkiem, który podałeś.

  Dopóki tego nie uczynisz, nie mam o czym rozmawiać.
  To będzie test dla Ciebie na rzetelność.
 • @Ben Nechar
  ZATEM BĘDĘ PISAŁ "PO SWOJEMU" SKORO NIE POTRAFISZ DYSKUTOWAĆ Z BIBLIĄ W RĘKU!

  Zwracacie uwagę katolikom, że nigdzie w Biblii nie jest napisane o tym, że istnieje jakieś piekło w katolickim znaczeniu a sami nie chcecie na temat Nauki Pana i Boga Jezusa Chrystusa dyskutować! No ale to Wasza wola...

  Niestety kolejny raz można zauważyć, że ludziska będący w jakimś rejestrowanym zgromadzeniu są zniewoleni przez drugiego człowieka, któremu wierzy się bardziej niż Panu Bogu Jezusowi Chrystusowi, Synowi Boga Ojca!

  A może nie powinienem się dziwić? Skoro nie chcecie zgiąć swoich kolan przed Majestatem Syna Bożego, to skąd macie znać Prawidła Boże?


  http://m.neon24.pl/5d0312bdbb52447105f3675bbab195cb,0,0.png
 • @57KerenOr 16:14:42
  /ZATEM BĘDĘ PISAŁ "PO SWOJEMU" SKORO NIE POTRAFISZ DYSKUTOWAĆ Z BIBLIĄ W RĘKU! ... sami nie chcecie na temat Nauki Pana i Boga Jezusa Chrystusa dyskutować!/

  Tylko w oparciu o Biblię możemy rozmawiać i to całą Biblię i nie koniecznie z nią w ręku, może leżeć na stole, biurku, kolanach itp. :)
  Pod warunkiem, że Ty przyjmiesz do wiadomości i świadomości argumenty, które w niej się znajdują.

  A wracając do sedna: kiedy poruszysz te kilkadziesiąt fragmentów biblijnych z linkowanej przez Ciebie strony?

  https://www.jw.org/pl/nauki-biblijne/pytania/czym-jest-zmartwychwstanie/

  Z radością poczekam, kiedy zaczniesz czynić to, co mówisz, a czego jeszcze nie zrobiłeś :))
 • @Ben Nechar 18:40:43 witaj
  Keren tych fragmentów nigdy nie poruszy, bo nie pasują mu do z góry przyjętej przez niego tezy ;-))

  pozdrawiam
 • @roux 18:56:27
  Witaj przyjacielu.

  /Keren tych fragmentów nigdy nie poruszy, bo nie pasują mu do z góry przyjętej przez niego tezy ;-))/

  Keren jest właśnie z tego bardzo dobrze znany :))
 • @Ben Nechar 14:05:26
  Czytam regularnie Pismo Święte i zachęcam każdego by to robił, ale...
  Pan Jezus powiedział apostołom (czyli także nam wszystkim) w czasie Ostatniej Wieczerzy : " wiele jeszcze chciałbym wam powiedzieć, ale teraz nie jesteście jeszcze na to gotowi"...

  Więc to "Wiele", Pan Bóg przekazywał nam poprzez mistyków w ciągu tych 2tyś lat i przekazuje nadal.
  A przekazuje nam bardzo ważne Treści, jak chociażby "Ewangelię" Miłosierdzia jaką jest właśnie Dzienniczek Św Siostry Faustyny.

  Oczywiście musimy być czujni, bo diabeł sie podszywa pod Świętych, ale Pan Jezus wyposażył Swoich kapłanów w narzędzia do wychwytywania tego podszywnia sie diabła pod Świętych i oni robią tio doskonale, razem ze świeckimi fachowcami różnych dziedzin.

  Możemy być spokojni więc o te Orędzia które mają imprimatur, bo to jest gwarancją dokładnego sprawdzenia przez Kościół.
  A koniecznie trzeba je czytać, słuchać itd bo to jest to właśnie "Wiele" które Pan Bóg chce nam jeszcze powiedzieć.

  Jeżeli stoicie więc po stronie Pana Jezusa i Jego Matki, to będąc ludźmi XXI wieku musicie brać sobie do serca także i to co Pan Bóg powiedział nam po tym jak zakończył swoją działalność Św Paweł, bo jest to tak samo ważne jak to co powiedział nam przed tym.
 • @Jan Paweł 19:47:21
  Czy wiesz, że Kościół katolicki został założony w 325 roku ne przez cesarza Konstantyna Wielkiego, mordercę i poganina do końca swojego życia?
 • @roux 20:38:12
  Kościół Katolicki "założył" Pan Jezus wyznaczając na pierwszego papieża apostoła Piotra, dodając że: "Kościół Mój na skale jest zbudowany..."
  A dalej, jak wiemy od mistyków, Kościół był stopniowo kształtowany przez Ducha św
 • @Jan Paweł 19:47:21
  /Czytam regularnie Pismo Święte i zachęcam każdego by to robił, ale.../

  Wcale w to nie wątpię, ale ... to w nim Jezus powiedział:

  - "Ja świadczę każdemu, kto słucha słów proroctwa tej księgi: jeśliby ktoś do nich cokolwiek dołożył, Bóg mu dołoży plag zapisanych w tej księdze.
  19 A jeśliby ktoś odjął co ze słów księgi tego proroctwa, to Bóg odejmie jego udział w drzewie życia i w Mieście Świętym - które są opisane w tej księdze" (Objawienie [Apokalipsa] 22:18, 19 BT).

  / ... Pan Jezus wyposażył Swoich kapłanów .../

  Gdzie w Słowie Bożym jest mowa, że tu na ziemi Jezus miał mieć swoich kapłanów?

  /Możemy być spokojni więc o te Orędzia które mają imprimatur, bo to jest gwarancją dokładnego sprawdzenia przez Kościół./

  Ja właśnie nie jestem spokojny z tego powodu.
  Jeden z przykładów:

  W imprimatur jest opatrzone niewielkie dzieło ks. prof. Tadeusza Radkowskiego, na stronie 2, zatytułowane "Hebrajskie imiona Boże".
  Wykazał w nim niezaprzeczalnie, że imię Boga to Jehowa, a nie współczesne Jahwe.
  To było w roku 1936.
  A już w 1965, 1971 i w kolejnych wydaniach katolickiej Biblii Tysiąclecia (1980, 1983, 1999) używano imienia Bożego w formie Jahwe.

  W drugim wydaniu Biblii Tysiąclecia, w uwagach wstępnych kolegium redakcyjnego jest śródtytuł "Szata językowa polska". W akapicie drugim czytamy:
  "Troska o autentyzm kazała nam nie stylizować zbyt współcześnie hebrajskiego sposobu opisywania, który tak się różni od dzisiejszego. Wprowadzamy dalej wszędzie Boże imię Jahwe tam, gdzie dotąd w przekładach idących za Wujkiem, Wulgatą i Septuagintą czytaliśmy zastępcze imię "Pan", nie będące wcale przekładem tego Imienia Bożego".

  Tak jest w II wydaniu z 1971 roku.

  Brak już tego przypisu w kolejnych trzech wydaniach (1980, 1983, 1999).

  Ewolucja, a raczej rewolucja nastąpiła w 2008 roku, kiedy to Watykan wydaje rozporządzenie, a konkretnie Kongregacja ds. kultu Bożego i dyscypliny wiary. W Liście do Konferencji Biskupów na temat Imienia Bożego, w jego II części czytamy:

  "W świetle tego, co zostało wyłożone, rozporządza się przestrzegania tego, co następuje:

  1 - W celebracjach liturgicznych, w śpiewach i w modlitwach, nie należy używać ani wymawiać imienia Bożego w formie tetragramu YHWH.

  2 - ...

  3 - ..."

  By zbyt dużo nie cytować podam czego dotyczy ten zakaz w punkcie 2 i 3:

  w 2 i 3, by używać zamiast imienia Bożego zwrotów "Pan" lub "Bóg" w przekładach biblijnych i w środowisku liturgicznym.

  Czyli imprimatur z 1936 roku "gwarantuje", że Bóg ma na imię Jehowa.
  29 lat później już ma na imię Jahwe, a po kolejnych kilkudziesięcioleciach Bóg jest już bezimienny.

  I co dało imprimatur kościelne? Ile ono jest warte? Tyle co śnieg, który wczoraj stopniał.

  Trzymaj się Biblii, a nie natchnionych wypowiedzi, które nie są od Boga (1 Jana 4:1).
 • @Jan Paweł 19:47:21
  /Jeżeli stoicie więc po stronie Pana Jezusa i Jego Matki, to będąc ludźmi XXI wieku musicie brać sobie do serca także i to co Pan Bóg powiedział nam po tym jak zakończył swoją działalność Św Paweł, bo jest to tak samo ważne jak to co powiedział nam przed tym./

  Tak kolego, po ap. Pawle pisał jeszcze ap. Piotr dwa Listy i ap. Jan trzy Listy i Ewangelię, nazywaną od jego imienia Ewangelią wg Jana. I tego wszystkiego się trzymamy.
 • @Ben Nechar 21:23:50
  Dzięki za poprawienie mnie.
  Pozdrawiam:-)
 • @Jan Paweł 21:53:41
  Dobrej, wyspanej nocy Tobie życzę.
 • @Krzysztof J. Wojtas 08:43:43
  Czy jest mozliwe chociazby teoretycznie zeby istnial megakomputer z odpowiednim oprogramowaniem,ktory by zbieral i gromadzil dane ze wszystkich urzadzen typu tablet,PC,smartfon itp.?
  Obecnie Google pracuje nad technologia przesylania informacji gdzie jezyk nie jest przeszkoda.Przesylane ma byc znaczenie w oparciu o odczytywana mysl.
  Czy Bog,ktory stworzyl wszystkie rodzaje fal nie jest w stanie zgromadzic do ostatniego "ziarenka" wszystkiego co sie z nami wiaze i w stosownym czasie odtworzyc?
  Dla ciekawosci;jaka objetosc zajalby material genetyczny wszystkich ludzi,ktorzy kiedykolwiek zyli na ziemi?Lyzke stolowa!Pozostaje zaufac,ze Wszechmocny moze i uczyni tak,ze zmartwychwzbudzi wszystkich zmarlych.
 • Piekło się nie upiekło
  Jakże często można spotkać się z opinią, że piekło nie istnieje, że niemożliwym jest, aby miłosierny Bóg miał dopuścić w przyszłości do niekończących się cierpień ludzi.
  Są też ugrupowania religijne negujące fakt istnienia piekła. A co na ten temat mówi Boże Słowo?

