Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Fotowoltaika Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
317 postów 6151 komentarzy

come nembo

roux - come nembo che fugge col vento

Czy Konkordat chroni księży zboczeńców?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

A może Prokuratura chroni?

 Ze strony internetowej Sejmu:

 
Zapytanie nr 9564
w sprawie wytycznych w zakresie prowadzenia spraw związanych z przestępstwami seksualnymi duchownych
Zgłaszający
Joanna Scheuring-Wielgus
Adresat
Data wpływu
03-07-2019
Data wysłania
17-07-2019
Odpowiedź
Odpowiadający
Data wpływu
02-09-2019
http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/interpelacja.xsp?documentId=9D03277315229B18C125842D003EF741&view=2
 
 
Zapytanie nr 9564
do ministra sprawiedliwości
w sprawie wytycznych w zakresie prowadzenia spraw związanych z przestępstwami seksualnymi duchownych
Zgłaszający: Joanna Scheuring-Wielgus
Data wpływu: 03-07-2019
Szanowny Panie Ministrze,
co było podstawą i przyczyną przez Prokuratora Generalnego wydania wytycznych o numerze PK I BP 029.12.2018 w sprawie zasad prowadzenia spraw dotyczących przestępstw seksualnych duchownych oraz sposobu wykorzystania dokumentów wytworzonych w postępowaniach kościelnych?
Proszę o przesłanie treści wytycznych.
Z wyrazami szacunku
https://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=BE6CFU
 
 
Odpowiedź na zapytanie nr 9564
w sprawie wytycznych w zakresie prowadzenia spraw związanych z przestępstwami seksualnymi duchownych
Odpowiadający: pierwszy zastępca prokuratora generalnego, prokurator krajowy Bogdan Święczkowski
Warszawa, 02-09-2019
Szanowna Pani Marszałek,
w odpowiedzi na zapytanie posłanki na Sejm RP Joanny Scheuring-Wielgus z dnia 16 lipca 2019 r. nr 9564 w sprawie wytycznych w zakresie prowadzenia spraw związanych z przestępstwami seksualnymi duchownych uprzejmie informuję, że w przedmiotowej sprawie nie były wydawane wytyczne, o których mowa w zapytaniu.
Z poważaniem
Bogdan Święczkowski
http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=BFNHLX&view=2
 
Do „nieistniejącego” dokumentu dotarli dziennikarze
 
„Państwo
 Prokuratorzy Regionalni
 (…)
Konkordat w art. 1 stanowi: „Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół są - każde w swej dziedzinie - niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego”. Konkordat, jako umowa międzynarodowa, ma pierwszeństwo przed ustawami, co wynika z art., 91 ust. 2 Konstytucji.
         Pojęcia „autonomii” i „niezależności” nie posiadają definicji ustawowej. Urzędowe objaśnienie ‘autonomii”, zawarte w oświadczeniu rządowym z dnia 26 stycznia 1998 r. w sprawie Deklaracji Rządu Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 15 kwietnia 1997 r. w celu zapewnienia jasnej wykładni przepisów Konkordatu między Stolicą Apostolską a Rzecząpospolitą Polską, podpisanego w Warszawie w dniu 28 lipca 1993r.,daje następującą wykładnię tego pojęcia: „Zasada wyrażona w artykule 1, według której Państwo i Kościół są niezależne i autonomiczne, jest w istocie nadaniem wyrazu prawnego praktyce, jaka wytworzyła się w Polsce na przestrzeni ostatnich lat. Oznacza to ona rezygnację z takiego pojmowania norm konstytucyjnych, które wyrażało stosunek antagonistyczny, na rzecz wykładni zakładającej współdziałanie dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego”. Innymi słowy, zasada autonomii wymaga, aby organy państwa w swoich relacjach z instytucjami kościelnymi opierały się na współdziałaniu, rezygnując z wykorzystywania swoich uprawnień władczych w sposób antagonistyczny (…)
 
