Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
317 postów 6151 komentarzy

come nembo

roux - come nembo che fugge col vento

KK w Polsce okupantem nie jest, bo utrzymuje Państwo!?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

„Polsce bardziej potrzebny jest rozdział państwa od złodziei niż od Kościoła.”

 W powyższym zdaniu, ksiądz Wegrzyniak, w sposób chyba nie do końca zamierzony, potwierdził zależność państwa od Kościoła. Reakcja użytkowników TT spowodowała, że uznał za konieczne się wytłumaczyć, przy czym pogrążył się daleko bardziej - inaczej mówiąc, dokonał samozaorania.*

Oto, co napisał
 
„Jeszcze się nie zdarzyło w mojej historii z Twitterem, żeby tyle reakcji wywołało jedno zdanie: „Polsce bardziej potrzebny jest rozdział państwa od złodziei niż od Kościoła.”
Wiadomo, że każde hasła są uproszczające i mogą budzić skrajne reakcje. Dlatego dodam parę myśli w sprawie rozdziału Kościoła od państwa, skoro temat ten wydaje się tak aktualny.
Po pierwsze, Kościół jest rozdzielony od państwa w tym sensie, że ani władze Kościoła nie wpływają na rządy w państwie ani władze państwowe nie ingerują w rządzenie Kościołem. I co jak co, ale parlamentarzyści, którzy uchwalają ustawy powinni znać statystykę, ile z przegłosowanych ustaw zostało uchwalonych tylko dlatego, że tak chciała Konferencja Episkopatu Polski.
Po drugie, musimy ustalić pojęcia i raz na zawsze zrozumieć, że Kościół to jest wspólnota ludzi a nie biskupi i księża. A skoro państwo składa się z obywateli, to znaczy, że państwo polskie z 90% składa się z Kościoła katolickiego. To Kościół płaci państwu polskiemu największe podatki i to Kościół w dużej mierze utrzymuje państwo polskie. Jeśli chcemy całkowitego rozdziału Kościoła od państwa, to nie ma problemu. Katolicy mogą przestać płacić podatki i zorganizować sobie swoje przedszkola, szkoły, uniwersytety, szpitale, straż, a nawet swoją policję. Z tych wszystkich podatków, które wpłacamy jako obywatele do państwa, zorganizujemy sobie spokojnie życie bez wypominania nam, że my tylko bierzemy od państwa.
Po trzecie, każdy kto myśli wie, że nie da się rozdzielić całkowicie żadnej organizacji od państwa, tylko trzeba się dogadać. Sprawy między państwem a Kościołem są dogadane i o tym mówi m.in. konkordat. Czy jednak możemy pewne rzeczy zmienić jak chociażby kwestię religii w szkole? Pewno, że możemy. Potrzebne są jednak dwa warunki.
Najpierw musimy przestać kłamać. Bo mantra o tym, że państwo płaci księżom na ubezpieczenia, albo że Fundusz Kościelny to są pieniądze darowane Kościołowi przez państwo to jedno wielkie kłamstwo. W skróci to jest tak: Państwo ukradło Kościołowi po wojnie majątki na niebywałą skalę. W zamian zobowiązało się, że z tych kradzionych dóbr łaskawie będzie wydzielać co roku jakąś daninę. Ale teraz już nie chce. Tak jakby złodziej ukradł milion i co roku okradzionemu zobowiązał się wypłacać po tysiąc złotych. Niestety po 30 latach zaczął krzyczeć, że on nie ma zamiaru finansować okradzionego. Każdy normalny w Kościele wolałby, żeby państwo oddało nam to, co zabrało a nie wymachiwało co jakiś czas tekstami o Funduszu.
Drugim warunkiem dogadania się jest uczciwość intelektualna i wzajemność. Jeśli mamy usunąć religię ze szkół, to usuńmy też przygotowanie do życia w rodzinie, edukację seksualną, godziny wychowawcze, wykłady na medycynie, które promują antykoncepcję. Usuńmy finansowanie szpitali, w których ma miejsce aborcja i in vitro. Usuńmy wszelkie dotacje stowarzyszeń, czasopism, organizacji, zajęć i ludzi, które głoszą wartości niezgodne z nauką Kościoła.
Rozumiem, że niewierzących denerwuje, że z ich pieniędzy opłacane są lekcje religii. Niech jednak i oni zrozumieją, jak bardzo nas, katolików boli, że za nasze pieniądze opłacani są ludzie, którzy niszczą nas samych i to, w co głęboko wierzymy.
Jeśli nie będziemy kłamać, jeśli postawimy na wzajemność i uczciwość intelektualną, wtedy możemy wiele spraw poukładać na nowo. Dlaczego by nie? Ale jeśli w całej dyskusji o rozdziale państwa od Kościoła, chodzi tylko o hucpę, darujmy sobie. Szkoda życia na takie potyczki. Szkoda też śmierci. Bo to ona często decyduje, że ludzie wolą jednak nie zamykać sobie drogi przez Kościół do nieba. Nawet jeśli ono nie jest dla wielu tak pewne jak dopłata z budżetu dla partii politycznych. I to dopłata głównie z pieniędzy katolików.”
Ks. Wojciech Węgrzyniak
http://www.fronda.pl/a/panstwo-utrzymuje-kosciol-oto-cala-prawda-ks-wojciech-wegrzyniak,120704.html
 