  Tak więc mamy kontrowersyjne zagadnienia:
  1) To że Bóg może być sprawcą cierpień.
  2) To że te cierpienia miałyby trwać w nieskończoność.
  3) Czy piekło jako takie istnieje i jak należy rozumieć jego przeznaczenie?
  Aby rozważyć powyższe zagadnienia powinniśmy przeanalizować historię ludzkości. Czy w przeszłości Bóg dopuszczał się bolesnego, jednoznacznego traktowania ludzi i w jakich okolicznościach dochodziło do tego.
  Niniejsze opracowanie nie rości sobie pretensji do pełnego omówienie całego zagadnienia piekła jak i wszystkich jego aspektów.

  PRZYKŁADY KONSEKWENCJI NIEPOSŁUSZEŃSTWA BOGU:

  - Wypędzenie z raju_
  Właściwie już od samego początku istnienia ludzkości widzimy ustanowione przez Boga zasady i zapowiedzi konsekwencji w razie łamania tych zasad przez ludzi.
  Adam i Ewa dopuszczają się – drobnego z pozoru, nieposłuszeństwa, ale z powodu tego pojedynczego grzechu tracą możliwość życia w wyjątkowo sprzyjającym życiu raju. Tracą raj i zostają skazani na życie przepełnione trudami spraw codziennych.
  Z Bożego Słowa możemy też wnioskować, że człowiek miał żyć na ziemi setki lat i po tym miał być zabierany z ziemi do życia wiecznego z Bogiem. Ale przez grzech ludzkość utraciła taką możliwość i na ziemi zagościła także śmierć.

  Powstaje pierwszy pozornie uzasadniony zarzut pod adresem Boga: niedobry Bóg może nie zaczął zabijać ludzi, ale dopuścił do tego aby ludzie zaczęli umierać. Można to stwierdzenie poprzeć cytatem z Rz.5,12: „Przeto jak przez jednego człowieka grzech wszedł na świat, a przez grzech śmierć, tak i na wszystkich ludzi śmierć przyszła, bo wszyscy zgrzeszyli;”. Łatwo zauważyć, iż śmierć nie przyszła przez Boga, ale przez człowieka. To człowiek sprowokował śmierć, która pojawiła się jako skutek grzechu. Tak więc to nie Bóg zaczął zabijać ludzi dla samej nieuzasadnionej satysfakcji, ale ludzie zaczęli umierać jako skutek wcześniejszego grzechu pierwszych ludzi.

  Drugim przypadkiem jest historia człowieka, który za jednym zamachem zabił ¼ ludzkości.
  Kain zabija brata i w efekcie jego czynu Bóg stwierdza: „Bądź więc teraz przeklęty na ziemi, która rozwarła paszczę swoją, aby przyjąć z ręki twojej krew brata twego. Gdy będziesz uprawiał rolę, nie da ci już plonu swego. Będziesz tułaczem i wędrowcem na ziemi. Wtedy rzekł Kain do Pana: Zbyt wielka jest wina moja, by można mi ją odpuścić. Oto dziś wypędzasz mnie z tej ziemi i muszę ukryć się przed obliczem twoim. Będę tułaczem i wędrowcem na ziemi, a każdy, kto mnie spotka, zabije mnie. I rzekł Pan do niego: Nie! Ktokolwiek by zabił Kaina, siedmiokrotną pomstę poniesie. Położył też Pan na Kainie znak, aby go nikt nie zabijał.” IM.4,11-15.
  Dziwna sprawa. Adam którego grzech miał „tylko” wymiar zjedzenia zakazanego owocu nie zostaje zabity, choć ma umrzeć na skutek tego niepozornego grzechu. Mało tego. Sprowadza śmierć na wszystkich potomków – ludzi, jak i prawdopodobnie na zwierzęta.
  Kain dopuszcza się strasznego grzechu – zabójstwa rodzonego brata, ale nadal ma żyć na ziemi. A ewentualne zabójstwo Kaina miało być ukarane wielokrotną karą: siedmiokrotnie.
  Możemy zauważyć, że sprawiedliwość Boga dopuszcza proporcjonalnie dużą karę w odniesieniu do pozornie niewielkich grzechów. Na taką wielokrotną karę miał być skazany nawet człowiek, który by dopuścił się (po ludzku uzasadnionej) kary śmierci dla Kaina mordercy.
  Jest to sygnał, że Bóg sobie pozostawia decyzję co do życia, czy śmierci człowieka, grzesznika.
  A mimo to już piąty potomek po Kainie; Lamech ogłasza, że: „Męża gotów jestem zabić, jeśli mnie zrani, a chłopca, jeśli mi zrobi siniec.” IM.4,23.
  - Śmierć poprzez wodę:
  I stąd już niedaleko do powszechnego zepsucia na ziemi: „A gdy Pan widział, że wielka jest złość człowieka na ziemi i że wszelkie jego myśli oraz dążenia jego serca są ustawicznie złe, Żałował Pan, że uczynił człowieka na ziemi i bolał nad tym w sercu swoim. I rzekł Pan: Zgładzę człowieka, którego stworzyłem, z powierzchni ziemi, począwszy od człowieka, aż do bydlęcia, aż do płazów i ptactwa niebios, gdyż żałuję, że je uczyniłem.” IM.6,6-7.
  Można wnioskować, że ogólnoświatowy kataklizm w którym zginęli prawie wszyscy ludzie – z wyjątkiem tych poddanych Bogu, stanie się przestrogą dla wszystkich następnych pokoleń na całej ziemi. Okazuje się, że pomimo wielu relacji o potopie u wielu ludów na różnych kontynentach niewielu wierzy dzisiaj w historyczność potopu i w konieczność respektowania Boga.
  W końcu nie tylko w Biblii mamy informacje o potopie. Znamy starożytną opowieść Gilgamesza o potopie, czy mamy informacje o najważniejszym bóstwie Majów: Czak, który był bogiem deszczu.
 • Piekło się nie upiekło cz.2
  Kilka mitów o potopie pochodzących z czasów starożytnych:
  Czy to tylko mity, czy relacje o autentycznych wydarzeniach?


  Mity? o potopie:

  Starożytni uważali potop za najważniejszą cezurę w dziejach ludzkości. Sumeryjska lista królów — jeden z najstarszych zabytków piśmiennych ludzkości — dzieli dzieje świata na dwie epoki: przed potopem (lam abudi) i po potopie (arki abubi).

  Potop zniszczył pierwszy świat, dlatego pamięć o nim przetrwała w około 500 legendach z całego świata. Historię o zniszczeniu świata wodą zachowały zarówno ludy prymitywne, jak i najbardziej rozwinięte cywilizacje starożytności. O potopie mówią mity Azji, Europy, Australii i Oceanii, Afryki oraz obu Ameryk.

  Proces ustnego przekazu trwał tysiące lat, dlatego wiele legend o potopie uległo zniekształceniu, ale zachowały one wspólny trzon, który pokrywa się z biblijnym zapisem. Na ogół relacje o potopie zgadzają się ze sobą przynajmniej w trzech zasadniczych punktach:
  - globalny potop zniszczył wszystkich ludzi i zwierzęta;
  - ludzie uratowali życie w łodzi lub statku;
  -ludzkość pochodzi od rodziny, która przeżyła potop.

  Potop Azteków
  Koncepcja nowego świata, który wyłonił się z wód potopu, była powszechna w Ameryce Środkowej, zanim dotarli tam misjonarze z Europy. Aztecki historyk Ixtlilxochitl podał, że ziemię zniszczył wielki potop zesłany przez boga Tlaloca. Świat liczył sobie wtedy 1716 lat. Co ciekawe, podana przez niego data potopu różni się zaledwie o kilkadziesiąt lat od chronologii biblijnej, według której potop przypadł na 1656 rok od stworzenia. Aztecka wersja podaje, że kataklizmowi towarzyszyły potężne trzęsienia ziemi, a wody zakryły góry na wysokość 15 łokci, co także zgadza się z relacją biblijną. Aztekowie wierzyli, że potop przeżyła tylko garstka ludzi, w tym Nata i Nena, dzięki statkowi, który nakazał im zbudować bóg Tezcatlipoca. Imię Nata zawiera w sobie długie „a”, zatem wypowiadano je podobnie jak hebrajskie imię Noego.