Zgodnie z art. 5 Konkordatu, państwo zapewnia Kościołowi katolickiemu swobodne i publiczne wykonywanie jurysdykcji. Przepis ten nakłada na organy państwowe obowiązek nie tylko tolerowania, ale też aktywnego podejmowania działań zapewniających swobodę jurysdykcyjną Kościoła. (…)
Pojęcie jurysdykcji obejmuje prowadzenie postępowań na podstawie Kodeksu prawa kanonicznego. Postępowania takie, jak również związane z nimi czynności i dokumentacja, należą do sfery objętej autonomią Kościoła. Nie ulega wątpliwości, że zatrzymanie akt procesu kanonicznego przez organy ścigania stanowi ingerencję w przebieg tego procesu. Należy zatem uznać, że decyzja o wydaniu postanowienia o żądaniu akt z procesu kanonicznego powinna być podejmowana z rozwagą, jako potencjalnie pozostająca w kolizji z autonomią jurysdykcyjną Kościoła.
         Zgodnie ze wskazaną wyżej konstytucyjną zasadą współdziałania, prokurator, uznając, że określone dokumenty wytworzone w procesie kanonicznym będą stanowić przydatny dowód w postępowaniu karnym, powinien zatem w pierwszej kolejności wystąpić ze stosownym wnioskiem do władz kościelnych. (..) Decyzja władz kościelnych w tym przedmiocie należy do sfery ich autonomii. Sędzia kościelny może wyrazić zgodę jedynie na przekazanie kserokopii dokumentu (…) albo całkowicie odmówić zgody, powołując się na dobro procesu kanonicznego. (…)
W celu ukształtowania należytej praktyki proszę o każdorazowe przekazywanie do Biura Prezydialnego Prokuratury Krajowej informacji o przypadkach planowanego wystąpienia przez podległych Państwu prokuratorów do władz kościoła lub związku wyznaniowego o udostępnienie dokumentów z wewnętrznego postępowania prowadzonego przed takimi władzami (…).
         Uprzejmie proszę o poinformowanie o treści niniejszego pisma podległych prokuratorów”
 
Jednym z bardziej widocznych  przejawów, wspomnianej w wytycznych, wykładni zakładającej współdziałanie dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego,wydaje się być fakt, że, w publikowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości,  Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym nie ma danych żadnego skazanego księdza.
https://rps.ms.gov.pl/pl-PL/Public#/home

KOMENTARZE

 • do jednopała
  mulţumescu pentru visita
 • Autor
  Oczywiście że chroni - wszak po to między innymi został zawarty
  Drugą zaś przesłanka było umocowanie prawne sekty Watykańskiej w różnorakich przepisach dające im wręcz nieograniczoną swobodę propagandową czy choćby czy też głównie biznesową

  KK i kondon/kordat to zaraza drążąca i dojąca ten kraj od stuleci
  Zarazę da się wyplenić - tylko trzeba chcieć
  Po woli staje się to faktem i dlatego tak się wiją, wiszczą i miotają
  Ode mnie 5*

  A co do blokady wpisywania zwyrodniałych pedofili na listę pedofili to chyba mynyster zero zdaje się to zablokował
 • Zbij termometr, nie będziesz miał gorączki
  || Jednym z bardziej widocznych przejawów, wspomnianej w wytycznych, wykładni zakładającej współdziałanie dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego,wydaje się być fakt, że, w publikowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości, Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym nie ma danych żadnego skazanego księdza.
  https://rps.ms.gov.pl/pl-PL/Public#/home ||

  Tym bardziej to dziwne, że zapadają już i uprawomocniają się wyroki dot. odszkodowań od osób prawnych reprezentujących Kościół, za owe przestępstwa dokonane przez księży.

  Daleki jestem od bieżących sporów politycznych, ale może te rejestry będą uzupełnione po zakończeniu reformy sądownictwa? :)

  O co chodzi, o przepływ informacji< że zapytam retorycznie?
 • Winę za ten stan ponosi polska prokuratura!
  Oczywiście że nie chroni. Ludzie opowiadają bajki. Jeżeli ktoś uważnie przeczyta umowę Państwa Polskiego z Watykanem czyli Konkordat nawet jest tam ujęte że rodzice poszczególnych szkół gdzie uczęszczają ich dzieci mogą poprzez głosowanie wyrzucić lekcje religii ze szkoły.
  Całe te zwalanie winy na prawa Konkordatu to bujdy zasłaniające własną psychiczną uległość podług organizacji kościoła.
 • @Stara Baba 15:43:46 witam
  Słusznie zauważyłeś związek między pedofilią a katechezą w szkole , ja nie mógłbym sobie na tak daleko idący wniosek pozwolić.
  Pozdrawiam
 • 5*
  Chroni chroni bo to właśnie ma robić
  A poza tym tak jak było tu już napisane jest podstawą prawną do wszelakich fruktów dla watykańczyków których jest tyle rodzai że chyba nie ma nikogo kto byłby w stanie je wszystkie wymienić

  Inną sprawa jest to co pisze Stara Baba czyli uległość wobec tego okupanta
  Najlepiej widać to po biznesach biznesmena z Torunia którego to NIBY obowiązują te same prawa co innych podmiotów gospodarczych prowadzących takie same działalności podczas gdy w rzeczywistości JEST NIE TYLKO NIETYKALNY CO NIE KONTROLOWALNY

  Przykład z brzegu:
  Rydzyk vs Zbigniew Stonoga

  1- Rydzyk NIELEGALNIE zbierał kasę niby na ratowanie Stoczni którą to kasę sobie przytulił a darczyńcom którzy chcieli jej zwrotu pokazał WAŁA

