Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Fotowoltaika Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
317 postów 6151 komentarzy

come nembo

roux - come nembo che fugge col vento

Tyle [dolce vita] KK ile [rządów] PiS czy vice versa?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Nadchodzi huragan gorszy od filmu Sekielskich

 Nie myślałem, że będę komentował wybory do Europarlamentu, to przecież nie mój cyrk i małpy też nie moje, ale obok wypowiedzi ks. Zielińskiego trudno przejść obojętnie. Ksiądz ten, zamiast radości ze zwycięstwa prezentuje obawę i troskę.

Wiadomo, że nadzwyczajne sytuacje wymagają stosowania nadzwyczajnych środków, w tym również środków wyrazu; inaczej mówiąc, ludzie czasem potrafią wypowiedzieć największy absurd, zwłaszcza w sytuacji, gdy czują, że zagrożony jest ich stan posiadania. Skoro ks. Zieliński skojarzył wybory z wojną, to musi być sygnał, że KK się czegoś boi.
 
„Kolejną odsłoną tej wojny były ostatnie wybory do Europarlamentu. To, co je poprzedzało, nie było zwykłą kampanią, ale bezpardonową walką na śmierć i życie. Jedynym powszechnie znanym punktem programu opozycji było: „Odsunąć PiS od władzy”.(..) Dla Kościoła w Polsce wygrana PiS oznacza ni mniej, ni więcej, tylko odroczkę. Gdyby wygrała opozycja, wówczas antyreligijny walec przejechałby po nas już teraz. Pokazuje to polityka władz Warszawy, Gdańska, Poznania i innych miast, gdzie PO i jej koalicjanci zdobyli większość. Nieprzypadkowo też akurat przed samymi wyborami zaserwowano nam film braci Sekielskich o pedofilii w Kościele. Opozycyjni politycy i komentatorzy nie kryli nadziei, że pogrążenie Kościoła przyczyni się do zmiany wyniku wyborów. Jak na ironię, właśnie w tę niedzielę, kiedy już obowiązywała cisza wyborcza, episkopat kazał czytać w kościołach list, w którym obficie cytował kampanijny film Sekielskich.
Społeczeństwo wykazało się odpornością na propagandę. Głosując na prawicę, w jakiejś mierze wystąpiło w obronie Kościoła. Prezes Jarosław Kaczyński, wyczuwając nastroje społeczne, tuż przed wyborami wystąpił przecież jako obrońca Kościoła. Za tę obronę przyjdzie nam kiedyś słono zapłacić.
Odroczkę, którą nam dał Bóg i elektorat, musimy dobrze wykorzystać. Nie na polityczne flirty, choć zwolenników flirtów z PiS i z PO jest w Radzie Stałej Konferencji Episkopatu Polski mniej więcej po równo. Ci drudzy są tylko bardziej radykalni. Ale musimy tę chwilę wykorzystać, aby zejść do „zwykłych ludzi”. To musi być czas pracy nad wiarą ludu, faktycznie nowej ewangelizacji, o której tak wiele się mówi. I tylko mówi. Musimy dać Bogu i ludziom świadectwo bezinteresownej służby i pokory. I musimy się ciągle oczyszczać, nie czekając, aż ktoś nas do tego przymusi.
Kościół w Polsce ma przed sobą czas wielkiej próby. Niezależnie od zmian na szczytach władzy, tylko zakorzenienie w Bogu i wśród ludzi może nas uratować. Może nas uratować w świecie i przed Bogiem.”
 
Ale czego się bać?
 
Odpowiedź można znaleźć na stronie stowarzyszenia Kongres Świeckości.
 