  Potop Aborygenów
  Fascynującą historię potopu zachowało plemię Aborygenów z zachodniej Australii. Według nich, najwyższy bóg, Ngadja, widząc złe zachowanie ludzi, zapowiedział, że ześle na ziemię deszcz, który zaleje jej powierzchnię. Poinstruował Gajarę, aby zabrał na statek żonę, synów i ich żony, zwierzęta i żywność. Gajara tak zrobił. Wtedy Ngadja zesłał deszcz z chmur, a wody wystąpiły z mórz i zakryły ląd. Ziemia otwierała swe wnętrze, a wiatry burzyły morze. W końcu wody uspokoiły się. Wtedy Gajara posłał ptaki ze statku, aby sprawdzić, czy wody opadły i czy wyłonił się ląd. Zwierzęta opuściły statek, a żona Gajary przygotowała posiłek. Wznoszący się do nieba dym sprawił przyjemność bogu, który ustanowił tęczę na niebie, aby ludzie nie lękali się potopu na widok deszczu.

  Potop ludów Chin
  Mit ludu Yao, zamieszkującego południowe Chiny, opowiada o potopie, który wyniszczył całą ludzkość z wyjątkiem córki i syna pewnego rolnika. Posłuchali oni boga Pioruna, który sprawił, że obok ich domu wyrosła wielka dynia. Kiedy zaczął się potop, rolnik kazał dzieciom schować się w dyni, a sam wsiadł do łodzi, która wznosiła się na wodach aż do nieba. Błagał o zakończenie potopu. Jego dzieci, bezpieczne we wnętrzu dyni, przetrwały potop, pobrały się i dały początek dzisiejszej ludzkości. Kobieta przybrała imię Nu-Wa — identyczne w wymowie z biblijnym imieniem Noe (hebr. Noah).
  Fascynujący poemat o pierwszych patriarchach oraz o potopie powtarza sobie z pokolenia w pokolenie plemię Miao (Miautso) z gór w południowo-zachodnich Chinach. Co ciekawe, jego członkowie uważają się za potomków Jafeta, jednego z trzech synów Noego. Wiele wskazuje, że poemat ten liczy sobie tysiące lat. Imię jego bohatera brzmi Nuah — w języku tego plemienia wymawiane podobnie do biblijnego imienia Noego. Poemat zawiera relację o potopie bardzo zbliżoną do wersji biblijnej: „Deszcz padał przez czterdzieści dni... Wody wezbrały nad góry i pasma górskie Potop zstąpił na doliny i niziny Ziemia była bez ziemi Gdzie można postawić nogę Świat bez przyczółka Gdzie można się schronić Ludzie zdumieni, bez mocy, pogrążeni w ruinie W desperacji, przerażeni, upokorzeni i wyniszczeni Ale patriarcha Nu-wah był sprawiedliwy Matka Gaw Bo-lu-en pełna prawości Zbudowali bardzo szeroką łódź Sporządzili rozległy statek Zebrali do środka cały dobytek i rodzinę Uszli przed potopem bezpiecznie”.
  Według prof. Alexandra Heidela z Uniwersytetu w Chicago, legendy o potopie są podobne do siebie w tak licznych szczegółach, a zarazem zgodne z opisem biblijnego kataklizmu, że ich globalny zasięg wyjaśnić mogą tylko wspólne korzenie. Ze względu na ogólnoświatowe, bezprecedensowe wzmianki o potopie w podaniach niemal wszystkich ludów nie można uznać go jedynie za mit.
  Richard Huggett w książce o pozabiblijnych przekazach o potopie wyznał: „Niezwykle trudno wyjaśnić, dlaczego tak wiele starożytnych kultur zachowało wiarę w kataklizm”. Ci, którzy kwestionują historyczność potopu, jak dotąd nie podali satysfakcjonującego wyjaśnienia dla setek legend o potopie, które łączą zarówno zasadnicze wątki, jak i szczegóły.
  Analizując historie o potopie, nasuwają się dwie obserwacje. Po pierwsze, im bliżej III tysiąclecia p.n.e., tym są one bliższe wersji biblijnej. Po drugie, im bliżej góry Ararat powstały, tym bardziej harmonizują z Księgą Rodzaju. Arka, według Biblii, zatrzymała się na górze Ararat w Armenii, skąd ludzie rozeszli się po świecie. Nic dziwnego, że najwcześniejsze zapisy mezopotamskie, które powstały w regionie położonym niedaleko Armenii, są najbliższe opisowi potopu z Pisma Świętego.

  Już same powyższe przykłady z przeszłości powinny być wystarczającą przesłanką o możliwości kary, aby współcześnie zreflektować się, upamiętać i zacząć żyć, postępować, w sposób zgodny w wolą Boga, z Jego podpowiedziami i wymaganiami.
  Co jest znamiennym, pomimo wielu różnorodnych dowodów na zaistnienie ogólno ziemskiego potopu, pojawiają się próby podważenia tego faktu. Między innymi poprzez twierdzenia, że lokalne, duże powodzie przybrały w podaniach miano potopu. Albo, że mające podstawy twierdzenie, iż Morze Czarne powstało jako efekt przełamania bariery pomiędzy Morzem Śródziemnym a depresją obecnego Morza czarnego. I że skala tamtego zalewu nabrała w przekazach miana potopu.

  Komu zależy na tym, żeby ludzie nie wierzyli w możliwość kary, którą może sprowadzić Bóg na ludzi żyjących w grzechach?
  Następnym sygnałem – już nie tak drastycznie śmiertelnym jest pomieszanie języków budowniczych wieży zwanej powszechnie Babel. Obrali oni cielesny, niewłaściwy sposób, aby zbliżyć się do nieba po swojemu, aby cieleśnie, w sposób fizyczny i tak dotrzeć do Boga. I Bóg przeszkodził im mieszają im języki, aby udaremnić próżny wysiłek i tylko rozproszył błądzących.
 • Piekło się nie upiekło cz.3
  - Kara poprzez ogień:
  I dochodzimy do pierwszej relacji z występowaniem ognia jako karzącego narzędzia Boga:
  Przypadek Sodomy i Gomory służą do dzisiaj jako przykład, synonim, miejsca krańcowego zepsucia.
  Bóg był gotowy odstąpić od zniszczenia miasta nawet w przypadku, gdyby znalazło się w nim chociaż dziesięciu sprawiedliwych. Liczby są precyzyjne; z miasta przed zniszczeniem wyszli Lot z żoną i dwoma córkami. Przestrzegani o zagrożeniu zięciowie zlekceważyli ostrzeżenia.
  „Wtedy Pan spuścił na Sodomę i Gomorę deszcz siarki i ognia, sam Pan z nieba. I zniszczył owe mia-sta i cały okrąg, i wszystkich mieszkańców owych miast oraz roślinność ziemi.” IM.19,24-25; 28-29.
  Niewątpliwie wielu nasunie się wątpliwość; jak dobry, miłujący Bóg mógł się tego dopuścić?
  Odpowiedź jest prozaicznie prosta:

  - Trudne do przyjęcia przez ludzi zadawanie przez Boga śmierci różnym narodom, mieszkańcom miast, pojedynczym ludziom… Włącznie z kobietami, dziećmi. Dlaczego Bóg tak czynił?:
  Iz.34,2-10 „Bo Pan kipi gniewem na wszystkich pogan i wrze z oburzenia na wszystkie ich wojska.
  Przeznaczył je na zagładę, na rzeź je wydał.
  Zabici ich leżą porzuceni, rozchodzi się zaduch z ich trupów; od krwi ich rozmiękły góry, całe wojsko niebieskie topnieje.
  Niebiosa zwijają się jak zwój księgi, wszystkie ich zastępy opadają, jak opada listowie z winnego krzewu i jak opadają liście z drzewa figowego.
  Zaiste, mój miecz upoił się na niebiosach; oto spadnie na Edom, na lud, który przeznaczyłem na potępienie.
  Miecz Pana spłynął krwią, pokryty jest tłuszczem, krwią jagniąt i kozłów, tłuszczem nerek baranich.
  Bo Pan święci ofiarę w Bosra, wielką rzeź obrzędową w kraju Edomitów.
  Jak bawoły ludy padają, i naród mocarzy - jak woły.
  Ich ziemia opiła się krwią, proch jej nasiąknął tłuszczem.
  Bo to dla Pana dzień pomsty, rok odwetu dla Obrońcy Syjonu.
  Potoki Edomu obrócą się w smołę, a proch jego w siarkę; ziemia jego stanie się smołą płonącą.
  Nie zagaśnie ni w nocy, ni w dzień, jej dym wznosić się będzie ciągle.
  Kraj pozostanie opustoszały z pokolenia w pokolenie, po wiek wieków nikt go nie przemierzy.”

  Iz.9,16 „Dlatego Pan nie oszczędza młodzieńców jego i nie lituje się nad jego sierotami i wdowami, bo to wszystko niegodziwcy i złoczyńcy, a każde usta mówią niedorzeczności. Mimo to nie ustaje jego gniew, a jego ręka jeszcze jest wyciągnięta.”