  2- Stonoga też nielegalnie zbierał kasę która miała iść dla potrzebujących oraz nagrody i tak też była wydawana (nie wchodzę czy całość czy część)

  Jakieś porównanie? TAK:
  - Rydzyk MILIONY czy MILIARDY i NIC
  - Stonoga całe g-wno i ciąganina po aresztach i sądach

  Przykład jasny i czytelny pomimo iż wiadomo że biznesmen Toruński ma takich masę pod sutanną
 • @roux 16:36:42
  "Słusznie zauważyłeś związek między pedofilią a katechezą w szkole , ja nie mógłbym sobie na tak daleko idący wniosek pozwolić"

  Dlaczego?
  A niby gdzie ci pedofile w czarnych sukienkach wyszukują swoje ofiary?
  Toż nie na dyskotece czy Woodstocku u Owsiaka tylko na tzw "lekcjach religii"
 • Zabiłeś niezłego Ćwieka sekciarzom
  Póki co była PAŁA (pewnie od manipulantki albo londyńskiego pchlarza) ale jak na razie żadnego plucia watykańskim sekciarskim jadem

  Muszą to dokładnie przetrawić i zastanowić się jak tu w Ciebie splunąć aby jak najmniej na nich tego powróciło - bo tak się kończy plucie pod duży wiatr :))
  Pzdr
 • @via vitae 14:52:46 witam
  Skoro doszło do wyroków skazujących księży pedofilów, to dowody musiały być naprawdę mocne

  Pozdrawiam
 • @Hades 17:30:23 witam
  masz rację, muszą uważać, bo nie mają argumentów a ja mógłbym jeszcze coś niecoś dorzucić ;-)

  Pozdrawiam
 • @Stara Baba "Oczywiście że nie chroni. Ludzie opowiadają bajki."
  .


  https://tajnearchiwumwatykanskie.wordpress.com/2015/10/04/czego-w-sprawie-ks-krzysztofa-charamsy-nie-dowiesz-sie-ani-z-lewackich-ani-z-katolickich-mediow/comment-page-1/#comment-3125

  https://tajnearchiwumwatykanskie.files.wordpress.com/2015/10/charamsa.jpg
  https://tajnearchiwumwatykanskie.files.wordpress.com/2015/10/charamsa1.jpg
  Bogumił Boguchwał
 • Dałem 1*
  ponieważ wyciągasz temat w tej chwili nośny, kopania leżącego.

  Na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości znajdziesz wykaz skazanych przestępców seksualnych, łącznie z ich zdjęciami, aktualnym miejscem pobytu, itd.
  Jest tego niestety sporo.
  Ktoś jednak (już nie pamiętam kto) zrobił sobie benedyktyńską robotą i policzył ilu wśród tych przestępców jest księży.

  Wiesz ile mu wyszło?! 0,00002 %

  Co oznacza :

  0,2 PROMILA!

  Widzisz teraz jak MANIPULUJESZ danymi?!

  Jeżeli jeszcze tego nie wiesz, to ja Ci to teraz mówię, ten Twój wpis, jest ostentacyjnym, chamskim atakiem na Kościół, takim samym jak film "Kler", czy ta cała teraz seria innych paszkwili na księży a więc i Kościół.
  PRZYŁĄCZASZ SIĘ DO TEJ TERAZ WATAHY NISZCZĄCEJ KOŚCIÓŁ,
  BĘDZIESZ NA SWOIM SĄDZIE O TO ZAPYTANY... co powiesz?,
  gdy TAM dowiesz się Prawdy?

  Podpowiem Ci, to teraz niszczenie księży jest po to, by ludzie nie chodzili do nich do spowiedzi i umierali w grzechach ciężkich (takich jak ten teraz Twój), tylko ksiądz katolicki (jakoś dziwnie z innymi się nie walczy) może nam odpuszczać grzechy, także ciężkie.
  A co to znaczy umierać w grzechu ciężkim, to możesz sobie poczytać tutaj :
  http://gibson.neon24.pl/post/151851,dowody-historyczne-na-istnienie-zbawienia-i-potepienia

  Zaś o innej władzy kapłana możesz poczytaj tutaj :
  http://gibson.neon24.pl/post/152040,blogoslawi-nas-kaplan-czy-pan-jezus

  Wiesz o tym, że musisz z tym ciężkim grzechem ataku na Kościół (i innymi) pójść do spowiedzi?, a potem odpokutować za niego i zadośćuczynić?