„W wyniku wielomiesięcznej współpracy i konsultacji z organizacjami i inicjatywami obywatelskimi, pro-świeckimi, partiami politycznymi oraz ekspertami prawa wypracowaliśmy projekt ustawy, który w ramach obowiązującego porządku konstytucyjnego i w zgodzie z konkordatem porządkuje kluczowe problemy w relacjach Państwa z kościołami i związkami wyznaniowymi, w tym w szczególności z Kościołem katolickim – brak transparentności ich finansowania i nieuzasadnione uprzywilejowanie finansowe
19 marca 2019 roku Marszałek Sejmu przyjął nasze zawiadomienie o utworzeniu „Obywatelskiego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej projektu ustawy o jawności przychodów kościołów i związków wyznaniowych oraz o likwidacji ich przywilejów finansowych”. Do 18 czerwca prowadzimy zbiórkę wymaganych 100.000 podpisów. 19 czerwca złożymy je w Sejmie, zmuszając tym samym parlamentarzystów, by przeprowadzili głosowanie nad naszym projektem
Czy warto teraz zaangażować się w projekt? Tak, to jest właśnie ten moment, kiedy trzeba naciskać na partie parlamentarne, by na kolejną kadencję Parlamentu Polki i Polacy mieli szansę wybrać ludzi odpowiedzialnych i uczciwych, którzy poprowadzą rzetelną debatę polityczną na temat relacji Państwa z Kościołem.”
 
Fragment proponowanej ustawy:
 
Rozdział I. Zasada świeckości
Art. 1. Rzeczpospolita Polska jest państwem świeckim, neutralnym w sprawach religii i przekonań urzeczywistniającym zasadę oddzielenia kościołów i związków wyznaniowych od państwa przy zachowaniu wzajemnej autonomii i niezależności każdego w swoim zakresie.
Art. 2. Państwo i państwowe jednostki organizacyjne nie dotują i nie subwencjonują kościołów i innych związków wyznaniowych. Wyjątki od tej zasady regulują ustawy.
 
Fragment uzasadnienia ustawy:
 
Stan obecny Art. 10 ustawy o gwarancjach wolności sumienia i wyznania w ust. 1 ustanawia generalną zasadę, że Rzeczpospolita Polska jest państwem świeckim, neutralnym w sprawach religii i przekonań. Przepis ten obowiązuje od niemal 30 lat, a jego konstytucyjnym wyrazem jest nakaz bezstronności władz publicznych w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych wyrażony w art. 25 ust 2 Konstytucji RP. (…)
Pomimo wyraźnego i jednoznacznego uregulowania, bieżąca obserwacja polskiego życia politycznego i społecznego wskazuje, że nie jest ona respektowana. Władze publiczne bez skrępowania wspierają zarówno Kościół katolicki jak i inne kościoły, związki wyznaniowe i organizacje religijne. Praktyka wspierania finansowego kościelnych osób prawnych podobnie jak stworzenie całego systemu ulg, zwolnień, uprawnień pozwalających na czerpanie z nich zysków w tym także różnych form działalności gospodarczej pozostającej zupełnie poza sfera działalności statutowej (religijnej) narusza m.in. zasadę równego traktowania przedsiębiorców, osób niewierzących wobec wierzących, organizacji świeckich  wobec religijnych. Poprzez uprzywilejowanie w obowiązującym systemie prawnym jak też tworzenie klimatu nasycenia pierwiastkami religijnymi wszystkich sfer życia obywateli stwarza się pozory powszechnej akceptacji dla szerokiego finansowania Kościoła katolickiego, jego organizacji i tzw. wyznaniowych osób prawnych, a także innych kościołów i związków wyznaniowych mniejszościowych (…)
W odczuciu znacznej części społeczeństwa i to nie tylko reprezentowanego przez środowiska oraz organizacje laickie, świeckie i ateistyczne, uprzywilejowanie podatkowe kleru, kościelnych osób prawnych, w tym bezpośrednie finansowanie instytucji kościołów i związków wyznaniowych, uczelni wyznaniowych i wydziałów teologicznych na uczelniach państwowych poprzez dotacje, ulgi, zwolnienia, udostępnianie i umożliwianie zakupu nieruchomości na uprzywilejowanych zasadach, a także pośrednie poprzez dotacje dla organizacji kościelnych, zapewnienie wynagrodzeń katechetom, kapelanom, wykładowcom oraz innym funkcjonariuszom Kościoła szeroko dopuszczonym do wykonywania usług duszpasterskich na koszt wszystkich podatników – jest niesłuszne i niesprawiedliwe i jako takie nieuprawnione w różnorodnym światopoglądowo społeczeństwie.
 