Na szczególną uwagę zasługuje dziwne sformułowanie uczciwość intelektualna,której ksiądz Węgrzyniak jednak nie definiuje, pozostawiając czytelnikom dowolność interpretacji. Ksiądz zdaje się zapominać, lub (co bardziej prawdopodobne) liczy na ułomność intelektualną czytelników, że w języku polskim, tak jak zresztą w każdym innym, istnieją wyrazy wieloznaczne, o których znaczeniu decyduje kontekst.
 
Zajrzyjmy do Słownika Języka Polskiego pod redakcją W. Doroszewskiego:

Kościół
 
 
 
 
Można powiedzieć, że samozaoranie to taka kościelna tradycja, zdarzało się już nawet papieżom
 
„Chcielibyśmy dzisiaj zwrócić uwagę na jeden z najjaśniejszych motywów, które domagają się, abyśmy kochali Kościół: mamy go kochać, ponieważ jest on święty; ponieważ jest on świętym Kościołem.
Kto mu nadał ten tytuł? Nie znajduje się on wyraźnie w Piśmie świętym, ale się z niego wywodzi (por. Ef 5,33), a to oznacza, że Kościół go sam sobie przyznał.”
Paweł VI - Trwajcie Mocni w wierze t.1 - wyd. Apostolstwa Młodych - Kraków 1970
 
Ciekawe może się okazać sprawdzenie biblijnego wersetu, na który powołał się papież Paweł VI.
W końcu więc niechaj także każdy z was tak miłuje swą żonę jak siebie samego! A żona niechaj się odnosi ze czcią do swojego męża!” (Ef 5:33 BT)
 
Trudno się oprzeć wrażeniu, że odwołanie do Listu do Efezjan nosi znamiona uczonego bełkotu, ukłonu w stronę ignorancji czytelnika. Lecz z drugiej strony, trudno się temu dziwić. Wyjaśnieniem może być wypowiedź biskupa Jana Tyrawy:
 
„Po prostu naszych wiernych uczyniliśmy bezbronnymi intelektualnie. Nasi wierni są rozbrojeni, bezsilni i kupują to wszystko, co im się powie – bo nie ma w nich dostatecznej siły intelektualnej, która pozwoliłaby im się obronić i podjąć rękawicę rzuconą przez te wszystkie sekularystyczne i antykulturowe nurty.”
http://www.fronda.pl/a/bp-jan-tyrawa-wierni-sa-bezsilni-wobec-sil-sekularyzmu,121851.html
 
 
 
*Samozaoranie:
 zjawisko występujące w dyskusji, kiedy jej uczestnik dobiera argumenty kompromitujące jego samego lub stanowisko, którego próbuje bronić.