  Jeżeli nie wiedziałeś, to teraz już wiesz.
 • @Krystyna Trzcińska 07:30:45
  Zachęcam do przeczytania mojego komentarza.
  To nie są przelewki i dobra zabawa, którą się Pani dobrze bawi.
  Wiele razy już Panią ostrzegałem, więc już Pani teraz o tym wie co Pani robi.
  Nagłaśnianie tych marginalnych zachowań, tego 0,2 promila uderza w cały Kościół.
  Ciężko się za to płaci, bo jeżeli jeszcze tego Pani nie wie, to Kościół Katolicki, to Pan Bóg w Trójcy Przenajświętszej, łaska, sakramenty i Prawo Boże, Matka Boska, Aniołowie i Święci, dusze czyśćcowe i dopiero na samym końcu my ludzie jako Kościół walczący dopiero o swoje Zbawienie.

  Atakując kapłanów Jezusa Chrystusa, atakuje Pani cały Kościół, (co chyba widać gołym okiem), czyli atakuje Pani bezpośrednio Pana Boga w Trójcy Przenajświętszej...

  Czy jest Pani aż takim gigantem by bezkarnie atakować Pana Boga?
 • @Jan Paweł "Atakując kapłanów Jezusa Chrystusa, atakuje Pani cały Kościół
  https://img1.dmty.pl//uploads/201705/1495306234_rwrxom_600.jpg
  http://www.orthclass.com/zapr/4ikum/6ksvid_files/6ksvid_1.jpg
  https://i.pinimg.com/736x/48/42/9e/48429e3a7cc836e8f0852bf4fc35b47b--torah-history-books.jpg

  http://christophereverard.co.uk/wp-content/uploads/2016/06/smoking_cardinals_zps054d9ed8.jpg
  Bogumił Boguchwał
 • @Krystyna Trzcińska 10:38:08
  Nie wiem kto Pani przesłania pole widzenie w taki sposób, że nie potrafi Pani rozróżnić ludzi (tych żyjących), którzy są grzeszni i każdy z nich (z nas) za swoje grzechy TAM zapłaci, od Ciała Mistycznego Kościoła, które przedstawiłem Pani powyżej.

  Atakując ludzi żyjących Kościoła, powoduje Pani, że czytający Pani komentarze ludzie, identyfikują ich z całym Kościołem, czym wprowadza Pani w obieg ZGORSZENIE.

  Przypominam, co Pan Jezus powiedział o ludziach siejących zgorszenie : "lepiej było dla nich, gdyby sie w ogóle nie narodzili", albo "lepiej gdyby sobie od razu kamień młyński u szyi zawiesili i rzucili się w otchłań morza"
 • @
  "Sprawa byłego już księdza Stanisława B. sięga okresu od 2015 do 2016 roku. Mężczyzna był księdzem w jednej z parafii w Kórniku. To wtedy wykorzystywał seksualnie i rozpijał dwóch służących w parafii ministrantów. Obaj nie mieli wtedy skończonych jeszcze 18 lat, ale jednocześnie mieli powyżej 15 lat, dlatego też były kapłan nie odpowiadał za czyny pedofilskie.
  Stanisław B. w przeszłości był m.in. proboszczem parafii w Wągrowcu. Niespodziewanie został jednak przeniesiony z Wągrowca do niewielkiej parafii na terenie powiatu gnieźnieńskiego, skąd potem trafił do Kórnika, gdzie dopuścił się molestowania. Kiedy sprawa wyszła na jaw, zajęła się nią nie tylko prokuratura, ale także sąd kościelny. Duchowni podjęli decyzję o wyrzucenia go ze stanu kapłaństwa.
  Jednocześnie duchowni zgłosili sprawę do prokuratury. Z kolei śledczy oskarżyli Stanisława B. o dopuszczenie się tzw. innych czynności seksualnych wobec dwóch ministrantów oraz rozpijanie ich alkoholem. Z uwagi na jego podeszły wiek (ponad 80 lat), nie zastosowano wobec niego aresztu. W ocenie śledczych były ksiądz nadużył zaufania, jakim darzyli go ministranci i dążył do zaspokojenia swoich potrzeb seksualnych. Jak ustalili śledczy, Stanisław B. miał m.in. rozbierać się, czy dotykać narządów płciowych obu ministrantów.
  W sierpniu 2019 roku sąd rejonowy w Środzie Wielkopolskiej uznał byłego księdza za winnego zarzucanych mu czynów i skazał go na półtora roku więzienia, pięcioletni zakaz kontaktów z oboma pokrzywdzonymi mężczyznami, zakaz zbliżania się do nich na odległość mniejszą niż 5 metrów, pięcioletni zakaz podejmowania działalności związanej z opieką nad małoletnimi lub ich edukacją. Jednocześnie sąd nakazał byłemu księdzu zapłacić obu pokrzywdzonym po 10 tys. zł zadośćuczynienia.
  Po tym jak do sądu trafiło odwołanie od wyroku, sprawa trafiła do Sądu Okręgowego. Ten w piątek wydał prawomocny wyrok. - Sąd Okręgowy w całości podtrzymał wcześniejszy wyrok sądu rejonowego - informuje sędzia Aleksander Brzozowski, rzecznik poznańskiego Sądu Okręgowego."
  https://gloswielkopolski.pl/byly-ksiadz-spod-poznania-skazany-na-wiezienie-za-molestowanie-i-rozpijanie-dwoch-ministrantow/ar/c1-14737562
 • @Jan Paweł 09:34:50 witam
  Ani jednego księdza nie ma w rejestrze przestępców seksualnych!!
  Jeśli uważasz, że jest inaczej, to pokaż proszę. Wejdź na stronę https://rps.ms.gov.pl/pl-PL/Public#/home i wpisz choćby imię Roman, księdza Romana B. nie znajdziesz.