Całość na stronie:https://kongresswieckosci.pl

KOMENTARZE

 • @Autor
  Sekciarzu żydzi nigdy nie zgodzą się na jakiekolwiek ograniczenia w ich sponsorowaniu przez państwo.Wasz projekt towarzyszu sekciarzu wrzuccie od razu do kosza.Przecież najwiekszym beneficjantem państwowych pieniedzy są gminy zydowskie i organizacje zydowskie a nie KK

  A od pieniedzy które ja daję KK to się proszę raz na zawsze odp......ić.To jest moja kasa już opodatkowana i gó...no was obchodzi co ksiadz robi z moimi pieniędzmi.
 • @matterhorn 11:04:12
  Obchodzi nas ile ksiądz dostaje z naszych podatków od państwa.
  Obchodzi nas jakie biznesy prowadzi ksiądz i dlaczego od tych dochodów nie płaci podatków...obchodzi nas dlaczego to państwo utrzymuje katechetów...obchodzi nas dlaczego w państwowych urzędach i szkołach wiszą krzyże...itp itd.

  KK powinien utrzymywać się z datków wiernych i tyle ale datki wiernych na kościół nie mogą być kosztem przy wyliczaniu dochodów dla opodatkowania.
  KK oraz Państwo powinny mieć zakaz prowadzenia "interesów"
  bo prowadzi to zawsze do korupcji gdzie urzędnik katolik udziela kościołowi specjalnych korzystnych warunków ... w KK katolikowi jest wdzięczy "Bóg zapłać" dla wierzącego to też korupcja.
 • ROUX
  Chyba robisz sobie JAJA
  W życiu z to nie uwierzę
  NIE MA TAKIEJ OPCJI
  NIE TA OPCJA POLITYCZNA
  NIE TA KORPORACJA

  To notka na 1 Kwietnia - ciutkę się spóźniłeś
  (śpiączka, cug...? ;)) )
 • @Oscar 11:46:12
  Jakoś nic nie mówisz ile to kasy biorą organizacje zydowskie i gminy.Dostają z kasy państwa grube miliony na muzea,kulturę ,remonty synagog i cmentarzy. I jakoś mordy nie drzecie tylko wieczne pretensje do KK.

  W Polsce wiekszośc stanowią katolicy i to z ich podatków idą pieniadze na fundusze celowe takie jak remonty i budowę światyń czy nekropoli. Więc od moich pieniedzy się odpitol. Jak bedzieci wy żydobolszewicy w wiekszości to będziecie wtedy decydować na co idą pieniadze z podatków.Narazie stanowicie garstkę społeczeństwa a drzecie mordy na cały świat jaką to wam krzywdę robi KK
  Nie podoba się wam w Polsce?Granice są otwarte ,droga wolna wypierdzielać na Madagaskar.
 • @matterhorn 13:50:43
  "nic nie mówisz ile to kasy biorą organizacje zydowskie i gminy.Dostają z kasy państwa grube miliony na muzea,kulturę ,remonty synagog i cmentarzy"

  Tutaj masz RACJĘ

  "W Polsce wiekszośc stanowią katolicy i to z ich podatków idą pieniadze na fundusze celowe takie jak remonty i budowę światyń czy nekropoli"

  Tutaj nie:
  - większość to nie katolicy tylko zapisani do korporacji Watykańskiej
  - podatki płacą a w zasadzie są ściągane od wszystkich (poza KK) niezależnie do czego są zapisani

  Zaś w dalszej cześci jak zwykle jesteś sekciarskim idiotą ;))
 • @matterhorn 13:50:43
  Byłbym zapomniał:

  "jaką to wam krzywdę robi KK
  Nie podoba się wam w Polsce?Granice są otwarte ,droga wolna wypierdzielać"

  - krzywdę robi wielką: gwałci, kradnie, tumani, zakłamuje, konfliktuje, ograbia..........