KOMENTARZE

 • zrzygac się można na tę monotematyczność
  ciągle ten klecha, do znudzenia ...

  Rozdział to powinien być władzy świeckiej od władzy kościelnej, a nie kościoła od państwa
 • @MacGregor 09:38:31 witam
  "Odrzekł: Powiadam wam: Jeśli ci umilkną, kamienie wołać będą."
  (Ew. Łukasza 19:40, Biblia Tysiąclecia)

  pozdrawiam
 • 5* za wykazanie „uczciwości intelektualnej” KK
  Szczególne rozbawił mnie tekst papieża Pawła VI. Tyleż szczery (kościół miłuje sam siebie do tego stopnia, że ma gdzieś zakotwiczenie w Piśmie sw. ), co ignorancki

  Pzdr.
 • @via vitae 10:04:18 witaj
  Paweł VI mógł sobie mówić co chciał, gdyż miał mocnych protektorów;

  "Nic dziwnego, że P2 czuła się w Watykanie wyśmienicie, przecież to właśnie jej Paweł VI zawdzięczał papieski tron. Przed konklawe, w willi wysoko postawionego w strukturach loży Umberto Ortolaniego w Grottaferata koło Rzymu, kardynałowie: Lercaro z Bolonii, Suenens z Brukseli, Doepfner z Monachium, Koenig z Wiednia, Alfrink z Holandii, ustalili, że kardynał Montini z Mediolanu jest najlepszym kandydatem na papieża. W nagrodę Licio Gelli wielki mistrz loży P2, mimo iż nie był katolikiem, został przyjęty do Zakonu Kawalerów Maltańskich i Zakonu Świętego Grobu. Gelli wykorzystał rozpowszechniony w Watykanie strach przed komunistami. Przypominał wypowiedzi z przed drugiej wojny światowej, w których kościelni dostojnicy popierali faszyzm,"

  „Jeżeli faszyzm zginie, wraz z nim zginie sprawa Boga” (kard Hensley, 1935)
  https://roux.neon24.pl/post/129013,masoneria-mafia-cia-kto-wybiera-papiezy
 • Addmin
  CENZURA??
 • @logika nie jest mocną stroną księży
  Cytat 1: "państwo polskie z 90% składa się z Kościoła katolickiego"
  Cytat 2:"Państwo ukradło Kościołowi po wojnie majątki na niebywałą skalę."
  Według tej logiki katolicy okradli się sami :)
  Do takich wniosków mógł dojść tylko wybitnie utalentowany xiundz :)

  " Bo mantra o tym, że państwo płaci księżom na ubezpieczenia, albo że Fundusz Kościelny
  to są pieniądze darowane Kościołowi przez państwo to jedno wielkie kłamstwo"

  Kościół odzyskał majątki w wyniku działalności niekonstytucyjnej szajki zwanej Komisją Majątkową.

  Więc Fundusz Kościelny powinien być już dawno zlikwidowany.

  Ale po co jak można kraść dalej :)
 • @kowalskijan584 11:51:43 dziękuję za odwiedziny w tiurmie
  Właśnie za wykazanie księdzu braku logiki , trafia się do lochu.
  Pozdrawiam
 • @roux 12:37:48, No kolego!
  Obnażyłeś miałkość intelektualną księdza Węgrzyniaka. Ba! nawet samego papieża!
  Można by rzec, iż poważyłeś się zakwestionować nieomylność papieża.
  Tonie takie hop siup:)))
  Ciesz się, że Święte Oficjum nie dostało Cię w swoje szpony;)