  /Twój wpis, jest ostentacyjnym, chamskim atakiem na Kościół/

  W którym miejscu? Może tam, gdzie wykazane jest kłamstwo zastępcy Prokuratora Krajowego?
  Obudź się Janie Pawle

  pzdr
 • @roux 11:22:58
  Przepraszam jeżeli źle odczytałem Twoje intencje. Ja po prostu widzę skutki tej na niespotykaną wcześniej skalę nagonki na Kościół, także niszczenia Kościoła od środka i może te emocje mi przesłaniają odczytanie intencji.
  Mam nadzieję, że należysz do sług Matki Boskiej, bo obecna sytuacja na świecie, ale także i w naszym Kraju, jest już bardzo napięta u Pana Boga.
  Pan Bóg juz nie przysyła do nas z upomnieniami samej tylko Matki Boskiej, ale już Sam do nas przychodzi i to w trzech Osobach. Posyła także wielu Jego Świętych, m.in Św O.Pio, który przedstawił nam całą bogatą teologię liturgii Mszy Św na podstawie której widać jak na dłoni, do jakiego barbarzyństwa my współcześni żeśmy dopuścili. To co opisałem tutaj :
  http://gibson.neon24.pl/post/152683,szafarze-swieccy-przeklenstwo-rzucone-polsce-i-swiatu
  jest tylko jednym, ale bardzo poważnym filarem niszczenia Kościoła.
  Tutaj możesz zobaczyć (o ile jeszcze nie widziałeś) do czego myśmy doprowadzili :
  https://www.youtube.com/watch?v=HC0E3rgoCVc&t=17s

  Jeżeli teraz, jak dowiedzieliśmy się my współcześnie z tych danych nam "Orędzi na Czasy...", Pan Bóg poprzez swoich kapłanów zsyła na nas łaski, to jak to wygląda w przypadku tego teraz zniszczonego Kościoła?
  Dlatego bardzo ważnym jest niedokładanie swojej "cegiełki" do jego zniszczenia (np takiej jak robi to Pani Trzcińska) a wręcz przeciwnie, staranie sie o to by inni także nawrócili się bo, jak mówi w tych "Orędziach" Matka Boska :
  „ ....Wszystkie nieszczęścia, wojny, kataklizmy, morderstwa, są konsekwencją niesłuchania Słowa Boga i niepełnienia Jego Woli. Każdy człowiek odrzucając Wolę Bożą, sprowadza nieszczęścia na cały świat.
  Nikt nie jest wyłączony ze świata i z odpowiedzialności za świat, dlatego żyjąc źle, nie pogrąża tylko siebie, ale sprowadza na świat wojny, choroby, kataklizmy, i inne przekleństwa Ziemi. Grzech ma okrutne konsekwencje, które dotykają dobrych i złych...”

  Dzięki więc że nie jesteś przeciw Kościołowi Chrystusowemu, bo jest On ostatnią naszą "deską" ratunku, także i już na tym świecie.

  Pozdrawiam serdecznie i pozostańmy z Panem Bogiem
 • @Jan Paweł 11:44:20
  Nadzieja królowej nieba gaśnie w oczach. Królowa nieba i jej kapłon Jankiel Szaweł, ma nadzieję że Świadek Jehowy nawróci się i przynajmniej odda cześć bałwanom. A jeszcze lepiej, wróci do macierzy (nierządnic i obrzydliwości ziemi. Tej ziemi).

  Królowa nieba i jej kapłoni robi juz bokami. Ci kopłoni i jej personel pomocniczy od prania faryzejskich gaci, jest tak daleki od normalnego życia człowieka, który po wypędzeniu z Rajskiego Ogrodu dostał polecenie pracy od samego Stwórcy, że byłe zakonnice zostają.. prostytutkami. Klasa próżniacza w trwodze!

  https://www.o2.pl/artykul/zakonnice-zmuszone-do-prostytucji-papiez-franciszek-pomogl-odrzuconym-kobietom-6471241234835585a

  Po upadku macierzy nierządnic ceny usług prostytutek płci obojga polecą na łeb na szyję..
 • @Jan Paweł 11:44:20
  To, że KK sam siebie uważa za uczniów Chrystusa, to nie wszystko.