  PS.68,3 „Jak się rozprasza dym, tak ich rozpraszasz;
  Jak się rozpływa wosk od ognia, Tak giną przed Bogiem bezbożni.”
  PS.37,20 „Zaiste, bezbożni wyginą, A nieprzyjaciele Pana są jak ogień w piecu, zniszczeją, pójdą z dymem.”
  Judy 1,4-16„Wkradli się bowiem pomiędzy was jacyś ludzie, którzy dawno już są zapisani na to potępienie, bezbożni, którzy łaskę Boga naszego zamieniają na rozpustę, a nawet wypierają się jedynego Władcy i Pana naszego Jezusa Chrystusa.
  Pragnę zaś, żebyście przypomnieli sobie, choć raz na zawsze wiecie już wszystko, że Pan, który wybawił naród z Egiptu, następnie wytracił tych, którzy nie uwierzyli; i aniołów, tych, którzy nie zachowali swojej godności, ale opuścili własne mieszkanie, spętanych wiekuistymi więzami zatrzymał w ciemnościach na sąd wielkiego dnia; jak Sodoma i Gomora i w ich sąsiedztwie [położone] miasta - w podobny sposób jak one oddawszy się rozpuście i pożądaniu cudzego ciała - stanowią przykład przez to, że ponoszą karę wiecznego ognia. Podobnie więc ci "prorocy ze snów": ciała plugawią, Panowanie odrzucają i wypowiadają bluźnierstwa na "Chwały". Gdy zaś archanioł Michał tocząc rozprawę z diabłem spierał się o ciało Mojżesza, nie odważył się rzucić wyroku bluźnierczego, ale powiedział: «Pan niech cię skarci!».
  Ci zaś [temu] bluźnią, czego nie znają; co zaś w przyrodzony sposób spostrzegają jak bezrozumne zwierzęta, to obracają ku własnemu zepsuciu. Biada im, bo poszli drogą Kaina i oszustwu Balaama za zapłatę się oddali, a w buncie Korego poginęli. Ci właśnie na waszych agapach są zakałami, bez obawy oddają się rozpuście... samych siebie pasą... obłoki bez wody wiatrami unoszone... drzewa jesienne nie mające owocu, dwa razy uschłe, wykorzenione... rozhukane bałwany morskie wypluwające swoją hańbę... gwiazdy zabłąkane9, dla których nieprzeniknione ciemności na wieki przeznaczone... Również o nich prorokował siódmy po Adamie [patriarcha] Henoch, mówiąc: «Oto przyszedł Pan z miriadami swoich świętych, aby dokonać sądu nad wszystkimi i ukarać wszystkich bezbożników za wszystkie bezbożne uczynki, przez które okazywała się ich bezbożność, i za wszystkie twarde słowa, które wypowiadali przeciwko Niemu grzesznicy bezbożni». Ci zawsze narzekają i są niezadowoleni ze swego losu, [choć] postępują według swoich żądz. Usta ich głoszą słowa wyniosłe i dla korzyści mają wzgląd na osoby.”

  I pomimo że niekoniecznie jest wymieniany ogień jako narzędzie kary Boga, to programowe nieposłuszeństwo Bogu niesie nieodwołalną karę. Bywa to także przedwczesna śmierć grzesznika:
  Jer.6,28-30 „Arcybuntownikami są wszyscy, chodzą wokoło i oczerniają; twardzi jak miedź i żelazo, wszyscy są zepsuci. Miech sapie, aby ołów się roztopił w ogniu; lecz na próżno się roztapia i roztapia, gdyż złych nie daje się oddzielić. Nazwie ich srebrem odrzuconym, gdyż Pan ich odrzucił.”
  IIKor.4,3-4 „A jeśli nawet Ewangelia nasza jest ukryta, to tylko dla tych, którzy idą na zatracenie, dla niewiernych, których umysły zaślepił bóg tego świata, aby nie olśnił ich blask Ewangelii chwały Chrystusa, który jest obrazem Boga.”
  IIP.2,2-6 „A wielu pójdzie za ich rozpustą, przez nich zaś droga prawdy będzie obrzucona bluźnierstwami; dla zaspokojenia swej chciwości obłudnymi słowami was sprzedadzą ci, na których wyrok potępienia od dawna jest w mocy, a zguba ich nie śpi. Jeżeli bowiem Bóg aniołom, którzy zgrzeszyli, nie odpuścił, ale wydał [ich] do ciemnych lochów Tartaru, aby byli zachowani na sąd; jeżeli staremu światu nie odpuścił, ale jako ósmego Noego, który ogłaszał sprawiedliwość, ustrzegł, gdy zesłał potop na świat bezbożnych; także miasta Sodomę i Gomorę obróciwszy w popiół skazał na zagładę dając przykład [kary] tym, którzy będą żyli bezbożnie,”
  IIP.2,9-17„to wie Pan, jak pobożnych wyrwać z doświadczenia, niesprawiedliwych zaś jak zachować na ukaranie w dzień sądu, przede wszystkim zaś tych, którzy idą za ciałem w nieczystej żądzy i pogardę okazują Władzy, zuchwalcy, zarozumialcy, którzy nie wahają się przed wypowiadaniem bluźnierstw na "Chwały". Tymczasem aniołowie, których siła i potęga jest większa, nie wnoszą przeciwko nim przed Pana przeklinającego wyroku potępienia. Ci zaś, jak nierozumne zwierzęta, przeznaczone z natury na schwytanie i zagładę, wypowiadając bluźnierstwa na to, czego nie znają, podlegną właśnie takiej zagładzie jak one, otrzymując karę jako zapłatę za niesprawiedliwość. Za przyjemność uważają rozpustę uprawianą za dnia, jako zakały i plugawcy pławią się w swych uciechach, gdy z wami są przy stole. Oczy mają pełne kobiety cudzołożnej, oczy nie przestające grzeszyć, uwodzą oni dusze nieutwierdzone. Mają serca wyćwiczone w chciwości, synowie przekleństwa. Opuszczając prawą drogę zbłądzili, a poszli drogą Balaama, syna Bosora, który umiłował zapłatę niesprawiedliwości, ale został skarcony za swoje przestępstwo; juczne bydlę, pozbawione mowy, przemówiwszy ludzkim głosem powstrzymało głupotę proroka. Ci są źródłami bez wody i obłokami wichrem pędzonymi, których czeka mrok ciemności.”
  Prz.16,4-5 „Wszystko celowo uczynił Pan, także grzesznika na dzień nieszczęścia.
  Obrzydłe Panu serce wyniosłe, z pewnością karania nie ujdzie.”
  Powyższy werset z Przypowieści wydaje się kontrowersyjny, trudny do przyjęcia. Ale jeżeli ludzie są zepsuci i nie chcą odmienić swego postępowania, nie rokują poprawy, to co najwyżej nadają się na przestrogę dla innych. Oskarżanie Boga o to że zniszczył niektórych z niepoprawnych nie rokujących naprawy - gdy tych i tak czeka wieczne potępienie, jest nieuprawnione.

  Rz.3,5-6 „Lecz jeśli nasza nieprawość uwydatnia sprawiedliwość Bożą, to cóż powiemy? Czy Bóg jest niesprawiedliwy, gdy okazuje zagniewanie? - wyrażam się po ludzku. Żadną miarą! Bo w takim razie jakże Bóg sądzić będzie ten świat?”
 • Piekło się upiekło? cz.4
  - Los nieużytecznych roślin w sposób symboliczny obrazuje możliwy los ludzi
  Mt.13,30 „Pozwólcie obu róść aż do żniwa; a w czasie żniwa powiem żeńcom: Zbierzcie najpierw chwast i powiążcie w snopki na spalenie; pszenicę zaś zwieźcie do mego spichlerza”…”
  Mt.7,19 „Każde drzewo, które nie wydaje dobrego owocu, będzie wycięte i w ogień wrzucone.”
  Mt.3,10-12 „Już siekiera do korzenia drzew jest przyłożona. Każde więc drzewo, które nie wydaje dobrego owocu, będzie wycięte i w ogień wrzucone. Ja was chrzczę wodą dla nawrócenia; lecz Ten, który idzie za mną, mocniejszy jest ode mnie; ja nie jestem godzien nosić Mu sandałów. On was chrzcić będzie Duchem Świętym i ogniem. Ma On wiejadło w ręku i oczyści swój omłot: pszenicę zbierze do spichlerza, a plewy spali w ogniu nieugaszonym».”

  Drzewo symbolizuje ludzi. Porównanie losu nieużytecznych ludzi do spalenia ich jak nieużytecznych drzew jest wyraźną przestrogą przed losem jaki spotka grzesznego człowieka.

  Rz.11,21-22 „Jeżeli bowiem nie oszczędził Bóg gałęzi naturalnych, może też nie oszczędzić i ciebie. Przyjrzyj się więc dobroci i surowości Bożej. Surowość [okazuje się] wobec tych, co upadli, a dobroć Boża wobec ciebie, jeśli tylko wytrwasz w [kręgu] tej dobroci; w przeciwnym razie i ty będziesz wycięty.”

  - Bóg posługuje się ogniem, aby wybiórczo karać winnych, oszczędzając niewinnych:
  IM.19,24-25 „A wtedy Pan spuścił na Sodomę i Gomorę deszcz siarki i ognia od Pana . I tak zniszczył te miasta oraz całą okolicę wraz ze wszystkimi mieszkańcami miast, a także roślinność.”
  IM.19.28-29 „I gdy spojrzał w stronę Sodomy i Gomory i na cały obszar dokoła, zobaczył unoszący się nad ziemią gęsty dym, jak gdyby z pieca, w którym topią metal.
  Tak więc Bóg, niszcząc okoliczne miasta, przez wzgląd na Abrahama ocalił Lota od zagłady, jakiej uległy te miasta, w których Lot przedtem mieszkał.”
  IIM.29,22 „«Siarka, sól, spalenizna po całej jego ziemi!» Nie obsieją jej, nie zakiełkuje, nie urośnie na niej żadna roślina, jak w zagładzie Sodomy, Gomory, Admy i Seboim, które Pan zniszczył w swym gniewie i zapalczywości. I wszystkie narody powiedzą: «Czemuż to Pan tak uczynił tej ziemi? Dlaczego ten żar gniewu?» I odpowiedzą: «Bo opuścili przymierze Pana, Boga ich przodków, zawarte z nimi, kiedy ich wyprowadził z ziemi egipskiej, a poszli służyć obcym bogom i oddawać im pokłon - bogom nieznanym, których On im nie przydzielił - i zapalił się gniew Pana przeciw tej ziemi, sprowadzając na nich wszystkie przekleństwa, zapisane w tej księdze. Wyrwał ich Pan z ich ziemi z gniewem, zapalczywością i wielkim oburzeniem, i wygnał ich do obcej ziemi, jak to jest dzisiaj».”
  PS 105,32 „Zesłał grad zamiast deszczu, Płomienie ognia na ich ziemię;” (Plagi egipskie).
  PS106,18 „Wybuchł też ogień przeciwko ich zgrai, Płomień strawił bezbożnych” (o buncie Koracha).
  Na.1,6-8 „Kto ostoi się przed jego srogością? Kto wytrwa wobec zapalczywości jego gniewu?
  Jego zawziętość roznieca się jak ogień, a skały rozpadają się przed nim.
  Dobry jest Pan, ostoją jest w dniu ucisku; On zna tych, którzy mu ufają,
  Przeprowadza ich przez wezbrane fale.
  Lecz niszczy swoich przeciwników, a swoich nieprzyjaciół wpędza w mrok.”

