Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
295 postów 5795 komentarzy

come nembo

roux - come nembo che fugge col vento

Z jakiego powodu Biblia nie podaje daty urodzenia Jezusa?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Zapewne dlatego, żeby nikt nie świętował Jego urodzin.

Starożytni Izraelici nie świętowali niczyich urodzin, wprost przeciwnie - pogański ten zwyczaj uważali za obrzydliwość. Tak im nakazał Bóg.
 
Tak mówi Jahwe: - Nie przyswajajcie sobie obrzędów pogańskich i nie lękajcie się wróżb [ze zjawisk] na niebie, bo to poganie ich się lękają (Jer 10:2 Bp)
 
W starożytnym Egipcie, urodziny faraona były dniem wolnym od pracy, faraon urządzał wtedy ogromną ucztę dla setek swoich poddanych.
W Cesarstwie rzymskim, oprócz uroczystych obchodów urodzin cesarza, świętowano urodziny bogów, a także ludzi uważanych za zasłużonych.
Obchodzenie urodzin stało się łatwiejsze i bardziej powszechne po  wprowadzeniu przez cesarza Juliusza Cezara, w 45 r pne, kalendarza dzielącego rok na 12 miesięcy i 365 dni . Co cztery lata rok przestępny miał (i tak jest do dzisiaj) 366 dni, więc urodzeni 29 lutego nie mogli (i dalej nie mogą) obchodzić urodzin corocznie. Lecz, ponieważ dotyczy to zaledwie 0,07% populacji, sprawa wydaje się być niegodna uwagi.
 
geniusz, łac. genius,  (mit. rzym.):
bóstwo opiekuńcze mężczyzny, powstające w chwili jego urodzin, obdarzające go płodnością i umierające wraz z nim; uznawany za boską cząstkę natury człowieka mającą wpływ na jego charakter; dzień urodzin mężczyzny był dniem poświęconym czci jego geniusza; wierzono również w geniusze ludów, miejsc i miejscowości; żeńskim odpowiednikiem geniusza jest junona;
 
Siedmiodniowy tydzień wprowadził w roku 321 ne, „chrześcijański” cesarz Konstantyn, nadając poszczególnym dniom, używane do dzisiaj, pogańskie nazwy.
Dies Solis             - dzień Słońca
Dies Lunae           - dzień Księżyca
Dies Martis          - dzień Marsa
Dies Mercuri        - dzień Merkurego
Dies Iovis             - dzień Jowisza
Dies Veneris         - dzień Wenery (Wenus)
Dies Saturni                  - dzień Saturna
 
 
Warto zauważyć, że według żydowskiego kalendarza, obchodzenie urodzin byłoby bardzo utrudnione, gdyż lata przestępne przypadały co dwa lub trzy lata i były dłuższe od zwyczajnych o cały 30 dniowy miesiąc i dwa dodatkowe dni.
 
Astronomiczny miesiąc księżycowy u Żydów ma 29 dni (dób), 12 godzin i 793 części. Ale w kalendarzu można liczyć tylko całe pełne doby. Wobec tego czas trwania miesiąca wynosi, wedle ustalonych reguł, 29 lub 30 dób. Miesiąc posiadający 29 dni określa się jako niepełny ("chasejr"), podczas gdy miesiąc 30-dniowy jako pełny ("malej"). Pierwszy dzień miesiąca nazywa się "Rosz Chodesz". Przy pełnych miesiącach przybiera tę nazwę dzień trzydziesty.
    Poszczególne miesiące roku, oraz czas ich trwania:
--- tiszrej ------- /wrzesień/październik/ ------ 30 dni
--- cheszwan --- /październik/listopad/ ------- 29 lub 30 dni
--- kislew ------- /listopad/grudzień/ ---------- 29 lub 30 dni
--- tejwet ------- /grudzień/styczeń/ ---------- 29 dni
--- szwat -------- /styczeń/luty/ --------------- 30 dni
--- adar --------- /luty/marzec/ --------------- 29 dni
--- nisan -------- /marzec/kwiecień/ ---------- 30 dni
--- ijar ---------- /kwiecień/maj/ -------------- 29 dni
--- sywan ------- /maj/czerwiec/ -------------- 30 dni
--- tamuz ------- /czerwiec/lipiec/ ------------- 29 dni
--- aw ----------- /lipiec/sierpień/ ------------- 30 dni
--- elul ---------- /sierpień/wrzesień/ --------- 29 dni
Różnica między kalendarzem księżycowym a słonecznym wynosi pełne 210 dni co 19 lat. Dlatego w każdym 19-letnim cyklu księżycowym dodaje się 7 miesięcy (tzw. przestępnych) 30-dniowych. Rok przestępny jest więc rokiem 13-miesięcznym, z dodatkowym 30-dniowym miesiącem zwanym "adar alef" i 30-dniem w miesiącach cheszwan i kislew. W roku przestępnym każdy Żyd dostaje dodatkowy miesiąc życia i cztery dodatkowe radości szabasu. Dlatego rok przestępny uważa się za rok szczęśliwy
//www.izrael.badacz.org/kultura/kalendarz.html
 