  - jak ci się tak Korporacja Watykańska podoba to:

  cyt.:
  "Granice są otwarte ,droga wolna wypierdzielać" ... do Watykanu
 • @Hades 14:47:52
  """Granice są otwarte ,droga wolna wyp.....ać" ... do Watykanu"""

  Chyba nie ten "klimat" :)) Straszna tam nagonka na obrońców zboczeńców w koloratkach.. na nazioli używających salutu rzymskiego....Uchodźców każą przyjmować.
  Chyba, że Franciszek abdykuje i klimat znów wróci do matterhornowej normy?
 • ziew ...
  Ciagle ten klecha i ten klecha - jak wam ludzie udaje się przeżyć chocby jeden dzień w kraju pełnym kościołow katolickich - toż to musi byc katorga

  Wam sekciarze musi byc równie nieznosnie jak waginosceptykowi na koloniach z samymi panienkami

  wspólczuję
 • @Hades 14:47:52
  KK gwałci waszeci? ajajaj ...
 • Roux
  niby na bezpticu i żopa sołowiej, ale napisałbyś jakis tekst, najlepiej własnymi słowami o czymś innym niżo zagłądzie KK - please .....
 • @Hades 14:47:52
  Chyba zapomnialeś zboczeńcu ,że nas katolików jest 80% ,wiec to wy padalce którzy stanowicie 20% parszywą sektę żydobolszewicką będziecie musieli wypierdzielać z Polski i to w podskokach a jak nie to wam w tym pomożemy.Wideł ci u nas jeszcze dostatek.
 • @MacGregor 15:56:36
  No drogi Panie przecież oni bez tego KK to by nie mogli życ i funkcjonować w Polsce.Na kogo by wylewali kubły pomyj i hektolitry jadu? na samych siebie?
 • @MacGregor 15:55:27
  "KK gwałci waszeci? "

  Jego pracownicy
  A KK a w zasadzie Watykańczycy się tak tylko dla zmyłki nazywający tuszują to od dziesięcioleci
 • @matterhorn 16:11:10
  "nas katolików jest 80%"

  Chyba na zamkniętej imprezie na plebanii :))
  np.:
  https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/orgie-na-plebani-i-seks-wypady-na-rodos-tak-sie-bawia-polscy-ksieza/xybqpcs
 • @matterhorn 16:11:10
  "będziecie musieli wypierdzielać z Polski"

  Wiem że od dawna do tego dążycie ale NIC Z TEGO
  Nie pasuje?
  ... Do Watykanu :))
 • @Hades 16:41:56
  Chamie, zamilcz lepiej.
 • @Soplica 17:11:34
  "Chamie, zamilcz lepiej."

  To w ramach watykańskiego: "przekażcie sobie znak pokoju"?

  Sorry ale słaby jestem w tych baśniach więc może trochę to rozwiniesz "szlachetny katoliku"
 • @Soplica 17:11:34 komentarz do skasowania,
  Niech się ksiądz nie wyraża, przynajmniej na moim blogu - ambona jest właściwszym miejscem na takie bluzgi.

  "Kazania jego były niezmiernie zajmujące, wesołe i odświeżające nudę garnizonową. Umiał cudownie ględzić o niezmiernej łasce bożej, podtrzymując na duchu opuszczonych więźniów i pohańbionych mężów."
  (J.Haszek)


  Komentarz do skasowania,
 • @matterhorn 11:04:12
  Widziałem na ulicy młodych ludzi stojących w kolejce do podpisu pod projektem ustawy "Świeckie państwo" - stąd notka.

  Oczywiście, że swoją kasą możesz dysponować jak chcesz, możesz dotować obrońców pedofilów, tego Ci nikt nie może zabronić.