  I zgodnie z zamiarem Boga (np.IVM.26,10) „… I stali się oni przestrogą.”

  Dzisiaj, po kilku tysiącleciach nasuwa się pytanie:

  Czy wydarzenia z przeszłości stały się dla nas przestrogą! ? ! ? ! ? ? ?
 • Piekło się nie upiekło. cz.5
  - Zapowiedzi zniszczenia ogniem całych miast:
  Am.1,4-14; 2,2;5 Wymienione miejsca do ukarania ogniem: Damaszek, Gaza, Aszdod, Aszkelon, Tyr, Teman, Bosra, Raba, Moa, Juda. Podobnie Zach.9,1-

  Przestroga dla Jerozolimy. Powtórzenie symboliki; spalenie drzew/ludzi.
  Ez.15,6-8 „Dlatego tak mówi Wszechmocny Pan:
  Jak wśród drzew leśnych drzewo winogradu wydałem na pastwę ognia, Tak też wydałem mieszkańców Jeruzalem. I zwrócę swoje oblicze przeciwko nim:
  Wyszli z ognia, lecz ogień ich strawi, i poznacie, że Ja jestem Pan, gdy zwrócę swoje oblicze przeciwko nim, I kraj przemienię w pustkowie, ponieważ dopuścili się niewierności – mówi Wszechmocny Pan.”

  Ostrzegawcza zapowiedź dla Jerozolimy – domu króla Judy
  Jer.22,5;8 „Lecz jeżeli nie usłuchacie tych słów, to przysięgam na siebie samego – mówi Pan – że ten dom stanie się ruiną.
  A gdy liczne narody będą przechodzić koło tego miasta, wtedy powie jeden do drugiego: Za co tak uczynił Pan temu wielkiemu miastu?” i wypełnienie się proroctwa: Jer.52,13 „I spalił przybytek Pana I pałac królewski, I wszystkie domy Jeruzalemu; wszystkie duże domy spalił ogniem.”

  Zapowiedź zniszczenia Babilonu; też przez ogień.
  Jer.50,29-32 „Wezwijcie przeciwko Babilonowi strzelców, wy, wszyscy łucznicy, oblegajcie go dokoła!
  Niech nikt z niego nie ujdzie!
  Odpłaćcie mu według jego uczynków, tak samo jak on uczynił, jemu uczyńcie, gdyż był zuchwały wobec Pana, wobec Świętego Izraelskiego.
  Dlatego padnie jego młódź na jego placach i wszyscy jego wojownicy zginą w owym dniu – mówi Pan.
  Oto Ja jestem przeciwko tobie, zuchwalcze – mówi Wszechmocny, Pan Zastępów, gdyż nadszedł twój dzień, czas, kiedy cię ukarzę. I potknie się zuchwały, i padnie, i nikt go nie podniesie; i rozniecę ogień w jego miastach, i pochłonie wszystko, co jest dokoła niego.”
  Jer.51,58 „Tak mówi Pan Zastępów: Mury obszernego Babilonu będą doszczętnie zburzone, a jego wysokie bramy ogniem spalone. W ten sposób ludy trudzą się dla marności, a narody mozolą się dla ognia.”

  Zapowiedź spalenia miast Amonickich
  Jer.49,2 „Dlatego oto idą dni – mówi Pan – gdy sprawię, że Rabba Amonicka usłyszy zgiełk wojenny, stanie się kupą zgliszcz, a jej pomniejsze miasta spłoną w ogniu, Izrael zaś będzie dziedziczył po swoich dziedzicach – mówi Pan.”

  - Zapowiedź spalenia krain:
  Ez.21,3-4 „I mówi do lasu w Negebie: Słuchaj słowa Pana! Tak mówi Wszechmocny Pan:
  Oto Ja zapalę w tobie ogień i pożre w tobie wszystkie drzewa świeże i wszystkie drzewa suche; płomień gorejący nie zgaśnie, lecz będą nim przypalone wszystkie twarze od południa do północy.
  I ujrzy wszelkie ciało, że Ja, Pan, go wznieciłem; nie zgaśnie on.”
  Drzewa symbolizują ludzi. To zapowiedź spalenia ludzi. Drzewa nie mają twarzy.
  Podobnie: Jer.5,14 „Dlatego tak mówi Pan, Bóg Zastępów: Ponieważ to mówią, przeto Ja uczynię moje słowa ogniem w twoich ustach, a ten lud drewnem, które pożre ogień.”
  Jer.48,42-45 „I Moab będzie zniszczony tak, że przestanie być ludem, gdyż butnie wystąpił przeciwko Panu. Groza i przepaść, i pułapka na ciebie, który mieszkasz w Moabit – mówi Pan.
  Kto uniknie grozy, wpadnie w przepaść, a kto wydostanie się z przepaści, uwikła się w pułapkę, gdyż to sprowadzę na niego, na Moa, w roku jego kary – mówi Pan.”
  Abd.1,17-18 „Lecz na górze Syjon będzie wybawienie, jest ona przecież święta, i dom Jakuba przyjmie w posiadanie tych, którzy go posiadłości pozbawili. A dom Jakuba stanie się ogniem, dom Józefa płomieniem, dom zaś Ezawa słomą; podpalą go i strawią; i z domu Ezawa nikt nie ocaleje – bo tak rzekł Pan.”

  - Bóg spuszcza ognień na narody, aby doznały sądu i uświadomiły sobie prawdziwego Boga.
  Ez.30,8; 16; 19 „I poznają, że Ja jestem Pan, gdy podłożę ogień pod Egipt i będą zdruzgotani wszyscy jego pomocnicy. Podłożę ogień pod Egipt, Syene bardzo drżeć będzie; w No uczynię wyłom jak rozdział wód. I dokonam sądów nad Egiptem, i poznają, że Ja jestem Pan.”

  Jer.43,12-13 „I wznieci ogień w świątyniach bogów Egiptu, I spali je lub uprowadzi, I oczyści ziemię egipską jak pasterz czyści swój płaszcz, a potem wyjdzie stamtąd w pokoju. I rozbije posągi w Betszemesz, które jest w Egipcie, a świątynie bogów Egiptu spali ogniem.”
  Ez.39,6 „Spuszczę ogień na Magog I na mieszkańców wysp żyjących bezpiecznie I poznają, że Ja jestem Pan.”
  Ez.38,18-22 „Ale w dniu, w którym przybędzie Gog do kraju Izraela - wyrocznia Pana Boga - gniew mój we Mnie zapłonie. I w uniesieniu moim, w ogniu mego gniewu,… I powołam przeciwko niemu wszelki strach - wyrocznia Pana Boga - miecz każdego zwróci się przeciwko bratu. I wymierzę im karę przez zarazę i krew, i ulewę, i grad [jakby] kamieni. Ogień i siarkę ześlę jak deszcz na niego i na jego wojsko, i na rozliczne ludy, które są z nim. I tak okażę moją wielkość i moją świętość, i objawię się na oczach wielu narodów. I poznają, że Ja jestem Pan.”
  Ez.30,14 „Spustoszę Patros, podłożę ogień pod Soan i dokonam sądów nad No.”
  PS.21,9-10 „Ręka twoja dosięgnie wszystkich nieprzyjaciół twoich, Prawica twoja dosięgnie tych, którzy cię nienawidzą. Uczynisz, że będą jak w piecu ognistym, Gdy się zjawisz…
  Pan w gniewie swoim pochłonie ich, A ogień ich pożre.”

  - Bałwochwalstwo prowokuje zazdrość Boga i zagraża ogniem
  VM.32,21-22 „Pobudzili mnie do zazdrości tym, co nie jest bogiem, Podniecili mnie marnościami swoimi, Więc i Ja pobudzę ich do zazdrości tymi, którzy nie są ludem, Podniecę ich narodem nikczemnym.
  Gdyż ogień zapalił się przez gniew mój I płonie do głębin podziemi, Trawi ziemię wraz z plonem jej, Wypala posady gór.”
 • Piekło się nie upiekło. cz.7
  - Szemranie, nieuzasadnione narzekanie, ofiary bałwanom prowokują karę ognia
  IVM.11,1-2 „Lecz gdy lud zaczął utyskiwać przed Panem na swoją niedolę i Pan to usłyszał, wtedy zapłonął jego gniew i zapalił się wśród nich ogień Pana, i pochłonął skraj obozu. Wówczas lud zaczął krzyczeć przed Mojżeszem, a Mojżesz pomodlił się do Pana i ogień wygasł.”
  IVM.16,30-35 „Lecz jeżeli Pan dokona rzeczy nadzwyczajnej, że ziemia otworzy swoją czeluść i pochłonie ich oraz wszystko, co do nich należy, i żywcem zstąpią do podziemi, wtedy poznacie, że ci mężowie zbezcześcili Pana. … Ziemia rozwarła swoją czeluść i pochłonęła ich oraz ich domy i wszystkich ludzi Korach i cały ich dobytek. … Ogień też wyszedł od Pana i pochłonął owych dwustu pięćdziesięciu mężów, którzy ofiarowali kadzidło.” A kadzidło symbolizuje modlitwy; złe, albo prawidłowe.
  Gdy dzisiaj ludzie zamiast modlić się tylko do Boga modlą się do zmarłych, czy żyjących ludzi, do duchów, zjaw, do zjawisk przyrody, czy obiektów kosmosu, to zasługują na to samo, co Korach.
  IVM.26,10 „I rozwarła ziemia swoją czeluść, i pochłonęła ich wraz z krachem, podczas gdy zastęp Korach zginął od ognia, który strawił dwustu pięćdziesięciu mężów. I stali się oni przestrogą.”