  "8) Odpowiedział: Uważajcie, abyście się nie dali zwieść! Bo wielu przyjdzie w moim imieniu, mówiąc: Otom jest - i: Czas nadszedł. - Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8 Bp)
 • @roux 12:22:27
  Roux, to się nazywa uciec z deczu pod rynnę, tj: polegać na bajkopisarzu Łukaszu, przybocznym ucznia Gamaliela. Powiedz mi taką prostą rzecz: kiedy Paweł Szaweł Saul pobrał lekcję Nauki Mesjasza i od kogo ją pobrał? Skoro czuł się w obowiązku nauczać prawdziwych świadków, uczniów, przyjaciół i przybocznych Chrystusa, czyli apostołów i irytowało go, że jego nauka i ich przekazy kolidują. Nauczał jako kto?

  Skoro głosił (Paweł Szaweł Saul) zbawienie darmo, to dlaczego domagał się całego majątku od swoich uczniów? A bajkopisarz Łukasz straszył, że kto zachowa sobie odrobinę, a nie odda całości, to go Bóg trupem położy na miejscu! Toż to klika faryzejska!

  Owszem, Łukasz, by uwiarygodnić się, przepisywał całe połacie Pism od apostołów, czasem podrasowywał tekst. Np za utratę ziemskich rodziców, którzy stają się agresywni w stosunku do własnych dzieci, gdy te się wyzwalają z pod wpływów faryzejskich, zamiast obiecanych stu matek, obiecuje tysiąc. Ale wszystko by zrobić apostołom konkurencję. Po czym w końcu idzie na całość i wymyśla baśnie, ale i zakamuflowane groźby. Bo zbawienie darmo, jednak kosztuje fortunę jeszcze za życia!

  Słuszne jest powiedzenie, gdy ktoś staje ci na drodze, oferując coś zupełnie darmo, bierz nogi za pas, bo za chwilę zostaniesz obrabowany.
 • @Oracz 14:07:58 witam, o tym samym piszą
  Ewangelista Mateusz:

  "4) Jezus im odpowiedział: Uważajcie, aby was kto nie zwiódł. (5) Bo wielu przyjdzie w moim imieniu mówiąc: Ja jestem Mesjaszem. - I wielu zwiodą. (Mt 24:4-5 Bp0

  Ewangelista Marek

  "(5) Jezus zaczął im mówić: Uważajcie, aby was kto nie zwiódł. (6) Wielu przyjdzie w moim imieniu, mówiąc: Otom jest. I zwiodą wielu [ludzi]." (Mk 13:5-6 BP)

  pzdr
 • @roux 17:01:19
  Dokładnie o tym pisałem. Łukasz przepisywał całe połacie tekstu, czasem podrasowywał (koloryzował), a wszystko po to by.. przemycić swoje wymysły, lub Pawła.

  Dlaczego w ogóle ktoś tak robił?

  Być może dlatego że po prostu zwietrzył w tym swój interes. Być może dla niego wszelkie opowieści o tematyce religijnej to są rodzaje baśni, które fajnie jest brać pół-serio, zwłaszcza gdy przy okazji można na tym zyskać: sławę, zaszczyty, poklask, poważanie, awans społeczny, w końcu pieniądze, możliwe też że i władzę.

  Tylko wtedy jest się faryzeuszem, a faryzeusze to nie są słudzy Boga, nawet gdy im się wydaje że są.

  Mało to jest przypadków faryzeuszy w świecie współcześnie?
  Czy któryś z nich ma wątpliwości że służy Bogu? Pewnie niejeden ma pewność że Bogu nie służy, bo w Niego nie wierzy i dobrze wie o tym, ale inni będą przekonani że owszem, pełnią wolę Boga. Tu właśnie kapitalne znaczenie ma nauka Pawła, przepowiedzianego przez Chrystusa człowieka, który będzie mówił w swoim imieniu i będzie miał posłuch.

  Chrystus był podziwiany i sluchany, było mnóstwo świadków Jego cudów, a jednak przyszedł dzień w którym te same tłumy, dały się przekonać że mają do czynienia ze słabełuszem który stracił moc. Zadziałał mechanizm psychologii tłumu i Piłat, chciał nie chciał, musiał się podporządkować, bo perspektywa kata zajrzała i jemu w oczy. Próbował Chrystusa bronić (żona go namawiała by nie miał na sumieniu tego sprawiedliwego człowieka), a jednak nie mógł się przeciwstawić woli faryzeuszy i tłuszczy. Stało się.

  Pytanie kolejne: po co cytować podrasowane przy przepisywaniu teksty Łukasza, skoro są dostępne informacje z tzw pierwszej reki, bez upiększeń czy koloryzowania. Siegnąłeś Roux do apostoła Mateusza, dopiero po moim wywodzie. A przecież mógłbyś to zrobić bez mojego wywyodu. Wtedy ja bym nie musiał pisać.

