Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Dyżury administratorów Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
300 postów 5875 komentarzy

come nembo

roux - come nembo che fugge col vento

Urodziny Radia Maryja - absmak większy niż po „Klerze”?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Politycy partii rządzącej trzymają się za ręce, kołyszą w rytm "Abba Ojcze", wśród nich ojciec Tadeusz Rydzyk i inni duchowni.

 Fragment rozmowy z księdzem Pawłem Gużyńskim w portalu natemat.pl

Nt: -
Wrócę jeszcze na moment do polityków, ale tych, którzy są bliscy ojcu Tadeuszowi Rydzykowi. Na początku sobotniej uroczystości odczytano list prezydenta Andrzeja Dudy, później swoje wystąpienie miał premier. Mateusz Morawiecki apelował do Matki Boskiej, by miała w opiece naród cały. "A również tych, którzy nie kochają Polski tak mocno jeszcze, póki co, tak jak my tutaj, tak jak cała rodzina Radia Maryja". Polityk powinien tak dzielić Polaków?
 
ks Gużyński: -
Każdy jest godny szacunku jako człowiek. Ale jest też wymiar naszego działania, postaw, słów. I one mogą być godne szacunku lub nie. I w tym sensie, słowa pana premiera nie wzbudzają we mnie nawet odrobiny szacunku, ponieważ zniżył się do tej retoryki przysłowiowego prowincjonalnego plebana.
Mówił tym samym językiem, co ojciec Tadeusz Rydzyk. Pewnie dlatego, że zwracał się do tzw. radiomaryjnego elektoratu. Zniżenie się z powodów politycznych do mówienia takich rzeczy jest niegodne. Ludzie o pewnym wykształceniu, klasie, dzierżonej odpowiedzialności, nigdy nie powinni robić takich rzeczy. Z tego punktu widzenia to było co najmniej żenujące
 
Nt: -
         "Ręce do góry, kto był na filmie 'Kler'? Przyznajcie się. Jak żeście dołożyli pieniądze do tamtej kasy, żeby dalej szkodzili. Kto był? Ręka do góry. Katolicy trzymają z katolikami, Polacy trzymają z Polakami. I to będzie normalne" – mówił ojciec Rydzyk. Duchowny ma prawo zadawać takie pytanie? I wychodzić z założenia, że ktoś, kto poszedł na film "Kler", wcale nie jest katolikiem?

ks Gużyński: -
        
Chciałem unikać wypowiedzi emocjonalnych, ale doprawdy wobec takich słów o. Rydzyka trudno się pohamować. Są one nad wyraz obrzydliwe przez swoje prostactwo. Oczywistym jest, że duchowni mają prawo dyskutować o filmie "Kler", to otwarta polemika i ważne, aby się toczyła.
Ale skorzystanie z prawa do wypowiedzi także w tej materii nikogo automatycznie nie pasuje na mędrca. Nie o to chodzi, kto z kim trzyma, lecz o to, czy się poprawnie używa rozumu. Faktyczną przynależność do wspólnoty Kościoła Katolickiego określa się stopniem wierności Ewangelii, której treść była i pozostaje szczególnie surowym recenzentem dla duchownych, o czym już wspomniałem.
         Ku zgryzocie o. Tadeusza zaryzykuję hipotezę, że szkody wizerunkowe Kościoła, jakie spowodowały ostatnie uroczystości urodzinowe Radia Maryja, mają prawdopodobnie tę samą siłę obrzydzania Kościoła ludziom, jak wszystkie razem wzięte seanse filmu "Kler".

List pasterski arcybiskupa Wiktora Skworca (styczeń 2019):
 
"Trzeba stanowczo przypomnieć, że cel, jakim jest zdobycie władzy, nie uświęca środków używanych do jej zdobycia; co więcej, takie moralnie naganne postępowanie kompromituje polityków czy samorządowców, jest przekroczeniem Bożego przykazania <Nie mów fałszywego świadectwa>. Ostatecznie tak postępujący tracą wiarygodność, bo rodzi się podejrzenie, że dążą do objęcia urzędu nie w celu budowania dobra wspólnego, tylko do zyskania władzy, wpływów i korzyści materialnych".
 
Mówiąc o moralnie nagannym postępowaniu, arcybiskup nie precyzuje kogo i według jakiego kryterium ocenia.
Być może, skoro wspomina przykazania Boże, daje do zrozumienia, że wie, iż zwyczaj obchodzenia urodzin, jest pogański, ma związek z astrologią i dla Boga jest obrzydliwością.
Możliwe też, że arcybiskup przestrzega przed nieuchronną katastrofą ludzkich rządów.
 
„Śmiejcie się, tańczcie - szalajcie -
Ale tańcząc, moje panie,
Pamiętajcie - pamiętajcie,
Że tańczycie na wulkanie. -
 
Więc przezornie i ostróżnie -
Bo jak wulkan znagła pęknie,
Może wam być bardzo różnie,
Niebezpiecznie i niepięknie!
 