  Dla myślących Loch jest nobilitacją, a pogrobowcom Repsola pozostawmy ich małostkową satysfakcję.
 • 5*
  Oczywiście 5* za temat
  W wielkim skrócie można jedynie skomentować debilizmy Węgrzyniaka: jełop i zakłamany ...uj
  Takiego steku debilizmów to nie tyle dawno co chyba wcale nie słyszałem/czytałem i fajnie że to autor chciał bardziej upublicznić.
  .
  Niestety CHCIAŁ bo wręcz bezczelna cenzura NEONOWA zwaliła notkę niemalże do kosza przy jednoczesnym zniknięciu ze strony rozkładu dyżurów adminów - lecz to nie jest wielki problem gdyż ja osobiście stawiam na Panią ASTRĘ
  .
  To właśnie wolność słowa według neonu:
  MOŻNA WALIĆ JAK W BĘBEN WE WSZYSTKO POZA PIS'dzielcami i CZARNA MAFIĄ - bo ci są nietykalni
  A szczególnie gdy chce się ukazać ich kłamstwa, matactwa i kurestwo
  Nie aż tak dawno temu pisałem że neon to taka bardziej PIS'dzielczo katolska tuba propagandowa/baner propagandowy i na kolejne dowody długo czekać nie trzeba było
  Dziecinada, żenada i błazenada
  .
  Raz jeszcze brawo @roux
 • @roux 11:00:32
  Oczywiście że cenzura - to "standard" wolności słowa na neonie
  Twoja poprzednia notka o firmie KK też "dziwnym trafem" "przesunęła się nagle" nie tylko niżej ale i pomiędzy notki napisane chyba dwa dni wcześniej - pisałem Ci w niej o tym "cudzie"
 • @Hades 19:00:55 witaj, dzięki za wsparcie
  Notka w lochu, to oczywisty dowód strachu. Lecz próżny to trud. To nie jest tak, że jak zamkniemy oczy, to jakiś przedmiot zniknie (był taki kierunek filozoficzny - immaterializm - lecz nie warto go wspominać)

  Pozdrawiam
 • @roux 19:34:06
  Ta cenzura jest o tyle śmieszna a raczej totalnie żenująca że notka jest w większości cytatem kretyńskiej pełnej kłamstw wypowiedzi xiundza a nie jakimiś wynurzeniami po ostrej imprezie jej autora.
  Totalna dziecinada i czysty ślepy fanatyzm - bo nie sądzę że zadaniowość
  To nie tylko dowód na neonową "wolność słowa" i niby otwarty portal ale również idealny kolejny przykład że trzeba dzieci trzymać z dala o tej zakłamanej i szkodliwej sekty która od powiedzmy stuleci ogłupia ludzi poprzez pranie im mózgów od najmłodszych lat
  I póki co choćby "TO" jest bardzo mocną kartą przetargową Biedronia
  Tylko na tym jednym wątku/temacie może bez problemu wślizgnąć się do gniazda żmij na Wiejskiej
  Trzeba jak najszybciej całkowicie odciąć tą sektę od Państwa - jak ma według tego durnia (tego co wkleiłeś wypowiedź) 90% społeczeństwa jako "swoich płatników" to nie mają czego się przecież obawiać :))
 • @roux 19:34:06
  Ta dziecinada i cenzura przypomina mi sytuacje z pewnego branżowego forum na którym jego właściciel a zarazem administrator miał swojego wielkiego pupila którego wraz z nim samym windował na guru forum.
  Gdy guru forum (TEORETYK) był wdeptywany w ziemię przez PRAKTYKÓW to w ramach obrony bluzgał na lewo i prawo - a wtedy dzielny kumpel/promotor/admin zamykał temat i całkiem usuwał go w ramach "kultury wypowiedzi"
  Tak było do czasu gdy forumowicze się w tej taktyce połapali i wtedy admin i guru zmienili "taktykę" na bardziej zmyślną:
  - gdy guru/TEORETYK był wdeptywany z kolejnymi swoimi durnotami w glebę przez praktyków admin odseparowywał cichaczem dany temat od całej reszty ludzi którzy w danym temacie nie zabierali głosu
  Mówiąc krótko wątek/temat był widoczny tylko dla tych co się w nim udzielali - a cała reszta nawet go nie widziała
  Wyszło to na jaw gdy jeden z forumowiczów biorący udział w wymianie zdań zaszedł do kolegi który zapytał jak się "debata" w danym sporze zakończyła bo już jej nie ma na forum co zdziwiło zapytanego. Sprawdzili więc na zmianę logując się na swoje konta i z jednego temat był widoczny a z drugiego już nie
  Takie to było uczciwe forum - jakim czasami jest ten portal
  Ale wystarczy tu pluć z sensem bądź bez na cokolwiek dookoła PIS i KK a zawsze znajdzie się ktoś kto nawet pogłaska po główce
 • @MacGregor. 13 luty, Papież Franciszek prosi o modlitwy w tym tygodniu za konferencję dotyczącą homoseksualnych praktyk w
  Watykanie i pedofili w organizacji kościelnej, nazywając te (niewybaczalne według biblii) BESTIA--lstwa "pilnym wyzwaniem naszych czasów".