  Bóg posługuje się ogniem, aby wybiórczo ukarać narzekających i buntujących się, a dla świadków, dla ludzi myślących jest to przestrogą.
  Czy jest to dla ciebie przestrogą?

  - Bóg doświadcza, karze ogniem także lud wybrany
  Treny 1,12-14 „Nuże, wy wszyscy, którzy przechodzicie drogą, spójrzcie I patrzcie: Czy to ból równy mojemu bólowi, który mi zadano, którym dotknął mnie Pan w dniu zapalczywości swojego gniewu?
  Z wysoka zesłał ogień do moich kości i on przeniknął mnie, rozciągnął sieć na moje nogi, zawrócił mnie; spustoszył mnie, uczynił na zawsze chorym.
  Mocno ściągnięte jest jarzmo moich grzechów, jego ręką związane. Włożone zostało na moją szyję; załamała się moja siła. Pan wydał mnie w ręce tych, którym nie mogę sprostać.”
  Tr.2,1-4 „Ach, jakże zachmurzył się Pan w swoim gniewie nad córką Syjońską, z nieba na ziemię zrzucił wspaniałość Izraela I nie pamiętał w dniu swojego gniewu o podnóżku swoich stóp.
  Pan zniszczył bezlitośnie wszystkie niwy Jakuba, w swojej zapalczywości zburzył twierdze córki Judzkiej, rzucił o ziemię, zhańbił królestwo i jego książąt.
  W żarze gniewu złamał wszelką siłę Izraela, cofnął swoją prawicę, gdy nieprzyjaciel się zbliżał, i rozpalił przeciwko Jakubowi ogień płonący, który dokoła pożera.
  Naciągnął swój łuk jak nieprzyjaciel, jego prawica jest podniesiona, i zabił jak wróg wszystko, co jest rozkoszą dla oczu. Na namiot córki Syjońskiej wylał swoją zapalczywość jak ogień.”
  Tr.4,11 „Pan dopełnił swojej popędliwości, wylał żar swojego gniewu i wzniecił na Syjonie ogień, który pochłonął jego podwaliny.”

  - Zapowiedź ognia jako skutku gniewu Boga
  Jer.4,4 „Obrzeżcie się dla Pana I usuńcie nieobrzezki waszych serc, mężowie judzcy I mieszkańcy Jeruzalemu, aby mój gniew nie wybuchł jak ogień I nie palił, a nikt by go nie ugasił z powodu waszych złych czynów!”.
  Jer.32,29 „I wkroczą Chaldejczycy, walczący przeciwko temu miastu, I podłożą ogień pod to miasto, i spalą je wraz z domami, na dachach których kadzono Baalowi i składano ofiary z płynów cudzym Bogom, aby mnie drażnić.”
  Jer.34,22 „Oto Ja wydam rozkaz, mówi Pan, i sprowadzę je z powrotem na to miasto, i będą walczyły przeciwko niemu, zdobędą je i spalą ogniem; a miasta judzkie obrócę w pustynię, gdzie nikt nie mieszka.”
  Jer.38,17-18; 23 „Na to rzekł Jeremiasz do Sedekiasza: Tak mówi Pan, Bóg Zastępów, Bóg Izraela: Jeżeli wyjdziesz i poddasz się dowódcom króla babilońskiego, pozostaniesz przy życiu i miasto to nie będzie spalone ogniem, i pozostaniesz przy życiu wraz z twoim domem.
  Jeżeli zaś nie wyjdziesz i nie poddasz się dowódcom króla babilońskiego, miasto to będzie wydane w ręce Chaldejczyków i oni je spalą, a ty nie ujdziesz ich ręki.
  I wszystkie twoje kobiety i twoich synów wyprowadzą do Chaldejczyków, a ty nie ujdziesz ich ręki, lecz zostaniesz pochwycony ręką króla babilońskiego, a miasto to będzie spalone.”
  Jer.29,22-23 „I z nich będzie wzięty przykład klątwy dla wszystkich wygnańców z Judy, którzy są w Babilonie, w słowach: Niech z tobą zrobi Pan tak, jak z Sedekiaszem i jak z Achabem, których król babiloński upiekł w ogniu, Ponieważ popełniali bezeceństwo w Izraelu, cudzołożąc z żonami swoich bliźnich i głosząc w moim imieniu słowa kłamliwe, czego im nie poleciłem. A Ja o tym wiem i jestem tego świadkiem – mówi Pan.”
  Jer.37,8;10 „A wtedy Chaldejczycy wrócą i będą walczyli przeciwko temu miastu i zdobędą je, a potem spalą ogniem.
  Bo choćbyście pobili całe wojsko chaldejskie walczące z wami i pozostało z nich tylko kilku rannych, wtedy i ci, każdy w swoim namiocie, powstaliby i spaliliby to miasto.”
  Jer.21,12;14 „Domu Dawida! Tak mówi Pan:
  Sądźcie w każdy poranek sprawiedliwie i ratujcie uciśnionego z ręki gnębiciela, aby mój gniew nie wybuchnął jak ogień i nie spłonął tak, że nikt nie mógłby go ugasić z powodu waszych złych uczynków!
  Nawiedzę karą według waszych czynów – mówi Pan – i rozciągnę ogień w jej lesie, który pożre wszystko dokoła.”.
  Jer.17,27 „Lecz jeżeli mnie nie usłuchacie, aby święcić dzień sabatu I aby nie nosić ciężarów, gdy w chodzicie do bram Jeruzalemu w dzień sabatu, to Ja rozniecę w jego bramach ogień I pochłonie pałace Jeruzalem, i nie zgaśnie.”
  Jer.21,10 „Gdy zwróciłem swoje oblicze przeciwko temu miastu na zło, a nie na dobro – mówi Pan – będzie ono wydane w ręce króla babilońskiego, I spali je ogniem.”
  Jer.15,14 „I sprawię, że będziesz służył twoim wrogom w ziemi, której nie znasz, gdyż ogień rozpalił się w moim gniewie i będzie płonął nad wami.”
  Jer.11,16- „Zielonym drzewem oliwnym zdobnym w piękne owoce nazwał ciebie Pan. Lecz wśród huku wielkiej burzy ogień spali jego liście i połamią się jego konary. Gdyż Pan Zastępów, który cię zasadził, postanowił zesłać na ciebie nieszczęście z powodu złości domu izraelskiego i domu judzkiego, których się dopuścili, drażniąc mnie przez spalanie kadzidła dla Baala.”
  Iz.65,5 „Mówią: Trzymaj się z dala! Nie zbliżaj się do mnie, bo mógłbym cię zetknąć ze świętym!
  Ci są dymem w moich nozdrzach, ogniem, który cały dzień płonie.”
  PS.78,21-22 „Przeto Pan, usłyszawszy to, uniósł się gniewem; Ogień zapłonął przeciwko Jakubowi, Także I gniew wybuchnął przeciwko Izraelowi, Że nie uwierzyli Bogu I nie zaufali zbawieniu jego.”

  Mi.1,4-5 „I rozpływają się pod nim góry, jak wosk od ognia, a doliny rozdzielają się, jak wody spływające ze stromych zboczy. A wszystko to z powodu przestępstwa Jakuba i z powodu grzechów domu Izraela….”

  - Próba pojmania proroka Boga kończy się śmiercią żołnierzy w ogniu:
  IIKról.1,9-10 „… Mężu Boży, król nakazuje, abyś zszedł.
  Odpowiadając Eliasz rzekł do dowódcy pięćdziesięciu wojowników: Jeżeli jestem mężem Bożym, to niech ogień spadnie z nieba i niech pochłonie ciebie i twoich pięćdziesięciu. I spadł ogień z nieba i pochłonął go wraz z jego pięćdziesięcioma.”
  IIKról.1,12 „… Mężu Boży, król nakazuje, abyś natychmiast zszedł.
  Odpowiadając Eliasz rzekł do nich: Jeżeli jestem mężem Bożym, to niech ogień spadnie z nieba i niech pochłonie ciebie i twoich pięćdziesięciu. I spadł ogień Boży z nieba, i pochłonął go wraz z jego pięćdziesięcioma.”

  - Zaistniała kara ognia może stać się przestrogą dla myślących:
  IIKról.1,13- 15 „ … A gdy ten trzeci dowódca pięćdziesięciu wojowników tam wstąpił, padł przed Eliaszem na kolana, błagając go tymi słowy: Mężu Boży, niech moje życie i życie tych pięćdziesięciu twoich sług znaczy coś w twoich oczach.
  Oto ogień spadł z nieba i pochłonął dwóch poprzednich dowódców pięćdziesięciu wojowników wraz z ich pięćdziesięcioma. Lecz teraz niech moje życie coś znaczy w twoich oczach.
  Wtedy odezwał się anioł Pański do Eliasza: Zejdź z nim, nie bój się go. Podniósł się więc i zszedł z nim do króla.”