Komuś mogłoby się wydawać, że w obchodzeniu urodzin nie ma nic złego, lecz to nieprawda. Bóg wydał ludziom nakazy i zakazy nie po to, żeby ludzie wybierali z nich, to co im się podoba, lecz po to, żeby były ściśle przestrzegane.
 
 „Kto w drobnej rzeczy jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny; a kto w drobnej rzeczy jest nieuczciwy, ten i w wielkiej nieuczciwy będzie.”(Łuk.16:10 BT)
 
Jezus Chrystus też nie polecił swoim uczniom aby obchodzili Jego urodziny, natomiast  nakazał im obchodzić rocznicę swojej ofiarnej śmierci w dniu 14 Nissan, ustanawiając święto Wieczerzy Pańskiej.
 
„..to czyńcie na moją pamiątkę” (Łk 22:19 BT)
 
 
 
 
Nie postępujcie tak, jak to jest w zwyczaju w Egipcie, gdzie zamieszkaliście, lub w ziemi Kanaan, do której was wiodę. Nie postępujcie więc tak! Nie stosujcie się do ich obyczajów. (4) Macie się trzymać moich nakazów, macie zachowywać moje prawa i postępować według nich. [Bom] Ja jest Jahwe, wasz Bóg! (Kpł 18: 3-4 Bp)

    

KOMENTARZE

 • Pan Jezus nie kazał też swoim uczniom jeść nożem i widelcem
  jeno "palcyma" brał chleb i maczał w misie - tak wydaje mi sie

  pozdr
 • ***
  //Jezus Chrystus też nie polecił swoim uczniom aby obchodzili Jego urodziny //
  co nie znaczy by zakazał zapomnieć o ich własnych urodzinach ,
  co jest złego w uczczeniu swoich urodzin ?
  Jezus zapowiedział ,że rytuał namaszczenia Go przez Magdalenę
  będzie szczególnie wspominany a jakoś nikt nigdy tego wydarzenia
  nie wyróżniał , żadna wersja chrześcijaństwa nie zachciała tej zapowiedzi
  jakoś upamiętnić .
 • @MacGregor 11:33:17
  No i maybachem nie pomyłkał, a piechotą.
  Niekiedy tylko osiołka dosiadał ;))

  A mówiąc serio, urodziny związane były i są z astrologią, wyraźnie potępioną przez Boga Biblii, a zatem przez Jego Syna.

  Pzdr
 • @via vitae 12:55:25
  Na tej samej zasadzie sztuka figuratywna związana była z bałwochwalstwem, jeszcze bardziej potępianym w Biblii jako nierząd.