Więc ostróżnie i leciuchno
Płochą stopką trącać ziemię
Bo pod ziemią proch i pruchno.
Bo pod ziemią iskra drzemie;
 
A jak stopka nieostróżnie
Iskrę zbudzi i grob pęknie
Może być wam bardzo różnie
Niebezpiecznie i niepięknie”
 
 
 
Zdjęcie: You tube
Wiersz: Ryszard Berwiński (1844)

KOMENTARZE

 • absmak kwestia gustu
  Dominikanin Gużyński nie ma racji i niech się martwi o dusze czytelników natemat.pl

  A co do dzielenia, no cóż, najbardziej dzieli ludzi Pan Bóg, na zbawionych i potępionych - jak x.Gużyński ma bezpośredni telefon do Pana Boga, to może przedzwoni, że tak to można było w średniowieczu, ale dzis nie wypada
 • @MacGregor 10:58:43 witam
  /Dominikanin Gużyński nie ma racji/ a abp Skworc wie co mówi?

  pzdr
 • @roux 11:30:21
  abp Skworc jak najbardziej dobrze prawi - tak już w katolicyzmie jest, że władza kościelna ma obowiązek upominać władzę świecką (co jest nie do pomyłśenia w protestantyzmie) - jełśi tego nie czyni, grzeszy zaniedbaniem.

  tego akapitu nie doczytałem:

  "Być może, skoro wspomina przykazania Boże, daje do zrozumienia, że wie, iż zwyczaj obchodzenia urodzin, jest pogański, ma związek z astrologią i dla Boga jest obrzydliwością" - przegina Kolega.
  ja obchodzę urodziny mojej zony w kalendarzową rocznicę jej urodzin i daję jej w tym dniu kwiaty - nie znam się na astrologii ani mnie to nie obchodzi, zaś Pan Bóg za kwiaty dla żony myslę nie obrazi się.

  A tak swoją drogą, zawsze obchodziłem imieniny (= dzień swiętegopatrona, dla religijnych dysydentów tez pewnie obrzydliwość???), zas oprotestancki obyczaj urodzin poznałem dopiero na lekcjach niemec,skiego w liceum (wiedziałem, co to Namenstag,ale Geburtstag wymagał objasnienia)

  pozdr
 • @MacGregor 12:07:30
  //byczaj urodzin poznałem dopiero na lekcjach niemec,skiego w liceum (wiedziałem, co to Namenstag,ale Geburtstag wymagał objasnienia) //

  Wstyd.Wstyd panie Mac coś tam,obyczaje sporej części rodaków poznawać na lekcjach niemieckiego.No chyba że uznać za prawdziwą opinię że Polska tak dalece nie ma nic wspólnego ze Śląskiem że jego historia i obyczaje są Polakom zupełnie nieznane.

  Do siego.

  PS
  https://www.youtube.com/watch?v=Z-Lhi7Ss26k
 • 5* - dzieła T.Rydzyka to syjonistyczna zgnilizna dostosowana do mentalności prostackich owieczek
  https://wiernipolsce1.files.wordpress.com/2014/12/trwam-texy.jpg

  Puzzle z obrazkiem Radia Maryja - https://wps-neon24-pl.neon24.pl/post/116441,puzzle-z-obrazkiem-radia-maryja-na-jego-23-urodziny

  https://dariuszkosiur.files.wordpress.com/2018/07/dh6gdquxuaavqrw.jpg
  Rydzyk też jest na focie.

  (Bloger MacGregor powinien w końcu zrozumieć, że Bóg - niezależnie w jakiego kto wierzy albo nie wierzy - nie ma tu nic do rzeczy, to jest żydowska, syjonistyczna polityka, która dla osiągniecia swoich celów wykorzystuje wszystko, co może przysłuzyć się do ich osiągnięcia.)
 • @Rzeczpospolita 13:33:03
  A co tam robi trzeci od lewej od dołu były pani domów rozenek majdan ?
 • @ikulalibal 12:39:27
  Bije się w piersi, cała rodzina to wilniuki i naprawde nie obchodziliśmy urodzin, tylko imieniny (tak jak dzis angielskie bladawce - większośc nie słyszała o imieninach) ... młody byłem, głupi, co ja tam wiedziałem ...
 • Ojciec
  Dyrektor to bardzo sprawny cwaniak. Jak doszły mnie słuchu, że słynny na cały świat (a w każdym razie na Polskę) spadochroniarz st. sierżant Daniels został członkiem rodziny radia Maryja, to myślałem, że w środowisku owym podniesienie się klangor. A tu nic. Cisza. Widać i Danielsa i Rydzyka zdecydowanie więcej łączy niż dzieli.
 • @MacGregor 14:25:33
  / cała rodzina to wilniuki //