  Mateusz, Marek, Paweł to nie są apostołowie. To są nauczyciele. Zbędni i wręcz szkodliwi. Bo Nauczyciel jest jeden, a jest nim Chrystus. Zgadza się?

  Moje pytania zostają bez odpowiedzi, ale może będą procentować w przyszłości. Kto wie..
 • Łukasz Ewangelista był czci-CIELEM CANAANyjsko-babilońskiego boga Baal (bull).
  .


  Łukasz Ewangelista – wierny towarzysz i współpracownik OKRUTNEGO FARYZEUSZA Pawła "Apostoła", któremu towarzyszył w wielu podróżach misyjnych nie należał do grona dwunastu apostołów Jezusa!!


  (Paweł (żyd) z Tarsu, Szaweł posiadał RZYMSKIE OBYWATELSWO, był wykształconym w Jerozolimie faryzeuszem;
  był fanatycznym i jednym z najokrótniejszych prześladowcą prawdziwych wyznawców nauk Mesjasza Zbawiciela.)  W pismach historyków kościoła i Ojców (?!) Katolicyzmu, Łukasz pochodził z Antiochii Syryjskiej (asyryjska (babilońska) świnia).


  (Ewangelia św. Mateusza 23:9

  Nikogo też na ziemi nie nazywajcie ojcem (!!!) swoim;
  albowiem jeden (!!!) jest Ojciec (!!!) wasz, Ten w niebie (!!!).)


  Z zawodu był lekarzem (!!!)  KultUra - Kult z Ur.

  Relikwie (bałwany, idole) świętego Łukasza znajdują się w Padwie – w kościele pod wezwaniem świętej Justyny, w Pradze – w katedrze świętego Wita oraz w Tebach.

  Święty Łukasz jest patronem bałwochwalców:

  lekarzy chirurgów?
  malarzy, rzeźbiarzy, grafików, introligatorów, historyków?
  notariuszy ?!
  złotników ?!
  Hiszpanii.

  (Jak zwykle, nie Ojciec Stwórca, nie Mesjasz, tylko oszuści zajęli pierwsze miejsca w ich/swych Syna-Goga-ch (buźnicach-bluźnicach)).


  Łukasz Ewangelista był czci-CIELEM CANAANyjsko-babilońskiego boga Baal (bull).

  Witraż w kościele św. Jana Chrzciciela– byk symbolizujący Łukasza Ewangelistę.

  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/ba/Saint_John_the_Baptist_Catholic_Church_%28Dry_Ridge%2C_Ohio%29_-_stained_glass%2C_Bull_of_St._Luke.jpg


  Bogumił Boguchwał
 • @Jan Paweł, Ewangelia św. Mateusza 23:9! - Mesjasz potępia uczonych w Piśmie i faryzeuszów ( eXperci od Re-ligii / LEGION Ra -)
  .


  Kości-ół Katolicki jest szczytem HIPO-KRYZJI, a jego kapłani którzy rozsiedli się na jego szczycie są w nim największymi HIPO-KRATAMI.  Wyraz rabii, rabin, rabaj, ... znaczy nauczyciel.

  Ka, Ba i Akh w KULT-Ur-ze egipskiej oznacza duszę, stąd:

  KaBa(L)-Akh,
  KaRa,
  KaRaBin - KaRaBEL (kara boga Bel, Baal, Bull)
  KaRizma
  KaRoL - kRól (ang. rule (wym. Ról) znaczy rządzić)


  23:1 - Wtedy Jezus przemówił do ludu i do uczniów swoich tymi słowy:

  23:2 - Na mównicy Mojżeszowej zasiedli uczeni w Piśmie i faryzeusze.


  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  23:3 - Wszystko więc, cokolwiek by wam powiedzieli, czyńcie i zachowujcie, ale według uczynków ich nie postępujcie; mówią bowiem, ale nie czynią.
  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  23:4 - Bo wiążą ciężkie brzemiona i kładą na barki ludzkie, ale sami nawet palcem swoim nie chcą ich ruszyć.
  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  23:5 - A wszystkie uczynki swoje pełnią, bo chcą, aby ich ludzie widzieli. Poszerzają bowiem swoje rzemyki modlitewne i wydłużają frędzle szat swoich.
  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  23:6 - Lubią też pierwsze miejsce na ucztach i pierwsze krzesła w synagogach,
  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


  23:7 - I pozdrowienia na rynkach, i tytułowanie ich przez ludzi: Rabbi.


  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  23:8 Ale wy nie pozwalajcie się nazywać Rabbi (nauczycielu), bo jeden tylko jest - Nauczyciel wasz, Chrystus, a wy wszyscy jesteście braćmi.
  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  ?????????????????????????????????????????????
  23:9 - Nikogo też na ziemi nie nazywajcie ojcem swoim; albowiem jeden jest Ojciec wasz, Ten w niebie.