  Żeby nie było, że czepiam się tylko tego:
  W mediach katolickich (np.w RM) dzisiejsza homeopatia uważana jest za okultyzm (bo okultystą miał być S. Hahnemann).
  ja uważam dzisiejsza homeopatię za niedziałającą (popularny syrop Stodal jest dobry, ale zawarte w nim dawki są ledwo na pograniczu homeopatii, bardzo słabe potencje), ale nie dostrzegam w niej żadnego okultyzmu

  pozdr

  PS
  To, ze złoze komus życzenia urodzinowe, to wcale nie znaczy, iż uzalezniam jego zycie od wpływu gwiazd (z wyjątkiem Słonca oraz księżyca, to te wpływają na każdego mieszkańca Ziemi)
 • A no, dlatego!
  Ważne jest nie tyle; kiedy się urodził Pan Jezus, ale ; po co?
 • @von Finov 17:15:25 100% racji
  Na to pytanie nie odpowie nawet arcybiskup, w przeciwnym razie przestałby być arcybiskupem ;-)

  Pozdrawiam
 • @MacGregor 13:35:17 witam,
  Pozornie niewinne (bo bezrefleksyjne) życzenia urodzinowe noszą wszelkie cechy Okna Overtona (pięknie pisze o tym bloger @Zorion, https://zorion.neon24.pl/post/142469,okno-lucyfera szkoda, że do nas tu nie zagląda choć jest aktywny na fb - czytam go codziennie)

  Dziś urodziny, jutro przychylne spojrzenie na lgbt, pojutre modlitwa do obrazu.
  Pozdrawiam
  ps.
  dobrze by było spotkać się w nowym świecie, to już wkrótce

  https://ryszard-opara.neon24.pl/post/147309,quo-vadis-hominem-koniec-swiata-nadchodzi
 • @via vitae 12:55:25 witaj, wiadomo z Biblii, że
  astrologii Bóg nienawidzi.
  Tomasz z Akwinu spogląda na nią przychylnie

  Pozdrawiam
 • @MacGregor 11:33:17
  podpatrzone w niemieckiej tv;

  " - Dlaczego Fryzyjczycy w poniedziałek mają plastry na twarzy?
  - bo do niedzielnego obiadu wypada używać sztućców"
 • @puuuq 12:13:21 witam
  /zakazał zapomnieć o ich własnych urodzinach/ nie musiał zakazywać, żaden pobożny Izraelita urodzin nie obchodził
 • Dlaczego Biblia nie podaje daty urodzin Jezusa?
  Ano dlatego, że wówczas i teraz rządzą ci co to:
  "Ojcem waszym jest diabeł i chcecie postępować według pożądliwości ojca waszego."
  To chyba jasne!
 • Z historycznego punktu widzenia
  Ze względu na dużą umieralność dzieci, brak rejestracji daty urodzin nawet władców nie były odnotowywane. Jezus jako postać nie został odnotowany w żadnych dokumentach pozachrześcijańskich, odnotowana została dopiero sekta w judaizmie Nazarejczycy, pod przywództwem Jakuba brata Pańskiego. Stąd daty narodzin nie znamy, nie znali jej również pierwsi chrześcijanie, bo w żadnym dokumencie nawet chrześcijańskim, z tego co wiem, data ta nie została odnotowana.
 • @Zawisza Niebieski 18:54:17 witam, wniosek z tego jest jeden.
  Gdyby wolą Bożą było aby ludzie obchodzili urodziny Jezusa, to data jego urodzenie była by zapisana w Biblii. Nieprawdaż?

  Pozdrawiam
 • @roux 19:02:48
  Nie będę się wypowiadał co do woli Boga, bo jej nikt nie zna. Wiem jednak iż Biblię napisali ludzie, jeśli tej wiedzy nie mieli i jeśli nie uznali iż jest to do czegoś potrzebne to tego nie wiemy. Jak pewnie wiesz, dla mnie Biblia nie jest słowem Boga a słowem ludzi, ale Biblia zawiera słowa Boga, tak jak to ludzie zapamiętali i zapisali.
 • Data urodzin jest nieważna- to pogańska podobno pamiątka. Czy świętowanie urodzin w Boże Narodzenie nie jest już pogańskie?
  """"Jezus Chrystus też nie polecił swoim uczniom aby obchodzili Jego urodziny, natomiast nakazał im obchodzić rocznicę swojej ofiarnej śmierci w dniu 14 Nissan, ustanawiając święto Wieczerzy Pańskiej."""