  FOX (666) NEWS:
  VATICAN CITY – Pope Francis is asking for prayers for this week's sex abuse summit at the Vatican, calling abuse an "urgent challenge of our time."  IDOLE zagarbiają se bezkarnie "swoją" DOLĘ aż im się mordy cieszą.


  https://www.foxnews.com/world/pope-asks-for-prayers-for-sex-abuse-summit-at-vatican


  https://a57.foxnews.com/a57.foxnews.com/static.foxnews.com/foxnews.com/content/uploads/2019/02/640/320/1862/1048/ContentBroker_contentid-0e24120b60784306a009a3aab13c537a.png
  https://www.romereports.com/uploads/images/vlcsnap-2018-10-01-16h07m55s964.jpg

  .
 • @kowalskijan584 - @Hades - Dwa GRZECH(o)CHOTNIKI
  .


  http://thecatholiccatalogue.com/wp-content/uploads/2014/11/20141129cnsbr7033.jpg  https://www.irishtimes.com/polopoly_fs/1.2511091.1453823592!/image/image.jpg_gen/derivatives/box_620_330/image.jpg
  .
 • @Hades, czy to może być prawda ? komentarze aofimajtos, galluxmaciek, hubabubak) w w linku:
  .

  https://www.youtube.com/watch?v=EAGrx9JMX68


  https://www.youtube.com/watch?v=u3Qn2fDJTmE

  .
 • @Hades 20:51:55
  //Ale wystarczy tu pluć z sensem bądź bez na cokolwiek dookoła PIS i KK a zawsze znajdzie się ktoś kto nawet pogłaska po główce//

  A może takie są założenia właściciela portalu?Admini co prawda z własnych przekonań robią za pożytecznych .....

  W sumie.... jest się kogo bać. Za takie "plucie" na wybraną kastę grozi wizyta panów w czarnych kominiarkach z hukiem kapiszonów.

  Ot legendarna niezależność i wolność neonowa. heheh.
 • @reflexión 09:00:08
  Cenzor nie zauważył, do czego odnosi się notka @zygmuntbiałasa, ta o mrówkach -;)))
 • @roux 12:37:48
  //Właśnie za wykazanie księdzu braku logiki , trafia się do lochu.//

  A tak konkretnie to gdzie to wykazanie braku logiki? Możesz przybliżyć?

  Oczywiście komentarz kowalskijan584 nie jest dość logiczny.

  Ty Świadkiem Doroszewskiego chyba jesteś, nie Jehowy...
 • @Franek Ganek 15:04:03
  To oczywiste, że wielu jest takich, którzy braku logiki w słowach księdza nie zauważą. Lecz, jak widać, admin zauważył
 • @roux 16:18:47
  Nie filozuj tylko albo ogarniasz temat albo nie potrafisz objaśnić.
 • @Franek Ganek 16:27:48
  Jeśli uważasz , że ksiądz nie bredzi jak potłuczony, to Twoja sprawa. Zwróć uwagę, że papież mówi prawdę, co nie często się zdarza.
 • @roux 16:44:09
  //to Twoja sprawa//
  To po co piszesz artykuł jeśli nie chcesz objaśniać i jeszcze narzekasz, że został zignorowany przez administrację? Najwyraźniej słusznie.
  No, chyba, że to tylko ja nie zasługuję na objaśnienia... Ale przecież innym też może się przydać, zaciekawić ich...
  Chyba przyczyny podobne jak fakt nie wychylania się Jehowych na inne blogi ze swoimi teoriami... Tam nie można zbanować w obawie przed przyznaniem się do błędu przed innymi. Co nie via vitae? ;-))