  Biorąc pod uwagę kilkakrotne sprowadzenie ognia przez proroka Eliasza jak i (najprawdopodobniej) posiadanie takich możliwości przez apostołów:Łk.9,54-56 „A gdy to widzieli uczniowie Jakub i Jan, rzekli: Panie, czy chcesz, abyśmy słowem ściągnęli ogień z nieba, który by ich pochłonął, jak to i Eliasz uczynił?A On, obróciwszy się, zgromił ich i rzekł: Nie wiecie, jakiego ducha jesteście. Albowiem Syn człowieczy nie przyszedł zatracać dusze ludzkie, ale je zachować.”, myślący człowiek powinien brać pod uwagę to, że może go spotkać kara w ogniu. Profilaktycznie dobrze jest respektować przestrogi Boga.
  Tym bardziej, że jest wiele relacji z historii potwierdzających karzące zniszczenia grzeszników.

  Ez.28,18 O Tyrze: „Zbezcześciłeś moją świątynię z powodu mnóstwa swoich win, przy niegodziwym swoim handlu. Dlatego wywiodłem z ciebie ogień i ten cię strawił; obróciłem cię w popiół ziemi na oczach wszystkich, którzy cię widzieli.”
  Łk.17,28-30 „Podobnie jak działo się za czasów Lota: jedli i pili, kupowali i sprzedawali, sadzili i budowali, lecz w dniu, kiedy Lot wyszedł z Sodomy, spadł z nieba deszcz ognia i siarki i wygubił wszystkich; tak samo będzie w dniu, kiedy Syn Człowieczy się objawi.”
  IKor.10,11 „A wszystko to przydarzyło się im jako zapowiedź rzeczy przyszłych, spisane zaś zostało ku pouczeniu nas, których dosięga kres czasów.”
 • Piekło się nie upiekło. cz.8
  - Dziwna, kontrowersyjne historia Joba i jego bliskich, sług, majątku:
  Job.1,16 „Gdy ten jeszcze mówił, przyszedł inny I rzekł: Ogień Boży spadł z nieba, spalił trzodę i sługi i pochłonął je; uszedłem tylko ja sam, aby ci o tym donieść.”
  Dziwne stwierdzenie, „Ogień Boży spadł z nieba” tym bardziej, że wcześniej mamy opinię Boga na temat Joba: „Czy zwróciłeś uwagę na mojego sługę, Joba? Bo nie ma mu równego na ziemi. Mąż to nienaganny i prawy, bogobojny i stroniący od złego.” Job.1,8.
  To Bóg spuszcza ogień na trzodę i sługi Joba?
  Niewątpliwie bolesne doświadczenia które dotykają Joba mają miejsce za przyzwoleniem Boga. Ale za tymi dopustami Boga stoi szatan chcący wymusić na Jobie wyrzeczenie się Boga:
  Hb.1,9-12;22 „Szatan na to do Pana: «Czyż za darmo Hiob czci Boga? Czyż Ty nie ogrodziłeś zewsząd jego samego, jego domu i całej majętności? Pracy jego rąk pobłogosławiłeś, jego dobytek na ziemi się mnoży. Wyciągnij, proszę, rękę i dotknij jego majątku! Na pewno Ci w twarz będzie złorzeczył».
  Rzekł Pan do szatana: «Oto cały majątek jego w twej mocy. Tylko na niego samego nie wyciągaj ręki». I odszedł szatan sprzed oblicza Pańskiego.”
  „W tym wszystkim Hiob nie zgrzeszył i nie przypisał Bogu nieprawości.”

  - Ponadczasowy, wieczny wymiar zbawienia, ale i też kary:
  Tak jak zbawienie jest wieczne, tak też kara, męka, będzie wieczna, a nie okresowa.
  Jer.21,12;14 „Domu Dawida! Tak mówi Pan:
  Sądzicie w każdy poranek sprawiedliwie i ratujcie uciśnionego z ręki gnębiciela, aby mój gniew nie wybuchnął jak ogień i nie spłonął tak, że nikt nie mógłby go ugasić z powodu waszych złych uczynków!
  Nawiedzę karą według waszych czynów – mówi Pan – i rozciągnę ogień w jej lesie, który pożre wszystko dokoła.”.
  Jer.17,4 „I będziesz musiał wypuścić z ręki twoje dziedzictwo, które ci dałem; I uczynię cię niewolnikiem twoich wrogów w ziemi, której nie znasz, gdyż w moim gniewie rozpalił się ogień, który na wieki będzie płonął.”
  Iz.33,11-14 „Zaszliście w ciążę z plewami, a rodzicie ścierń; wasze parskanie to ogień, który was pożre. I ludy będą spalone na wapno, ścięte jak ciernie, które spłoną w ogniu. Słuchajcie, wy dalecy, czego dokonałem, i poznajcie, wy bliscy, moją moc!
  Grzesznicy w Syjonie zlękli się, drżenie ogarnęło niegodziwych.
  Kto z was może przebywać przy ogniu, który pożera?
  Kto z nas może się ostać przy wiecznych płomieniach?”
  Hbr.10,26-31 „Jeśli bowiem dobrowolnie grzeszymy po otrzymaniu pełnego poznania prawdy, to już nie ma dla nas ofiary przebłagalnej za grzechy, ale jedynie jakieś przerażające oczekiwanie sądu i żar ognia, który ma trawić przeciwników. Kto przekracza Prawo Mojżeszowe, ponosi śmierć bez miłosierdzia na podstawie [zeznania] dwóch albo trzech świadków. Pomyślcie, o ileż surowszej kary stanie się winien ten, kto by podeptał Syna Bożego i zbezcześcił krew Przymierza, przez którą został uświęcony, i obelżywie zachował się wobec Ducha łaski. Znamy przecież Tego, który powiedział: Do Mnie [należy] pomsta i Ja odpłacę. I znowu: Sam Pan będzie sądził lud swój. Straszną jest rzeczą wpaść w ręce Boga żyjącego.”
  Mt.13,39-43 „Nieprzyjacielem, który posiał chwast, jest diabeł; żniwem jest koniec świata, a żeńcami są aniołowie. Jak więc zbiera się chwast i spala ogniem, tak będzie przy końcu świata. Syn Człowieczy pośle aniołów swoich: ci zbiorą z Jego królestwa wszystkie zgorszenia i tych, którzy dopuszczają się nieprawości, i wrzucą ich w piec rozpalony; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów. Wtedy sprawiedliwi jaśnieć będą jak słońce w królestwie Ojca swego. Kto ma uszy, niechaj słucha!”
  Mk.9,43-49 „Jeśli twoja ręka jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją; lepiej jest dla ciebie ułomnym wejść do życia wiecznego, niż z dwiema rękami pójść do piekła w ogień nieugaszony. I jeśli twoja noga jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją; lepiej jest dla ciebie, chromym wejść do życia, niż z dwiema nogami być wrzuconym do piekła. Jeśli twoje oko jest dla ciebie powodem grzechu, wyłup je; lepiej jest dla ciebie jednookim wejść do królestwa Bożego, niż z dwojgiem oczu być wrzuconym do piekła, gdzie robak ich nie umiera i ogień nie gaśnie. Bo każdy ogniem będzie posolony.”
  Mt.18,8-9 „Otóż jeśli twoja ręka lub noga jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją i odrzuć od siebie! Lepiej jest dla ciebie wejść do życia ułomnym lub chromym, niż z dwiema rękami lub dwiema nogami być wrzuconym w ogień wieczny. I jeśli twoje oko jest dla ciebie powodem grzechu, wyłup je i odrzuć od siebie! Lepiej jest dla ciebie jednookim wejść do życia, niż z dwojgiem oczu być wrzuconym do piekła ognistego.”
  Mt.25,41-43; 46 „Wtedy odezwie się i do tych po lewej stronie: "Idźcie precz ode Mnie, przeklęci, w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom!
  Bo byłem głodny, a nie daliście Mi jeść; byłem spragniony, a nie daliście Mi pić; byłem przybyszem, a nie przyjęliście Mnie; byłem nagi, a nie przyodzialiście Mnie; byłem chory i w więzieniu, a nie odwiedziliście Mnie." „I pójdą ci na mękę wieczną, sprawiedliwi zaś do życia wiecznego».”
  J.5,27-30 „Przekazał Mu władzę wykonywania sądu, ponieważ jest Synem Człowieczym. Nie dziwcie się temu! Nadchodzi bowiem godzina, w której wszyscy, którzy spoczywają w grobach, usłyszą głos Jego: a ci, którzy pełnili dobre czyny, pójdą na zmartwychwstanie życia; ci, którzy pełnili złe czyny - na zmartwychwstanie potępienia. Ja sam z siebie nic czynić nie mogę7. Tak, jak słyszę, sądzę, a sąd mój jest sprawiedliwy; nie szukam bowiem własnej woli, lecz woli Tego, który Mnie posłał.”
  IITes.1,6-9 „…gdy z nieba objawi się Pan Jezus z aniołami swojej potęgi w płomienistym ogniu, wymierzając karę tym, którzy Boga nie uznają i nie są posłuszni Ewangelii Pana naszego Jezusa. Jako karę poniosą oni wieczną zagładę [z dala] od oblicza Pańskiego i od potężnego majestatu Jego”
  Jud.1,5-7 „Pragnę zaś, żebyście przypomnieli sobie, choć raz na zawsze wiecie już wszystko, że Pan, który wybawił naród z Egiptu, następnie wytracił tych, którzy nie uwierzyli; i aniołów, tych, którzy nie zachowali swojej godności, ale opuścili własne mieszkanie, spętanych wiekuistymi więzami zatrzymał w ciemnościach na sąd wielkiego dnia; jak Sodoma i Gomora i w ich sąsiedztwie [położone] miasta - w podobny sposób jak one oddawszy się rozpuście i pożądaniu cudzego ciała - stanowią przykład przez to, że ponoszą karę wiecznego ognia.”
  Obj.20,7-10 „A gdy się skończy tysiąc lat, z więzienia swego szatan zostanie zwolniony.
  I wyjdzie, by omamić narody z czterech narożników ziemi, Goga i Magoga, by ich zgromadzić na bój, a liczba ich jak piasek morski.
  Wyszli oni na powierzchnię ziemi i otoczyli obóz świętych i miasto umiłowane;
  a zstąpił ogień od Boga z nieba i pochłonął ich.
  A diabła, który ich zwodzi, wrzucono do jeziora ognia i siarki, tam gdzie są Bestia i Fałszywy Prorok. I będą cierpieć katusze we dnie i w nocy na wieki wieków.”
  IITes.1,6-9 „Bo przecież jest rzeczą słuszną u Boga odpłacić uciskiem tym, którzy was uciskają, a wam, uciśnionym, dać ulgę wraz z nami, gdy z nieba objawi się Pan Jezus z aniołami swojej potęgi w płomienistym ogniu, wymierzając karę tym, którzy Boga nie uznają i nie są posłuszni Ewangelii Pana naszego Jezusa. Jako karę poniosą oni wieczną zagładę [z dala] od oblicza Pańskiego i od potężnego majestatu Jego”
 • Piekło się nie upiekło. cz.9
  - Zapowiadane zniszczenie ziemi
  Część ludzi odmawia Bogu prawa do decydowania o losach ziemi, ludzi. Tyle że On jako Stwórca, producent, ma prawo decydować o swojej własności.
  Obj.14,7 „Wołał on głosem donośnym:
  «Ulęknijcie się Boga i dajcie Mu chwałę, bo godzina sądu Jego nadeszła.
  Oddajcie pokłon Temu, co niebo uczynił i ziemię, i morze, i źródła wód!»”
  Obj.6,8-17 „I ujrzałem: oto koń trupio blady, a imię siedzącego na nim Śmierć, i Otchłań mu towarzyszyła. I dano im władzę nad czwartą częścią ziemi, by zabijali mieczem i głodem, i morem, i przez dzikie zwierzęta.
  A gdy otworzył pieczęć piątą, ujrzałem pod ołtarzem dusze zabitych dla Słowa Bożego
  i dla świadectwa, jakie mieli.
  I głosem donośnym tak zawołały: «Dokądże, Władco święty i prawdziwy, nie będziesz sądził i wymierzał za krew naszą kary tym, co mieszkają na ziemi?»
  I dano każdemu z nich białą szatę i powiedziano im, by jeszcze krótki czas odpoczęli,
  aż pełną liczbę osiągną także ich współsłudzy oraz bracia, którzy, jak i oni, mają być zabici.
  I ujrzałem: gdy otworzył pieczęć szóstą, stało się wielkie trzęsienie ziemi i słońce stało się czarne jak włosienny wór, a cały księżyc stał się jak krew.
  I gwiazdy spadły z nieba na ziemię, podobnie jak drzewo figowe wstrząsane silnym wiatrem zrzuca na ziemię swe niedojrzałe owoce.
  Niebo zostało usunięte jak księga, którą się zwija, a każda góra i wyspa z miejsc swych poruszone.
  A królowie ziemscy, wielmoże i wodzowie, bogacze i możni, i każdy niewolnik, i wolny
  ukryli się do jaskiń i górskich skał.
  I mówią do gór i do skał: «Padnijcie na nas i zakryjcie nas przed obliczem Zasiadającego na tronie i przed gniewem Baranka, bo nadszedł Wielki Dzień Jego gniewu, a któż zdoła się ostać?»”