  To nakazał świętować śmierć czy wieczerzę?
 • Jahwe, jak zwykle, zazdrosny
  „Ja jest Jahwe, wasz Bóg! (Kpł 18: 3-4 Bp)”

  Ich bóg, ich przepisy i niech się do nich stosują. Bożyszcze Jahwe moim Bogiem nie jest i nic mi nie wiadomo na ten temat, abym nie mogła obchodzić czyichkolwiek urodzin, czy to Chrystusa, czy kogokolwiek innego.
 • @Lotna
  BÓG JAHWE MOIM BOGIEM JEST!


  http://m.neon24.pl/5d0312bdbb52447105f3675bbab195cb,0,0.png
 • @57KerenOr 18:54:04 witaj Kerenie
  Moim też, potwierdza to katolicka Biblia Tysiąclecia

  " (19) Niechaj poznają Ciebie i wiedzą, że tylko Ty, który sam jeden masz Jahwe na imię, jesteś Najwyższy nad całą ziemią." (psalm 83:19 BT)
 • @Zbigniew Jacniacki 14:47:00
  Nakazał wspominać swoją śmierć i jej znaczenie dla wszystkich ludzi:

  " (16) Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne. (17) Albowiem Bóg nie posłał swego Syna na świat po to, aby świat potępił, ale po to, by świat został przez Niego zbawiony. (18) Kto wierzy w Niego, nie podlega potępieniu; a kto nie wierzy, już został potępiony, bo nie uwierzył w imię Jednorodzonego Syna Bożego" (Jn 3;16-18 BT)

  To jedyne obowiązujące chrześcijan święto nosi nazwę Pamiątki (inna nazwa to Wieczerza Pańska lub Ostatnia Wieczerza)
 • @Lotna 17:09:19
  ignorantia iuris (legis) neminem excusat [łac., ‘nieznajomość prawa nikogo nie uniewinnia’], zasada prawa karnego przyjęta we wszystkich współcz. ustawodawstwach, wg której sprawca czynu zabronionego nie może się tłumaczyć nieznajomością przepisów prawa;
  wg prawa pol. nieświadomość bezprawności czynu — jeśli tego błędu sprawca mógł uniknąć — nie wyłącza odpowiedzialności karnej; wobec sprawcy przestępstwa, które można popełnić tylko umyślnie, można jednak zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary. (encyklopedia pwn)
 • @
  https://paczaizm.pl/content/wp-content/uploads/skoro-bog-wie-wszystko-po-co-nam-spowiedz-umacnia-poczucie-winy-sluchanie-spowiedzi-kreci-naszych-ksiezy-siostra-odpowiada.jpg
 • @roux 19:32:13....Nakazał wspominać swoją śmierć i jej znaczenie dla wszystkich ludzi:....
  W cytowanym przez Ciebie fragmencie nic na temat śmierci Syna.

  Czy moje pytania są niezrozumiałe?
 • @Zbigniew Jacniacki 07:21:27
  Dzięki ofiarnej śmierci Chrystusa ludzie zyskali szansę na życie w nowym świecie.

  9) W tym objawiła się miłość Boga ku nam, że zesłał Syna swego Jednorodzonego na świat, abyśmy życie mieli dzięki Niemu. (10) W tym przejawia się miłość, że nie my umiłowaliśmy Boga, ale że On sam nas umiłował i posłał Syna swojego jako ofiarę przebłagalną za nasze grzechy" (1 Jn 4:9-10 BT)
 • @roux 09:15:45
  To są zdania ludzi.
  Mają prawo pisać, co im się podoba.


  Ja natomiast pytam, dlaczego świętowane są Boże narodzenie
  i jednocześnie twierdzi się, ze urodziny są nieważne.

  I to utożsamianie przez Ciebie świętowania wieczerzy z świętowaniem śmierci nie jest dla mnie zrozumiałe
 • @Zbigniew Jacniacki 09:24:42
  Ja nie świętuję Bożego narodzenia, ani niczyich urodzin, nawet swoich.
  Biblię uważam za słowo Boże, dlatego stosuję się do nakazów i zakazów w niej zawartych.
  Jezus podczas ostatniej wieczerzy polecił swoim uczniom obchodzić rocznicę swojej śmierci, więc dla mnie jest to oczywiste, że 14 nissan jest jedynym świętem chrześcijańskim.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

ULUBIENI AUTORZY