  Problem polega na tym że ja (mimo małego zainteresowania etnografią) wiem co to Kaziuki,zaś wilniuki i ich potomkowie mogą pozwolić sobie na niejedną "nieznajomość".To efekt źle a nawet niesprawiedliwie rozłożonych akcentów w polityce informacyjnej ostatnich 70 lat.
  Nawet nie wiem czy fakt niemożności odczytania np zdjęcia poniżej

  https://sphoto.nasza-klasa.pl/4722360/2/other/std/adb6dc2ee0.jpeg

  jest bardziej smutny czy straszny ? Ale fakt jest faktem,Polacy (dzięki aktywności National Geographic ) bieglej znają zwyczaje Papuasów niż swoich współziomków.Nie tracąc przy tym ani na chwilę poczucia silnego patriotyzmu.
 • @provincjal 09 13:57:00
  Jako osobnik ułomny nie wart jest najmniejszej wzmianki

  https://dariuszkosiur.files.wordpress.com/2019/01/4b245c1f0b3cfaf4391632448413aa726418e143-e1547048495196.jpg
  Rozenek ze swoją Gąską
 • @zbig71 15:37:20
  // st. sierżant Daniels został członkiem rodziny radia Maryja, to myślałem, że w środowisku owym podniesienie się klangor.//

  Nic z tego.Środowisko rodzin radyja to typowa sekta.Duża,ale sekta ze wszelkimi właściwymi sekcie atrybutami.Są tak zaślepieni że nie zauważyliby nawet ogona wystającego spod sutanny ojca dyrektora.
  Zupełnie nie niepokoi ich fakt że ichniejsze sanktuarium bardziej przypomina synagogę niż Kościół zwłaszcza w jego tradycyjnej architektonicznej formie,a miałby ich zaniepokoić jakiś Daniels?
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_NMP_Gwiazdy_Nowej_Ewangelizacji_i_%C5%9Bw._Jana_Paw%C5%82a_II_w_Toruniu#/media/File:Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_Maryi_Gwiazdy_Nowej_Ewangelizacji_i_%C5%9Bw._Jana_Paw%C5%82a_II_w_Toruniu_(10).jpg
 • @MacGregor 12:07:30
  x. Zaleski-Isakowicz o nominacji biskupa Skworca:

  "Wczorajsza decyzja ucieszyła niektórych, w tym wielu księży diecezji tarnowskiej, którzy odetchnęli z ulgą z powodu odejścia nielubianego biskupa do Katowic. Zasmuciła ona jednak tych świeckich i duchownych, którzy mieli nadzieję, że Kościół polski wyciągnie wnioski tak z kryzysu lustracyjnego sprzed pięciu lat, jak i ze spadku zaufania społecznego w ostatnim czasie.
  Awansowanie na arcybiskupa byłego tajnego współpracownika komunistycznej Służby Bezpieczeństwa o pseudonimach "Dąbrowski" i "Wiktor", za którym na dodatek ciągną się niewyjaśnione sprawy samobójczych śmierci kilku jego podwładnych, jest fatalnym ruchem .
  W komunikatach tak Katolickiej Agencji Informacyjnej, jak Polskiej Agencji Prasowej, wszystkie te trudne sprawy zostały przemilczane."
  http://isakowicz.pl/archiwum/index.php?page=news&kid=8&nid=5093
 • @ikulalibal 17:06:22
  Albo masońską świątynie. Ale nad tym pracowano lata. Również poprzez różnoraką architekturę kościołów.
 • @
  No a kogo widzimy powyżej na tym walnym zebraniu rektorów (od „rectum”) Klubu Obłąkanych Ateistów i Lunatyków Absurdu (KOALA)?

  Załączam pozdrowienia od kapitana Piotrowskiego.
 • @ikulalibal 16:53:35
  Spoko, przeciez już wiem :)
  A zamieszczone zdjęcie kojarzy mi się z "tutkami" pełnymi słodyczy w szkołach w NRD - u nas w szkole nie dostawaliśmy takowych

  pozdr
 • @roux 20:43:27
  szczegółów nie znam, bp. Skworc był TW?
  jak tak, to x. Isakowicz ma oczywista rację.

  natomiast co do samego wpisu całościowo - o co tak naprawdę Koledze chodzi?
  RM jest złe, bo co,bo jest katolickie? - z pana perspektywy zapewne
  "Urodziny" są niebiblijne i przez Boga zakazane?
  Podobnie można pisać o kotletach schabowych wg Tory ;)

  pozdr
 • Wiadomo polityka i Wiara...
  Czy więc O.Tadeusz, po swojej śmierci pójdzie tak jak Św O.Pio na krótko do Czyśćca, czy od razu pójdzie do Nieba?
 • @MacGregor 10:06:55
  Widzę że uparcie powtarzasz pan wszystkie nieznośne stereotypy.

  // zdjęcie kojarzy mi się z "tutkami" pełnymi słodyczy w szkołach w NRD - u nas w szkole nie dostawaliśmy takowych //

  Niepokoi mnie pewność w użyciu słów "u nas".Co w tym przypadku znaczy "u nas" ? u nas na osiedlu? u nas w naszej szkole? czy jak?
  Bo U WAS nie a U NAS każdy pierwszoklasista, każdego 1 września zapieprza do szkoły z tytą (a nie z tutką) https://pl.wikipedia.org/wiki/Tyta Zdjęcie nie zostało zrobione w NRD ale "u nas" https://nk.pl/szkola/52477/klasa/24/galeria/2 pewnie w jakiś Świętochłowicach albo innym Chorzowie lub Zabrzu.
  Czyżbyśmy faktycznie żyli w dwu różnych światach?

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

ULUBIENI AUTORZY