  Iz.2,10 „Wejdź między skały, ukryj się w prochu ze strachu przed Panem,
  przed blaskiem Jego majestatu, kiedy powstanie, by przerazić ziemię.”
  Iz.2,12-21 „Albowiem dzień Pana Zastępów nadejdzie przeciw wszystkim pysznym i nadętym
  i przeciw wszystkim hardym, by się ukorzyli, …
  Wtedy pycha człowieka będzie poniżona, a upokorzona ludzka wyniosłość.
  Sam tylko Pan się wywyższy dnia owego, posągi zaś bożków całkowicie znikną.
  Wtedy wejdą do jaskiń skalnych i do jam podziemnych ze strachu przed Panem,
  przed blaskiem Jego majestatu, kiedy powstanie, by przerazić ziemię.
  Owego dnia człowiek wyrzuci kretom i nietoperzom bożki swe srebrne i bałwany złote,
  zrobione po to, by im cześć oddawał, gdy wejdzie między rozpadliny skalne i w szczeliny opoki ze
  strachu przed Panem, i przed blaskiem Jego majestatu, kiedy powstanie, by przerazić ziemię.”
  Iz.13,11-13 „Ukarzę Ja świat za jego zło i niegodziwców za ich grzechy.
  Położę kres pysze zuchwałych i dumę okrutników poniżę.
  Uczynię człowieka rzadszym niż najczystsze złoto, i śmiertelnika - droższym niż złoto z Ofiru.
  Dlatego niebiosa się poruszą i ziemia się wstrząśnie w posadach,
  na skutek oburzenia Pana Zastępów, gdy rozgorzeje gniew Jego.”
  Iz.24,16-23 „…Tak, upusty otworzą się w górze i podwaliny ziemi się zatrzęsą.
  Ziemia rozpadnie się w drobne kawałki, ziemia pękając wybuchnie, ziemia zadrgawszy zakołysze się,
  ziemia się mocno będzie zataczać jak pijany i jak budka [na wietrze] będzie się chwiała;
  grzech jej zaciąży nad nią, tak iż upadnie i już nie powstanie.
  Nastąpi w ów dzień to, iż Pan skarze wojsko niebieskie tam, w górze i królów ziemskich tu - na dole.
  Zostaną zgromadzeni, uwięzieni w lochu; będą zamknięci w więzieniu, a po wielu latach będą ukarani.
  Księżyc się zarumieni, słońce się zawstydzi, bo zakróluje Pan Zastępów na górze Syjon i w Jeruzalem:
  wobec swych starców będzie uwielbiony.”
  Sof.1,17-18 „I udręczę ludzi, że chodzić będą jak niewidomi, ponieważ zawinili przeciwko Panu;
  i krew ich jak kurz będzie rozpryskana, a ich szpik jak błoto.
  Ani ich srebro, ani ich złoto nie zdoła ich ocalić w dniu gniewu Pana,
  gdyż ogień Jego zapalczywy strawi całą ziemię;
  bo dokona zagłady - zaiste strasznej - wszystkich mieszkańców ziemi.”
  Iz.51,6 „Podnieście oczy ku niebu i na dół popatrzcie ku ziemi!
  Zaiste, niebo jak dym się rozwieje i ziemia zwiotczeje jak szata, a jej mieszkańcy wyginą jak komary.
  Lecz moje zbawienie będzie wieczne, a sprawiedliwość moja zmierzchu nie zazna.”
  Hbr.1,10-12 „Oraz: Tyś, Panie, na początku osadził ziemię, dziełem też rąk Twoich są niebiosa.
  One przeminą, ale Ty zostaniesz i wszystko jak szata się zestarzeje, i jak płaszcz je zwiniesz, jak
  odzienie, i odmienią się. Ty zaś jesteś Ten sam, a Twoje lata się nie skończą.”

  Spalenie ziemi
  Łk.12,49 „ Przyszedłem rzucić ogień na ziemię i jakże bardzo pragnę, żeby on już zapłonął”
  Sof.3,8 „Dlatego oczekujcie dnia – mówi Pan – w którym wystąpię jako oskarżyciel.
  Bo mam zamiar zgromadzić narody, zebrać królestwa, aby wylać na nie swoją popędliwość, cały żar swojego gniewu. Zaprawdę, cała ziemie będzie pożarta ogniem mojej żarliwości.”
  Sof.1,18 „Ani ich srebro, ani ich złoto nie będzie mogło ich wyratować w dniu gniewu Pana, bo ogień gniewu Pana Pochłonie całą ziemię.
  Doprawdy, koniec straszną zagładę zgotuje wszystkim mieszkańcom ziemi.”
  IIP.3,7-12 „A to samo słowo zabezpieczyło obecnie niebo i ziemię jako zachowane dla ognia na dzień sądu i zguby bezbożnych ludzi. … Nie zwleka Pan z wypełnieniem obietnicy - bo niektórzy są przekonani, że Pan zwleka - ale On jest cierpliwy w stosunku do was. Nie chce bowiem niektórych zgubić, ale wszystkich doprowadzić do nawrócenia. Jak złodziej zaś przyjdzie dzień Pański, w którym niebo ze świstem przeminie, gwiazdy się w ogniu rozsypią, a ziemia i dzieła na niej zostaną znalezione.
  Skoro to wszystko w ten sposób ulegnie zagładzie, to jakimi winniście być wy w świętym postępowaniu i pobożności, gdy oczekujecie i staracie się przyspieszyć przyjście dnia Bożego, który sprawi, że niebo zapalone pójdzie na zagładę, a gwiazdy w ogniu się rozsypią.”

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

ULUBIENI AUTORZY