  //Zwróć uwagę, że papież mówi prawdę, co nie często się zdarza.//

  Póki co to sprawdź swoje podwórko.
 • @roux 16:44:09
  //Zwróć uwagę, że papież mówi prawdę, co nie często się zdarza.//

  Widzę, że nie masz podstaw do oceniania... pod względem logiczności... ani księdza ani papieża.

  //Jeśli uważasz , że ksiądz nie bredzi jak potłuczony, to Twoja sprawa.//

  I to jest "biblijna postawa"? To na pewno tylko moja sprawa? Czy aż tak Ci zalazłem za skórę, że wykluczasz mnie ze... wszystkiego? Nie żyłoby Ci się lepiej gdyby jeden jego element (tu ja) był bardziej światły? Cały świat nie byłby lepszym miejscem dla Ciebie?
  Gdzie tu logika?
 • @Franek Ganek 17:30:14
  Ta technika nosi nazwę "manipulacja poczuciem wstydu" - nie działa, tak samo jak każda inna, jeśli zostanie zdemaskowana.

  Niem żadnej wiedzy, żebyś mi zalazł za skórę, wprost przeciwnie - odbieram Cię pozytywnie :-)

  Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, to posłuchaj biblijnej rady:

  "I usłyszałem inny głos z nieba mówiący: Ludu mój, wyjdźcie z niej, byście nie mieli udziału w jej grzechach i żadnej z jej plag nie ponieśli: (5) bo grzechy jej narosły - aż do nieba, i wspomniał Bóg na jej zbrodnie"
  (Ap 18:4 BT)
 • @roux 21:22:59
  //Ta technika nosi nazwę "manipulacja poczuciem wstydu" - nie działa, tak samo jak każda inna, jeśli zostanie zdemaskowana.//

  Nie bardzo wiem o czym mówisz? Zaczynasz odpowiadać na moje pytania (bo pewnie nie skończysz jak zwykłeś) czy mówisz O moich pytaniach? Bo jak tak to ja nie stosuję żadnych "technik", nie manipuluję (poczuciem wstydu) bo robię wszystko jawnie... Także sorry... Nie zgadłeś.
  A tak poza tym też nie mam problemu z odbiorem... Ciebie.

  //Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, to posłuchaj biblijnej rady://
  Zrobiłem, słyszałem już... Z tym, że to nie rada ale proroctwo, słowa... Rada to by była jakbym zsyntezował to jak właśnie Ciebie odbieram z tymi słowami... No, w sumie mogę ;-)
  Hm... Może to tylko moje "pozytywne" nastawienie... Cóż... Zbyt pozytywne...?

  Co to za rada?
 • @roux 21:22:59
  (19) Mamy jednak mocniejszą, prorocką mowę, a dobrze zrobicie, jeżeli będziecie przy niej trwali jak przy lampie, która świeci w ciemnym miejscu, aż dzień zaświta, a gwiazda poranna wzejdzie w waszych sercach. (20) To przede wszystkim miejcie na uwadze, że żadne proroctwo Pisma nie jest dla prywatnego wyjaśnienia. (21) Nie z woli bowiem ludzkiej zostało kiedyś przyniesione proroctwo, ale kierowani Duchem Świętym mówili /od Boga/ święci ludzie.
  (2) 01 Znaleźli się jednak fałszywi prorocy wśród ludu tak samo, jak wśród was będą fałszywi nauczyciele, którzy wprowadzą wśród was zgubne herezje. Wyprą się oni Władcy, który ich nabył, a sprowadzą na siebie rychłą zgubę. (2) A wielu pójdzie za ich rozpustą, przez nich zaś droga prawdy będzie obrzucona bluźnierstwami;
  (2 List Piotra 1:19-2:2, Biblia Tysiąclecia)

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

ULUBIENI AUTORZY