  Natomiast pieniądze publiczne powinny podlegać kontroli zgodnie z Konstytucją, jeśli ktoś zmieni Konstytucję, to co innego
 • @matterhorn 13:50:43 pieniadze z podatków
  "O ile samo wyposażenie kościoła nie powinno budzić większych kontrowersji, o tyle fakt, że do jego zakupu wykorzystuje się środki państwowej spółki już tak. Gazeta Wyborcza dotarła do informacji, że Port Gdynia postanowił wyłożyć na zakup monstrancji 90 tysięcy złotych. Po ujawnieniu tych informacji, pracownicy spółki w dość ciekawy sposób zaczęli tłumaczyć się z zainwestowania tak dużej ilości pieniędzy.
  Według przedstawicieli Portu Gdynia, pieniądze przeznaczone na świątynie były aktem wynagrodzenia dla księży, którzy stawiają bazylikę. W dość nieoczekiwany sposób, pracownicy spółki wyznali, że duchowni stawiający obecnie świątynię przez lata wspierali spółkę skarbu państwa poprzez działania PR-owe. Z racji tego, że do tej pory nie dostali zapłaty za ich pracę, to monstrancja stanowi swoistą formę wynagrodzenia."
  https://pikio.pl/bazylika-0906192-dotacja-dla-kosciola/
 • @Hades 12:39:14 witam
  Pożyjemy, zobaczymy ;-))

  Pozdrawiam
 • @reflexión 14:55:33
  /klimat znów wróci do matterhornowej normy/

  To se ne vrati

  ppozdrawiam
 • @MacGregor 15:56:36
  "(1) Potem ujrzałem innego anioła - zstępującego z nieba i mającego wielką władzę, a ziemia od chwały jego rozbłysła. (2) I głosem potężnym tak zawołał: Upadł, upadł Babilon - stolica. I stała się siedliskiem demonów i kryjówką wszelkiego ducha nieczystego, i kryjówką wszelkiego ptaka nieczystego i budzącego wstręt, (3) bo winem zapalczywości swojego nierządu napoiła wszystkie narody, i królowie ziemi dopuścili się z nią nierządu, a kupcy ziemi doszli do bogactwa przez ogrom jej przepychu. (4) I usłyszałem inny głos z nieba mówiący: Ludu mój, wyjdźcie z niej, byście nie mieli udziału w jej grzechach i żadnej z jej plag nie ponieśli: (5) bo grzechy jej narosły - aż do nieba, i wspomniał Bóg na jej zbrodnie." (Obj 18:1-5 BT)

  pzdr
 • @Hades 18:26:05
  To w ramach watykańskiego: "przekażcie sobie znak pokoju"? - nie, to w ramach dostosowania retoryki do poziomu adwersarza. Język człowieka tu nie zostanie zrozumiany.
 • @roux 20:18:56
  Komentarz do skasowania, - Pana? Oczywiście !
 • @Soplica 21:38:11
  A jak Pan myśli?
  Jak nisko trzeba upaść, żeby do człowieka powiedzieć "Chamie zamilcz", niech się ksiądz opamięta.

  "(8) A teraz i wy odrzućcie to wszystko: gniew, zapalczywość, złość, znieważanie, haniebną mowę od ust waszych!" (Kol 3:8 BT)

  "(31) Niech zniknie spośród was wszelka gorycz, uniesienie, gniew, wrzaskliwość, znieważenie - wraz z wszelką złością" (Ef 4:31 BT)
 • @Soplica 21:37:00
  "Język człowieka tu nie zostanie zrozumiany."

  Więc teraz już wiem dlaczego Ty mnie (i nie tylko mnie) kompletnie nie rozumiesz :))

  Soplica - a teraz: po szklanie i na rusztowanie, tzn. AMBONĘ
 • Wszyscy,jak leci
  Polecam napar z ziola Melissa. Uspokoi skolatane nerwy.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

ULUBIENI AUTORZY