  23:10 - Ani nie pozwalajcie się nazywać przewodnikami, gdyż jeden jest przewodnik wasz, Chrystus.
  ???????????????????????????????????????????


  23:11 - Kto zaś jest największy pośród was, niech będzie sługą waszym,


  23:12 - A kto się będzie wywyższał, będzie poniżony, a kto się będzie poniżał, będzie wywyższony.


  23:13 - Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy, że zamykacie Królestwo Niebios przed ludźmi, albowiem sami nie wchodzicie ani nie pozwalacie wejść tym, którzy wchodzą.


  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  23:14 - (Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy, że pożeracie domy wdów i to pod pokrywką długich modlitw; dlatego otrzymacie surowszy wyrok.)

  23:15 - Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy, że obchodzicie morze i ląd, aby pozyskać jednego współwyznawcę, a gdy nim zostanie, czynicie go synem piekła dwakroć gorszym niż wy sami.

  23:16 - Biada wam, ślepi przewodnicy, którzy powiadacie: Kto by przysiągł na świątynię, to nic; ale kto by przysiągł na złoto świątyni, ten jest związany przysięgą.
  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


  23:17 - Głupi i ślepi! Cóż bowiem jest większe? Złoto czy świątynia, która uświęca złoto?

  23:18 - Oraz: Kto by przysiągł na ołtarz, to nic, ale kto by przysiągł na dar, który jest na nim, ten jest związany przysięgą.

  23:19 - Ślepi! Cóż bowiem jest większe? Dar czy ołtarz, który uświęca dar?

  23:20 - Kto więc przysięga na ołtarz, przysięga nań i na wszystko, co jest na nim.

  23:21 - I kto przysięga na świątynię, przysięga na nią i na tego, który w niej mieszka.

  23:22 - I kto przysięga na niebo, przysięga na tron Boży i na tego, który na nim zasiada.

  23:23 - Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy, że dajecie dziesięcinę z mięty i z kopru, i z kminku, a zaniedbaliście tego, co ważniejsze w zakonie: sprawiedliwości, miłosierdzia i wierności; te rzeczy należało czynić, a tamtych nie zaniedbywać.

  23:24 - Ślepi przewodnicy! Przecedzacie komara, a połykacie wielbłąda.

  23:25 - Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy, że oczyszczacie z zewnątrz kielich i misę, wewnątrz zaś są one pełne łupiestwa i pożądliwości.

  23:26 - Ślepy faryzeuszu! Oczyść wpierw wnętrze kielicha, aby i to, co jest zewnątrz niego, stało się czyste.

  23:27 - Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy, że podobni jesteście do grobów pobielanych, które na zewnątrz wyglądają pięknie, ale wewnątrz są pełne trupich kości i wszelakiej nieczystości.


  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  23:28 - Tak i wy na zewnątrz wydajecie się ludziom sprawiedliwi, wewnątrz zaś jesteście pełni obłudy i bezprawia.
  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  23:29 - Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy, że budujecie grobowce prorokom i zdobicie nagrobki sprawiedliwych,

  23:30 - I mówicie: Gdybyśmy żyli za dni ojców naszych, nie bylibyśmy ich wspólnikami w przelaniu krwi proroków.

  23:31 - A tak wystawiacie sobie świadectwo, że jesteście synami tych, którzy mordowali proroków.

  23:32 - Wy też dopełnijcie miary ojców waszych.

  23:33 - Węże! Plemię żmijowe! Jakże będziecie mogli ujść przed sądem ognia piekielnego?

  23:34 - Oto dlatego Ja posyłam do was proroków i mędrców, i uczonych w Piśmie, a z nich niektórych będziecie zabijać i krzyżować, innych znowu będziecie biczować w waszych synagogach i przepędzać z miasta do miasta.

  23:35 - Aby obciążyła was cała sprawiedliwa krew, przelana na ziemi - od krwi sprawiedliwego Abla aż do krwi Zachariasza, syna Barachiaszowego, którego zabiliście między świątynią a ołtarzem.

  23:36 - Zaprawdę powiadam wam, spadnie to wszystko na ten ród.
  Jezus ubolewa nad losem Jerozolimy

  23:37 - Jeruzalem, Jeruzalem, które zabijasz proroków i kamienujesz tych, którzy do ciebie byli posłani, ileż to razy chciałem zgromadzić dzieci twoje, jak kokosz zgromadza pisklęta swoje pod skrzydła, a nie chcieliście!

  23:38 - Oto wam dom wasz pusty zostanie.

  23:39 - Albowiem powiadam wam: Nie ujrzycie mnie odtąd, aż powiecie: Błogosławiony, który przychodzi w imieniu Pańskim.

  Bogumił Boguchwał

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

ULUBIENI AUTORZY